İzmir'in içindeki İzmir: Çeşme

İzmir'in içindeki İzmir: Çeşme

Mesajgönderen Umut » Sal 14 Ara 2010, 19:18

Çeşme'ye 11,5 Milyonluk Yatırım

Resim

Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, 2011 yılında ilçeye 11,5 milyon liralık yatırım yapacaklarını belirtti.

Tütüncüoğlu, yaptığı açıklamada, yeni yılda en büyük hedeflerinden birinin Ilıca Mahallesinde yapacakları termal tesis olacağını kaydetti. Çeşme Belediyesi olarak Termal tesis projesini çok önemsediklerini ifade eden Tütüncüoğlu, kaynağı deniz olan 80-90 derecelik termal suyunu değerlendireceklerini söyledi.
''Önümüzde bir Balçova örneği var'' diyen Tütüncüoğlu, ''O tesisler yapılırken herkes karşı çıkıyordu ama şimdi o tesisleri yapan insanın heykelini diktiler. Elimizde böylesine güzel bir imkan var. 2011 yılında bu tesis mutlaka hizmete girecek. Ayrıca sıcak suyla bölgede bulunan otellerin ve evlerin ısınma sorunu da çözülmüş olacak'' dedi.

2010 yılında gerçekleştirdikleri altyapı ve çevre düzenlemeleriyle hedeflerinin üzerine çıktıklarını anlatan Tütüncüoğlu, şöyle devam etti:
''Çeşme sürekli gelişme gösteren bir bölge. İlçede yerleşim alanları sürekli gelişiyor. Çeşme Belediyesi olarak gerçekleştirdiğimiz altyapı çalışmaları ve çevre düzenlemeleriyle vatandaşlarımıza en iyi şekilde hizmet veriyoruz. Bundan 10 yıl önce Çeşme nüfusunun yüzde 70'i su sorunu nedeniyle şofbenlerini yakamazlardı. Şimdi 24 saat su var. 2011 yılında yalnızca arıtma için 8,5 milyon lira ayrıldı. Altyapı çalışmalarında kullanılması için bütçemizden 3 milyon lira ayırdık. Bu parayla Ilıca Mahallesinde antika pazarı, alışveriş merkezi projesi ve garaj yenileme çalışmaları yapılacak. Alaçatı bölgesindeyse bir Kültür Evi yapılacak. 16 Eylül İlkokuluna ek olarak bir Anaokulu yapılacak. Ilıca Plajında ise engelli vatandaşlarımız için bir alan düzenlemesi gerçekleştirilecek. Yıldız Burnu'nda ise sıcak su havuzu gerçekleştirmek istiyoruz.''

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) ev sahipliğinde düzenlenen Turizm Zirvesinden istenilen sonucun alınamadığını da belirten Tütüncüoğlu, ''Turizm Fuarı'nda iyi çalışmalar yapılmış ama tüm gayretlere rağmen istenilen sonuç alınamadı. Bu çok üzücü bir olay. Çeşme Turistik Otelciler Birliği yöneticilerini gösterdikleri gayretten dolayı takdir ediyorum. Bu kadar ilgisizlik olmaz. Yatırımcılar bölgemize yatırım yapmak istemelerine rağmen Çeşme ile ilgili bir plan olmadığı için bekliyorlar. Yatırım planı olmayan yere biz nasıl ruhsat veririz? Bu yüzden Çeşme'de istenilen gelişme bir türlü sağlanamıyor'' diye konuştu.

egedesonsoz.com
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Çeşme'ye 11,5 Milyonluk Yatırım

Mesajgönderen Umut » Sal 21 Ara 2010, 07:18

Çeşme'de turizm sezonu "jeotermalle" uzayacak

EBSO, İZKA ve belediye, yerli ve yabancı turisti kışın da ilçeye çekmek için, bölgedeki konutların temiz enerjiyle ısıtılmasını gündeme getirdi


Yaklaşık 2 ay süren turizm sezonunu bir türlü uzatamayan Çeşme'de ekonomiyi kışın da yaşatacak formül bulundu. İzmirliler başta olmak üzere yerli ve yabancı turistleri kışın da Çeşme'ye çekmek için bölgedeki konutların jeotermal ile ısıtılması gündeme geldi. Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu'nun ricasıyla devreye giren Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Kalkınma Kurulu Başkan Yardımcısı Kemal Çolakoğlu, konuyu İzmir Valisi Cahit Kıraç'a iletti. İş dünyasının Çeşme'de yeni jeotermal kaynaklar için yatırım yapılması ve bulunacak kaynağın otellerin yanı sıra konutlara da verilmesi isteğini dinleyen Vali Kıraç, konuyla ilgili çalışma başlattı ve gerekli talimatları verdi. Bu arada İzmir İl Özel İdaresi'nden de konuyla ilgili iyi bir haber geldi. İl Özel İdare Genel Sekreteri İrfan İçöz de, ilçedeki Karadağ bölgesinde yeni bir kaynak alanı tespit edildiğini söyledi.

KIŞLIK EVLER
Yorgancılar, Çeşme'deki jeotermal kaynağın artırılması ve konutlara da ısıtma imkanı getirilmesi halinde Çeşme'nin kış nüfusunun 200 bine çıkacağını söyledi. Konuyu, Vali Kıraç'a ilettiklerini belirten Yorgancılar, "Jeotermal kaynak yatırımının Maden Tetkik Arama tarafından yapılması gerekiyor. Dağıtımı ise İl Özel İdare ile Çeşme Belediyesi yapacak. Valimiz çalışmalar için talimat verirse, Çeşme'yi kışın da yaşatma fırsatını yakalarız" dedi. Çokaloğlu ise, "Herkes Çeşme'de sezonun uzatılmasından yana. Tek çarenin de jeotermal olduğunda mutabıkız. Otellere dağıtılan termal suyun, konutlara dağıtılmasının da zamanı geldi. Bu sağlanırsa, yazlık evler, 12 aylık evlere döner" diye konuştu. İzmir İl Özel İdaresi'nin ve belediyenin ortak olduğu Çeş-Taş şirketinin belirli bir sermayesinin olduğunu belirten Çolakoğlu, "Sayın Valimiz de konuya sıcak bakıyor. Kurulu şirketin sermayesi ve imkanları var. Un, şeker her şey var. Çeşme'yi inanılmaz bir yer haline getirebiliriz" dedi. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İrfan İçöz de, Çeşme'de mevcut kuyulardan 55 derecelik su elde edildiğini belirterek, Karadağ bölgesinde yeni bir sondaj alanı belirlendiğini söyledi. Bölgeden 80, belki de 90 derecelik su elde etmeyi beklediklerini belirten İçöz, "Önümüzdeki toplantıda sondaj yeri tespit ederiz. Daha sonra MTA sondaj çalışmalarına başlar" dedi.

Kıraç: Gerekli talimatı verdim
İzmir Valisi Cahit Kıraç, Çeşme'deki konutlarda jeotermal suyun kullanılması için çalışma başlattıklarını açıkladı. Kıraç, "Konuyu şu anda incelettiriyorum. Çok güzel bir öneri. Kaynak yeterli ise neden olmasın? Burada turizm tesisleri zaten jeotermal alıyor. Yorgancılar Çolakoğlu, 'Artan kaynak varsa konutlara gidebilir mi?' diye sordular. Konuyla ilgili olarak, Çeşme'de bulunan jeotermal şirketine talimat verdim. Bölgedeki rezervi inceliyorlar. Artan enerji varsa ve konutlara gitmesi mümkünse gereğini yerine getireceğim" dedi.

Tütüncüoğlu: Vali'nin heykelini diktiririz
Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, "Yorgancılar ve Çolakoğlu, Çeşme için büyük destek veriyor. Vali Cahit Kıraç, mutlaka bu işe el atmalı. Ilıca'da yeni kuyular açılabilir. Konutlara da jeotermal kaynak götürürsek 12 ay turizm cenneti oluruz. Yatırımlar patlar. O zaman İzmir Valisi Cahit Kıraç'ın heykelini dikeriz. Yatırım için belediye olarak elimizi taşın altına koyacağız. Çeş-Taş'ın elinde 1 milyon 300 bin liralık kaynak var. Bin metre derinlikte bir kuyu açmanın maliyeti 1 milyon lira. Sermaye yetmiyorsa biz 2 milyon lira koymaya hazırız" diye konuştu.

yeniasir.com.tr
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Çeşme'ye 11,5 Milyonluk Yatırım

Mesajgönderen EnderYıldırım » Prş 01 Ara 2011, 19:45

Çeşme Ilıca Alışveriş ve Kültür Merkezi Karışımı :D tamamlanmak üzere, içinde migros yer alıyor...

Ayrıca içinde dükkanlar, bowling salonu, çocuk aktivite merkezi, fastfood salonları, restoran ve çok amaçlı bir salon bulunuyor.

Resim

ILICA ANTİKA PAZARYERİ

Resim
Resim
Resim

Çeşme Belediyesi

Ilıca'da belediye tarafından yapılan dükkanları kiralayan yok ancak gelecekte dükkanların yan kısmındaki büyük araziye yapılacak termal tesis sayesinde bu bölge hareketlenir. Etrafında tamamlanmak üzere olan avm ve yeni oteller yer alıyor.
Bunların dışında Ilıca'ya, terminal ve katlı otopark yapılacak.

Alaçatı Belediyesi'nin yeni sitesi...

http://www.alacati.bel.tr/
EnderYıldırım
 
Mesajlar: 532
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj
Kayıt: Prş 10 Mar 2011, 14:59

Re: Çeşme'ye 11,5 Milyonluk Yatırım

Mesajgönderen EnderYıldırım » Pzt 12 Ara 2011, 14:50

Vakıflar Genel Mürdürlüğü - Çeşme Ilıca Butik Oteli Restorasyonu

Resim
Önden Görünüm
Resim
Arkadan Görünüm
Resim

YGİNŞAAT

Bir önceki mesajda bahsettiğim AVM ve yanında yeralan dükkanlar

Resim
EnderYıldırım
 
Mesajlar: 532
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj
Kayıt: Prş 10 Mar 2011, 14:59

Re: İzmir'in içindeki İzmir: Çeşme

Mesajgönderen EnderYıldırım » Sal 10 Oca 2012, 18:17

Sabancı Çeşme’ye Four Seasons’u getiriyor...
Dilek Sabancı'dan otelciliğe iddialı adım. Sabancı, 2013’te hizmete sokacağı resort otelinin işletmesi için dünyaca ünlü zincir Four Seasons ile anlaşmaya vardı.


22 yıldan bu yana Vista Turizm ile seyahat acentesi faaliyetleri yürüten Dilek Sabancı, otelciliğe ilk adımını iddialı bir şekilde atıyor. Yerli ve yabancı tatilcilerin gözdesi Çeşme Alaçatı’da 120 dönümlük arazi üzerinde otel kurma çalışmalarına önümüzdeki aylarda başlayacak Sabancı, 2013’te hizmete sokacağı resort otelinin işletmesi için dünyaca ünlü zincir Four Seasons ile anlaşmaya vardı.
Babası Sakıp Sabancı ile birlikte kurdukları Vista Turizm ile 1989 yılından bu yana kurumsal şirketlere yönelik seyahat acenteliği hizmeti veren Dilek Sabancı, turizmin diğer bir kolu olan otelciliğe ilk adımını iddialı bir şekilde atıyor.
Çeşme Alaçatı’da 120 dönümlük arazide otel projesi geliştiren Dilek Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Dilek Sabancı, önümüzdeki aylarda temeli atılacak tesis için dünyaca ünlü otel zinciri Four Seasons ile anlaşmaya vardı. Sabancı’nın 2013 yılı sonunda bitirip Çeşme Alaçatı’da faaliyete geçireceği otel aynı zamanda Four Seasons’un Avrupa’da deniz kenarındaki ilk resort tatil oteli olarak hizmet verecek.

HEDEFİ YÜKSEK GELİR GRUBU

Dilek Gayrimenkul markasıyla Çeşme Alaçatı’da 60 dönüm olan yerlerine 99 odalı bir resort otel yapmak üzere kolları sıvayan Dilek Sabancı, daha sonra yeni yapılan tahsis ve satın almalarla 120 dönümlük bir arazi büyüklüğüne ulaştı. Önceleri burada bir butik otel hayata geçirmenin planlarını yaptığı ifade edilen Dilek Sabancı’nın, arazinin boyutları büyüyünce hedefini büyüttüğü ve bir adım ileriye giderek uluslararası bir markayla işbirliği yapıp otelin hacmini biraz daha genişlettiği belirtiliyor.
Alınan bilgilere göre Sabancı kitle turizminden daha çok yüksek gelir grubuna dahil müşteri profiline hizmet vermeyi amaçlıyor. Mart ayından itibaren temeli atılması planlanan otelin birkaç yıl içerisinde tamamlanıp, Türkiye’nin gözde turizm merkezleri arasında bulunan Alaçatı’daki diğer otel zincirleriyle rekabet yaratması bekleniyor.
Dilek Sabancı’nın otelinde her şey dahil sistemi yerine Çeşme’deki oteller tarafından başarıyla uygulanan oda ve kahvaltıya yönelik sistem olacak.
Dilek Sabancı Çeşme’ye Four Seasons’u getiriyor 22 yıldan bu yana Vista Turizm ile seyahat acentesi faaliyetleri yürüten Dilek Sabancı, otelciliğe ilk adımını iddialı bir şekilde atıyor. Yerli ve yabancı tatilcilerin gözdesi Çeşme Alaçatı’da 120 dönümlük arazi üzerinde otel kurma çalışmalarına önümüzdeki aylarda başlayacak Sabancı, 2013’te hizmete sokacağı resort otelinin işletmesi için dünyaca ünlü zincir Four Seasons ile anlaşmaya vardı Dilek Sabancı’nın Çeşme Alaçatı’da hayata geçireceği resort otel, Kanada merkezli lüks otel devi Four Seasons için bir ilk özelliği taşıyacak.

Four Seasons’un dünya üzerindeki Hawaii, Şeyseller ve Şarm El Şeyh gibi tatil bölgelerinden sonra Avrupa’da deniz kenarındaki ilk tatil resort tesisi bu proje olacak. Türkiye’de şimdiye kadar işadamı Mesut Toprak’ın patronu olduğu Astay Gayrimenkul ile 111 odalı Sultanahmet ve 166 odalı Boğaz otellerini hayata geçiren ünlü zincir, gelişmekte olan pazar olarak gördüğü Türkiye’de de toplam otel sayısını üçe çıkaracak.

Herşey dahil olmayacak...
Herşey dahil tatil konseptine karşı olduğu öğrenilen Sabancı’nın Alaçatı’daki yeni oteli oda+kahvaltı sistemiyle hizmet verecek. Dilek Sabancı’nın Vista Turizm ile faaliyetlerini sürdürdüğü seyahat acenteliği işine Demet Sabancı Çetindoğan da World Travel Trip şirketiyle adım attı. Otelcilikte de önemli hedefleri bulunan ikili arasında Dilek Sabancı Çeşme’deki arazisini genişletip, işletmecisini buldu.

Habertürk
EnderYıldırım
 
Mesajlar: 532
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj
Kayıt: Prş 10 Mar 2011, 14:59

Re: İzmir'in içindeki İzmir: Çeşme

Mesajgönderen EnderYıldırım » Çrş 25 Oca 2012, 21:18

Çeşme Ilıca Plajı na yeni bir proje daha
Çeşme Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Veysi Öncel, gönüllü olarak hazırladıkları Ilıca Projesi'nin tanıtımını yaptı, "Bu gerçekleştiği takdirde 6 kilometre uzunluğundaki Ilıca dünyanın en iyi 10 plajı arasına girecek" dedi.

Resim
ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel, yönetim kurulu üyeleriyle İzmir Ontur Otel'de basın toplantısı yaparak hazırladıkları Ilıca Plajı Projesi'ni tanıttı. Gönüllü olarak projeyi oluşturduklarını ve gerçekleşmesi ile Çeşme'nin dünyanın en iyi plajından birine sahip olacağını belirten ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel, şunları söyledi:

"Ekip arkadaşlarımız ile aylardır Ilıca projesi için çalışıyoruz. Yurtdışında en iyi plajları dolaşıp bilgiler aldık. Projelendirdiğimiz Ilıca plajını Çeşme Belediyesi'ne teslim ettik. Çeşme Belediyesi projeyi Anıtlar Kurulu'na sundu. Eğer bir sorun olmazsa beş milyon dolarlık maliyeti olacak olan düzenleme ile yatırıma dönüşecek. Biz üstümüze düşeni yaptık. ÇEŞTOB'un buradaki amacı Çeşme'ye yeni modern yapılar kazandırmak ve dünya sıralamasındaki yerimizi yükseltmek. 2011 yılının verilerine göre yüzde 45'lik turist artışı gösterdik ve yaz sezonu boyunca 1 milyon 300 bin kişi konaklama yaptı. Her yıl daha iyiye gidiyoruz. Ilıca plajının yeni haliyle yüzde 40'lık bir turist artışı yakalayacağımıza inanıyoruz. Turizm Bakanlığı bu örnek projeyi Bodrum, Marmaris ve diğer turizm cennetleri için de kullanabilir."

Ilıca projesinin Anıtlar Kurulu tarafından onaylanması ve Çeşme Belediyesi'nin çalışmaları doğrultusunda Çeşme'nin kaderinin değişeceğini söyleyen ÇEŞTOB Başkan Yardımcısı Yakup Demir ise "Ilıca plajı 6 kilometre uzunluğu 11 metre genişliği ile dünyanın sayılı plajlarından. Ilıca plajının güzelliği hiçbir yerde yok. Proje de bin araçlık kapalı otopark, Özürlü asansörü, 5 adet bin kişilik özel plaj, 5 adet 1500 kişilik halk plajı, duşlar, tuvaletler, market, kafeler ile dolu dolu Ilıca düşünüyoruz. Çeşme Belediyesi'nin projeyi gerçekleştirdiği takdirde 2014'te tamamlanması ve faaliyete geçmesi ile Çeşme büyük bir çıkış yakalayacak. Dünya'nın sayılı plajları arasında gösterilecek. Çeşme turizmine de en az yüzde 40 değer katacak" diye konuştu.

(DHA)
EnderYıldırım
 
Mesajlar: 532
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj
Kayıt: Prş 10 Mar 2011, 14:59

Re: İzmir'in içindeki İzmir: Çeşme

Mesajgönderen EnderYıldırım » Çrş 07 Mar 2012, 19:12

İnkilap Caddesi Yenileniyor
Resim
350m. uzunluğunda olan caddenin iki yanına yoğun yağışlarda dükkanları su basma tehlikesine karşı korumak ve yayalara güvenli bir yürüyüş alanı yaratmak üzere kaldırım yapılacak. Ayrıca ortada yeralacak araç yolunun yanlarına yapılacak kanaletlerle yağmur suyunun sorunsuz şekilde tahliyesi planlandı. Proje kapsamında 2900 m² Bergama Gri granit kaldırım plakası döşenecek, aralıklarla yerleştirilecek siyah mermer bantlar zarif bir görüntü elde edilmesini sağlayacak. Ortada yeralan 4.50 m. genişliğindeki araç yolunun zemini doğal küp taş kullanılarak, tasarlanan desen çalışmasına uygun olarak oluşturulacak. Caddenin tamamına 2500m² doğal küp taş ve Bergama Gri granit kaldırım bordürü döşenmesi planlandı. Kilise meydanındaki alana özel yapılan desen çalışmasıyla projeye ayrı bir renk kazandırıldı. Anıtlar Kurulu’nun caddeye özel olarak aldığı kararlara uygun şekilde tasarlanan projenin yapımına başlanmış bulunuyor.

İnkılap Caddesi yol ve kaldırım düzenlemesine ek olarak projede Çeşme Meydanı’nın yağmur suyu sorununu çözmeye yönelik olarak 3 adet Ø300lük drenaj borusunun döşenmesi planlandı. Toplam 450m. borunun döşeneceği meydanın yanındaki yollar ise mevcut küp taşlardan da faydalanılarak yeniden yapılacak. Çeşme’ye yakışan bir görüntü sağlayacak olan projenin inşasının 45 günlük sürede tamamlanması öngörüldü.

Çeşme Belediyesi
EnderYıldırım
 
Mesajlar: 532
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj
Kayıt: Prş 10 Mar 2011, 14:59

Re: İzmir'in içindeki İzmir: Çeşme

Mesajgönderen Umut » Pzr 27 May 2012, 07:43

Gittim, yerinde gördüm: Çarşı içindeki yol ve kaldırım çalışmaları tamamlanmış, sezona yetiştirilmiş. Kaldırımdaki granit taşlar da, aralardaki mermerler de, yol da, ışıklandırmalar da şahane olmuş. Çok iyi iş çıkarılmış. Avrupa şehirlerinin düzgün ve bakımlı caddelerini anımsatıyor.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: İzmir'in içindeki İzmir: Çeşme

Mesajgönderen EnderYıldırım » Cmt 02 Haz 2012, 13:27

Alaçatı değirmenleri restore ediliyor...

Resim
EnderYıldırım
 
Mesajlar: 532
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj
Kayıt: Prş 10 Mar 2011, 14:59

Re: İzmir'in içindeki İzmir: Çeşme

Mesajgönderen EnderYıldırım » Sal 05 Haz 2012, 13:42

Four Seasons'ın temeli sonbaharda
Dilek Sabancı'nın Alaçatı'ya kazandıracağı 99 odalı otelin yapımına başlanıyor


Dev turizm yatırımlarının yeni adresi Çeşme ve Alaçatı, yeni projelerle dünyadaki saygın imajını daha da geliştirecek. 22 yıldır Vista Turizm Seyahat Acentesi ile sektörde hizmet veren girişimci Dilek Sabancı, otelciliğe ilk adımını Alaçatı'da iddialı bir şekilde atıyor.
Geçtiğimiz yıl bölgeye yatırım yapma kararı alan Sabancı, dünyaca ünlü Four Seasons markasını Çeşme Alaçatı'ya kazandırdı. Sabancı'nın tesisi, Four Seasons'ın Türkiye'deki 3. oteli olacak. Alaçatı eski Sea Side yolu üzerinde inşa edilecek otelle ilgili yasal süreç tamamlandı.
Alaçatı Belediyesi'nden 50 dönümlük projenin ruhsatını alan Sabancı, tesisi 250 dönüm üzerine kuracak. 99 odalı olarak planlanan otelin inşaatına bu sonbaharda başlanacak. Alaçatı'nın her geçen gün yıldızının daha da parladığını ifade eden Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, "Alaçatı dev yatırımcıların gözdesi olmayı başardı" dedi.

Yeni Asır


İnşaatı devam eden Ayasandra Çeşme Termal Apart Otel ve Kür Merkezi

Resim

Konum:
Resim

http://www.ayasandracesme.com
EnderYıldırım
 
Mesajlar: 532
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj
Kayıt: Prş 10 Mar 2011, 14:59

Sonraki

Dön Kent Haberleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron
Free Web Hosting