İzmir Büyükşehir Belediyesi Haberleri

Re: İzmir Büyükşehir Belediyesi Haberleri

Mesajgönderen sensonic » Çrş 19 Eki 2011, 13:56

Büyükşehir Belediyesi Anadolu Caddesine 4 Üst Geçit Yapacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Girne Kavşağı, Karşıyaka Devlet Hastanesi önü, Balatçık ve Soğukkuyu'da yapılacak asansörlü ve yürüyen merdivenli 4 yeni üst geçit için yarın yapım ihalesi gerçekleştirecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Girne Kavşağı, Karşıyaka Devlet Hastanesi önü, Balatçık ve Soğukkuyu'da yapılacak asansörlü ve yürüyen merdivenli 4 yeni üst geçit için yarın yapım ihalesi gerçekleştirecek.

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, kentin ana arterlerinde gerekli olan noktalara asansörlü-yürüyen merdivenli yaya üst geçitleri kazandırmak için çalışmaların sürdüğü kaydedildi.

Açıklamada, daha önce Anadolu Caddesi'nde 5, Gaziemir Akçay Caddesi'nde de 4 yürüyen merdivenli-asansörlü yaya üst geçidini hizmete alarak bu arterlerde güvenli ve konforlu karşıdan karşıya geçiş sağlandığı ifade edilerek, Anadolu Caddesi üzerindeki 4 noktaya daha üst geçit inşa etmek için yarın ihale yapılacağı belirtildi.

Girne Kavşağı, Karşıyaka Devlet Hastanesi önü, Balatçık ve Soğukkuyu'da yapılacak üst geçitler, ihale sonuçlanıp yer tesliminin yapılmasının ardından, 150 günde tamamlanarak hizmete alınacak.

(Anadolu Ajansı)
sensonic

Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj

Mesajgönderen Umut » Cum 04 Kas 2011, 14:05

Başkan Kocaoğlu, araç filosunu gençleştiriyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2006 yılından itibaren hız verdiği araç yenileme çalışmaları sonucunda, iş makinesi filosunu yüzde 80 oranında gençleştirdi. 2011 yılı içinde alınan yeni araçları görmek için Belkahve'deki Fen İşleri Şantiyesi'ni ziyaret eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, araçların özellikleri hakkında yetkililerden bilgiler aldıktan sonra personelle sohbet etti. 2006 yılına kadar filodaki iş makineleri ve hizmet araçlarının tamamının 1986 model olduğunu ve 20 yıl aktif olarak kullanıldığını belirten Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, "O günden bu yana yapılan iş makinesi ve hizmet araçları alımı ile filoda 71 adetlik araç artışı oldu. Filo, yüzde 80 oranında gençleştirilerek 5 yaş altına düşürüldü" dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2006 yılından bu yana iş makineleri filosuna kattığı dozer, yükleyici, greyder, ekskavatör, traktör kepçe, silindir, mini loder, mini ekskavatör, forklift, damperli kamyon, çekici, kaynak aracı, vinçli ve kayar kasa kamyon, bomlu kamyon, kamyonet ve hava kampresörlerinin toplam maliyeti ise 9 milyon 122 bin TL olarak gerçekleşti.

Yeni Asır
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj

Mesajgönderen Umut » Cmt 12 Kas 2011, 17:34

"Suçum varsa kellemi alsınlar"

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, müfettiş ve vergi denetçilerinin yaptığı soruşturmalarının taciz boyutuna vardığını, üç bürokratın tutuklu bulunduğu belediyeye yapılan operasyonla ilgili iddianamenin de 6 aydır yazılmadığını söyledi. Hükümet üyelerine ve Adalet Bakanı’nı çağrı yapan Kocaoğlu, "Suçum varsa kellemi alsınlar, yoksa işkence bitsin" dedi.

CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Urla içme suyu yatırımlarının tanıtım toplantısında sert açıklama ve eleştirilerde bulundu. Enteresan bir süreçten geçildiğini belirten Kocaoğlu, belediyecilik tarihinde, kent yönetimi ve insan ilişkilerinde hiç rastlanmayacak, ’bu da olmaz’ denilen süreç ve davranışlardan geçtiklerini söyledi. İzmir ve İzmirlilerin geleceği için sabırla bir çok olayı, davranışı, sözü, uygulamayı sineye çektiklerini belirten Kocaoğlu, "Son dönemlerde çok enteresan işlerle karşılaştık. Müfettişler ve vergi denetçileri gelsinler. İsterlerse 365 gün 24 saat denetim yapsınlar. Kim geliyorsa gelsin hesaplar, evraklar ortada. Ama taciz etmesin. Müfettiş Genel Müdürü, Daire Başkanı’nı taciz etmez. Son dönemde yapılan artık taciz boyutuna geldi. Şartlanmış çocuklar geliyorlar. Faturaların arkasında kimlerin ne yemek yediğini soruyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın 2006’dan bu yana nerelere gittiğini, hangi görevle gittiğini soruyorlar. ’Başkan’ın hanımı hangi arabayla, niye gitti’ diye soruyorlar. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı İzmir gibi 4 milyonluk kentin seçilmiş bir numaralı protokolüdür. Bir numara atanmış Vali ikinci sırada Ege Ordusu Komutanı var. Üçüncü sırada ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı vardır" dedi.

Kocaoğlu, kendisini başkan olduğu zaman koruma istemediğini, ilk iki sene de alışamadığını, halen de arkadan gelen koruma aracını bazen unuttuğunu belirterek "Bunu bana devlet verdi. Eşime de ’Bu arabayla gidecek’ denildi. Törenlere, temsilen gidildiğinde kullanıyor. Konu buralara kadar geldi. Bu taciz değil mi? İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seyahate gitmesi sorgulanıyor. Ki biz hangi parayı cebimizden hangi parayı belediyenin ödeyeceğini en iyi bilen kişilerden bir tanesiyiz. Bu sorulur mu ya? Yeni gelmiş, yeni yetişmiş vergi denetçisi soruyor. Belki daha stajyer. Veya müfettiş soruyor" diye konuştu.

BAKANLIK PLANINA UYDUK BİZE DAVA AÇILDI

Urla’da bir bölgenin planlaması konusunda aşırı isteklere karşın, planlama anlayışına uygun olmadığı için 1/25 binlik planlara işlemediklerini belirten Kocaoğlu, "Kim nasıl gittiyse, Çevre ve Orman Bakanlığı 1/100 bin ölçekli plan değişti. Değişen planın bazı yerlerine itiraz ettik, Bakanlığa karşı hayati konularla ilgili dava açma kararı aldık. Urla’da ise 1/100 bin ölçekli plana uyduk. Yani Bakanlık planına uyduk. Şimdi hakkımızda "Sen Urla’da vatandaşlara rant sağlayacak plan yapmışsın’ diye soruşturma açıldı. İşe bakın İçişleri Bakanlığı da imzaladı. Soruşturma açacaksan 1/100 bin ölçekli plana açacaksın. 1/100 binlik plana açmıyorsun bana soruşturma açıyorsun. Bakanlık orada. İş buraya geldi" dedi.

İKİ KİŞİ NEDEN DIŞARIDA

Kocaoğlu 1 Mayıs’ta düzenlenen operasyonla tutuklanan ve altı aydır Cezaevi’nde yatan üç belediye bürokratını hatırlattı. Arkadaşlarının çete olmakla suçlandığını belirten Kocaoğlu, "Çete iki kişinin telefon konuşmasından kaynaklanıyor. Yani çete suçu kapsamına 2 kişinin birbirini tehdit etmesi nedeniyle alınmış. Ancak bu iki kişi dışarıda. Karakoldan salındı. Diğer arkadaşlar çete üyesi olarak içerideler. İki kişi nerede? Niye salındı" dedi. Kocaoğlu, görevden aldığı Genel Sekreter Ersu Hızır ve Genel Sekreter Yardımcısı Ferda Eser’i kastettiği öne sürüldü.

SİZİN ARADIĞINIZ BURADA YOK

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde cezaevinde kimsenin yatmasına neden olabilecek bir olay olmadığını dile getiren Kocaoğlu, "Bir gasp yok, rüşvet yok, ihale yok, yolsuzluk yok yok. Belediye’de 20 bin kişi çalıyor. Bizde olan usulsüzlük Teftiş Kurulu verdiğim dosyalarla uyarı veya kınama cezası verilecek durumlardır. Daha fazlası yoktur. Belediye’de çok sayıda evrak hazırlanıyor. Ancak sizin aradığınız, sizin bildiğiniz yok" şeklinde konuştu.

YOL KATILIM PARASI SADECE İZMİR’DE UYGULANIYOR

Kocaoğlu, sıkıntılı süreç ve ortamda en doğrusunu yapmak üzere çalıştıklarını söyledi. Buna karşın çifte standartlarla karşılaştıklarını dile getiren Kocaoğlu, ilçe belediyelere seçim öncesi Sayıştay müfettişleri tarafından yol katılım payı almazsanız zimmet çıkarırım baskısı yapıldığını, bu nedenle ilçe belediye başkanlarının kamuoyunda asfalt parası diye bilinen tahsilatı yaptığını söyledi. Kocaoğlu, "Türkiye’de öyle yasalar var ki, yürürlükte ama fiiliyatta uygulanmıyor. Ama İzmir’de uygulanıyor. İlçe belediyelerin aldığı yol katılım parası gibi. Türkiye’nin başka yerinde alınmıyor. Evet yasada yol katılım bedeli olarak var. Ama seçim öncesi Karşıyaka, Konak, Bornova başta olmak üzere ilçe belediyelere Sayıştay müfettişleri bastırdı. Zimmet çıkmaması için belediye başkanları vatandaşa rücu etti. Başka bir yerde bu uygulanmıyor. Bu kadar çifte standart olmaz" diyerek konuşmasını sürdürdü.

İŞKENCE BİTSİN

Görevlerini layıkıyla yaptıklarını, onur, namus, şeref ve inançlarıyla çalıştıklarını, paraya, hayata ve insana bakış açılarıyla kente hizmet ettiklerini belirten Kocaoğlu, verilmeyecek hesapları olmadığının söyledi. Kocaoğlu, "Bugüne kadar adalet tecelli eder diye sustum. Ancak altı aydır iddianame hazırlanmadı. Ben buradan tüm Hükümet yetkililerine ve Adalet Bakanı’nı görev davet ediyorum. Varsa suçum başta benim kellemi alsınlar, yoksa işkence bitsin" dedi.

Milliyet

Gölge etmesinler, başka ihsan istemez.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Re: Tramvay Hatları

Mesajgönderen mertoviçizmir » Cmt 19 Kas 2011, 18:18

izmir belediyesinin bütcesi toplam 3.767.393.OOO gayet büyük para. Ancak ; eshota verilen para ilgimi cekti 796.432.000 bu paranın nereye gittigi ise mechul bence.. otobüs soförleri , mazot v.s. tamam anladık ama bedava binmiyoruz otobüslere . Kesinlikle kar ediyor eshot , bence bu kadar para verirmesi cok anlamsız ve nereye gittigi mechul ..

izsu ya ayrılan paraya sözüm yok saygı duyuyorum ...

izmir belediye bütcesi 2 milyar tl ya yakın gayet iyi , bunun en fazla 120 milyonu tramvay icin 37 milyonu ise otobüs alımı icinmiş .. tramvayı anladım da eshota zaten 800 milyon veriliyor , neden otobüs parası icin de 37 milyon veriliyor anlamadım.. Bu arada metro vagonları icin para verildiğini düsünüyorum simdi neden tekrar 74 milyon verilecek diye yazılmıs .. nereye gidiyor bu paralar anlamıyorum ?
mertoviçizmir

Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj

Re: Tramvay Hatları

Mesajgönderen Gökhan » Pzr 20 Kas 2011, 00:32

mertovic, öncelikle Eshot, kâr eden bir kurum değil..Nitekim belediyeler toplu taşımada kâr gözetmezler..Belediyelerin temel görevinin biri de vatandaşın temel ihtiyaçlarını karşılık beklemeden (yani kâr amacı gütmeden) karşılamaktır..Bunun dışında nereye gidiyor bu para demişsin, Eshot Genel Müdürü vs değilim; ancak mantıklı düşününce bu paraların ulaşması gerektiği yerlere gittiğini düşünüyorum..Malumunuzdur ki belediyede şuan 80'e yakın denetmen inceleme yapmakta..Emin ol ki bu denetmenler bir açık yakalarım mantığıyla kılı kırk yarıyorlardır..Yani senin benim düşündüğümü onlar zaten düşünürler..Bir açık olsa zaten çoktan ortaya çıkardı..
Gökhan

Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj

Mesajgönderen mertoviçizmir » Pzr 20 Kas 2011, 19:03

tamam güzel demişsinde az para değil eski parayla 796 trilyon 432 milyar . bu parayla izmire neler yapılmaz.. malum 100 trilyon tramvaya para verilecekmiş icinde trenleride dair bu neredeyse 8 katı demektir. Zaten otobüsleri belediye kendi parasıyla alacakmıs , o zaman ? hadi diyelim mazota gitti , tamire gitti ( cogu klimalı yepyeni ) , soförlere verildi . e tamamda bu 12 ayda 800 trilyon mu yapıyor .. zaten biz vatandaslarda bedava binmiyoruz otobüse herkes bilet basıyor . Bu kadar bütce beni cok sasırttı..

son olarak istanbul 13 milyar tl civarında acıklamıs bütcesini bunun sadece 2 milyara yakını iett ye verilecekmiş . oysaki izmir 4 milyar tl yakın olan bütcesinden 800 milyon tl yi eshota veriyor ..
mertoviçizmir

Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj

Mesajgönderen Umut » Pzt 21 Kas 2011, 00:48

İstanbul'da toplam bütçe 19 milyar Lira, İETT ve bağlı şirketlerin bütçesi ise 7.4 milyar Lira olarak belirlenmiş.

http://ekonomi.milliyet.com.tr/istanbul ... efault.htm
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Umut » Pzr 25 Ara 2011, 01:23

Gerçekten sıra üst yapıya gelmeli artık.

Altyapı bitti sıra tasarımda

Büyükşehir Belediye Başkanı, kentteki projelerini anlatırken pek çok radikal değişimin de sinyallerini verdi. Başkan, geçmişi, yeşili ve geleceği birlikte yaşayan yepyeni bir İzmir fotoğrafı ortya koydu...

Medya ile dertleşti
Başkan Aziz Kocaoğlu, İzmir’deki medya temsilcileri ve yazarlarla buluşmasında, son günlerde tartışılan katkı paylarını da gündeme getirdi. Başkan, payların tahsil edilmemesi durumunda Sayıştay denetçilerinin neden tahsilatın yapılmadığını sorguladığını anlattı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bazı gazeteci ve yazarlarla mini bir kent turu düzenleyerek, yapılan çalışmalarla, önümüzdeki süreçte İzmir’e yapacağı işleri anlattı.
Başkan Kocaoğlu, Kadifekale, Kuş Cenneti, Doğal Yaşam Parkı, Bornova Metro İstasyonu, Homeros Vadisi’ni gazetecilere gezdirdi ve bilgi verdi.

Eksikler giderilecek
İzmir’de Büyükşehir üzerinden yaşanan son olaylar nedeniyle kırgınlığını, hayal kırıklığını gizlemeyen, ancak daha çok iş yapmak için enerjisinden hiç birşey kaybetmediğini söyleyen Başkan Kocaoğlu, “Bugüne kadar altyapıya gömüldük, yukarıya birşey yapamadık. Şimdi tasarımla, üstyapı çalışmasıyla bu eksiği gidereceğiz” dedi.
Kendisinin rehberlik ettiği “İzmir Turu”nda Kocaoğlu’ndan öne çıkan şu mesajlar oldu...

Geciken ihaleler
Herkes iptal edilen ihaleleri, gecikmeleri eleştiriyor.
Bazıları İstanbul’u örnek verip, orada işlerin hızlı yapıldığını söylüyor.
İstanbul’daki ihalelere kimse itiraz etmiyor, edemiyor. İhale istenen kişiye yasal çerçevede verilebiliyor.
Ama bizde öyle mi? Önüne gelen itiraz ediyor, aklımıza gelmeyen nedenlerle ihalerimiz iptal ediliyor.
Herkesin gözü üstümüzde. Kemeraltı’nın altyapısına gireceğiz ama öcü gibi korkuyorum. İhaleyi kazanacak müteahhidin halkı, esnafı rahatsız etmeden işi tamamlayamamasından korkuyorum.
Biz belediye olarak yasaları tam olarak uygulayarak ihaleleri yapıyoruz. Planı projesi olmadan, Koruma Kurulu’ndan izin almadan Konak Tüneli’ni ben yapmaya kalksam şu an dirk tutuklamışlar ve içeri atmışlardı.
Ne yazık ki, ihaleye gireni seçme şansımız yok.
10 senede 8 katrilyonluk ihaleye çıkmışım. Bizden büyük bir Ulaştırma Bakanlığı bir de İstanbul Büyükşehir Belediyesi var. Parasını tıkır tıkır ödüyorum. Ama milletin bize yakıştırdığı onurlu-dürüst-çalışkan gibi meziyetleri yıpratılması süreci yaşanıyor.

Metro’da son durum
Metro’nun Bornova, Ege Üniversitesi arasındaki bölümü tamamlandı. Deneme seferleri çok kısa sürede başlayacak. Evka-3 girişindeki son durağın üzeri ve çevresi semt garajı olarak düzenlenecek. Manisa otobüsleri burada yolcu indirebilecek.

Kadifekale ile anılmak istiyor

Kadifekale’ye şu ana kadar 200 milyon lira harcandı. 42 hektarda yani 103 futbol sahası büyüklüğündeki bir alanda çalıştık. Yaklaşık 2 bin bina kimsenin burnu kanamadan, mağdur edilmeden yıkıldı. Buralara ağaçlar dikiyoruz. İzmir’in simgesi Kadifekale’nin surları ortaya çıktı. Yakında surların restorasyonuna başlayacağız. Behçet Uz Fuar’la anılıyor. Kadifekale fuarın 1.5 katı büyüklüğünde. Belki gelecekte benim de adım Kadifekale ile anılır. En az beş yıl sonra Kadifekale’ye teleferik veya raylı sistemle çıkılabilir. Agora’dan Kale’ye teleferik yapılabilir. Teleferik projesi konusunda büyük düşünmek de mümkün. Alsancak Kruvaziyer Limanı’ndan Kadifekale’ye turistler taşınsa güzel olmaz mı? Hep bunların üzerinde düşünüp çalışıyoruz.

“Belediyeyi bile yıkabilirim...”

Büyükşehir Belediye binasını yıkarım ama tek şartım var. Konak’daki Merkez Bankası, SGK, Maliye binaları yıkılsın
ben de belediye binasını yıkarım. İkiçeşmelik’i düzeltemezsek Agora için harcadığımız 45 milyon liranın hiçbir haysiyeti yok. İkiçeşmelik’deki tüm binaların cephelerini yenileyip tarihi binaları restore edeceğiz. Spotçular kepenklerin arkasına çekilecek. Kaldırımını Hatay’daki taş döşeyeceğiz. Böylece Üçkuyular-Hatay-İkiçeşmelik’den Efes Oteli’ne kadar tek tip taş ve bordür döşenecek. Orada hayat başlayacak.

Kent yenileme özel sektöre

Yoğunluğun kurtardığı yerlerde kent yenilemeyi özel sektör yapacak. Diğer yerlerde biz yapacağız. Ama temel prensibimiz yerinde çözümdür. Kimse yerinden yurdundan evinden olmayacak. Kadifekale, Bayraklı, Cennetçeşme, Ege Mahallesi, Ballıkuyu ve Uzundere için kent yenileme projelerimiz hazır. Bakanlar Kurulu onayı bekliyor. DGM binaları Akdeniz Akademisi ve Kent Koleji olacak. Tedaş’ın payını üzerimize aldık. Dış restorasyonunu bitti, kalan bölümleri de restore edip İzmir’e kazandıracağız.

Evimin kapısına kadar dayandılar

Gaziemir Belediyesi’nde çalışan müfettiş özel olarak görevlendiriliyor ve benim özel kalem müdürümü, şoförümü çağırıp eşim Türkegül Hanım’ın arabayla nerelere gittiği soruluyor. Bu zat, “Türkegül Kocaoğlu, nereye gitti? Nelere gitti? Sürekli kullanıyor mu? Ne için arabaya biniyor” diye sorular yöneltiyor. Türkegül dediği kişi benim eşim. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın eşi. Aziz Kocaoğlu’nun hayat arkadaşı. İş buraya kadar geldi. Artık evimin kapısını çaldılar.

Doğal cennetlere sahip çıkıldı

KUŞ CENNETİ

İzmir’e bu kadar yakın bu kadar önemli bir alanı İZKUŞ birliğinin de yardımıyla yeniden doğal hayata kazandırıyoruz. Koruma Kurulu onayıyla 20 kilometre yol yaptık. Bisikleti ile gelenler bu parkurdan yararlanabilir. Kruvaziyer gemilerle gelen turistlerden kuş ve doğal yaşama meraklı olanları turlarla buraya getirmek istiyoruz.

DOĞAL YAŞAM PARKI

120 türde 1200 hayvanın yaşadığı Doğal Yaşam Parkı’nı geçen yıl 600 bin kişi gezdi. Bu yıl 850 bine gidiyoruz. Gelecek yıl Afrika penguenleri gelecek. Yurtdışı bağlantılarımız sayesinde burada ilk kez tembel ayılar getirilecek. Ayrıca bir gergedan alımı için çalışıyoruz.

10 bölgede 10 farklı mimari

Bostanlı’dan Yenikale’ye kadar Kordon’u 10 bölgeye böldük. Her bölgeyi ayrı bir mimara vereceğiz. Bir danışma kurulu bunları bütüncül olarak değerlendirecek. Tasarımı biten bölgeyi Danışma Kurulu’nun onayıyla ihaleye çıkaracağız.
Ayrıca Varyant, Kadifekale, Yamanlar gibi bölgelerde beş ayrı seyir terası oluşturacağız. Tüm bunlar için 100 milyon lira harcayacağız. Altyapıya gömüldük, yukarıya birşey yapamadık. Şimdi tasarımla, üstyapı çalışmasıyla bu eksiği gidereceğiz. 2014’e kadar bir kısmı bitecek.

Kordon, Tekeli ekibine emanet

Kordon’daki bütün binalar cepheleriyle, panjurlarıyla elden geçirilecek. Kemeraltı’nda ne yaptıysak Kordon’da da daha güzelini yapacağız. Düzenleme bize ait, diğerlerini vatandaştan isteyeceğiz. Türkiye’de şehir plancılarının “hocaların hocası” olarak kabul ettiği Prof. Dr. İlhan Tekeli başkanlığında bir ekip bunun üzerinde uzun süredir çalışıyor. Para kaynağı yaratıp onların tasarladıkları projeleri hayata geçireceğiz. Belki bazı kişilerden bunun için bağış da alacağız. Bugüne kadar hep projelerle uğraştık, ama artık ihale sürecine geçtik. Hemşehrilerimiz kısa süreçte çok şeyin değiştiğini görecek.

Körfez çamuru ile yeni yeşil alanlar

Harmandalı çöp depolama alanın üzerini Körfez’in dibinden çıkarılan çamurun tuzu alınıp kurutulduktan sonra elde edilecek tarım toprağı ile kapatacağız. Burasını yeşil alan yapıp ağaçlandıracağız. Bayraklı sırtlarında Ekrem Akurgal rekreasyon alanı yapıyoruz. Bornova’daki Homeros Vadisi yıllar itibarıyla gelişecek ve kent için değeri daha iyi anlaşılacak. Burası şu anda bile İzmir’in en güzel piknik ve gezi alanı. Tüm İzmirliler’in burasını görmesini isterim. 2004-2011 yılları arasında kente 6 milyon metrekare yeşil alan kazandırdık. Toplam yeşil alan miktarı böylece 12 milyon metrekareyi aştı. Bu dönemde İzmir’e toplam 25 milyon ağaç diktik.

Milliyet Ege
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Umut » Pzr 22 Oca 2012, 22:38

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne uygulanan baskı ve İzmir'deki ranta dair okunası, güzel bir yazı;

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx? ... egoryID=42
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Umut » Cum 02 Mar 2012, 05:37

Belediye Hükümet’i geçti

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2011 yılında Büyükşehir’in kente yatırımlarının Hükümet yatırımlarını geçtiğini vurguladı...

UTKU BOLULU DHA

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in Merkezi Hükümet’e ödediği verginin dörtte biri oranında pay aldığını, Büyükşehir Belediyesi’nin de 2011 yılında kente Hükümet’ten daha fazla yatırım yaptığını söyledi. Kocaoğlu, merkezi hükümet yatırımlarıyla ilgili sorunun çözümü konusunda ise “İki Bakan İzmir’e geldi. Bu sorun aşılır” dedi.
DEÜ İksitadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü tarafından düzenlenen “İzmir Ekonomisi ve geleceği” konulu panelde konuşan Kocaoğlu, ilginç mesajlar verdi. Kocaoğlu, Türkiye’nin toplam kalkınmışlık sorgulamasında İzmir’in üçüncü kent olarak görüldüğünü, ancak iktisatçılara göre Ankara’nın devlet bütçesinin harcandığı yer olarak görüldüğünden, üretim açısından ikinci büyük kentin İzmir olduğunu değerlendirdiklerini söyledi.

Büyüme trendi
İzmir’in her zaman büyüme trendi gösterdiğini, ama çeşitli nedenlerden dolayı, sanayi ile ticarette belirli sıçrama yapan Anadolu kentlerinin gelişmelerinin abartıldığını belirten Kocaoğlu, aynı dönemde de İzmir’in geri kaldığı söylemlerinin yaygınlaştığını söyledi. Kocaoğlu, “Bunlar biraz da bizim kendimizi eleştirme alışkanlığından da kaynaklandı. ‘İzmir geri gidiyor. Kalkınmıyor’ gibi olumsuz sıfatlar yüklenmek istendi” dedi.

Zam konusuna temkinli cevap

Aziz Kocaoğlu, öğrencilerin ulaşım zammıyla ilgili sorusuna, “Zam gelmecek diye bir şey yok. Türkiye’de böyle bir söz verecek delikanlı da yok. Enflasyon oranında artışlar olur. Ancak 90 dakikada tek bilet uygulamasıyla 95 kuruşa, 89. dakikada Şirinyer’den binildiğinde Aliağa’ya kadar gitme hakkı tanıyan tek belediyeyiz. Tam 1 yıl ESHOT yöneticileriyle bunu tartıştık. Bürokratlar ‘Bizi batırırsın başkan’ dediler. Ben ciro ve yolcu sayısının artacağını söyledim. Yolcu sayısı yüzde 30-35, ciro yüzde 10-15 arttı. Umarım diğer kentlere örnek olur” diye konuştu.

Milliyet Ege

İzmir daima ileri gidiyor, evet ama bizim İzmir'i görmek istediğimiz yer daha farklı. Hükumetin seçim dönemindeki hevesli görüntüsü de kayboluyor gittikçe.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

ÖncekiSonraki

Dön Kent Haberleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 18 misafir

Free Web Hosting