Sanayi, İstihdam ve Özel Yatırımlar

Re: İzmir Yatırım Haberleri

Mesajgönderen Umut » Çrş 14 Eyl 2011, 03:42

İzmir İtfaiye araçlarında ‘üretim merkezi’ olacak

Katmerciler, itfaiye araçları üretiminde dünyanın önde gelen şirketlerinden Fransız Gimaex International ile ortak şirket kurarak dev bir yatırıma yöneldi.

Araç üstü ekipman sektörünün önde gelen şirketleri arasında yer alan İzmirli Katmerciler ile itfaiye araçları üretiminde dünyanın önde gelen şirketlerinden Fransız Gimaex International, ortak şirket kurarak bölgesel dev olacak. İtfaiye aracı üretimine odaklanacak ve bu alanda İzmir'i bölgesel bir üretim ve ihracat merkezi haline getirecek yeni şirket için ortaklık sözleşmesi, düzenlenen törenle imzalandı. Katmerciler'in İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan fabrika binasında ortaklık imzasını Katmerciler Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Katmerci ile Gimaex Group Yönetim Kurulu Başkanı Philippe Mis attı.

100 KİŞİYE İŞ
İmza töreninde konuşan Katmerciler Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Katmerci, Fransız Gimaex ile ortak kuracakları şirket sayesinde ihracatlarının hızla artacağını ve uluslararası pazarlardaki konumlarının daha da güçleneceğini söyledi.
İtfaiye üretimi konusunda dünya çapında bir şirket olan Gimaex ile gerçekleştirilecek ortaklık sayesinde yeni ve ileri teknolojilerin Türkiye'de üretime kazandırılacağını ifade eden Katmerci, şöyle konuştu: "Yönetim ve üretim merkezi İzmir olacak yeni şirket, itfaiye ekipmanı üretiminde ve ağırlıklı olarak yurtdışına yönelik üretim yapacak. Gimaex'in ileri teknoloji kullanma ve farklı ürün geliştirme yeteneğini ülkemize kazandıracağız. İlerleyen dönemlerde, bugün Türkiye'de üretilmeyen çeşitli itfaiye araçlarını üretir hale gelmeyi hedefliyoruz. Bu tarz ürünler bir yandan şirketimizin ve ülkemizin ihracat gücünü artırırken diğer yandan ithalatı azaltacak. Ülkemizin döviz kaybını azaltıp, daha fazla döviz girdisi sağlayacak. Gimaex ve Katmerciler'in güçbirliği, her iki şirketin mevcut pazarlardaki konumunu güçlendirirken, yeni pazarların da kapısını açacak. İzmir, itfaiye ekipmanı konusunda uluslararası üretim ve ihracat merkezi haline gelecek. İşsizliğin en büyük sorunlardan birisi olarak görüldüğü ülkemizde, 300 kişilik mevcut çalışanlara ek olarak yaklaşık 100 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak olmak da bizim için en büyük mutluluk kaynaklarından birisi. İlerleyen yıllarda üretim ve kapasite artışına paralel olarak istihdam da artacaktır."

ÜRETİM GELECEK AY
Yeni şirketin, 6 milyon dolarlık yatırımla, inşası tamamlanmak üzere olan Katmerciler'in yeni fabrikasında üretim yapacağını ifade eden Mehmet Katmerci, "Yüzde 50'şer eşit pay ile kurulacak yeni şirket, bir anlamda Katmerciler'in kiracısı gibi olacak. Katmerciler'in mevcut fabrikasının bitişiğindeki fabrika, özellikle itfaiye ekipmanı üretimi dikkate alınarak, ileri teknolojik imkanlarla hazırlanıyor. Kendi sektörümüzde ülkemizin gurur duyacağı yeni fabrikanın açılışını ekim ayında yapmayı ve üretime geçmeyi planlıyoruz" diye konuştu.
Gimaex Group Yönetim Kurulu Başkanı Philippe Mis de Katmerciler gibi, ürettiği araçlar dünyanın 40 ülkesinde dolaşan, sektörünün öncüsü ve lideri olan, kaliteden ödün vermeyen; güvenilir, halka açık ve şeffaf bir şirketle ortak olmaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Fransa'da sektörün lideri
Gimaex International Avrupa'nın en büyük itfaiye ekipmanı üreticilerinden birisi. Şirket 2003 yılında iki Fransız şirketinin birleşmesiyle kuruldu; kurtarma ekipmanı üreticisi Bemaex ile itfaiye ekipmanı üreticisi Gicar. İsmini de bu iki firmanın isimlerini birleştirerek oluşturdu. 2004 yılında itfaiye merdiveni üreticisi Riffaud ve Almanya'da özel ekipman üreticisi Schmitz'i grubuna kattı. Bugün Gimaex, 370 çalışanı ve 110 milyon Euro'luk cirosuyla faaliyetlerini sürdürüyor. Fransa'da sektörünün lideri olmakla birlikte Gimaex, dünyanın her yerine ekipmanlarını ihraç ediyor. Satışlarının yüzde 60'lık kısmı Fransa dışına gerçekleştiriliyor.

Yeni Asır
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj

Mesajgönderen Umut » Cmt 01 Eki 2011, 02:50

İzmir’de, 420 kişiye yeni iş imkanı sunuldu

Bölgede 3 yıldır takım elbise üretimi yapan Roy Robson, hem kapasitesini artıracak hem de 5 milyon euroluk yeni yatırımıyla istihdam yaratacak

Avrupa'da yaşanan ekonomik krize rağmen satışlarını artırmaya devam eden ünlü Alman erkek giyim markası Roy Robson, Ege Serbest Bölgesi'nde yeni yatırımlara hazırlanıyor. 3 yıl önce bölgede takım elbise üretimine başlayan Roy Robson, şimdi de hem mevcut fabrikanın kapasitesini artıracak hem de 5 milyon euro yatırımla spor giyim üreten yeni bir fabrika kuracak.

TEDARİK ÜSSÜ
Bu yatırımlar sonucu, 450 olan çalışan sayısına 420 kişi daha eklenecek. Roy Robson CEO'su ve Uluslararası Marka Danışmanı Timur Şengezer, Türkiye'nin üretim gücü ve kalitesi ile ön plana çıkmaya başladığını belirterek, bu kapsamda Roy Robson'un İzmir'i üretim ve tedarik üssü haline getirmeyi planladığını açıkladı.
Roy Robson CEO'su ve Uluslararası Marka Danışmanı Timur Şengezer, "Avrupa'da satışlarımız çok iyi gidiyor. Avrupa krizde olmasına rağmen bizim satışlarımız yüzde 18 arttı. 41 ülkede ürünlerimiz satılıyor. Bin 153 mağazamız var. Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere Rusya gibi ülkelerde de mağazalarımız bulunuyor. Satışlarımız arttıkça Türkiye'deki fabrikamızın kapasitesini artırmak, yeni fabrikalar kurma gündeme geliyor. Alman yatırımcılar, firmamız Türkiye'deki gidişata çok olumlu bakıyorlar. İnsan kalitesine ve üretim gücüne inanıyorlar. İzmir'in lojistik avantajı da çok önemli" dedi. Şengezer, şu an günlük bin 50 takım üretim yaptıkları mevcut fabrikada yılbaşına kadar günlük bin 150 takıma çıkacaklarını, bunun için çalışan sayısını 450'den 520'ye yükselteceklerini söyledi.

BAŞVURULAR SÜRÜYOR
Şengezer, Şubat ayına kadar üretime başlamasını planladıkları spor giysi fabrikasında da 350 kişiye iş sağlayacaklarını dile getirerek, "Mevcut fabrika ve yeni fabrikada çalışacak elemanlar için başvurular devam ediyor. Mevcut fabrikamızın yan tarafında 12 bin metrekare kapalı alanda inşaatı devam eden bir fabrikamız var. Orada spor giysi üreteceğiz. 5 milyon euroluk yatırım yapacağız. İlk etapta 350 kişiye iş imkanı yaratacağız. Gelecek şubata kadar üretime başlamayı hedefliyoruz. Roy Robson, gözlükten çoraba, kravattan spor elbiseye, cüzdandan takım elbiseye kadar erkeklerin giydiği her türlü ürünü üretiyor. Daha sonraki yıllarda da pantolon, spor giyim, spor pantolon, gömlek yatırımlarımız devam edecek" diye konuştu.

Sistem, Türkiye'den organize edilecek
Roy Robson'un Polonya, Uzakdoğu, Bulgaristan gibi ülke ve bölgelerde üretim tesislerinin olduğunu dile getiren Timur Şengezer, ancak İzmir'i üretim merkezi haline getireceklerini açıkladı. Şengezer, "Kumaşlarımızı Yünsa'dan alıyoruz. Türkiye'de pek çok firmadan satın alımlara başlıyoruz. Özellikle yeni tesisimiz bitince bazı ürünlerimizi İtalya ve Almanya yerine ülkemizden alacağız. Yavaş yavaş alımlarımızı, ana mamul depolarımızı Türkiye'ye çekiyoruz. Sistemi tamamen Türkiye'de organize etmeyi, diğer ülkelerdeki fabrikalara yarı mamulü buradan göndermeyi hedefliyoruz. Üretilen bitmiş ürünler Almanya'daki iki ana merkezimize gidecek ve oradan 41 ülkeye dağılacak. Bizim gelecek vizyonumuz bu" dedi. Türkiye'nin ve İzmir'in yüksek kalite ve hızlı hizmet-teslimle öne çıktığını vurgulayan Şengezer, "İzmir, yetişmiş ve kaliteli insan, hızlı hizmet, lojistik avantajı ile öne çıktı. Ege Serbest Bölgesi, bize birçok avantaj sundu" dedi.

Türkiye'de mağaza açacak
Timur Şengezer, "Türkiye'de mağaza açma düşüncemiz var. Bu sene niyetlenmiştik. Önce outlet mağazası, sonra mağazalar diye düşünmüştük. Ama bu planımızı 2012 senesine erteledik. Önce spor giyim fabrikasını tamamlayalım. Mağaza ve mağaza zincirlerini de gelecek haftadan sonra oluşturmaya başlayacağız. Adım adım ülke genelinde mağazalaşacağız" dedi.

Yeni Asır
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen EnderYıldırım » Çrş 05 Eki 2011, 20:10

Tek-Art, Çeşme'de Yapacağı Otelin Ruhsat İşlemlerini Tamamladı

Tek-Art İnşaat Ticaret Turizm Sanayi ve Yatırımlar A.Ş, İzmir Çeşme Alaçatı'da yapılması planlanan 5 Yıldızlı otel inşaatıyla ilgili ruhsat işlemlerinin tamamlandığını bildirdi.

Tek-Art İnşaat'ın KAP'ta yayımlanan açıklamasında, şirketin, İzmir Çeşme Alaçatı'da yapmayı planladığı ve 100 milyon liraya malolması düşünülen 5 Yıldızlı otel inşaatı ile ilgili ruhsat işlemlerinin tamamlandığı belirtildi.

Ruhsat işlemlerinin ardından belediyeye başvurulduğu ve temel atma hazırlıklarına başlanıldığı kaydedildi.

sondakika.com
EnderYıldırım

Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj

Re: Özel Yatırım Haberleri

Mesajgönderen EnderYıldırım » Cum 21 Eki 2011, 17:28

Doğuş Holding, İzmir'de yatırıma hazırlanıyor

Doğuş Holding CEO'su ve Yönetim Kurulu Üyesi Hüsnü Akhan, "İzmir'e yatırım yapacağız. Proje aşamasında olan yatırım 2 ay içinde açıklanacak. Yatırım planının hangi sektörde olacağı ve miktarı gibi ayrıntılar daha sonra kamuoyu ile paylaşılacak. İzmir'i çok önemsiyoruz" dedi.

Yeni Asır
EnderYıldırım

Mesajgönderen Umut » Cum 21 Eki 2011, 20:50

Esrarengiz bir açıklama olmuş :D Gökdelendir belki de.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Gökhan » Cmt 22 Eki 2011, 01:50

Doğuş Holding, İzmir'e 3 farklı koldan geliyor

Doğuş Holding CEO'su ve Yönetim Kurulu Üyesi Hüsnü Akhan'ın önceki gün yaptığı, "İzmir'de yeni bir yatırım düşünüyoruz" açıklamasının detayları ortaya çıktı

Doğuş Holding'in İzmir'e yapacağı ve iki ay içinde açıklayacağı sürpriz yatırımın yerinin İnciraltı'nda olduğu öğrenildi. Bir süre önce İnciraltı Kent Ormanı'nın karşısındaki 60 dönümlük arsayı Hazine'den satın aldığı belirtilen Doğuş Grubu'nun, İstanbul'daki İstinye Park benzeri bir alışveriş merkezi yatırımını hayata geçireceği belirtiliyor.
Doğuş Grubu'nun ayrıca önümüzdeki günlerde Üçkuyular Pazaryeri'nin arkasındaki 43 dönümlük alanda alışveriş merkezi, otel ve residans projesini hızlandıracağı, ayrıca grubun Yeni Kent Merkezi'ne yönelik bir proje için arayışta olduğu ifade ediliyor.
Doğuş Holding CEO'su ve Yönetim Kurulu Üyesi Hüsnü Akhan, önceki gün Vodafone tarafından İzmir Hilton Oteli'nde düzenlenen "İş Ortağım Buluşması"nda Doğuş Holding CEO'su ve Yönetim Kurulu Üyesi Hüsnü Akhan, İzmir'de yeni bir yatırım düşündüklerini açıklamıştı.

AYRINTI VERMEMİŞTİ

Akhan, yatırımın 2 ay içinde açıklanacağını belirtirken, hangi sektörde olacağı ve miktarı gibi ayrıntıları daha sonra kamuoyu ile paylaşacaklarını söylemişti. Akhan, grup olarak İzmir'i çok önemsediklerini de vurgulamıştı. Doğuş Grubu, Orjin Group ile beraber İstanbul'da 2007 yılında İstinye Park'ı kurdu. İçinde 300'e yakın mağazanın olduğu alışveriş merkezi için toplam 250 milyon dolarlık yatırım yapan grup, 4 yıl aradan sonra projenin aynısını İzmir'de gerçekleştirmek için harekete geçti. Doğuş Grubu'nun CEO'sunun bir iki ay içinde açıklayacağı projenin İnciraltı'nda olduğu öğrenilirken, çalışmaların önemli noktaya geldiği ifade ediliyor.
Öte yandan 18 dönümü Konak ve Karabağlar belediyelerine, 25 dönümü ise Doğuş Grubu'na ait olan Üçkuyular'daki pazaryerinin arkasındaki arsaya yönelik proje de olgunlaşmaya başladı. Edinilen bilgiye göre alışveriş merkezi, otel ve residans yapılması hedeflenen bölgede planlar tamamlandı. Doğuş Grubu'nun önümüzdeki günlerde yatırım için harekete geçmesi bekleniyor. Proje 22'şer katlı, biri otel, diğeri residans olmak üzere 2 gökdelen ile 3 ya da 4 katlı alışveriş merkezinden oluşacak. Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm hayata geçirilecek projenin İzmir ve ilçeleri için çok önemli olduğunu söyledi. Alınan diğer bir bilgiye göre ise, geçtiğimiz günlerde İdare Mahkemesi'nin verdiği karar ile İzmir Yeni Kent Merkezi'nin önünün açılması da Doğuş Grubu'nu harekete geçirdi. Doğuş Grubu'nun yeni kent merkezindeki arsalarla yakından ilgilendiği, yatırım planları arasında bölgede bir projenin de yer aldığı öne sürüldü.

İstinye Park'ın bir benzerinin İzmir'de olması gerçekten hoş olur..En yakın zamanda somut adımlar atılması dileğiyle..Ayrıca Karabağlar taraflarına yatırım yapılması, kent dönüşümünün hızlanmasını da beraberinde getirir..Bence İzmir'in sorunlu iki belediyesi (Bayraklı ve Karabağlar) yapılacak yatırımlarla kendi kendisini dönüştürecek kapasiteye de sahip..
Gökhan

Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj

Mesajgönderen mertoviçizmir » Cmt 22 Eki 2011, 17:20

Haberleri bugün Yeniasır gazetesinde gördüm.. neredeyse 1,5 senedir Ückuyularda gökdelen yapılacak ama daha projeleri bile yapılmadı , İnciraltında İstinyepark tarzı birsey yapılırmı bilemiyorum , cünkü bölge imara kapalı görünüyor :S Bayraklıda gökdelen projesine karsı sevindim ne kadar cok kule yapılırsa bölge o kadar cabuk kabuk degiştirecektir.:)
mertoviçizmir

Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj

Mesajgönderen EnderYıldırım » Çrş 09 Kas 2011, 20:06

"İzmir" Markası İçin Beyaz Perde Atağı
Megapol Grubu'nun, uluslararası sinema sektörünü İzmir'e çekmek amacıyla bir Alman ortakla film stüdyosu kuracağı bildirildi.

Megapol Grubu'nun, uluslararası sinema sektörünü İzmir'e çekmek amacıyla bir Alman ortakla film stüdyosu kuracağı bildirildi. Megapol Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentlerin sanat, kültür ve turistik alanda gelişmelerinde, sinema sektörünün önemli paya sahip olduğunu, sinemanın bu anlamda, marka kent olmaya çalışan İzmir için önem taşıdığını ifade etti.

Bununla birlikte İzmir'in de sinema sektörü için cazip bir yatırım alanı oluşturduğunu ve son dönemde İzmir'de çekilen dizi ve film sayısının hızla arttığına dikkati çeken Gökdemir, grup olarak bu alanda da yatırım yapma kararı aldıklarını söyledi.

Bu kapsamda çalışma başlattıklarını belirten Gökdemir, şu bilgileri verdi:

"Sinema sektörünü İzmir'e çekmek amacıyla yatırım yapıyoruz. Avrupa'nın en iyilerinden olan Alman bir firma ile ortak stüdyo kurmak istiyoruz. Görüşmelerimiz son aşamaya geldi. Stüdyoyu birlikte kuracak ve yöneteceğiz. Stüdyo, grubumuzun yapacağı alışveriş kompleksi içinde oluşturulacak. Dünya standartlarında bir stüdyo olacak. Hedefimiz yerli yapımların yanında dünyaca ünlü yapım şirketlerini de İzmir'e çekmek."

İlk filmin konusu da belli

Stüdyo yatırımı çalışmalarına paralel burada çekimi yapılacak ilk film için de hazırlıkların başladığını açıklayan Gökdemir, ilk filmin İzmir'in en eski apartmanı olan ve halen restorasyonu devam eden Anadolu Apartmanı'nda geçen bir aşk hikayesini konu edineceğini bildirdi.

İzmir'de sinema sektörünün gelişimi için kentin tarihi dokusunun da ayağa kaldırılması, bununla birlikte bu sektöre hizmet verecek konaklama tesisi ve eğlence merkezi sayısının artırılması gerektiğine değinen Gökdemir, şunları söyledi:

"Kemeraltı, Kordon ve Karşıyaka'daki tarihi doku elden geçirildiği ve Bayraklı Turan bölgesindeki yeni kent merkezinde, otel ve rezidans gibi yapılar hizmete girdiği zaman, İzmir Avrupa'nın en güzel şehirlerinden olabilir.

İzmir'in kimliği üzerine çok fazla tartışılıyor. İzmir'e birden fazla hedef veriliyor. Bir tane doğru hedef var; İzmir, Türkiye'nin turizm ve eğlence merkezi olmalıdır. Bir şehir birden fazla fonksiyona sahip olmaz. İzmir yapısı ve potansiyeli itibarıyla Türkiye'nin turizm ve eğlence merkezi olursa, dinlenmek ve eğlenmek isteyenlerin aradığı herşey burada olacak. Sinema sektörü, bu ortam içinde hızla büyüyebilir ve kentin tanıtımına büyük katkı yapabilir."

Anadolu Ajansı
EnderYıldırım

Mesajgönderen EnderYıldırım » Cum 18 Kas 2011, 20:35

Oxford İzmir'e okul açıyor
"Türkiye'nin en köklü ve kalıcı tanıtımı edebiyatla olacak. Merkez bu anlamda atılmış çok önemli bir adımdır"

İngiltere'den Oxford, Amerika'dan Ferris State ve Türkiye'den Ondokuz Mayıs Üniversitesi işbirliğiyle İzmir'in Seferihisar ilçesinde uluslararası yaratıcı yazarlık okulu açılacak. Dünyaca ünlü yazarların ağırlanacağı merkez, ''hayal endüstrisi'' olarak tanımlanan senaryo ve metin yazarlığı konusunda dünyaca ünlü bir merkez olmayı hedefliyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz Demir, yaptığı açıklamada, Oxford Üniversitesi'nde ders verdiği sırada değişik ülkelerden üniversitelerin işbirliğiyle Türkiye'de bir yaratıcı yazarlık merkezi oluşturulması konusunda proje hazırladığını, projenin Oxford tarafından olumlu karşılandığını, ABD'deki Ferris Üniversitesi'nin de projeye katılma kararı aldığını belirtti.

Bir süredir yer arama çalışmaları devam eden projenin, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer'in verdiği destekle bir anda uygulamaya geçme imkanı bulduğunu söyleyen Demir, projeye Standford ve New York Üniversitelerinin de dahil olmasının gündemde olduğunu belirtti. Dünyada önde gelen üniversitelerin kendi bünyelerinde yaratıcı yazarlık bölümler açtığını, ancak bir kaç üniversitenin ortak kullandığı bir merkezin henüz olmadığını ifade eden Demir, şöyle konuştu: ''Bu anlamda Seferihisar'da kurulacak merkez bir ilk olacak. Mitolojide sanatçılar kenti olarak bilinen ve yaratıcılığın da merkezi sayılan Teos'un bin yıllar sonra tekrar böyle bir merkeze ev sahipliği yapması heyecan verici bir tesadüf oldu. Merkezin, Teos Uluslararası Yaratıcı Yazarlık Merkezi ismiyle kurulmasını öngörüyoruz. Üç üniversiteden temsilciler, 30 Kasım'da Seferihisar'da belediye başkanıyla birlikte protokol imzalayacak. Yer tahsisinin tamamlanmasının hemen ardından muhtemelen yeni yılın ilk aylarında inşaat başlayacak. Çok büyük bir yapılaşma olmayacak. Bir yazar evi ve küçük toplantı salonları yapılacak. Dersler sadece kapalı alanlarda değil Teos antik kenti içindeki arkeolojik alanlarda, çevrede coğrafi güzelliği bulunan koylarda da yapılabilecek. Bu merkeze ortak üniversitelerden öğretim üyeleri, yazarlar ve öğrenciler gelecek. Konferanslar, workshoplar organize edilecek. Ayrıca tüm dünyada 2 milyar dolarlık bir pazara sahip olan ve hayal endüstrisi diye tanımlanan metin ve senaryo yazarlığı konusunda da bir merkez yaratılmış olacak. Merkezdeki eğitimin bir kaç yıl sonra diplomalı bir sisteme dönüştürülmesi planlanıyor.''

ÜLKE TANITIMI

Merkezin Türkiye adına prestij ve marka değeri yaratabilecek boyutta olduğunu, ülkenin dünya edebiyat çevrelerine tanıtımında önemli katkı sağlayacağını, gelecekte daha fazla edebi eserde Türkiye'nin işlenmesini mümkün hale getireceğini anlatan Demir, ''Türkiye'nin en köklü ve kalıcı tanıtımı edebiyatla olacak. Merkez bu anlamda atılmış çok önemli bir adımdır'' dedi. Prof. Dr. Demir, akademik bir misyona sahip merkezin sadece öğrenci ve üniversite çevrelerine değil, geniş bir çevreye imkan sunmasının hedeflendiğini de sözlerine ekledi.

TUNÇ SOYER

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ise proje için Sığacık bölgesinde 8,5 dönümlük alanın tahsis edileceğini belirtti. Mevcut projeye belediye olarak daha önce planladıkları Yazar Evi projesinin de ekleneceğini kaydeden Soyer, şöyle konuştu: ''Yaratıcı Yazarlık Merkezi, Türkiye'yi ve Seferihisar'ı edebiyatta bir çekim merkezi haline getirecek. Yaratıcılığı geliştirme yöntemleri ve yazarlık eğitimlerinin verileceği merkeze dünyanın önde gelen yazarlarının gelmesini bekliyoruz. Merkezde eğitim çalışmalarının yanında film ve reklam endüstrileri için de çalışma yapılacak. Ayrıca Yazar Evi ile eserlerini yazmak isteyen yazarları ağırlayacağız. Onlardan para pul istemeyeceğiz. Tek isteğimiz kitaplarının girişinde eserin Seferihisar Yazar Evi'nde yazıldığı belirtmesi olacak. Bu merkezde yapılacak çalışmalar sonucunda Türkiye'de yazılmış, buradaki insanları, toprakları, tarihi ve tüm güzellikleri anlatan eserler dünya çapında yaygınlaşmaya başlayacak. Kim bilir belki de Nobel eserleri ve Oscar kazanan filmlerin senaryolarında da bu merkezin katkısı olacak.''

Projeye ev sahipliği yapılmasının Seferihisar'ın sakin şehir (cittaslow) olmasının bir sonucu olduğuna dikkati çeken Soyer, ''Sakin şehir olmamızın bize getirdiği en büyük faydayı sağlamış olduk'' dedi. 30 Kasım'da imzalanması öngörülen protokole göre merkezin, bir tür sanayi olarak da tanımlanabilecek ''hayal sektörü'' ve üniversite işbirliğini akademik ve uluslararası bir bağlamda ele alarak konferans, çalıştay, seminer ve yaz okulları düzenleyeceği, ayrıca lisansüstü eğitim vereceği ifade edildi. Merkezin Türk kültür, sanat ve tarihi için sürekli ve üst düzey bir tanıtım merkezi olma işlevini de yürüteceği belirtildi.

Yeni Asır
EnderYıldırım

Mesajgönderen Gökhan » Pzr 04 Ara 2011, 20:57

İnciraltı’nda yeni yatırımlar sıra bekliyor

04 Aralık 2011

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın İnciraltı Bölgesi için hazırladığı 25 binlik planların, 5000 ve 1000’lik planlara uygulanması çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda bölgeye gelecek bazı yeni yatırımlar da belli olmaya başladı.
Üst üste kurulan alışveriş merkezleriyle ‘alışveriş vadisine’ dönüşen Balçova’ya, şimdi İnciraltı yönüne doğru en büyük alışveriş köyü, Forum Balçova ile geliyor. Forum Balçova’yı Türkiye’de Bornova Forum’la birlikte 7 ayrı Forum AVM’leri gerçekleştiren Multi TurkMall gerçekleştirecek. Bunun için ticari alan ve alışveriş merkezi olarak 180 bin metrekare planlama yeri ayrıldı. Sözkonusu yer, Kipa ve yüksek katlı EGE Park’nın arka tarafına, otobanın deniz kısmında kalan bölümünde bulunuyor.
Türkiye’de Forum alışveriş merkezleri uygulamalarına imza atan TurkMall’a ait arazi iki ayrı parselden oluşurken, bu parseller özel peyzajlar uygulanarak köprülerle birbirine bağlanacak.
Multi TurkMall’ın burada Bornova’dan daha lüks, 750 milyon avroya inşaa ettiği, Forum İstanbul’un bir benzerini gerçekleştireceği öne sürülüyor.
Özkardeş’ten sağlık turizmi yatırımı
Yeni İnciraltı planlaması kapsamında ortaya çıkan diğer bir yatırım ise İnciraltı Crown Plaza’nın arka tarafında yer alan 55 dönümlük arazide ?Özkardeş Grubu’nun gerçekleştireceği termal sağlık yatırımı oldu. Yönetim Kurulu Başkanı Nail Özkardeş, burada doğa ile bütünleşik bir turizm yatırımı yapmaya hazırlanıyor. Sözkonusu alanda hala bazı itirazlarının olduğunu belirten Özkardeş, kendilerine ait alanın planlarda bir ara sosyal park, bir ara kür merkezi olarak tanımlandığını belirtiyor ve planlama çalışmalarının tamamlanmasını beklediklerini söylüyor.
Özkardeş, “Niyetimiz İzmir’in geleceği olan termal sağlık turizmine yönelik bir yatırım yapmak. Bu yatırımlar gelecek kuşaklara kalacak önemli yatırımlar olacak.” diyor.
Özkardeş’le yine İzmir işdünyasının tanınan isimlerinden Şinasi Ertan ayrıca Kipa Alışveriş Merkezi’nin yan tarafında kalan 25 dönümlük arazilerini de sağlık yatırımına yönlendirmek istiyor. Ertan, sözkonusu alanda kendisinin daha küçük bir payı olduğunu belirtirken, burada alışveriş merkezi yerine bir sağlık yatırımının doğru olacağını düşündüklerini ancak bu konuda planlamaların tamamlanmasını beklediklerini dile getiriyor.
Tüm bu yatırımlar İnciraltı’nda son planlamanın belirginleşmesiyle ortaya çıkıyor. Planda turizm tesis alanları, kür alanı, tercihli alanlar net ayrılıyor. Değişiklik olmadığı takdirde, İnciraltı’nda yeşil alanların denize yakın bölümleri korunmuş görünmekle birlikte turizm tesis alanlarının ve tercihli alanların nasıl değerlendirileceği netleşmiş değil.
Tercihli alanlarda konuta yüzde 40, sağlık merkezine yüzde 80, ticaret merkezlerine ise yüzde 60 yapılaşma izni tanınıyor. Bu konu başlı başına birkaç yazıya sığacak kadar uzun ama şimdilik şunu söylemek mümkün;
İzmir’in yeşil soluğu İnciraltı’nın arka alanlarına sağlık turizmi, kür merkezi yapılması dokuyla örtüşüyor ama gerisi değil...
Bize de planda ‘Tercihli alan’ diye belirtilen yerlerin konut yerine sağlık yatırımı olarak tercih edilmesini’ dilemek kalıyor.

Milliyet Ege
Gökhan

Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj

ÖncekiSonraki

Dön Kent Haberleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir

Free Web Hosting