Otomobil Müzesi

Otomobil Müzesi

Mesajgönderen EnderYıldırım » Çrş 21 Mar 2012, 20:19

İzmir'e otomobil müzesi
OTOMOBİL tutkusuyla tanınan Özgörkey Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Selim Özgörkey, İzmir'de yüzden fazla antika aracın sergileneceği otomobil müzesi kuracak.

İzmirli işadamı Selim Özgörkey, lüks otomobil müzesi ile İzmir’e büyük bir yatırım yapmak için gün sayıyor. birbirinden değişik yüzden fazla aracın sergileneceği Torbalı İlçesi'nde kurulması düşünülen müze, halka açık olacak. BMW ve Ferrari başta olmak üzere dünyaca ünlü marka modellerinin yer alacağı müzede otomobillerin yanısıra motosikletler de bulunacak. Otomobilin tarihini ve evrelerini sergilemek için böyle bir müze kurmak kararını aldığını belirten Selim Özgörkey, yerli ve yabancı turistler için kültürel bir adres olmanın yanında içinde birçok aktivitenin de yapılacağı bir alana yatırım yapıyor. Müzede otomobilllerin yanı sıra motorların da bulunduğunu söyleyen Özgörkey, "Araçların tamamı fabrikadan çıktığı günkü kondisyonda veya ona yakın durumda olmasını istiyoruz ve bunun için çalışıyoruz. Daha önce İzmir’de olmayan bir şeyi yapcağımız için de mutluyuz. Müzede yer alacak herşeyin bir hikayesi ve ayrı ayrı özellikleri olacak. Bunu yansıtmak istiyoruz" dedi.

Müzenin önümüzdeki yıl Torbalı yakınlarında açılmasının planlandığı, halka açık olacağı bildirildi.

Eray ARPAŞİN/İZMİR, (DHA)
EnderYıldırım

Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj

Re: Otomobil Müzesi

Mesajgönderen mertoviçizmir » Çrş 21 Mar 2012, 22:58

torbalı yerine gaziemirde olsaydı cok daha iyi olurdu.. dıs ilcede izmirden dogru dürüst giden olmaz. selcuktaki trenlerin oldugu müzeye bile giden yok.. izmir merkezde olsa yabancı turistler bile gezerdi.. bosa yapılan bir yatırım
mertoviçizmir

Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj

Mesajgönderen Umut » Pzt 31 Ara 2012, 16:24

Özgörkey ailesi müze kurma niyetinde. Hatta araçların sergilendiği Key Garage da bu sebeple kapatılmış. Medyada güncel bir habere rastlamadım, yeri konusu da netleşmiş gözükmüyor. Fakat koleksiyonla ilgili fikir edinmek için bu siteye bir göz atmalısınız: http://www.gustology.com/?sayfa=post-76-sarap_tadinda Bu adreste de alakalı bir röportaj yer alıyor: http://www.hurriyet.com.tr/cumartesi/21144939.asp

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj

Mesajgönderen Mesut » Sal 05 May 2015, 12:35

Klasik otomobil cenneti

ÖZGÖRKEY Şirketler Grubu, İzmir’in Torbalı ilçesinde, ulusal ve uluslararası boyutta klasik otomobil tutkunlarının ağırlanacağı KEY Museum’u törenle açtı. Müzede 1886 - 2011 yıllarını kapsayan dönemde üretilmiş 130 otomobil, 40 motosiklet, 3 bin maket otomobil ve 2 bin 550 model otomobil amblemi sergileniyor.

Resim

Özgörkey’in Torbalı’daki fabrikasında düzenlenen açılış törenine CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, Ak Parti’li Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Özgörkey Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Özgörkey ile sanat ve iş dünyasının önde gelenleri katıldı.

Açılışta birbirlerinin cümlelerini tamamlayarak konuşan, müzenin yaratıcıları Murat ve Selim Özgörkey kardeşler, hiçbir açılışta bu denli heyecan duymadıklarını vurguladı. Batman’in otomobili olan Batmobil’in en sevdikleri oyuncak olduğunu söyleyen Özgörkey kardeşler, "Bu müzenin oluşumunun ilk temelleri o günlerde atıldı. Ama şimdi o Batmobil’in büyüğünü burada sergiliyoruz. Tam 12 yıldır bu müze için çalışıyoruz. Ama araçlarımızın hepsi yüzyıllık yaşlarına rağmen çalışır ve gider durumda" dedi.

TURİSTİK DESTİNASYON
Küçükken otomobil biriktirdiklerini vurgulayan kardeşler, "Annem ise evde yer kalmadığı için onları ortadan kaldırırdı. Birkaç otomobil alarak başladığımız bu heyecan bugün 130 otomobil ve 40 motosikletli bir müzeye dönüştü" diye konuştu. Kente hem ulusal, hem uluslararası düzeyde bir müze kazandırmak istediklerini söyleyen Özgörkey İcra Kurulu Başkanı Murat Özgörkey, "Diğer işlerimizde olduğumuz gibi yine bu bölgede eşsiz bir işe giriştik. Bu müzenin de bölgemizi turistik bir destinasyon haline getireceğine inanıyoruz" dedi.

Resim

"YILLARIN EMEK VE GAYRETİ"
Özgörkey Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Özgörkey de müzede yıllarca emek ve gayret verilmiş bir işin sergilendiğini aktardı. Böyle bir müze açtıkları için çocuklarıyla gurur duyduğunu dile getiren Özgörkey, "Bu akşam çok mutlu ve güzel bir olayın başlangıcını yapıyoruz. Ümit ederim siz de içerideki koleksiyonu beğenir ve taktir edersiniz" diye konuştu. Müzenin uzun bir yolculuğun ve uğraşın sonucu ortaya çıktığının altını çizen Özgörkey konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ben bu çalışmaları yaptığı ve bana mutlu bir gün yaşattığı için çocuklarıma teşekkür ediyorum. Bu müze İzmir’e, Torbalı’ya hatta Türkiye’ye çok büyük katkılarda bulunacaktır. Kültüre, görgüye ve turizme çok hizmet vereceğini düşünüyorum."

"MİHENK TAŞI OLACAK"
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da Özgörkey Grubuna, böyle bir müzeyi kente kazandırdıkları için tüm İzmir halkı adına teşekkür etti. İzmir’in kalkınmasında bu müzenin mihenk taşlarından biri olacağının belirten Kocaoğlu, "Buradan başlayarak koleksiyonerlerimize ve işadamlarımıza burası örnek olacaktır. İzmir’in gelişmesi ve kalkınması sürecinde çok önemli bir adımdır. Kolleksiyonunuzun artarak devam etmesini diliyorum" dedi.

Resim

"EVLENECEKLERE HİZMET VEREBİLİR"
Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç da yerli ve yabancıların uğrak noktasına haline geleceğine inandığı müzenin kent ekonomisine ve bilinirliliğine de büyük katkı sağlayacağını vurguladı. Müzenin ziyaret haricinde de değerlendirilmesi gerektiğinin kaydeden Koç, "Özellikle düğün fotoğrafları için böylesi eşsiz yerleri arayan çiftlere hizmet verilebilir" dedi.

Konuşmaların ardından, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez ve Özgörkey ailesi açılış kurdelesini birlikte kesti.

1886 yılında üretilen ilk otomobilden 1885 model ilk motosiklete kadar toplam 170 parçanın sergilendiği müze, 7 bin metrekare alan üzerine kuruldu. 1880’li yıllardan başlayıp, 2011 yılına dek uzanan koleksiyonda BMW, MINI, Mercedes Benz, Cadillac, Ford ve Porsche markaların ilk otomobilleri yer alıyor. Müzede ayrıca İkinci Dünya Savaşı öncesinde otomobilleri süsleyen kaput amblemlerini de görmek mümkün. Yine müzede 2 bin 550 adet model otomobil, 1950’li yıllara ait benzin istasyonu, 1990’lü yıllardan 1960’lara kadar olan süreçteki benzin pompaları ve otomobil temalı eşarplar sergileniyor. Müzede yer alan araçların değeri ise açıklanmadı. Pazartesi ve salı günleri hariç haftanın 5 günü saat 10.00 - 17.00 arasında açık olan müzeye giriş 20 TL olacak.

http://www.hurriyet.com.tr/ege/28889917.asp

2 kişi bunu beğendi.
Kullanıcı avatarı
Mesut

Beğendikleri: 304 mesaj
Beğenilenleri: 352 mesaj

Mesajgönderen Umut » Sal 05 May 2015, 13:17

Uzunca bir süre hiç haber alamamıştık bu konuyla alakalı, ama nihayet müze açılmış. Oldukça zengin bir koleksiyon, gezmesi keyifli olacak orası kesin. Yalnız 20 Lira çokmuş, daha ucuz olmalıydı. Bir de Torbalı'da olması ziyaret sayısını olumsuz etkileyecektir.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj

Mesajgönderen mertoviçizmir » Sal 05 May 2015, 17:03

Torbalı yerine gaziemirde olsa ilgi cekici olabilirdi ama o taraflarda pek ilgi olacagını sanmıyorum. Bildigim kadarıyla selcukta da tren koleksiyonu var ama ilgi yok. Belki izban sayesinde biraz gezen olur ama pek popüler olacagını sanmıyorum.
mertoviçizmir

Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj

Dön Kent Haberleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir

Free Web Hosting