Sanayi, İstihdam ve Özel Yatırımlar

Sanayi, İstihdam ve Özel Yatırımlar

Mesajgönderen Umut » Pzt 06 Ara 2010, 01:27

Kale Pratt & Whitney Uçak Motorları Sanayi A.Ş, İzmir' de faaliyet gösterecek

Kale Grubu, dünya havacılık sektöründe motor sanayisinin devi Pratt&Whitney ile ortaklık yaparak, Kale Pratt & Whitney Uçak Motorları San. A.Ş’yi kurdu. %51 Kale, %49 Pratt & Whitney ortaklığıyla kurulan şirket, İzmir ESBAŞ Serbest Bölgede faaliyet gösterecek.

Kale Grubu, dünyanın havacılık sektöründe Kale Havacılık’tan sonra yeni uluslararası şirketini kuruyor. F-135 uçak motor parçalarının imalatını yapacak olan Kale Pratt & Whitney Uçak Motorları Sanayi A.Ş, Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül, Savunma Sanayi Müsteşarı Sayın Murad Bayar, Kale Grubu Onursal Başkanı Sayın İbrahim Bodur, Kale Grubu Başkanı Sayın Zeynep Bodur Okyay, Kale Grubu Teknik ve Kimya Grubu Başkanı Sayın Osman Okyay ve Pratt&Whitney Başkan Yardımcısı Sayın David Galuska’nın katılımıyla gerçekleşti.

Kale Grubu 1987 yılında Stinger projesi ile Savunma ve Havacılık sektörüne giriş yaptı. Çok uluslu şirketlerle çeşitli projelerde çalışan Kale Grubu, 2005 yılında dünyanın en önemli havacılık projesi olarak gösterilen JSF projesinde bugün 200’ün üzerinde kritik gövde ve kanat parçası üretimini üstlenerek, bu projede kilit bir role sahiptir. Sivil ticari havacılık alanında ise Boeing 737-747-777 ve yeni nesil uçağı 787’nin gövde parçalarını ve Airbus 319-20-21 uçaklarının yakıt tank parçalarını üretmeye başlayan Kale Grubu, dünya havacılık sektöründe motor sanayiinin devi Pratt & Whitney ile ortaklık anlaşması imzalayarak, Kale Pratt & Whitney Uçak Motorları Sanayi A.Ş’nin temellerini attı. % 51 Kale, % 49 Pratt&Whitney ortaklığıyla kurulan şirket, F-135 uçak motor parçalarının imalatını gerçekleştirecek.

İlk faaliyetlerine Kale Havacılık tesislerinde başlayacak olan Kale Pratt & Whitney Uçak Motorları Sanayi A.Ş, İzmir ESBAŞ Serbest Bölgede fabrika kuracak. Kasım 2010’da 60 milyon dolarlık ilk yatırımla temeli atılacak fabrikanın 2011 Aralık ayında açılması, 2012 Ocak ayında ise seri imalata başlaması öngörülüyor. Kale Pratt&Whitney Uçak Motorları Sanayi A.Ş’nin, 12.000 m2si kapalı toplamda 40.000 m2’lik bir alanda kurulması, 5 yıl içinde 700 kişilik bir istihdam sağlaması planlanıyor.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

İzmir Yatırım Haberleri

Mesajgönderen Gökhan » Pzr 27 Mar 2011, 02:29

Dört milyar dolarlık rafineride geri sayım

27 Mart 2011
PETKİM’DE heyecan giderek tırmanıyor. Kolay değil tam dört milyar dolarlık yeni bir projenin, Ege Rafinerisi’nin temeli önümüzdeki nisan ya da en geç mayıs başında atılacak.
Aslında temel atmak için bütün projeler, rafineriye dünyanın en ileri teknolojisini verecek lisansör firmalarla anlaşmalar ve diğer hazırlıklar tamam. Temel atma töreni için sadece Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve bakanları ile Başbakan Erdoğan ve bakanlarının programları birbirine uydurulmaya çalışılıyor.
Yatırımı Petkim’in yeni sahibi Azerbaycan devlet kuruluşu Socar yapacak. Azeriler petrol vanalarını dünyaya bağlayacak Aliağa’daki bu projeye büyük önem veriyor ve temel atma törenine en üst düzeyde katılmak istiyor.
Rafinerinin 2014 yılına kadar tamamlanması planlanıyor. Önümüzdeki üç yılda rafinerinin inşası sırasında yaklaşık 10 bin kişi çalışacak. Rafineri bittiğinde mühendisiyle, teknisyeniyle en az bin kişiye iş imkanı doğacak. Bunun yanında bölgedeki enerji kümelenmesi de genişleyeceğinden lojistik hizmetlerle birlikte çevreden en az 20 bin kişiye sürekli ekmek kapısı olması bekleniyor.

İzmirlinin İzmir’e yatırımı

İZMİR dışında yaşayan İzmirlilerin İzmir’e yararı olmadığı zaman zaman dile getirilir. Bu yakınmaya basında görev yapan İstanbul’daki İzmirli gazeteciler de, işadamları ve profesyonel üst düzey yöneticiler de dahil. Siyasetçiler zaten her gün dövülüyor.
Bence bu kadar haksızlığa gerek yok. Öncelikle şunu bilmek gerek. İstanbul, Ankara ya da Amerika’da yaşayanların büyük çoğunluğunun İzmirle ilişkileri kopmuyor, devam ediyor. Ya aile ilişkileri ya da Ege’nin lacivertine duyulan hasret, İzmirlileri dünyanın neresinde olursa olsun bir şekilde kendine bağlıyor.
Bu sevgi dolu ilişki, ekonomik şartları oluştuğunda mutlaka yatırıma da dönüşüyor. Hafta içinde İzmir’in kız verdiği Koç Ailesi, kardeşleri Semahat Arsel’in Balçova’da yaptırdığı alışveriş merkezinde tam kadro hazırdı. Açılışa gelenler arasında yine bir İzmirli, Migros Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Özaydınlı da vardı. Özaydınlı ile sohbet ederken yeni yatırım müjdelerini öğrendim ve İzmirli olmasının bu yatırım kararlarını kolaylaştırdığını düşündüm.
Bornova Anadolu Lisesi’nin ilk mezunlarından olan Özaydınlı, Türk iş yaşamının parmakla gösterilecek örneklerinden biri. Uzun yıllar Genel Müdürü olduğu Migros uluslararası bir marka haline geldi. Koç Grubu’nun en üst düzey yöneticisi (CEO) iken Koç Ailesi Migros’u satma kararı verdi. Özaydınlı uluslararası bir yatırım fonu ile ortak, çocuğu gibi büyüttüğü Migros’u satın aldı ve Yönetim Kurulu Başkanı oldu.
Bülent Özaydınlı’ya kısa bir süre önce açılan 5M Migros’taki satışları sorduğumda “Tahminlerimizden daha iyi. Balçova bomboş bir arazi iken ilk yatırımı Migros yapmıştı. Şimdi çevremiz alışveriş merkezi doldu biz de Migros’u büyütüp bölgenin hak ettiği boyutlara ulaştırdık” dedi. İzmir için yeni projelerini sorduğumda ise “Bayraklı’da çok büyük bir yatırım yapacağız. Çalışmalar sürüyor” dedi.
Yıllar önce Balçova’da ilk yatırımı yaparak alış veriş merkezlerinin lokomotifi olan Migros bakalım Bayraklı’ya kimleri peşinden sürükleyecek?...

http://www.milliyet.com.tr/dort-milyar- ... efault.htm


Aliağa'ya 4 milyar $ lık yatırım yapılması demek, İzmir ekonomisini ayağa kaldırmak demektir..Nitekim rafinerinin yapımı sırasında 10 bin işçinin çalıştırılması, en basit hesapla (çekirdek bir aileyi 4 kişi olarak hesapalarsak) 40 bin kişiye ekmek kapısı demektir..Bununla birlikte Kuzey İzmir'in gelişmesi, Aliağa-Menderes Banliyö Hattı'nın daha yoğun olarak kullanılması, İzmir'de kişi başına düşen milli gelirin artması demektir...Emekli kenti ismiyle vasıflandırılan bir kentin, genç işsiz nüfusunun iş sahibi olması demektir..Buna Çandarlı Limanı projesini de eklersek, inşaat sektörünün canlanması, kentin, Türkiye ihracat sıralamasında üst sıralarda yer alması demektir..
Bu ve bunun gibi daha birçok getirisi olacaktır yatırımın..Ancak benim şahsi görüşüm, bunların yanında, Aliağa merkezli bir devlet üniversitenin kurulması, bölgeye hareketlilik kazandıracaktır (Yeni üniversiteler açılacak; ancak bunların yerleri konusunda pek fazla bir malumata sahip değilim..Sanırım bir tanesi Çiğli'de olacaktı)

Özaydınlı'nın Bayraklı'da planladıklarını söylediği büyük yatırımı da merak etmiyor değilim..
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: İzmir Yatırım Haberleri

Mesajgönderen cuscs » Prş 31 Mar 2011, 19:31

Aziz Kocaoğlu; “İzmir bambaşka bir kent olacak”

Ege Medeniyetleri Müzesi’nin yerini Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte belirlediklerini hatırlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, “O bölgenin eski doku olduğu ve kamulaştırmadan önce arkeolojik ve jeolojik etüdlerin yapılması gerektiği belli. İki misli parayı da verseniz, bazı prosedürlerin tamamlanması şart. Sadece kamulaştırma projeleri en az üç sene sürer. Sayın Bakan da bunu çok iyi biliyor. Ama her ay İzmir’e geldiğinde ‘ne oldu müzenin yeri’ diye soruyor” şeklinde konuştu.

İzmir Ticaret Borsası’nın Mart ayı olağan toplantısına katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Tarım sektörünün çeşitli nedenlerle bunaldığını, hükümetin ve yerel yönetimlerin tarımı ve çiftçiyi korumak zorunda olduklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, özellikle katma değeri çok yüksek olan organik pamuk ve organik tekstil üretimi konusunda bazı çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

“Devreye girmeseydik, ekmek 1 TL olacaktı”
Kent Ekmek Fabrikası’nı, ekmeğin parasını hesaplayan dar gelirli vatandaşa destek olmak için kurduklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, fiyatların 2007 yılında üst üste yapılan zamlarla çok yükseldiğini hatırlatarak, “Seçimlerden önce fırıncı arkadaşlarla konuştum ama onlar fiyatlara zam yapmak konusunda ısrar ettiler. Ben de politik malzeme olmaması amacıyla seçimlerden sonra faaliyete geçmek üzere ekmek fabrikası kurma kararı aldım. Biz Kent Ekmek’i kurmasaydık, ekmek bugün İzmir’de 1 TL olacaktı” diye konuştu.
Fırıncı esnafını zor durumda bırakmak gibi bir niyetlerinin asla olmadığını söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu şöyle devam etti:
“Ekmek, bizim için çok kritik bir beslenme maddesi. Eğer karlılığınızı arttırmak istiyorsanız, ürünü farklılaştırıp istediğiniz fiyata satarsınız ama dar gelirli vatandaşın ekmeğiyle oynatmak belediye başkanının işi değil. Biz pazarı regüle etmek için ekmek üretiyoruz. Ekmek fiyatlarında geçmiş dönemde olduğu gibi aşırı bir artış olmadığı sürece, mevcut üretimimizi koruyacağız. Ama bunun aksi bir tavır görülür ve ben de burada olursam, kapasiteyi artırıp Ankara ve İstanbul’daki gibi üretim yaparım; günde 1.5-2 milyon ekmek üretirim.”

Ege Medeniyetleri Müzesi
Roma Antik Tiyatrosu’nun üzerindeki 190 binanın kamulaştırılmasını yapacaklarını ve Kadifekale Sur Duvarları’nı restore edeceklerini söyleyen Başkan Kocaoğlu, “5 yıl önce karar verdik ama Kurul’dan karar daha yeni çıktı. Kimseyi eleştirmek için söylemiyorum ama biz geldiğimizde ortada proje bile yoktu; şimdi ihaleye çıkıyoruz” dedi.
İzmir’de kurulması planlanan Ege Medeniyetleri Müzesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile temas halinde olduklarını belirten Başkan Kocaoğlu, “Müzenin yerine Bakanlıkla beraber karar verdik. 3-4 alternatif göstermiştik. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay da, Kadifekale’nin altında bulunan bölgeyi beğendi. Sayın Bakan, İzmir’e her gelişinde, ‘Büyükşehir Belediyesi araziyi versin, projeyi yapayım’ diyor. Oranın eski doku olduğu ve kamulaştırmadan önce arkeolojik ve jeolojik etüdlerin yapılması gerektiği belli. Her ne kadar hızlandırmaya çalışsak da, orası için aşılması gereken bir çok prosedür var. İki misli parayı da verseniz, bu prosedürün tamamlanması şart. Müze oraya yapılacaksa, sadece kamulaştırma projeleri en az üç sene sürer. Sayın Bakan ve bürokratları da bunu çok iyi biliyor. Ama her ay İzmir’e geldiğinde ‘ne oldu müzenin yeri’ diye soruyor” diye konuştu.

“İzmir bambaşka bir kent olacak”
İzmir’deki organize sanayi bölgelerinin büyük potansiyeli olduğuna söyleyen Başkan, “Yakınımızdaki 5 kentten 2’si iki nolu teşvik, 3’ü ise üç nolu teşvik kapsamında yer alıyor. Dolayısıyla, İzmir’e doğru yapılacak yatırımlar oralara kayıyor. Sayın Başbakan Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da teşviğin İzmir’in kalkınmasına engel olma durumunu kaldırmalarını talep ettik” dedi.
İzmir Limanı’nın, 8 bin 500 yıllık tarihi olan kentin kalkınmasında en büyük faktör olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
“İzmir’in en can alıcı noktası olan körfez ve limanı kurtarmak ve dönüştürmek konusunda çalışıyoruz. Liman faaliyetlerinin yapılamaması, aksayarak yapılması gibi sorunları aşmak üzere, TCDD ve DLH ile toplantılarımız sürüyor. En geç bir ay içinde körfezin hayatiyetini korumak üzere ÇED raporunun çıkacağını ve proje çalışmalarına başlayacağımızı umuyorum. Dip taraması için gerekli aparatların ihalesine de önümüzdeki günlerde çıkacağız. İzmir bu hedefe ulaştığında. bambaşka bir kent olacak.”

İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Halit Kaya ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tarım kesimine destekleriyle Türkiye’de örnek bir belediye haline geldiğini hatırlattı. Kaya, İzmir’in EXPO 2020’ye aday olması durumunda yapılacak çalışmaların çok başlılık yerine Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmesinin faydalı olacağını da söyledi.

http://www.izmirdesanat.org
cuscs
 
Mesajlar: 76
Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj
Kayıt: Prş 09 Ara 2010, 22:35

Re: İzmir Yatırım Haberleri

Mesajgönderen Gökhan » Prş 31 Mar 2011, 20:56

Milliyet Ege'nin haberine göre; 5 Nisan 2011 tarihinde Aziz Kocaoğlu yeni projelerini açıklayacakmış..Umarım İzmir'imize yakışan, günlük yaşantımıza olumlu etkileri olan projeler üretilmiştir..

Ayrıca aşağıdaki linke de göz atmanızı tavsiye ederim..

http://www.emlakkulisi.com/izmir_de_kan ... 69933.html
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: İzmir Yatırım Haberleri

Mesajgönderen cuscs » Cum 15 Nis 2011, 21:36

Ulaştırma Bakanı Habib Soluk, akşam saatlerinde İzmir'e jet bir ziyaret gerçekleştirdi. Alsancak'ta yapımı süren viyadük ayaklarında inceleme yapan Bakan Soluk, otoyoldan hızlı trene, körfez taramasından Çandarlı Limanı'na çok sayıda müjde verdi.

12 Haziran seçimleri öncesi yasa gereği Ulaştırma Bakanlığı'nı bırakan ve Ak Parti'den İzmir milletvekili adayı gösterilen Binali Yıldırım'ın yerine atanan Habib Soluk akşam saatlerinde İzmir'de jet bir inceleme gezisi yaptı. Adnan Menderes Hava Limanı'nda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile yaklaşık bir saat körfezin dip taraması üzerine konuştuklarını söyleyen Bakan Soluk, İzmir Valiliği'ni ziyareti sırasında ulaşımla ilgili çok sayıda müjdeli haber verdi.

KÖRFEZ'İN DİP TARAMASI

İzmir Valiliği'nde açıklamalarda bulunarak basının sorularına yanıt veren Ulaştırma Bakanı Habib Soluk, Türkiye genelinde bakanlığına bağlı 3 bin 778 şantiye olduğunu, baharla birlikte bu şantiyelerde çalışmaların başlayacağını, bu kapsamda İzmir'deki çalışmaları yerinde incelemek için kente geldiğini söyledi.

Havalimanında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile körfez konusunda görüştüklerini belirten Bakan Soluk, şunları söyledi:

"İzmir Körfezi müdahale edilmediği takdirde çok kısa bir gelecekte yük ve kruvaziyer gemilerinin giremeyeceği bir yer olacak. Bu da başta İzmir ekonomisi olmak üzere Türkiye ekonomisine büyük bir darbe anlamına gelir. En kısa sürede körfezin dip taraması işine başlamak gerekiyor. Bir yandan bu konudaki çalışmalar sürerken bir yandan da İzmir Limanı'nın genişletilmesi ile ilgili çalışmalar sürüyor. Liman, kruvaziyer ve yük bölümleri olmak üzere ikiye ayrılacak. Körfezdeki dip taramasıyla ilgili ÇED süreci işliyor. ÇED raporu alındıktan sonra dip taraması sürerken limanda da gerekli genişleme gerçekleştirilecektir. ÇED raporunu müteakiben ihale süreciyle çalışmayı bu yıl içinde başlatırız diye düşünüyoruz."

Bakan Soluk, körfezin dip taraması için gemi alınıp alınmayacağı konusunun henüz belli olmadığını, dipten çıkacak ağır metal içeren çamurun döküm yerlerinin belirlenmesinden sonra işin ihale ile yapılacağını, ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin dere ağızlarını temizlemek için gemi almasının söz konusu olabileceğini sözlerine ekledi.

İZMİR'DEN ANTALYA'YA OTOBAN

İzmir ile Aydın arasında bulunan yaklaşık 100 km uzunluğundaki otobanın ilk etapta Denizli'ye ardından da Antalya'ya kadar uzatılacağını belirten Ulaştırma Bakanı Habib Soluk, "Yap-işlet-devret modeliyle yapılacak Denizli bölümünün ihalesi önümüzdeki ay gerçekleştirilecek. Denizli- Antalya arasının ise etüd çalışması sürüyor. Şu an için bir maliyet ve zaman vermek mümkün değil, çünkü yap-işlet-devret modeli ile yapılacak. Şimdiden maliyet ve zaman vermek kamu zararına neden olabilir" diye konuştu.

EGERAY 6 DAKİKAYA İNECEK

İzmirlilerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katıldığı bir tören ile geçen ay hizmete giren Egeray'a kısa sürede alıştıklarını ve son derece memnun olduklarını dile getiren Bakan Soluk, şunları söyledi:

"Yolcu sayısı her geçen gün artıyor. Şu an seferler 12 dakikada bir ancak bu 6 dakikaya inecek. İZBAN AŞ yeni set siparişleri verdi. Bunlar bir yıl sonra teslim alınacak. Bunun yanı sıra projesi tamamlanan Cumaovası-Torbalı arasındaki 30 kilometrelik hattın altyapı ihalesine kısa bir süre sonra çıkılacak. İlerleyen süreçte Torbalı-Selçuk arasındaki 30 kilometrelik bölüm de projeye dahil edilecek."

Aliağa'dan Çandarlı Limanı'na demiryolu bağlantısı gerçekleştireceklerini, bunun sözleşmesini yakında yapacaklarını, Menemen-Manisa arasını da demiryoluyla bağlayacaklarını ifade eden Bakan Soluk, İzmir-Ankara arasında Yüksek Hızlı Tren projesinin de uygulama projesinin tamamlandığını sözlerine ekledi.

BİNALİ YILDIRIM DEĞERLENDİRMESİ

Gazetecilerin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırımın, partisi AKP tarafından İzmir'den aday gösterilmesi ile ilgili değerlendirmesini ve İzmir'in önümüzdeki dönemde hizmetlerde kayrılıp kayırılmayacağı yönündeki sorularını yanıtlayan Bakan Soluk, ihtiyaçlar doğrultusunda memlekette ihtiyaç duyulan her köşede gereken çalışmaların yapıldığını, İzmir'in de konumu itibariyle Türkiye'nin batıya açılan penceresi olduğunu ve ülke ekonomisine büyük katkısı olduğunu dile getirdi.

Bu büyük ekonomik girdinin devamı için her türlü altyapı yatırımının yapılması gerektiğini belirten Bakan Soluk, "Bu nedenle de Sayın Bakan (Binali Yıldırım) İzmir'e gerek deniz ulaşımında gerek demiryolu gerekse karayolu ulaşımında her türlü önceliği vermiştir. Herhalde bu önceliği bundan sonra da devam edecektir. Dünyanın 10 büyük limanı arasında yer alacak Çandarlı Limanı için Sayın Bakan büyük gayret gösterdi. Bu gayretler sonucunda liman projelendirilip ihale süreci başladı. Önümüzdeki ay içerisinde temel atılacak. O da İzmir'e ayrı bir değer katacaktır. Çandarlı Limanı başladığında Aliağa'daki demiryolunu Çandarlı'ya kadar uzatacak" diye konuştu.

SAAT KULESİ'Nİ BUGÜN GÖRDÜM

Bakan Soluk'un müsteşarlığı sırasında İzmir'e çok sık gelen ve kentteki tüm yatırımları ayrıntılarıyla takip ettiğini söyleyen İzmir Valisi M. Cahit Kıraç, ziyareti anısına Bakan Soluk'a üzerinde tarihi Saat Kulesi'nin rölyefi bulunan küçük bir plaket hediye etti. Bakan Soluk, plaketi aldıktan sonra "İzmir'e çok geldim ancak tarihi Saat Kulesi'ni bugün gördüm" dedi. İzmir Valiliği'nde kısa bir süre kalan Bakan Soluk, ziyaretin ardından Vali Kıraç ve beraberindekilerle Tarihi İzmir Saat Kulesi önüne giderek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bakan Soluk daha sonra yapımı süren liman viyadüklerinde inceleme yaptı. Çalışmalar hakkında kısa bilgi veren Bakan Soluk daha sonra il müdürleri ile toplantı yaptı.

Milliyet
cuscs
 
Mesajlar: 76
Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj
Kayıt: Prş 09 Ara 2010, 22:35

Re: İzmir Yatırım Haberleri

Mesajgönderen Gökhan » Cum 15 Nis 2011, 23:05

İzban A.Ş.'nin yeni set siparişi vermesi ve seferlerin 6 dk sıklığa inecek olması, çok güzel bir haber..Zaten Başkan da her şeyin rayına oturması için 2-3 yıl gerekli demişti..
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: İzmir Yatırım Haberleri

Mesajgönderen Umut » Cum 15 Nis 2011, 23:50

Haberler çok güzel. Özellikle körfezin dip tarama çalışmalarının bu yıl başlayacak olması ve de İZBAN'ın bir yıl içinde yeni tren setleri alarak sefer sıklığını arttıracak olması çok iyi olacak, üstelik hat da uzatılacak.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: İzmir Yatırım Haberleri

Mesajgönderen Gökhan » Cmt 16 Nis 2011, 01:14

ESBAŞ'ta Mayıs bereketi


6 ve 7 Mayıs'ta Amerikalı filtre üreticisi Cummins ile Kale Grubu iki ayrı işletmenin temellerini atacak. CMS Grubu da yeni üretim tesisinin inşaatını hızlandıracak


Türkiye'nin önde gelen serbest bölgelerinden olan Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ) 3 dev yatırıma ev sahipliği yapacak. Amerikalı filtre üreticisi Cummins firması, bölgede 800 kişiye iş sağlayacak olan 70 milyon dolarlık yatırımın temelini 6 Mayıs'ta atacak. 7 Mayıs tarihinde ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılması beklenen törenle Kale Grubu, Amerikalı ortağı ile beraber savaş uçaklarına motor parçaları üretmek için ilk etapta 60 milyon dolarlık yatırıma başlayacak.

JENERATÖR ÜRETECEK

Dünya otomotiv devlerine jant üretimi yapan CMS Grubu da kısa süre önce başladığı yatırımını hızlandıracak. Böylece yan sanayi ile beraber bölgede 300 milyon dolarlık yatırımla 3 bin kişiye iş sağlanması bekleniyor.
Geçtiğimiz şubat ayında İzmir'i ziyaret eden Cummins Corporate Yönetim Kurulu Yetkili Üyesi Paul Massey, Ege Serbest Bölgesi'nde 70 milyon dolarlık yatırımla kuracakları tesiste 800 kişiye istihdam sağlayacaklarını ifade etmişti. Kamyonlar, orta ağır araçlar için filtre ve jeneratör üreteceklerini açıklayan Massey, hava, yağ ve teknelerde kullanılan filtreleri üretmeyi planladıklarını söylemişti. Massey, 2012 yılı başında üretime başlayacaklarını açıklamıştı. Firma, planladığı üretimin yüzde 85'ini ihraç etmeyi hedefliyor. Cummins, 2009 yılında 10.8 milyar dolarlık ciro gerçekleştirmişti.

F-35 İÇİN PARÇA

Kale Grubu ise geleceğin savaş uçağı olarak nitelendirilen F-35'in F-135 adı verilen motor parçalarını üretmek için Amerikalı ortağı Pratt&Whitney ile kuracağı fabrikanın temelini 7 Mayıs'ta atacak. Temel atma törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katılması bekleniyor. Amerikalılar ile Kale Grubu ilk etapta 60 milyon dolarlık yatırıma imza atacak. Yatırım tutarının daha sonra 100 milyon dolara çıkması bekleniyor. Yatırımla 700 kişiye istihdam sağlanması planlanıyor. Fabrikada üretime yıl sonuna kadar başlanması hedefleniyor. F-135 ismi verilen motorun 300 parçası İzmir'de üretilecek. Tesis 46 bin metrekare alan üzerinde kurulacak. 5 yıl içinde ise 100 milyon dolarlık ciro hedefleniyor.

2012'DE BAŞLAYACAK

Dünya otomotiv devlerine jant üretimi yapan CMS Grubu da bölgede 100 bin metrekarelik arsasında yeni üretim tesisi kuruyor. Bir süre önce başlayan yatırım hızlı şekilde devam ediyor. Yatırım tutarının ilk etapta 55 milyon euroyu bulması bekleniyor. CMS Jant'ın yeni tesisinde üretimin Nisan 2012'de başlaması planlanıyor.

"Yan sanayi güçlenecek"

Ege Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (ESBAŞ) Tanıtım ve Pazarlama Direktörü Ertuğrul Işıksoy, bölgelerinde arka arkaya atılacak temeller sonucunda kurulacak yan sanayi ile beraber toplam 300 milyon dolarlık yatırım yapılacağını ve 3 bin kişiye iş sağlanacağını açıkladı. Işıksoy, "Bu yatırımları hem yeni istihdam yaratacakları hem de yeni teknoloji getirecekleri için çok önemsiyoruz. Ardı ardına temel atacak ve yıl sonuna kadar faaliyete geçecek bu yatırımlar memnuniyet verici. Ayrıca bölgede çok güçlü bir yan sanayi hareketi oluşacak. 2010 yılında hız verdiğimiz tanıtım çalışmalarının bu sonuca ulaşması çok sevindirici. Yeni yatırımları bölgeye çekmek için çalışmalarımız sürüyor" dedi.

http://www.yeniasir.com.tr/Ekonomi/2011 ... s-bereketi

Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: İzmir Yatırım Haberleri

Mesajgönderen EnderYıldırım » Pzt 09 May 2011, 13:57

Snapple, İzmir’e 240 milyon dolar yatıracak
Amerikalı içecek markası Snapple, Türkiye’ye yatırım yapma hazırlığında. 240 milyon dolar yatırımla İzmir’de fabrika kuracak olan ABD’li marka ilk kez deniz aşırı bir ülkede tesis kuruyor


Amerika’da yaşadığı dönemde “müptelası” olduğu meyve suyu markası Snapple’ın Türkiye distribütörlüğünü alan A&A Ticaret’in sahibi Ali Altun, ürünlerin gemilerle gelmesinin zor olacağını anlayınca firmayı Türkiye’de üretim yapmaya ikna etti.
Bu yılın başında Snapple’ın Türkiye, Kafkaslar ve Ortadoğu distribütörlüklerini alan Altun, “Yaptığımız araştırmalarla gördük ki taşıma su ile bu değirmenin dönmeyecek. Ürünü gemilerle taşımaktansa Türkiye’de üretmenin daha efektif olacağı fikrini Snapple ile paylaştık. Onlar da Türkiye’nin büyüyen ekonomisini ve genç nüfusunu göz önüne alarak bizim bu fikrimizi destekledi. Seneye yatırım yapmaya karar verdiler” dedi.
Snapple’ın Amerika kıtası dışında pazarlanmadığını ve Meksika dışında yatırımı olmadığını hatırlatan Altun, “Bu ilk deniz aşırı yatırımları. Amerika dışında yapacakları en büyük yatırım Türkiye’de açacakları üretim tesisi olacak. Yatırım için İzmir bölgesi seçildi. Malzeme tedariği de Adana, Mersin ve Antalya’dan sağlanacak. 240 milyon dolar yatırım ve 1000 kişilik istihdam planlanıyor” dedi.

Meyveler Akdeniz’den
İzmir fabrikasında yılda ortalama 500 milyon şişe üretim yapılacağını anlatan Altun, “İlk etapta yaklaşık 250 milyon şişe Avrupa ülkelerine, 150 milyon şişe Asya’ya ve geri kalan 100 milyon adet de Türkiye pazarına satılacak” diye konuştu.
Buzlu Çay kategorisindeki ürünleri piyasaya ilk olarak limon ve şeftali çeşitleriyle çıkaracaklarını anlatan Altun, “Normal ürünlerin yanı sıra diyet olanları da gelecek. Yaz ortasında bu çeşitlere ek olarak ahududu, kivi-çilek ve mangolu çeşitler piyasaya çıkacak.
Ürün gamındaki çeşitler ise üretimle artacak. Kızılcık gibi daha önce Türklerin tatmadığı aromalar da gelecek” dedi.

Yeni markalar yolda
İlk yıl için satış hedeflerinin ortalama 35 milyon şişe olduğunu anlatan Altun, “Orta vadeli planımız Türkiye’de üretime başladıktan sonra pazarın yüzde 50’sine sahip olmak” dedi.
Altun, “Türkiye`de üretime başladıktan sonra Snapple bünyesinde yer alan diğer markalarında üretimini ülkemizde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Özellikle Mott`s, CanadaDry, Sunkist Soda ve HawaiianPunch ülkemizde üretilecek markalardan bazıları” dedi.

BESTE ÖNKOL - Milliyet Ekonomi
EnderYıldırım
 
Mesajlar: 532
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj
Kayıt: Prş 10 Mar 2011, 14:59

Re: İzmir Yatırım Haberleri

Mesajgönderen sensonic » Sal 10 May 2011, 18:27

İzmir'imiz için güzel haberler.
sensonic
 
Mesajlar: 25
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj
Kayıt: Pzr 17 Nis 2011, 14:35

Sonraki

Dön Kent Haberleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron
Free Web Hosting