Çinli Otomotiv Şirketi Genertec İzmir'e Geliyor

Çinli Otomotiv Şirketi Genertec İzmir'e Geliyor

Mesajgönderen Umut » Prş 02 Ara 2010, 23:24

Çinli şirketten İzmir`e dev yatırım

Tamamı Çin devletine ait ve Çin’in ülke dışında teşvik edilen ilk şirketi olan Genertec Holding, İzmir’de 1 milyon metrekarelik alana toplam 1 milyar dolarlık yatırım yapacak. Genertec, 10 bin kişiye iş sağlalayacak.

EGE`DE 10 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI
ÇİN devletinin ülke dışında teşvik ettiği ilk şirketi olan 6.8 milyar dolar cirolu China General Technolgy Holding Ltd (Genertec), Ege Serbest Bölgesi’nde toplam 1 milyar dolarlık yatırım yapacak. Ekonomist Dergisi’nin haberine göre, Çin’in en büyük 10 şirketinden biri olan Genertec İzmir’de 1 milyon metrekare alandaki yatırımlarına otobüs, kamyon ve ticari araçlar için parça üretimiyle başlayacak, daha sonra sağlık ve enerji sektöründeki yatırımları bunu izleyecek. İstanbul-Ankara hızlı tren projesinde yer aldıktan sonra Türkiye’ye yatırım kararı alan Genertec, bu yatırımları kademeli olarak gerçekleştirecek. Yatırım süreci tamamlandığında ise toplam 10 bin kişiye istihdam yaratılmış olacak.

İHRACAT DA YAPACAK: Genertec Holding, bu ay Ege Serbest Bölgesi’nde bir ofis açacak, yıl içinde de yatırım için ilk adımı atacak. Bu yatırım için Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş’den (ESBAŞ) 1 milyon metrekarelik bir arazi alacak olan şirket, İzmir üzerinden Türkiye pazarı ile Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine ihracat yapacak. Genertec Türkiye Ofisi İş Geliştirme Direktörü Utku Tarı, "Yakın bir zamanda tüm yatırım analizlerimizi tamamlayarak, kamuoyuna duyuracağız. Değişik sektörlerdeki toplam yatırım tutarımız 1 milyar dolar olacak. Bu yatırımlar tamamlanarak zaman içinde devreye alındığında toplam 10 bin kişiye istihdam yaratmayı hedefliyoruz. Türkiye’de bir FDI, yani doğrudan yabancı yatırımının sağlamış olduğu en büyük katkılardan birini Türkiye’ye sağlamayı planlıyoruz" dedi.

NEDEN ESBAŞ’I SEÇTİ: Çin’in en büyük otobüs şirketi olan China Automative Engineering Research Institute Co.’yu (CAERI) bünyesine katan Genertec, bu alanda büyümeye odaklanmış durumda. Bu nedenle ihracat üssü olarak gördüğü Türkiye’ye son bir yıldır ziyaretler gerçekleştiren Genertec yöneticileri, aralarında Mersin ve Avrupa Serbest Bölgesi’nin de (İstanbul) bulunduğu serbest bölgeleri gezmiş. Utku Tarı, yatırımcıya sunduğu olanaklar, ticaret verimliliği, lokasyon ve hizmet maliyetleri nedeniyle Esbaş’ı tercih ettiklerini belirtiyor.

Esbaş: 1 milyon metrekare genişleme alanımız var

İZMİR’de otomotiv sektöründe yatırım planlayan Genertec, halen 2 milyon metrekare alanda faaliyet gösteren Esbaş’tan bu yatırım için 1 milyon 200 bin metrekarelik bir arazi istedi. Genertec’in bu talebine olumlu yaklaştıklarını belirten Esbaş yetkilisi Ertuğrul Işıksoy, "Burada 1 milyon metrekare genişleme alanımız daha var. Bu yatırım bizi çok sevindirdi" diyor.

Sağlık ve enerji yatırımı da yapacak

GENERTEC, Meheco şirketiyle Çin’in en büyük medikal-sağlık ürünleri üretici, ithalat ve ihracatçısı konumunda. Dünyanın birçok ülkesine (Afrika, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa) A’dan Z’ye hastane kuran Meheco, geçtiğimiz aylarda Türkiye’de de faaliyete başladı. Türk yatırımcılara ekipman temini ile işe başlayan Meheco, 2010 yılına kadar sağlık sektöründe ciddi ortak yatırımlar yaparak, Türkiye’nin tedavi ihtiyacını önemli ölçülerde karşılayan projelere imza atmayı planlıyor. Genertec, eenerji sektörüne de girmek istiyor.

Çin dışında yatırıma teşvik edilen ilk şirket

GENERTEC, Çin’in ülke sınırları dışında yatırım için teşvik ettiği ilk şirket. Yıllık iş hacmi 6.8 milyar dolar, dünyada 13 ülkede doğrudan bir ofis ve 21 ayrı ülkede iştirak şubeleri ile faaliyet gösteriyor. 1950 yılından beri birçok alanda faaliyet gösteren Çin’in dev şirketlerinin birleşmesi ile 1998’de oluşmuş bir holding. Yüzde 100 Çin devletine ait olan ve toplamda 16 iştiraki bulunan Genertec, sağlık ve otomotiv alanında da faaliyet gösteriyor.

rotahaber.com
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Dön Kent Haberleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron
Free Web Hosting