Sanayi, İstihdam ve Özel Yatırımlar

Re: İzmir Yatırım Haberleri

Mesajgönderen Umut » Prş 12 May 2011, 00:48

Bu günlerde havacılık ve motor sektörlerinde önemli yatırım haberleri geliyor.

Hollandalı firmadan İzmir'e 10 milyon dolarlık yatırım

Havacılık sektöründe hizmet veren Fokker Elmo, Ege Serbest Bölgesi'ndeki kapasitesini üç katına çıkarma kararı aldı.
Geçen hafta dünyanın önde gelen firmaları arasında yer alan Cummins ve Kale-Pratt & Whitney'in fabrika temellerini attığı Ege Serbest Bölgesi'nde yatırımlar hız kesmiyor. 3 yıldır bölgede Boeing, Lockheed Martin, Airbus, Sikorsky gibi dünyanın önde gelen havacılık firmalarına uçak ve uçak motorları için kablo üreten Hollandalı Fokker Elmo, bölgedeki üretim kapasitesini 3 kat artıracağını açıkladı. Bugüne kadar bölgeye 5 milyon dolar yatırım gerçekleştiren Fokker Elmo 10 milyon dolar daha yatırımla kuracağı ek tesislerinde Mayıs 2012 tarihinde üretime başlayacak.
Halen 140 kişiye istihdam sağlayan firma yeni yatırımı ile 160 kişiye daha istihdam yaratarak, çalışan sayısını 300'e çıkaracak. 5 yıl içinde de çalışan sayısını 500'e yükseltmeyi hedefleyen firma, Füze Kalkanı projesinin Türkiye'de hayata geçmesine paralel olarak Patriot'ların füze kalkanlarının yataklarını üretmek için de yatırım planlıyor.
İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nda bir araya gelen Fokker Teknoloji Savunma Sanayi Satış Direktörü Rico Engelman ve ESBAŞ Özel Projeler Grup Başkanı Ayhan İzmirli, Ege Serbest Bölgesi'nde ek tesis yatırımı için protokol imzaladı. Engelman, dünya havacılık devlerine kablo sistemleri üretimi yaptıklarını anımsattı.

İzmirli: Her tür kolaylığı sağlıyoruz
ESBAŞ Özel Projeler Grup Başkanı Ayhan İzmirli, Fokker Elmo'nun bölgedeki tesislerini büyütmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek, havacılık ve uzay kümelenmesi projesinin ne kadar gerçekçi olduğunun bir kez daha bu yatırımla kanıtlandığını kaydetti.
Havacılık sektöründeki firmalara her türlü kolaylığı sağladıklarını, özellikle eğitimli işgücü olanaklarının büyük avantaj sağladığını anlatan İzmirli, "Biz dünyanın her noktasından havacılık alanında faaliyet gösteren firmaları bölgemize çekmek için çalışıyoruz" dedi.

Yeni Asır
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj

Mesajgönderen EnderYıldırım » Çrş 25 May 2011, 20:16

İzmir için güzel bir haber daha...

Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminalı yıkılacak ve yerine Dış Hatlar'ın İkizi yapılacak.
En başından yapılması gereken yerine İç Hatlar yenilenmişti...
Proje çalışmaları da başlamış...
EnderYıldırım

Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj

Mesajgönderen Umut » Çrş 25 May 2011, 23:27

EnderYıldırım yazdı:İzmir için güzel bir haber daha...

Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminalı yıkılacak ve yerine Dış Hatlar'ın İkizi yapılacak.
En başından yapılması gereken yerine İç Hatlar yenilenmişti...
Proje çalışmaları da başlamış...

İşte güzel haber. Dış hatlar terminali çok iyi olmasına rağmen iç hatlar yetersiz kalıyordu. En başından beri yapılması gereken nihayet yapılacak demek ki. Bu konu için ulaşım bölümünde yeni bir başlık açabiliriz.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen meds » Çrş 25 May 2011, 23:31

Uzun zamandır beklediğim süper bir haber, İç hatlar dış hatların yanında tasarım olarak çok sönük kalıyordu.
meds

Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj

Mesajgönderen Umut » Çrş 25 May 2011, 23:33

Üstelik iç hatlar terminali daha küçük olmasına rağmen, daha aktif kullanıldığı için daha kalabalık oluyordu. Tasarımının yanında işlevsel olarak da yetersizdi.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Gökhan » Cmt 23 Tem 2011, 02:37

4 marinaya da talip olacağız

İzmir’i A Plus konut konseptiyle tanıştıran, Folkart Narlıdere Evleri ve Folkart Mavişehir’le sektörün çıtasını yükselten Folkart Yapı A.Ş., yatırımlarına doluduzgin devam ediyor.

Firma şimdi de Bayraklı’da, Avrupa’nın en yüksek beşinci ikiz kulelerini hayata geçiriyor. Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, İzmir’deki yatırımlarının süreceğini söylüyor, “Hükümetin İzmir için açıkladığı 35 proje arasında dört de marina var. Dördüne de talibiz. Bir de insanların gittiğinde aradıkları her şeyi bulabilecekleri alışveriş merkezi yapacağız” diyor.

Öncelikle, İzmir sevdası nereden kaynaklandı?

Yıl, 2004... İlaç dağıtım şirketimiz Hedef Alliance, Türkiye’de yüzde 40 pazar payına sahip. Ancak Ege’de bunun yarısı kadar. Çok sayıda yönetici gönderdik ama bir türlü istediğimiz noktaya ulaşamadık. Bunun üzerine iş başa düştü. Toparlama amacıyla bir yıllığına ben geldim. Ege’yi de kısa sürede Türkiye geneliyle aynı seviyeye getirdim. İzmir’i gördükten sonra, yaklaşık 20 yıldır yaşadığım İstanbul’un ne kadar yorucu bir şehir olduğunu daha iyi anladım. İstanbul’da bulabileceğiniz her şey İzmir’de fazlasıyla vardı. Hem de oradaki trafik ve hengame olmadan... Ben, hayatın her saniyesinin çok kıymetli olduğuna inanıyorum. Bu nedenle ömrümün birkaç senesini trafikte geçirmek istemiyorum. Kısacası, İzmir’e aşık oldum ve yerleşme kararı verdim. Bu yüzden aile büyüklerimle ters düştüğüm anlar bile oldu.

Peki, inşaat sektörüne geçiş nasıl oldu?

İzmir’e ilk geldiğimde, “Bana 8-10 ev bakın, en güzeli hangisiyse orada oturacağım. Bunu hak ettiğimi düşünüyorum” dedim. Ancak, arkadaşlarımın gösterdiği evlerin hiçbirini beğenmedim. Hayalimdeki siteyi bulamadım. İnşaat sektörüne olan merakım, İzmir’de özellikle A Plus konsept eksikliğini görmem, baba mesleği olan bu işi burada başlatma fikrini doğurdu. Folkart Narlıdere fikri işte o gün ortaya çıktı. Sonra Folkart Mavişehir, şimdi de Bayraklı’daki Folkart Towers...
3 ayda 800 kişi alacağız

Folkart Towers’ı tanıtabilir misiniz?

Folkart Towers; alışveriş mekanları, ofisler ve rezidanslardan oluşuyor. İzmir’de bu konseptte başka bir proje yok. 150 bin metrekare brüt alana sahip. 200’er metre yüksekliğinde, 40’ar katlı iki kule olarak inşa edilecek. Tamamlandığında Avrupa’nın en yüksek beşinci ikiz kuleleri olacak. Toplam 150 milyon dolarlık bir yatırım. Eylül 2013’te bitirmeyi planlıyoruz. Metrekare birim fiyatları ortalama 2 bin 600 dolar. Ortalama bin kişiye iş imkanı sağlayacak. Faaliyete geçtiğinde yaklaşık 4 bin kişinin çalışacağı ve yaşayacağı dev bir kompleks olacak. İlk olmasından dolayı büyük ilgi gördü. Daha birinci ayında, satışa sunulan A Kulesi’nin yüzde70’i satıldı. Yoğun talep nedeniyle B Kulesi’ni de satışa çıkardık. Hem ofis hem rezidans alan çok oldu. Satışların iyi olmasını zaten bekliyorduk. Yine de görmüş olduğumuz büyük ilgi bizi şaşırttı.

Önümüzdeki yıllarda neler yapmayı planlıyorsunuz?

Kısa zamanda çok iş yaptık, marka olduk. İnsanlar artık bizi tanıyor, güveniyor. İzmir’de yatırımlarımız sürecek. Önümüzdeki üç ayda 700-800 kişiyi işe alacağız. İzmir, gecekondu sayısının en yüksek olduğu şehirlerden biri... Üstelik, İzmir’in en kıymetli bölgelerinde yer alıyor bu yapılar. Kent yenileme projeleri kaçınılmaz. İzmir’de önümüzdeki 20 yılda yapılacak çok iş var. Yeni projeler tabii ki olacak. Buna ilişkin çalışmalarımız sürüyor. Ancak gördüğüm kadarıyla İzmir’in en büyük ihtiyaçlarından biri, insanların gittiğinde aradıkları her şeyi bulabilecekleri bir alışveriş merkezi. Bu yıl içinde İzmir’in bu eksikliğini giderecek projeyi mutlaka başlatacağız. Ayrıca, bu kentin bir de marina sorunu var. Hükümetin İzmir için açıkladığı 35 proje arasında dört de marina var. Dördüne de talibiz. Profesyonel bir ekip kurduk, konuyu masaya yatırdık, ilerlemeye, proje haline getirmeye çalışıyoruz. Bu konu hükümet nezdinde henüz düşünce aşamasında. Bu tür projelerin hayata geçmesinde iki yol var. Ya hükümet ilgili bakanlık kanalıyla kendisi projelendirir ya da bir yatırımcı geliştirir, sunar, destek alır ve yapar. Biz bu yolu seçeceğiz. Kendimiz proje hazırlayıp sunacağız.

Hürriyet İzmir

İzmir'e gerçek anlamda değer veren Folkart'ı tebrik etmemek elde değil..Yeni projelerini sabırsızlıkla bekliyoruz..
Gökhan

Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj

Mesajgönderen Umut » Pzr 24 Tem 2011, 15:53

Folkart gerçekten cesur hareket ediyor. Umarım yatırımları karşılıksız kalmaz.

Ravago lojistik merkezi kuruyor

40 sektöre plastik hammadde tedarik eden Belçikalı Ravago, Atatürk OSB’de büyük bir lojistik merkez kurma kararı aldı. CEO Mehmet Onur lojistik hizmetlerini İzmir ağırlıklı olarak yürütecekleriini söyledi.
Yıl sonunda 10 milyon Euro’ya Gebze’de bir tesis açacak olan Ravago Group, şimdi de İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ne 3.5 milyon Euro’luk yatırımla lojistik merkezi kuruyor. Plastik sanayinde 1961 yılından beri faaliyette olan Belçikalı Ravago, Türkiye’ye yatırımlarına tam gaz devam ediyor. Yıl sonunda 10 milyon Euro’ya Gebze’de bir tesis açacak olan Ravago Group, şimdi İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde 3.5 milyon Euro’luk yatırımla kuracağı lojistik merkezi için düğmeye bastı.

Paketleme hattı da olacak
Ravago Logistic Center İzmir Tesisleri için 12 bin 500 metrekarelik bir alan satın aldıklarını belirten Ravago Group CEO’su Mehmet Onur, “Tesis, stok alanları, antrepo alanları ile birlikte sadece Ravago’nun paketleme ve karıştırma hattı olarak çalışacak. Buradan Ege ve Akdeniz bölgesine yönelik bir dağıtım hizmeti verilecek. Atatürk OSB’yi Ege Bölgesi’ndeki konumu nedeniyle tercih ettik.”

Milliyet Ege
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Umut » Pzt 01 Ağu 2011, 16:12

Lojistik devi TNT İzmir’de yapılandı

DÜNYANIN önde gelen taşımacılık şirketlerinden TNT Express Adnan Menderes Havaalanı yakınlarında açtığı yeni kargo binasını tanıttı.

TNT Express, Menderes yolu üzerinde 5 bin metrekare alanda devreye soktuğu yeni lojistik merkeziyle büyük bir yatırıma imza attı.

Kalite ve hız arttı
İzmir’deki depolarının büyümesiyle hizmet kalite ve hızlarının arttığını belirten TNT Genel Müdürü Turgut Yıldız, “İzmir ihracat açısından Türkiye’nin en büyük ikinci şehri. Bizim için bölge değil ihracatın adeta kalbi. Bu gün itibareyle İzmir’de 67 personel 45 araçla, Aliağa, Antalya, Denizli, Uşak, Afyon olmak üzere geniş bir yelpazede hizmet veriyoruz. Yıllık kapasite olarak İzmir’den 65 bin ton çıkış yapıyoruz. Çıkışların çoğu tekstil” dedi.

Milliyet Ege
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Umut » Cmt 13 Ağu 2011, 20:48

Çinli CSR, İzmir’de yatırıma hazırlanıyor

Metro vagonları için Çin’e giden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’e yatırım müjdesi ile döndü. İzmir’in yeni vagonlarını üreten CSR firmasının yatırım için hızlı bir şekilde 100-120 bin metrekarelik arazi arayışına başladığını söyleyen Başkan Kocaoğlu, “Bu benim 7 yıllık belediye başkanlığım sırasında Çin’den aldığım en somut yatırım önerisidir, çok sevinçliyim” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in metro vagonlarını üreten CSR firmasının İzmir’e yatırım yapmak istediğini söyledi. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında Çin seyahati ve görüşmeleri hakkında meclis üyelerine bilgi veren Başkan Kocaoğlu, Çinli firmanın yapacağı yatırım için merkezi hükümetten de destek istedi.

İzmir metrosunda kullanılacak vagonların raya indirilecek ilk seti için Çin’e giden ve burada düzenlenen törene katılan Başkan Aziz Kocaoğlu, Çin’de çok sıcak karşılandıklarını ve verimli bir ziyaret olduğunu söyledi. Daha önce de gerek EXPO gerekse yatırım konusundaki temaslar için Çin seyahati yaptığını hatırlatan Başkan Kocaoğlu, “Belediye başkanlığım döneminde çeşitli görüşmeler için Çin’e birçok kez gittik, geldik. İzmir’e ve bölgemize yatırım çekmek için faaliyetlerde bulunduk. İlk defa CSR firması ile vagon fabrikası yetkilileri, bu yıl içinde bizim konuğumuz olarak İzmir’e gelecekler” dedi.

Destek çağrısı
Çinli firmanın İzmir’e yatırım yapmak için karar aldığını söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, “Koşullar uygun olursa ve merkezi hükümet de destek verirse, hızlı bir şekilde 100 – 120 bin metrekare alanda faaliyet yapmak istiyorlar. Bu benim 7 yıllık belediye başkanlığım sırasında Çin’den aldığım en somut yatırım önerisidir, çok sevinçliyim. İnşallah merkezi hükümetin de desteğiyle bunu başarabiliriz” diye konuştu. Başkan Kocaoğlu, Çinli CSR firmasının yapacağı yatırımın hem kentin istihdamına katkıda bulunağını hem de yan sanayi kollarının gelişmesinde lokomotif etkisi olacağını ifade etti.

izmir.bel.tr

Çok büyük ve çok önemli bir yatırım olacak. Yüksek teknoloji yatırımlarına hem şehrimizin hem de ülkemizin ihtiyacı var. Umarım en kısa sürede gerçekleşir.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen EnderYıldırım » Sal 06 Eyl 2011, 20:34

İç hatlar terminali yenileniyor
Adnan Menderes İç Hatlar Terminali, önümüzdeki aylarda yıkılacak ve bir yıl gibi kısa bir sürede yerine yeni terminal yapılacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2006 yılında açılan İzmir Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nin ardından Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali de yenilenecek. İç hatlar terminalinin önümüzdeki aylar içinde yıkılacağı ve yerine yeni terminal yapılacağı öğrenildi.
TAV Grubu tarafından yaklaşık 250 milyon TL'lik yatırımla yapılan yeni dış hatlar terminali 2006 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katıldığı açılışla hizmete girmişti. Adnan Menderes Havalimanı, yolcu sayısında da yüzleri güldürmüş ve Ankara Esenboğa Havalimanı'nı geride bırakmıştı. Yetkililerden alınan bilgiye göre iç hatlar terminalinin ihale süreci Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın talimatı ile hızlandırılacak. Bu süre içinde mevcut iç hatlar terminalinde hemen yıkıma başlanacağı ve yıkımın ardından yeni iç hatlar terminalinin 1 yıl gibi kısa sürede yenileneceği belirtiliyor. Yeni iç hatlar terminali projesinin önümüzdeki günlerde Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım tarafından açıklanması beklendiği kaydedildi.

Yeni Asır
EnderYıldırım

Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj

ÖncekiSonraki

Dön Kent Haberleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir

Free Web Hosting