Sanayi, İstihdam ve Özel Yatırımlar

Re: Sanayi, İstihdam ve Özel Yatırımlar

Mesajgönderen mertoviçizmir » Cum 25 Nis 2014, 21:15

Yeniasır gazetesi taraflı yayın yapıyor. Zaten sabah gazetesinin eki gibi birsey olmus , yazık. Eskiden bu kadar kötü değildi gazete ama son dönemde artık tek taraflı propanga yapıyor. Ara sıra iş ilanlarına bakmak icin acıyorum ve sırf hükümeti destekleyip diger partileri yerden yere vuran siyasetini görüyorum. Bu tarz tek taraflı propaganda yapıp hükümeti sütten cıkmış ak kaşık gibi göstermeleri komik oluyor. O nedenle kapansa hicte üzülmem. Bu tarz boş gazetelerin yok olması en iyisi.
mertoviçizmir

Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj

Mesajgönderen hoppala » Cmt 26 Nis 2014, 03:07

Darısı gazetenin başına .Bu gelen gideni aratır büyük ihtimalle. Ama benim yaptıkları işe saygım yok.

Umut bu mesajı beğendi.
hoppala

Beğendikleri: 262 mesaj
Beğenilenleri: 97 mesaj

Mesajgönderen Umut » Pzt 05 May 2014, 19:07

35 İzmir’den Kale gibi F35

Kale Grubu, İzmir’de yapımı süren fabrikasında dünyanın en gelişmiş savaş uçağı olan F35’lerin çok kritik motor parçalarını üretecek. Fabrikayı 6 Haziran’da Cumhurbaşkanı Gül açacak.

Dünyanın en büyük uçak motoru üreticilerinden Amerikalı Pratt & Whitney ile yüzde 51-49 ortaklıkla İzmir’de temelini attıkları fabrikanın 1. etap yatırımının tamamlandığını söyleyen Kale Teknik Grup Başkanı Osman Okyay, “Bu fabrikada dünyanın en gelişmiş savaş uçağı olan F35’lerin çok kritik motor parçaları artık İzmir’de üretilecek” dedi.
Fabrikanın 6 Haziran’da, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün katılımıyla açılacağını belirten Okyay, ilk etap yatırımının maliyetinin 75 milyon dolar olduğunu kaydetti. Üretimin tamamının ihraç edileceğini ifade eden Okyay, yıllık 100 milyon dolar ciro hedeflediklerini söyledi.

Bu fabrikayla Türkiye’ye bugüne kadar olmayan üretim teknolojisi kazandırdıklarını dile getiren Okyay, “Taş üstüne taş koyduğumuz bir proje olacak. 700 - 750 kişiyi istihdam edeceğiz. Nitelikli bir personel altyapısı olacak” diye konuştu.

http://ekonomi.milliyet.com.tr/35-izmir ... efault.htm
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj

Mesajgönderen Umut » Prş 08 May 2014, 23:26

Şu sıralar kentin gündemi BMC. Satış onaylanmış.

Flaş! BMC’nin satışını onaylandı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), BMC Ticari ve İktisadi Bütünlüğü'nün 751 milyon lira karşılığında satılmasını uygun buldu ve nihai kararını verebilmek için Rekabet Kurulu'na başvurdu.

TMSF'den yapılan açıklamada, BMC'nin, paydaşların desteğiyle İzmir ekonomisine, savunma sanayine ve otomotiv sektörüne yeniden kazandırıldığı vurgulandı.

Fon Kurulu'nun, BMC'nin 751 milyon lira karşılığında satılmasını uygun bulduğu, nihai kararın verilebilmesi için Rekabet Kurulu'na başvurduğu belirtilen açıklamada, "TMSF'nin geçen bir yıl içinde BMC için yaptıkları hatırlanacak olursa ihale sonrası yayınlanan birçok haber ve yorumun gerçeklere aykırı olduğu görülecektir. 17 Mayıs 2013'te yönetim ve denetimi devralınan BMC'de önce bir durum tespiti yapılmış, akabinde şirketin tekrar üretime geçebilmesi için acil eylem planı hazırlanmıştır" ifadelerine yer verildi.

Şirketin aleyhinde açılmış iflas davalarının karar aşamasına geldiğinin görüldüğü, öncelikle BMC'nin iflas etmesinin engellendiği aktarılan açıklamada, sırasıyla Savunma Sanayi Müsteşarlığı'yla, sendikayla, tedarikçi ve bayilerle ihtilafların çözüldüğü, borçların yapılandırıldığı ve üretime geçmenin önündeki engellerin ortadan kaldırıldığı hatırlatıldı.

MUHAMMEN BEDELİN YÜZDE 75'İ VE ÜZERİNDE SATIŞ RAKAMI
İhale öncesinde üretime geçmeyi başaran hatta yurtdışına da satış yapmaya başlayan BMC'nin muhammen bedelinin bağımsız bir kuruluş tarafından hesaplandığı belirtilen açıklamada, yerli ve yabancı sekiz firmanın ihale şartnamesini satın aldığı, daha fazla katılımın olabilmesi için ihale süresinin uzatıldığı anımsatıldı.

Fon Kurulu'nun şeffaflık politikası gereği, BMC ihalesinin televizyonlardan canlı olarak yayınlandığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hukuki bir bağlayıcılığı olmadığı halde Kurumumuz için zorunlu olmasa da, icra ihalelerinde geçerli olan teamüle uyulmuş, muhammen bedelin yüzde 75'i ve üzerinde bir satış rakamı hedeflenmiştir. İhalenin ikinci gününde, pazarlık aşamasında, teamüle uygun bu oran tutturulmuştur. Rekabet Kurulu'nun onay vermesi durumunda Fon Kurulumuz nihai kararını verecektir.

Bu vesileyle TMSF yönetimine geçtiği tarihte, yaklaşık altı aydır üretimi durmuş olan fabrikanın tekrar üretime geçmesinde büyük emeği olan, iyi niyetimize iyi niyetle karşılık veren başta Savunma Sanayi Müsteşarlığı'na, SGK'ya, işçilere ve ailelerine, sendika yetkililerine, tedarikçilere, bayilere ve diğer paydaşlara, kamuoyu önünde, bir kere daha teşekkür etmeyi borç biliriz."

egedesonsoz.com

Ucuza gittiği konuşuluyor her yerde. Ama daha önemlisi arsanın rantının çok yüksek olması sebebiyle fabrikanın kapatılma ihtimali. Ethem Sancak fabrikanın üretime devam edeceğini açıkladı ama belli de olmaz. Twitter'da @fuatavni ise adrese teslim devlet ihaleleri ile Ethem Sancak'ın tüm masrafının karşılanacağını iddia etti.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen hoppala » Prş 08 May 2014, 23:52

Satan belli alan belli. Bir ara çinliler talipti keşke onlar alsaydı.
Aslında benim mesleğim ve istihdamı açısından bakarsak BMC'nin tekrar faliyete geçmesi çok güzel haber. Sadece kendi açımdan değil tüm izmir sanayisi için çok büyük adım.
Muammen rakam 900küsür milyondu.
Geçen bir fotoğrafını gördüm muhteremin eski ve yeni hali diye. Bilmem ne zamandır yalakalık olsun diye sakal uzatıyor.

Umut bu mesajı beğendi.
hoppala

Mesajgönderen hoppala » Cum 09 May 2014, 00:24

Fuat avni kendisinden "BMC Ethem" diye bahsetmiş :mrgreen:

4. 'BMC Ethem'i ve ihalenin sırrını Savunma Bakanlığı'nın yakın zamanda açıklayacağı ihtiyaç listesine bakınca göreceksiniz.
hoppala

Mesajgönderen hoppala » Pzt 19 May 2014, 23:53

Resim
hoppala

Mesajgönderen EnderYıldırım » Cmt 24 May 2014, 22:31

İzmir'in su altı arkeolojisine büyük yatırım
Rahmi Koç ve Mustafa Koç 15 gün içinde ayrı ayrı Çeşmealtı’ndaki Ankara Üniversitesi Mustafa Vehbi Koç Deniz Arkeolojisi Araştırma Merkezi ve Arkeoparkı
’nı ziyaret etti..

Finansörlüğünü Vehbi Koç Vakfı’nın üstlendiği, Türkiye Sualtı Arkeolojisi (TİNA) Vakfı’nın ise projenin gerçekleşmesi için büyük katkı sağladığı, Ankara Üniversitesi Sualtı Arkeolojik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ANKÜSAM) tarafından yapılan Urla - Çeşmealtı’ndaki Ankara Üniversitesi Mustafa Vehbi Koç Deniz Arkeolojisi Araştırma Merkezi ve Arkeoparkı açılış için gün sayıyor. Geçtiğimiz yıl inşaatına başlanan ve bu yıl Eylül ayında açılması planlanan Türkiye’nin ilk Deniz Arkeolojisi Araştırma Merkezi ve Arkeoparkı 15 gün içinde iki önemli konuğu ağırladı. Önce Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, ardından da dün Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç tarafından ziyaret edilen merkezde, ANKÜSAM Başkanı Hayat Erkanal tarafından çalışmalar hakkında bilgi verildi. TİNA Vakfı Başkanı Oğuz Aydemir’in de eşlik ettiği ziyaretlerde, Koç grubu desteklerinin devam edeceği bildirildi.

FEVKALADE BİR MERKEZ KURULMUŞ
Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç ilk olarak yapımı son aşamaya gelen Mustafa Vehbi Koç Deniz Arkeolojisi Araştırma Merkezi ve Arkeoparkı’nı gezdi. Gördükleri karşısında çok etkilendiğini belirten Rahmi Koç, “Fevkalade bir merkez kurulmuş. İnşallah birkaç sene sonra geldiğimizde de, donatılmış olarak tam kapasite çalışır halde görürüz. Bu tür merkezler memlekete büyük fayda sağlıyor. Hem bizim, hem de dünyanın deniz tarihine katkıları gerçekten çok büyük. Emeği geçenleri kutluyorum” diye konuştu.

BURADA BİR TARİH GERİ GETİRİLİYOR
Bu ziyaretin ardından Urla İskele’de bulunan Ankara Üniversitesi’nin antik tekne yapım atölyesini gezen ve bilgi alan Rahmi Koç burada yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Kybele teknesini daha önceden biliyordum. Bu tekneyle Marsilya’ya yapılan yolculuk hayli ilginçti. Kendisini burada görünce daha da memnun oldum. Çivi kullanılmadan yapılan Kiklat tekneleri zamanında Ege Denizi’nde ticaret ve yolculuğun en önemli unsurlarıydı. Burada bir tarihi adeta geri getiriyorlar. Atölyeyi de çok beğendim. Başarılarının devamını diliyorum.”

DENEYSEL ARKEOLOJİ YARDIMIYLA YAPILAN TEKNELER SERGİLENECEK
TİNA Vakfı Başkanı Oğuz Aydemir ise Urla’da iki ayrı yerde yapılan çalışmaları yerinde gezip gördüklerini ve su altı arkeolojisi adına memnuniyet duyduklarını belirterek, “Bu yerlerden bir tanesi Sualtı Araştırma Merkezi. Diğeri ise deneysel arkeolojiye yönelik teknelerin yapıldığı atölye. Mustafa Vehbi Koç Deniz Arkeolojisi Araştırma Merkezi ve Arkeoparkı zaman içerisinde, deneysel arkeoloji yardımıyla yapılan değişik dönemlere ait teknelerin sergilendiği, alanında Türkiye’de tek, dünyada sayılı merkezlerden biri olacak. Yabancı uzmanlar buna başka bir anlatımla interpretation (yorumlama) diyorlar. Bir tarih burada canlandırılacak. Ayrıca eğitim verilecek. Değişik yaş gruplarına uygun tanıtım yapma amacı güdülüyor. Şu anda arkadaşlarımız burada ön çalışma, dokümantasyon aşamasında. Sonra uygulama kısmıyla gerçek anlamda hayat bulacak merkezde bürokratik bir takım eksiklikleri var. Araziyle ilgili eksiklikler tamamlandıktan sonra arkeopark kısmı da hemen gündeme gelecek. Biraz zaman alabilir ama tamamlandığında çok güzel bir sergiye kavuşacağız” dedi.

15 GÜNDE İKİ ÖNEMLİ KONUK AĞIRLADIK
ANKÜSAM Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal her iki ziyaretten de duyduğu memnuniyeti dile getirerek, adım adım mutlu sona doğru ilerlediklerini söyledi. Önümüzdeki hafta daha detaylı bir açıklama yapılacağını belirten Erkanal şöyle konuştu:
“Yaklaşık 15 gün önce Mustafa Koç geldiğinde kendisiyle bundan sonra yapılacakları konuşurken, Ankara Üniversitesi’nin burada çok güzel şeyler yaptığını, kendilerinin de bu durum karşısında merkezde üzerlerine düşenin en kalitesini yapma zorunluluğu hissettiklerini söyledi. ‘Madem böyle bir olayın içine girdik, katkımızı tam olarak ortaya koyalım’ dedi. Desteklerinin sürdüreceklerini söyledi. Dün de Rahmi Koç merkezimizi ve deneysel arkeoloji tekne yapım atölyemizi gezdi. ‘Bir bayrak direği dikelim, en az 25 metre olsun, devasa bir Türk bayrağı asılsın’ dedi. Kendisi dünyayı dolaşmış, çok şey görmüş, birikimi ve deneyimi tartışılmaz bir insan. Bizim göremediğimiz bazı detayları, örneğin kapı ve pencere pervazlarının ayva çürüğü rengine boyanmasını, mini anfi tiyatromuzun basamakları etrafına korkuluk yapılmasını tavsiye etti. Merkezimizle bu derece yakından ilgili olması bizi fazlasıyla memnun etti. Çalışmalarımız daha bir şevkle sürecek. Vehbi Koç Vakfı’na ve TİNA Vakfı’na çok şey borçluyuz. Yakın ilgileri için de çok teşekkür ediyorum”.

Ege Postası
EnderYıldırım

Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj

Mesajgönderen EnderYıldırım » Pzt 02 Haz 2014, 14:47

Ve Nissan geliyor
Japon otomotiv devi, Türkiye’de fabrika yatırımı için son düzlüğe girdi.

4 yıl önce Türkiye’de yatırımın sinyalini veren ancak geçen sürede ‘Askıya mı aldı’ yorumları yapılan Japon Nissan’ın son düzlüğe girdiği ortaya çıktı. Nissan’ın fabrika için Adapazarı veya İzmir arasında karar vermesi bekleniyor. Böylece 17 yıl aradan sonra Türkiye’ye otomotiv sektöründe sıfırdan bir yatırım gelmiş olacak.

2010 yılında Paris’te yaptığı açıklamada, Nissan’ın Türkiye’deki pazar payından memnun olmadığını belirten Renault ve Nissan CEO’su Carlos Ghosn, Renault’nun başarısını örnek göstererek, Türkiye’de Nissan’ın büyümesi için üretim yapmasının kaçınılmaz olduğunu söylemişti. Bir yıl sonra Türkiye’de Renault’un ardından Nissan’la yatırım yapma fikrinden vazgeçmediklerini yineleyen Ghosn, “Ben Türkiye’de Nissan yatırımı istiyorum ama yatırımı proje aşamasına geçirmek biraz zaman alabilir” açıklamasını yapmıştı. Carlos Ghosn’in bu açıklamasının ardından Türkiye’de Renault’un ortağı olan Oyak Grubu çalışmalara başlamış, Oyak Otomotiv ve Çimento Grubu Başkanı Celal Çağlar, “Arsa liman hazır, gelin ortaklaşa Nissan fabrikası da kuralım” çağrısı yapmıştı. Daha sonra Carlos Ghosn’un Bursa ve İstanbul’da temaslarda bulunduktan sonra İskenderun’a gidip Oyak Grubu’nun Nissan yatırımı için önerdiği arazileri inceleyediği bilgisi verilmişti.

‘ASKIYA ALINDI’ YORUMU

Nissan Türkiye Genel Müdürü Kei Kubota, geçtiğimiz yıl yatırımla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Umarım Nissan, Türkiye’de üretime imza atar. Bunu bende canı gönülden istiyorum” açıklamasını yapmıştı. Ancak Kubota, Nissan’ın 14 ay içinde piyasaya sunacağı 7 modelin bu yatırım kapmasında olmadığını da sözlerine eklemişti. Bu gelişmelerin ardından ‘Nissan yatırımı askıya mı aldı’ soruları gündeme gelmiş, yatırımdan vazgeçildiği yorumları yapılmıştı. Ama durumun öyle olmadığı kısa süre sonra anlaşıldı.
Geçtiğimiz hafta İşbir Holding’in iştiraki İşbir Sünger Sanayi AŞ, otomotiv sanayiine sünger üretecek yeni bir fabrika yatırımı için Japonlarla masaya oturduklarını açıkladı. Şirketin genel müdürü, fabrikanın İzmir ya da Adapazarı’nda olacağını belirterek, “Yerine henüz karar verilmedi çünkü ortağımız olacak Japon otomotiv devi de araç üretimi için yer seçimini henüz tamamladı” diye konuştu. İşte bu açıklamanın ardından Türkiye’de araç üretimi için yer arayan fabrikanın Nissan olduğu anlaşıldı. Çünkü Toyota ve Honda gibi diğer Japon otomotiv şirketlerinin Türkiye’de fabrikaları bulunuyor. Türkiye’de bir tek Japon devi Nissan yok. Dolayısıyla Nissan’ın Türkiye’ye yatırımda artık son aşamaya geldiği ve kuracağı fabrika için Adapazarı ile İzmir arasında seçim yapacağı anlaşıldı.

Hürriyet Ekonomi

hoppala bu mesajı beğendi.
EnderYıldırım

Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj

Mesajgönderen Umut » Pzt 02 Haz 2014, 17:49

Bazen İzmir ile İzmit'i karıştırıyorlar böyle haberlerde, yine öyle olmuştur sandım ama değilmiş :) Teşvik sıkıntısı olmasa İzmir'in en iyi seçim olacağını ama teşvik probleminin yatırımların önünü kestiğini söylüyorlar. Nissan İzmir için çok güzel bir yatırım olur, umarım gelirler.

http://www.egedesonsoz.com/haber/Izmir- ... isi/870525
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

ÖncekiSonraki

Dön Kent Haberleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir

Free Web Hosting