MARBLE Mermer ve Doğaltaş Fuarı

MARBLE Mermer ve Doğaltaş Fuarı

Mesajgönderen Umut » Cum 11 Mar 2011, 02:31

İzmir'in en iddialı fuarlarından biri de MARBLE.

İzmir 'MARBLE 2011'e hazırlanıyor

ABD ve Avrupa pazarlarındaki kriz nedeniyle iki yıldır ihracatta durgun bir dönem geçiren doğaltaş sektörü, İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı - MARBLE 2011'e hazırlanıyor. Fuarda bu yıl özellikle Ortadoğu ülkelerinden gelecek alım heyetleriyle yüksek miktarda iş bağlantısı yapılması bekleniyor. İZFAŞ tarafından İzmir Uluslararası Fuar Alanı'nda organize edilen MARBLE Fuarı, 23-26 Mart'ta 17'inci kez düzenlenecek. Fuara bu yıl 265'i yabancı 895'i yerli olmak üzere toplam bin 160 firma katılacak. Fuar alanındaki 4 holün yanı sıra geçici yapılarla birlikte toplam 43 bin 950 metrekare alan üzerinde organize edilecek fuarda, katılımcı firmalara yer sıkıntısı nedeniyle en fazla 40 metrekarelik yer verilebildi. 250'ye yakın firmanın katılım talebine yer sıkıntısı nedeniyle yanıt verilemedi. Geçen yıl 78 ülkeden 4 bini yabancı olmak üzere toplam 54 bin kişinin gezdiği fuara, bu yıl 80 ülkeden ziyaretçi bekleniyor. Fuar için özel tanıtım çalışması yapılan Bulgaristan, Polonya, Moldova, İran, İsrail, Irak, Ürdün, Filistin, BAE, Lübnan, Bahreyn, Kuveyt, Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Rusya'dan alım heyeti ziyareti bekleniyor.

CANLANMA BAŞLADI
Fuarla ilgili açıklama yapan Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Candan Özlütürk, sektörün 2 yıllık durgunluğun ardından 2011 yılıyla birlikte ihracatını tekrar artırmaya başladığını söyledi. Sektörün geçen iki yılda blok mermer ihracatı yaparak ayakta kaldığını, katma değeri daha yüksek olan işlenmiş ürünlerin yoğun olarak satıldığı ABD, Kanada ve Avrupa pazarlarında ise satışların önemli ölçüde gerilediğini dile getiren Özlütürk, şu bilgileri verdi: ''Yılın ilk aylarında ABD ve Kanada pazarının tekrar canlanmaya başladığını gözlemliyoruz. Ancak 2008 öncesi dönemi yakalamamız zaman alacaktır. Pazarlamada Dubai, Katar, Kuveyt gibi ülkelere ağırlık veriyoruz. Bu ülkelerde önemli projelere doğaltaş göndermeye başladık. Pazarlardaki canlanmanın Marble fuarında kendisini daha iyi göstereceğini sanıyoruz. Bu yıl ihracatçı, fuara büyük umutlarla hazırlanıyor. 2-3 yıl süren durgunluğun yerini hareketliliğe bırakacağı bir dönemi fuarla başlatmak istiyoruz. Bu yıl özellikle Ortadoğu ülkelerinden alıcı bekliyoruz.'' MARBLE fuarının sektörün dünya genelinde ''geleneksel'' fuarlardan birisi haline geldiğini ve sektörün durumunu yansıtan bir durumda olduğunu kaydeden Özlütürk, fuarı inşaat sektörünün de yakından takip ettiğini kaydetti.

ÇİN VE HİNDİSTAN'A DÖNMEK ZORUNDA KALDIK
Özlütürk, işlenmiş ürünlerin, blok ürünlere göre iki kat daha yüksek katma değere sahip olmasına rağmen sektörün son iki yılda blok ihracatını artırmak zorunda kaldığını ifade etti. Blok ihracatın toplam içindeki oranının yüzde 46'ya çıktığına dikkat çeken Özlütürk, sözlerini şöyle sürdürdü: ''İşlenmiş ürün gönderilen pazarlardaki durgunluk nedeniyle firmalar bu dönemde ayakta kalmak için blok ürün tercih eden Çin ve Hindistan pazarlarına dönmek zorunda kaldı. Çin'e gönderdiğimiz hammadde bu ülkede Türkiye'den daha ucuza mamul haline geliyor. Girdi maliyetlerimiz, bırakın Çin ve Hindistan'ı İspanya'ya göre bile daha yüksek. Örneğin akaryakıt fiyatlarındaki yükselme maliyetlerimizi doğrudan etkiliyor. Bu dönemde rakiplerimiz petrol ihraç eden ülkelerin inşaat yatırımlarına hız verecek olması nedeniyle sevinirken biz, maliyetlerin artacak olmasından dolayı üzülüyoruz. Çünkü mazot bizde 3,5 liraya yaklaşırken İspanya'da 2,5 lira.'' Ege İhracatçı Birlikleri tarafından tutulan Türkiye geneli ihracat rakamlarına göre doğaltaş ürünlerinde 2010 yılında önceki yıla göre yüzde 26 artışla 1 milyar 568 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Bu ihracat içinde ham ve yarı işlenmiş taşlar 745 milyon dolar, işlenmiş ürünler ise 823 milyon dolarlık pay aldı. 2008 yılında yüzde 78 olan işlenmiş ürün ihracatı 2010 yılında yüzde 52'ye geriledi.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: MARBLE İzmir Mermer ve Doğaltaş Fuarı

Mesajgönderen Umut » Prş 17 Mar 2011, 17:09

Marble işte böyle büyüdü

ResimResim

Sektöründe dünyanın en büyük fuarlarından biri haline gelen MARBLE, Çarşamba günü açılıyor. 42 ülkeden 265 yabancı firmanın katılacağı 17. fuara 55 binin üzerinde ziyaretçinin gelmesi bekleniyor. 1995 yılındaki ilk Marble fuarında hiç yabancı katılım olmamıştı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 17. MARBLE Mermer ve Doğaltaş Teknolojileri Fuarı için yürütülen hazırlıklıkları bir basın toplantısı ile değerlendirdi. İZFAŞ Genel Müdürü Doğan İşleyen’in de hazır bulunduğu toplantıda, dünyanın en önemli fuarlarından biri olan MARBLE’ın katılımcı, ziyaretçi ve ekonomik boyutu ile her geçen gün dengeli bir şekilde büyüdüğünü grafiklerle anlatan Başkan Kocaoğulu, bu fuarla kent ekonomisine ortalama 70 milyon dolar katkıda bulunduklarını belirtti. Tüm fuarlarla birlikte bu oranın 400-500 milyon dolara çıktığını kaydeden Kocaoğlu, Gaziemir’de açılacak yeni fuar alanı ile birlikte, halen 35 civarında olan fuar sayısını 100’e çıkarak fuarcılığı dinamik bir şekilde büyüteceklerini açıkladı.

İzmir’i Akdeniz’in en önemli fuar kenti haline getirmek istediklerini ve yeni fuar alanını en kısa sürede kente kazandırmayı hedeflediklerini belirten Başkan Kocaoğlu, “Diğer yaptığımız işler gibi bunu da başaracağımıza inanıyoruz. İzmir’in, Ege Bölgesi’nin ve ülkenin ekonomisine katkı koymak istiyoruz. Mevcut fuar hollerini de kongre merkezine çevirerek Türkiye’nin en önemli kongre merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Fuar projesini kazanan firma, kongre merkezinin restorasyonuna ilişkin taslak çalışmaları yapıyor. Bir yandan fuar inşaatı yaparken diğer yandan da fuar hollerinin restarosyonunu yapacağız” diye konuştu. Başkan Kocaoğlu, yeni fuar alanı için Nisan – Mayıs aylarında ihaleye çıkacaklarını ve ihale sürecinin en az 3-4 ay zaman alacağını belirterek Ağustos veya Eylül ayında inşaatın temelini atmayı hedeflediklerini belirtti.

“Birlikte büyüttük, teşekkürler”
1995 yılında 47 katılımcı firma ile başlanan Marble yolculuğunda, bugün 1160 firmaya ulaştıklarını kaydeden Başkan Kocaoğlu, “İlk fuarda hiç yabancı ülke yoktu. Bu yıl 42 katılımcı, 80 de ziyaretçi ülke bekliyoruz. lk fuarda sadece 4 bin 719 olan ziyaretçi sayımızı bu yıl 55 binin üzerine çıkaracağımızı umuyoruz. 23 Mart Çarşamba günü açılışını yapacağımız 17. Marble Fuarı’na 265’i yabancı 895’i yerli olmak üzere 1160 firma katılacak. Fuar, toplam 43 bin 949 metrekare alan üzerinde düzenlenecek. Daha fazla katılım başvurusuna olumlu yanıt vermek için, bu yıl tahsisleri 40 metrekare stant alanı ile sınırlandırdık. 250’ye yakın firmanın katılım ve yer büyütme talebine maalesef olumlu yanıt verilemedi. Bizim fuarımız kadar blok taş sergileyen başka bir örnek fuar yok” diye konuştu. Başkan Aziz Kocaoğlu, MARBLE Fuarı’na destek veren sektörel kuruluşlara teşekkür etti

Her yıl farklı bir pazara yönelmeye çalıştıklarını, bu yıl Türk Cumhuriyetleri, Balkan Ülkeleri ve Brezilya pazarına ağırlık verdiklerini belirten Başkan Kocaoğlu, şöyle devam etti:
“Geçen yılki tanıtım faaliyetlerinde Ortadoğu ve Körfez ülkeleri ile, Asya ve Güney Amerika ülkelerine ağırlık verilmişti. Bu yılki fuara yabancı alıcı katılımını artırmak amacıyla Bulgaristan, Polonya, Moldova, İran, İsrail, Irak, Ürdün, Filistin, Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Bahreyn, Kuveyt, Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Rusya’da çalışmalar yapıldı. Tanıtım ve pazarlama çalışmalarımızın sonucunda, 80’den fazla ülkeden ziyaretçi bekliyoruz.”

42 ülkeden firma katılıyor
23-26 Mart 2011 tarihleri arasında Kültürpark’ta gerçekleştirilecek MARBLE 17. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, 201 bin 500 metrekare alan üzerinde düzenlenecek. İşlenmiş, yarı işlenmiş ve ham olmak üzere toplam 11 bin 725 ton taşın sergileneceği fuarda 550 adet blok mermer ve doğaltaş görücüye çıkacak. Her yıl yurtdışından ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği fuara bu yıl Cezayir, Belçika, Kanada, Çin, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Mısır, İngiltere, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Hindistan, İran, Irak, İrlanda, İsrail, İtalya, Japonya, KKTC, Güney Kore, Kosova, Lübnan, Morityus, Norveç, Pakistan, Filistin, Polonya, Portekiz, San Marino, İspanya, İsveç, Suriye, Tayvan, Hollanda, Birleşik Arap Emirlikleri, Amerika Birleşik Devletleri, Vietnam, Rusya, Katar ve Brezilya olmak üzere 42 ülkeden toplam 265 firma katılacak. Yerli makina üreticilerinin en yeni ürünlerini sergileyeceği MARBLE Fuarı, aynı zamanda yurtdışında mermer ocağı açan Türk firmalarının da taşlarını ilk kez piyasaya sundukları bir platform olacak. Türk doğaltaşçılarının Makedonya, Fas ve Yunanistan’daki ocaklarından çıkarıp fuara getirdikleri taşlar ile Konya’nın yeşil taşı, ilk kez MARBLE 2011’de pazara sunulacak.

MARBLE için Polonya’dan 20, Bulgaristan’dan 46, Ürdün’den 30, Filistin’den 19, İsrail’den 38, Irak’tan 35, Rusya’dan 10 kişilik alım heyetleri İzmir’e gelecek. Kırgızistan Bayındırlık Bakan Yardımcısı Toktomambetov Yzatbek ve Türkmenistan İnşaat Bakanı Cumageldi Bayramov’un fuarı ziyaret etmesi bekleniyor. Fuara ilk kez direkt katılım yapan ülkeler ise KKTC, Lübnan, Brezilya, İngiltere ve ABD olacak. Marble’da Çin ve Ortadoğu’dan katılım ve ziyaret için büyük talep artışı yaşanıyor.

Taleplerin karşılanabilmesi için, ilave olarak 7 bin 200 metrekarelik 4 adet kapalı alan daha oluşturuldu. Kültürpark’ta prefabrike holler Uzun Havuz Üstü, Basmane Girişi, Celal Atik Spor Salonu yanı ve 3 No’lu Hol çıkışında kuruldu. Fuar toplam 10 adet kapalı alanda gerçekleştirilecek. 262’si yabancı, 1146 firmanın katıldığı MARBLE 2010’u 78 ülkeden 4 bin 281’i yabancı 54 bin 227 kişi ziyaret etmişti.

izmir.bel.tr - http://www.izmir.bel.tr/Details.asp?textID=8749
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: MARBLE İzmir Mermer ve Doğaltaş Fuarı

Mesajgönderen Umut » Sal 22 Mar 2011, 07:18

80 bin ziyaretçinin gezmesi bekleniyor

MARBLE'ın açılış törenine Türkmenistan İnşaat Bakanı Bayramov ile Kırgızistan Bayındırlık Bakan Yardımcısı Yzatbek de katılacak.
Doğaltaş ve mermer sektöründe dünyanın en büyük 3 fuarından biri olan 17. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı (MARBLE), yarın İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde düzenlenecek törenle açılacak. Açılış törenine Türkmenistan İnşaat Bakanı Cumageldi Bayramov ile Kırgızistan Bayındırlık Bakan Yardımcısı Toktomambetov Yzatbek de katılacak. Geçtiğimiz yıl 54 bin kişinin ziyaret ettiği fuarın, bu yıl rekor kırarak 80 bin ziyaretçiye ulaşması bekleniyor.
İzmir Kültürpark'ta gerçekleşecek fuar 26 Mart Cumartesi günü sona erecek. 42 ülkeden 265'i yabancı olmak üzere toplam bin 160 firmanın katıldığı MARBLE 2011'e 80'in üzerinde ülkeden ziyaretçi bekleniyor.

TALEP ARTTI
Çin ve Ortadoğu'dan katılım ve ziyaret için büyük talep artışı yaşanan fuar, yerli ve yabancı pek çok sektör temsilcisini İzmir'e çekecek. 201 bin 500 metrekare alan üzerinde düzenlenecek olan MARBLE'da işlenmiş, yarı işlenmiş ve ham olmak üzere toplam 11 bin 725 ton taş ve 550 adet blok mermer ve doğaltaş sergilenecek.
Sektördeki en yeni makinelerin ve taşların dünya pazarına sunulduğu önemli bir platform olan MARBLE Fuarı'nda Türk doğaltaşçılarının Makedonya, Fas ve Yunanistan'daki ocaklardan çıkardıkları taşlar ile Konya'nın yeşil taşı ilk kez sektörün beğenisine sunulacak. Blok mermer tedariğinde önde gelen ülkelerden biri olan Türkiye'nin en büyük ihracat fuarı olan MARBLE, iş hacmi ve büyüme potansiyeli açısından dünya çapında sektöründe ilk sırada yer alıyor.

Yabancı alıcıyla buluşma noktası
Sektördeki en yeni ürünleri görmek isteyen yabancı alıcıların da buluşma noktası olan MARBLE Fuarı'na bu yıl Cezayir, Belçika, Kanada, Çin, Çek cumhuriyeti, Danimarka, Mısır, İngiltere, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Hindistan, İran, Irak, İrlanda, İsrail, İtalya, Japonya, KKTC, Güney Kore, Kosova, Lübnan, Morityus, Norveç, Pakistan, Filistin, Polonya, Portekiz, San Marino, İspanya, İsveç, Suriye, Tayvan, Hollanda, Birleşik Arap Emirlikleri, Amerika Birleşik Devletleri, Vietnam, Rusya, Katar ve Brezilya'dan toplam 265 firma katılıyor. Ayrıca fuar için Polonya, Bulgaristan, Ürdün, Filistin, İsrail, Irak ve Rusya başta olmak üzere çok sayıda ülkeden alım heyetleri İzmir'e gelecek. Fuara ilk kez doğrudan katılım yapan ülkeler ise KKTC, Lübnan, Brezilya, İngiltere ve ABD olacak. 262'si yabancı olmak üzere toplam bin 146 firmanın katıldığı MARBLE 2010'u 78 ülkeden 4 bin 281'i yabancı 54 bin 227 kişi ziyaret etmişti.

Yeni Asır 22.03.11
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: MARBLE İzmir Mermer ve Doğaltaş Fuarı

Mesajgönderen Umut » Cum 25 Mar 2011, 22:51

MARBLE'ı ilk günde 6 bin 210 kişi gezdi

Şimdiye kadar ki en yüksek birinci gün ziyaretçi sayısına ulaşan Mermer Fuarı, ilk günden rekor kırmaya başladı. En fazla ziyaretçinin geldiği ülke 250 kişiyle Çin oldu.
Ege Maden İhracatçı Birlikleri'nin MARBLE 2011 dolayısıyla Swissotel Grand Efes İzmir'de düzenlediği gala gecesinde Çin, Suriye, Güney Kore gibi ülkelerden misafirler ile Türk mermerciler bir araya geldi. Coşkulu geçen gecede mermerciler ve yabancı alıcılar Türk ve yabancı müzikler eşliğinde coştu. Ülkesindeki projeler için uzun süredir Türkiye'den doğaltaş aldıklarını belirten Çinli Kangli firmasının yetkilisi Rose Wang, "Bir çok projede Türk doğaltaşı kullanıyoruz. Türk taşı adeta marka oldu" dedi. Güney Kore İthalatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Koimahung Ryong Yang ile Suriye Maden İhracatçı Birlikleri Başkanı Michele Zecket de Türk doğaltaşından övgüyle söz etti.

CUMARTESİ KAPANIYOR
Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç, kalitesi ve fiyatı ile Türk mermerinin artık dünya markası olduğunu söyledi.
201 bin 500 metrekare alan üzerinde düzenlenen fuara 265'i yabancı bin 160 firma katılıyor. Fuar 26 Mart 2011 Cumartesi günü sona erecek.
Mermer ve doğaltaş sektörünün merakla beklediği MARBLE 2011 başlar başlamaz büyük ilgi gördü. MARBLE 2011'i ilk gününde 64 il ve 68 ülkeden
bin 165'i yabancı toplam 6 bin 210 kişi ziyaret etti. Şimdiye kadar ki en yüksek birinci gün ziyaretçi sayısına ulaşan MARBLE, sektördeki etkinliğini ve başarısını bir kez daha kanıtladı. En fazla ziyaretçinin geldiği ülke 250 kişiyle Çin oldu. Fuarı ilk gün şu ülkeler ziyaret etti: ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bahreyn, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, Bulgaristan, Cezayir, Çad, Çek Cumhuriyeti, Çin, El Salvador, Endonezya, Ermenistan, Fas, Filistin, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, Hollanda, Irak, İsviçre, İngiltere, İran, İrlanda, İspanya, İsrail, İsveç, İtalya, Japonya, Kanada, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kosova, Kuveyt, Letonya, Lübnan, Macaristan, Makedonya, Malezya, Mısır, Norveç, Pakistan, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Singapur, Slovenya, Surinam, Suriye, Suudi Arabistan, Şili, Tayland, Tayvan, Tunus, Ukrayna, Umman, Ürdün, Vietnam, Yemen, Yunanistan.

Yeni Asır
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: MARBLE İzmir Mermer ve Doğaltaş Fuarı

Mesajgönderen Umut » Sal 29 Mar 2011, 18:08

Fuarlar şehri İzmir'in en büyük uluslararası fuarlarından MARBLE Doğaltaş ve Mermer fuarı, 2011 yılını da rekorlarla tamamladı.

Doğaltaş Fuarı'nı 55 bin 445 kişi ziyaret etti

Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı MARBLE 2011'in, 86 ülkeden profesyonel ziyaretçi ağırladığı, toplam ziyaretçi sayısının 55 bin 445 kişi olduğu bildirildi.
İZFAŞ'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, alanında dünya markası olan ve sektörün ilk 3 fuarı arasında yer alan MARBLE 2011, dünya mermer ve doğaltaş sektörünü İzmir Kültürpark'ta buluşturdu. Fuar süresince kurulan iş bağlantılarının yoğunluğu, MARBLE'nin ekonomik açıdan gücünü bir kez daha gösterdi. Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri arasında bir ticaret köprüsü kuran MARBLE 2011, katılımcı ve ziyaretçilerine yeni pazarların kapılarını açtı. 4 gün süren ve önceki gün sona eren fuarda firmalar yeni işbirlikleri için ilk adımları attılar. Fuarda sergilenen ağır tonajlı iş makineleri ve mermer işleme makineleri de ziyaretçilerden büyük ilgi gördü, Firmalar makine lansmanları için MARBLE'i tercih etti.

Pek çok firma fuarda yaptığı iş bağlantıları ile yılı kapattı. Makedonya, Fas ve Yunanistan'da mermer ocağı açan Türk firmalarının taşları da ilk kez MARBLE 2011'de sektörün beğenisine sunuldu. Kültürpark'ta 201 bin 500 metrekare alan üzerinde gerçekleşen fuara, 42 ülkeden 265'i yabancı 895'i yerli 1160 firma katıldı. Ziyaretçi sayısı ilk günden itibaren sürekli artan MARBLE 2011'i 86 ülkeden 4 bin 481'i yabancı toplam 55 bin 445 kişi ziyaret etti. Fuar süresince yurt içi ve yurt dışından gelen katılımcılar ve ziyaretçiler, kent ekonomisine de büyük katkıda bulundu. Yapılan konaklama, ulaşım ve diğer harcamaların 70 milyon doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

İZFAŞ Genel Müdürü Doğan İşleyen, Türk doğaltaşının dünya pazarından aldığı payı artırmak hedefiyle yıl boyunca ziyaretçi ülke ve yabancı alıcı sayısını artırmaya yönelik girişimleri sürdürdüklerini ve çalışmaların olumlu sonuçlarını aldıklarını belirterek, şu görüşleri ifade etti: ''Bu yılki fuarda Çin, Hindistan, Suriye, İtalya, İsrail'den gelen ziyaretçilerin yoğunluğu ve yaptıkları büyük alımlar dikkat çekiciydi. İş bağlantıları bakımından katılımcı ve ziyaretçilerimiz verimli bir fuar geçirdiler. Türk doğaltaş sektörü ihracatını artırma yolunda MARBLE Fuarı ile birlikte önemli yol aldı.'' MARBLE 2010'a 1146 firma katılmış ve fuarı 78 ülkeden 4 bin 281'i yabancı 54 bin 227 kişi ziyaret etmişti.

MARBLE 2011;e ziyaretçilerin geldiği ülkeler şunlar: ABD, Afganistan, Almanya, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Belçika, Beyaz Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Cezayir, Çad, Çek Cumhuriyeti, Çin, Danimarka, El Salvador, Endonezya, Ermenistan, Fas, Filistin, Fransa, Gabon, Güney Afrika, Güney Kore, Gürcistan, Hırvatistan, Hindistan, Hollanda, Irak, İngiltere, İran, İrlanda, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kosova, Kuveyt, Kuzey Kore, Letonya, Libya, Lübnan, Macaristan, Makedonya, Malezya, Mısır, Moldova, Monaco, Nijerya, Norveç, Pakistan, Papua Yeni Gine, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Sırbistan, Singapur, Slovakya, Slovenya, Surinam, Suriye, Suudi Arabistan, Şili, Tayland, Tayvan, Tunus, Ukrayna, Umman, Umman, Ürdün, Vietnam, Yemen, Yeni Zelanda, Yunanistan.

Yeni Asır
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: MARBLE Mermer ve Doğaltaş Fuarı

Mesajgönderen Umut » Prş 08 Mar 2012, 04:38

Dünya devleri fuara geliyor

İzmir’de 21-24 Mart tarihleri arasında düzenlenecek 18. Marble İzmir Uluslarası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’na bu yıl dünyanın en önemli iki büyük mermer firması İspanya’dan Levantina ve İtalyan Edilgraniti’nin ilk kez katılması heyecan yarattı.

Dünyanın üç büyük fuarı arasında gösterilen MARBLE hazırlıklarında hız kazandı. İZFAŞ tarafından organize edilen ve kent ekonomisine 70 Milyon dolar katkı sağladığı MarbleFuarı bu yılda sektörde büyük ilgi görüyor. Hindistan’nın güçlü firması Satı Exports ve İtalyan makina firması Fantini de uzun yıllardır fuara katılma geleneğini bu yılda sürdüreceklerini açıkladı.

MUSTAFA OĞUZ İZMİR DHA
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: MARBLE Mermer ve Doğaltaş Fuarı

Mesajgönderen Umut » Cum 22 Mar 2013, 09:23

Doğaltaş Fuarı büyümeye devam ediyor. Seneye yeni fuar alanına taşımayı hedefliyorlarmış.

40 ülke-1182 firma: Dünyanın taşı İzmir’de buluşacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 27–30 Mart tarihleri arasında düzenlenecek 19. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı öncesi basın toplantısı düzenledi. Alanında dünyanın önde gelen üç büyük fuarı arasında yer alan MARBLE Türkiye’nin her yıl büyüyerek devam ettiğini ifade eden Başkan Kocaoğlu, bu büyümenin yeni fuar alanı yapımı konusunda kendilerini teşvik ettiğini kaydetti.

İZMİR - Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 27–30 Mart tarihleri arasında düzenlenecek 19. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı öncesi basın toplantısı düzenledi. Alanında dünyanın önde gelen üç büyük fuarı arasında yer alan MARBLE Türkiye’nin her yıl büyüyerek devam ettiğini ifade eden Başkan Kocaoğlu, bu büyümenin yeni fuar alanı yapımı konusunda kendilerini teşvik ettiğini kaydetti.

MARBLE fuarının sadece İzmir için değil Türkiye ekonomisi açısından da önemli olduğunun altını çizen Başkan Kocaoğlu, “19 yıl önce düzenlenen ilk MARBLE’ın ardından katılımcı sayısı ve ihracat birbirine paralel gitti. Her katılımcı sayısına karşılık 1 milyon dolar ihracat yapıldı. Fuar alanımızın küçük olmasından dolayı fuarı büyütemediğimiz için son yıllarda ihracat, katılımcı sayısını geçti. Mermer ve doğal taş sektörü İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZFAŞ’ı motive ediyor. Katılım talebinin giderek artması, bizi yeni fuar yatırımına yöneltti. Şimdi yeni fuar merkezimizin önemli bir bölümünü 2014 MARBLE’a yetiştirmeye çalışıyoruz. Fuar alanının yerinin seçimi konusunda doğru karar verdiğimizi, hiçbir eleştiri gelmemesinden anlıyoruz. Havalimanı ve kent merkezine yakın. Fuarı kent merkezinden daha büyük alana çıkarırken, fuara gelenlerin kent ekonomisiyle ilişkisini koparmamış oluyoruz. İzmir’i sıçrama yapacağı turizm ve hizmet sektöründe ileriye taşımak için çalışıyoruz. UNİVERSİADE zamanında gelen üst düzey konuklarımızı ağırlayacak otel bulmakta zorlanıyorduk. Ama düzenlediğimiz fuarlarla İzmir’deki oteller nitelik ve nicelik olarak gelişti” dedi.

38 ÜLKE, 71 VİLAYET, 1182 FİRMA
19. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, 27 – 30 Mart 2013 tarihleri arasında Kültürpark’ta gerçekleşecek. Dünyada alanında önde gelen üç büyük fuar arasında yer alan MARBLE’a bu yıl 38 ülkeden ve 41 şehirden yerli ve yabancı bin 182 firma katılacak. Gelen yoğun talep nedeniyle blok ve stantlar için yaklaşık 1.500 m2 yeni tahsis alanı açıldı. Mevcut 5 kapalı holün yanı sıra Kültürpark’ta 7 bin 200 metrekarelik 4 adet geçici prefabrike ünite inşa edildi. Günde ortalama 80 TIR’ın malzeme taşıdığı fuara; işlenmiş, yarı işlenmiş ve ham olmak üzere yaklaşık 13 bin ton doğaltaş geldi. Yeni taş örneklerinin ilk lansmanının yapıldığı, en yeni teknoloji ürünlerinin sektör temsilcileriyle ilk kez buluştuğu ve özel mimari projelerde kullanılan taş uygulama seçeneklerinin sergilendiği MARBLE Fuarı 2013 yılında da tüm katılımcılara ve doğaltaş sektörüne önemli iş olanakları sunacak. 1995 yılında 47 firmanın katılımıyla 2.600 metrekare alan üzerinde ilk kez düzenlenen MARBLE Fuarı, 1998 yılında, Uluslararası Fuarcılık Endüstrisi Birliği (UFI) tarafından üyeliğe kabul edilerek, ülkemizin dünya fuar otoriteleri tarafından tanınmış ilk uluslararası ihtisas fuarı oldu.

KENT EKONOMİSİNE DEV KATKI
MARBLE 2013’ün İzmir’e ekonomik katkısı her yıl olduğu gibi bu yıl da önemli boyuta ulaştı. 2012’de kent ekonomisine 80 milyon dolar gelir sağlayan MARBLE’ın, bu yıl önceki yılı aşması bekleniyor. 4 gün sürecek MARBLE Fuarı’nda yurtiçi ve dışından gelen katılımcı ve ziyaretçiler, İzmir kent merkezindeki otellerin yanı sıra çevre ilçelerdeki otellerde de konaklıyorlar. Fuar süresince kentteki oteller tam kapasite çalışacak. MARBLE Fuarı’na 5 bini aşkın profesyonel ziyaretçi gelmesi bekleniyor. Konaklaması İZFAŞ tarafından karşılanacak yabancı heyetler şöyle; Azerbaycan, Belarus, Bulgaristan, Filistin, Irak, İran, İsrail, Kuveyt, Moldova, Rusya, Suudi Arabistan, Ukrayna, Ürdün, Yunanistan.

38 ÜLKEDEN FİRMA KATILIYOR
MARBLE’a ABD, Almanya, Belçika, Brezilya, Kanada, Çin, Mısır, Fransa, Yunanistan, Hong Kong, Hindistan, Irak, İran, İtalya, İspanya, Japonya, KKTC, Kore, Kuzey İrlanda, Libya, Makedonya, Mauritius, Umman, Polonya, Portekiz, Katar, Romanya, Rusya, San Marino, Suriye, İsveç, Hollanda, BAE, Ukrayna, Birleşik Krallık, Ürdün, Çek Cumhuriyet ve Tayvan’dan firmalar katılıyor.

41 İLDEN DOĞALTAŞ GELİYOR
19. MARBLE Fuarı’na Adana, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kayseri, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Nevşehir, Osmaniye, Sakarya, Sivas, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yalova olmak üzere Türkiye’nin doğal taş çıkan her bölgesinden taş gelecek.

egedesonsoz.com
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: MARBLE Mermer ve Doğaltaş Fuarı

Mesajgönderen Umut » Çrş 08 Eki 2014, 12:42

MARBLE 21. Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı'nın 25-28 Mart tarihlerinde Gaziemir'deki yeni fuar alanında gerçekleşeceği kesinleşmiş!

http://www.egedesonsoz.com/haber/2015-t ... or-/879968
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: MARBLE Mermer ve Doğaltaş Fuarı

Mesajgönderen Umut » Cum 19 Haz 2015, 03:53

Yeni Fuar Alanı'nda düzenlenen Mermer Fuarı bu sene efsane oldu. Tam 1598 firma katılmış. Hıncal Uluç da fuarı köşesine taşımış, okumanızı tavsiye ederim: http://www.sabah.com.tr/yazarlar/uluc/2 ... r-fuaridir
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: MARBLE Mermer ve Doğaltaş Fuarı

Mesajgönderen mertoviçizmir » Prş 23 Mar 2017, 21:05

İzmir’de “doğaltaş şöleni” başladı

Alanında dünyanın en büyük 3 fuarından biri olan MARBLE Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, 48 il ve 30 ülkeden 214'ü yabancı 1109 firmanın katılımıyla Fuar İzmir’de açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, konuklarını “Türkiye’nin fuarcılık mabedine hoş geldiniz” diye selamladı.

İzmir, mermer ve doğal taş sektöründe dünya çapında bir buluşmaya daha ev sahipliği yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen MARBLE Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı, Türkiye’nin en büyük ve en modern alanı Fuar İzmir’de kapılarını 23. kez açtı. Açılışa Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu da katıldı.

Ekonomik getiri açısından birinci fuar
Fuarın açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, dünyanın en büyük üç mermer fuarı arasında yer alan MARBLE'ın 23.'sünü, “Türkiye’nin fuarcılık mabedi” Fuar İzmir'de düzenlemenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Başkan Kocaoğlu, “İzmir Mermer Fuarı, sektöründe dünyada ilk üçe giren fuar olmasına rağmen ekonomik getiri olarak geçtiğimiz yıl birinci sırada yer aldı. İzmir bu yıl İzmir Enternasyonel Fuarı'nın 86'sını gerçekleştirecek. Yani İzmir bir fuar kenti. Sektör fuarları içinde ise en büyük fuarımız mermer fuarı. Ondan sonra gelinlik, mobilya, ayakabı geliyor. 30'a yakın fuar düzenliyoruz. Ülkemizin geçirdiği zor süreçte İzmir'de turizm ve hizmet sektörünü her hafta yaptığımız fuarlarla ayakta tutmaya çalışıyoruz. Alıcı ile satıcıyı buluşturarak sanayimizi dünyaya tanıtmayı ve ihracatı arttırmayı hedefliyoruz. İzmir'de turizm ve hizmet sektörü, Fuar İzmir ve fuar etkinlikleri ile birlikte büyümeye devam edecektir” dedi.

Bakan Eroğlu’nda Büyükşehir’e kutlama
Konuşmasına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na Fuar İzmir'i kente kazandırdığı için teşekkür ederek başlayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Veysel Eroğlu ise Ege Bölgesi ve özellikle İzmir'in, ihracatın ve fuarcılığın merkezi olduğunu belirtti. Türkiye'nin 2023 yılı ihracat hedefinin 500 milyar dolar olduğunu söyleyen Bakan Eroğlu, “Bu hedefe ulaşmamızda mermer sektörünün payı büyük olacak. O yüzden sektörün önünü açmak istiyoruz. Sizler bizim baş tacımızsınız. Hem üretiyor, hem ihracat yapıyor hem de istihdam sağlıyorsunuz” diye konuştu. İzmir'de 23.'sü düzenlenen MARBLE’ın ihracatın önünü açtığını, alıcılarla satıcıları bir araya getirdiğini ve aynı zamanda kent ekonomisine de önemli katkılar sağladığını hatırlatan Bakan Eroğlu, özlerini şöyle sürdürdü:
“Bugün İzmir'deki otellerin tamamı dolu. Bu ekonomiye büyük katkıdır. Neredeyse bütün illerimizden fuara katılım var. Bütün Türkiye burada. Çok sayıda ülkenin katılımını görüyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni tebrik ediyor, fuarın üretime, ihracata ve istihdama katkı sağlamasını diliyorum.”

Dünya rezervinin yüzde 40’ı bizde
İzmir Valisi Erol Ayyıldız, hammadde ve ona ait teknolojilerin ülkelerin ekonomilerinde önemli bir yeri olduğuna işaret ederek, MARBLE'ın bu anlamda çok önemli olduğunu söyledi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdür Vekili Mithat Cansız, Türkiye'nin doğaltaş ve mermerde dünya rezervinin yüzde 40'ına sahip olduğunu belirterek, “İhracat değerleri ve gayri safi milli hasılaya bakıldığında, olmamız gereken yerde değiliz. Bu sektörün ihracattaki payını artırmak ve kronik sorunlarını çözmek için el birliği ile çalışacağız” şeklinde konuştu.
Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Vekili Özgür Volkan Ağar ise MARBLE'ın yeni ortaklıkları doğmasına katkı sağlayacağını, kent ve bölge ekonomisine önemli bir katma değer getireceğini ifade etti.

Bizimkisi bir aşk hikayesi
Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makineleri Üretici Birliği Başkanı (TÜMMER) Başkanı Raif Türk, sektörün yüksek hedeflere ulaşması için MARBLE'ın önemli kilometre taşı olacağına inandığını belirterek, “Mermercilik bizim için bir aşktır. Bugünün koşullarında bir vatanseverliktir. Her madenci ve mermerci ekonomik savaşın yılmayan mücadelecisidir. Yetkililerden beklentimiz, sektörün başarısı için gerekli önlemleri alması. Bu zor dönemi el ele vererek aşıp hedefimize ulaşacağız” dedi.
Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya da sloganlarının “inadına ihracat ve üretim” olduğunu belirterek, 23. MARBLE'da 30 ülkeden 214 katılımcı bulunmasının çok sevindirici olduğunu söyledi.

Rakamlarla MARBLE 2017
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZFAŞ tarafından Fuar İzmir’de düzenlenen 23. MARBLE'a 48 ilden 895, 30 ülkeden 214 firma olmak üzere 1109 firma katılıyor. Lübnan, İsviçre, Vietnam ve Avusturya’nın yanı sıra 82 firmada da fuarda bu yıl ilk kez yer alıyor. Türkiye’nin doğal taş çıkan her bölgesinden ve dünyanın dört bir yanından gelen ağırlıkları 10 ile 30 ton arasında değişen işlenmiş, yarı işlenmiş ve ham olmak üzere yaklaşık 25 bin ton doğal taş fuarda sergileniyor. Dünyada alanında düzenlenen fuarlar içinde ilk 3’te yer alan MARBLE İzmir’de doğal taşlar ile fabrika makineleri, ocak-iş makineleri, ekipmanları ve sarf malzemeleri sergileniyor. Geçtiğimiz yıl MARBLE’a 32 farklı ülkeden 193’ü yabancı toplam 1103 katılımcı gelmişti. Fuar, 81 il ve 85 ülkeden 6 bin 226’sı yabancı olmak üzere 46 bin 798 ziyaretçiyi ağırlamıştı.

30 ülkeden katılım
MARBLE’a bu yıl Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Çin, Danimarka, Mısır, İngiltere, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Hong Kong, Hindistan, İran, Irak, İsrail, İtalya, Japonya, Lübnan, Mauritius, Katar, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Kore, İspanya, İsviçre, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Amerika ve Vietnam olmak üzere 30 ülke katıldı.
1998 yılından bu yana Uluslararası Fuarlar Birliği (UFI) üyesi olan 23. MARBLE, sektörde kullanılan iş makineleri ve teknolojisine de ev sahipliği yapacak. Türkiye’nin ikinci büyük limanı olan İzmir Limanı’na, maden ocakları ve bağlantı yollarına yakın olması nedeniyle katılımcılar, Fuar İzmir’e rahatça ulaşabilecek. Fuara Amerika, Çin, Hindistan, Avusturalya, İran ve İtalya başta olmak üzere 68 ülkeden profesyonel ziyaretçi bekleniyor.
23. MARBLE’da, ülkemizin zengin rezervlerinden çıkarılan seksenin üzerinde değişik yapı ile yüz yirminin üzerinde renk ve desendeki mermerlerden örnekler de yer alacak. Ziyaretçiler, dünyada yalnızca Türkiye’de çıkarılan Elazığ Vişne, Akşehir Siyah, Manyas Beyaz, Bilecik Bej, Ege Bordo, Milas Leylak ve Afyon Şeker gibi mermer çeşitlerini de yerinde inceleme fırsatı bulacak.

4. Uluslararası Taş Kongresi
23. MARBLE, bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Taş Kongresi’ne de ev sahipliği yapıyor. Mermer sektöründeki üretimsel, teknolojik, mimari, arkeolojik ve sanatsal gelişmelerin yerli ve yabancı katılımcılar tarafından bilimsel ortamda tartışılmasının hedeflendiği kongre kapsamında sergi ve atölye çalışmaları da yer alıyor. ‘Taş; ekonomi, finans ve mevzuat’, ‘Taş; kesme, işleme ve iyileştirme’, ‘Taş ve iç mekan tasarımı’, ‘Taş ve kentsel tasarım’, ‘Kentsel alanda taş’, ‘Agrega’, ‘Taş ve mimari tasarım-yerel yorumlar’, ‘Antik dönemde taş’ ve ‘Afrodisias’ konu başlıklarının yer aldığı konferansa Ece Kılınç Aksay, Ali Çakmakoğlu, Umut Doğan, Ramazan Hacımustafaoğlu, A.Bahadır Yavuz, Fuzuli Yağmurlu, Elmas Erdoğan, Ebru Nuriye Yıldız, Elif Kafa, Nezihat Köşklük Kaya, Elif Kaya Şahin, Makbule Nur Bekar, Nilgün Güneroğlu, İsmail Yıldırım Tosun, Yakup Anıt, Çetin Yeşilova, Sefer Örçen ve Fatıma Zehra Yüter konuşmacı olarak katılıyor. 4. Uluslararası Taş Kongresi kapsamında düzenlenecek sergiler ise 24 Mart 2017 tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Fotoğraf sergisi kapsamında yeni fuar alanı, mermer fuarının hazırlık aşamaları, Türkiye’deki çeşitli mermer ve taş ocakları, taş ve insan etkileşimini vurgulayan Türkiye fotoğrafları yer alacak.

Sektör sohbetleri
Bu yıl ilk kez yabancı sektör yayınlarının temsilcileri ile sektör sohbetleri gerçekleştirilecek. Fuar katılımcıları ile profesyonel ziyaretçiler Peter Becker (Stone Ideas), Brian Gurteen (Nuturstein Magazine), Anil Taneja (Litos Magazine) ve Stephan Heyert (Akemi) gibi konuşmacılarla sohbet etme imkanı bulacak. Sadece profesyonel ziyaretçiye açık olan 22. MARBLE Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı, 25 Mart 2016 Cumartesi tarihine kadar ziyaret edilebilir.


Resim

Resim

https://www.izmir.bel.tr/HaberDetay/22381/tr

Bir üst mesajda umut un dedigi bilgilere gore 1598 firma katılmış. Büyüksehir sayfasındaki haberde ise 1103 firma katıldı yazıyor. Hangisi gercek düsündürücü. Bence bu yıl rekor sayıda düşüş olmuş fuarda. Malesef Türkiyenin bütün dünya ile düşman olması , tek basına kalmıs olması , ekonominin bitişi de bunda büyük pay sahibi. :(
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Sonraki

Dön Fuarlar, Etkinlikler ve Turizm

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

cron
Free Web Hosting