Ekoloji İzmir Organik Ürünler Fuarı

Ekoloji İzmir Organik Ürünler Fuarı

Mesajgönderen cuscs » Prş 21 Nis 2011, 20:55

İzmir Ekoloji Fuarı 12 Mayıs 2011′de

Türkiye organik tarım sektörünün kalbinin attığı şehir olan İzmir, Ekoloji İzmir –İzmir Organik Ürünler Fuarı’na ikinci kez ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Ekoloji İzmir 2011 Fuarı 12 – 15 Mayıs 2011 tarihlerinde Kültürpark’taki İzmir Uluslararası Fuar Alanı’nda yapılacak.

Türkiye’nin lider fuarcılık şirketlerinden İZFAŞ, Ekoloji İzmir Fuarı’nı ASDF Fuarcılık ve Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) işbirliğiyle gerçekleştiriyor. Sadece organik sertifikalı ürünlerin sergileneceği fuarda giyim eşyalarından bebek ürünlerine, kozmetikten gıdaya kadar geniş bir ürün yelpazesi yer alacak.

Organik sektörünün gelişmekte olduğu ülkelerden Ekoloji İzmir 2011 Fuarı’na katılan firmalar, uluslararası ziyaretçiler için yeni pazarların kapısını aralayacak. Fuarda yabancı ziyaretçi yoğunluğunu artırmayı amaçlayan İZFAŞ, Almanya, Romanya, Rusya, Türk Cumhuriyetleri, İran, Ürdün, Suudi Arabistan, Lübnan ve KKTC başta olmak üzere pek çok ülkeden alıcı çalışması yapıyor.

İzmir’in organik tarım sektörünün başkenti konumunda olduğunu söyleyen İZFAŞ Genel Müdürü Doğan İşleyen, “Organik sektörü üretiminin önemli kısmını ihraç ediyor. Ancak son yıllarda tüketici bilincinin artmasıyla birlikte organik ürünlere talep giderek artıyor” dedi.

İZFAŞ olarak İzmir’in ve bölgenin, ihracat ve istihdam potansiyeli yüksek sektörlerine yönelik profesyonel ihtisas fuarları düzenlediklerini dile getiren Doğan İşleyen, “Ekoloji İzmir Fuarı’nda Türk organik ürünlerini dış pazarlara açmak ve iç piyasadaki tüketim miktarlarını da artırmak önceliklerimiz arasında yer alıyor. Bu amaçla, Avrupa’nın önemli organik ürün alıcılarından oluşan heyetlerin fuarı ziyaret etmesini sağlamak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ekoloji İzmir 2011’in hazırlık çalışmalarına geçtiğimiz yıl Haziran ayında başladık. Fuarımızın duyurusunu sektöre düzenli bir şekilde yaptık. Biofach fuarında Ekoloji İzmir’i tanıttık. Ekoloji İzmir’in bu yıl da başarıyla gerçekleşeceğine inanıyorum” dedi.

Ekoloji İzmir
Organik Ürünler Fuarı
Fuar Tarihleri : 12.05.2011 – 15.05.2011
Sektör : Gıda
Ürünler : Sertifikalı Organik Ürünler, Sertifikasyon Kuruluşları, ve Sivil Toplum Kuruluşları

Organizatör : İzfaş İZM
Web : http://www.izfas.com.tr
cuscs
 
Mesajlar: 76
Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj
Kayıt: Prş 09 Ara 2010, 22:35

Re: Ekoloji İzmir Organik Ürünler Fuarı

Mesajgönderen cuscs » Pzr 15 May 2011, 01:33

İzmir Ekoloji Fuarı İzmir’e çok yakışıyor

“Organik tarım başkenti” olarak bilinen İzmir’de açılan “Organik Ürünler Fuarı”, gıda maddelerinden kozmetiğe, temizlik ürünlerinden oyuncak ve tekstile kadar pek çok farklı ürün yelpazesiyle dikkat çekiyor.
Organik sektörünün Türkiye’deki tek ihtisas fuarı olan Ekoloji İzmir 2011 – İzmir Organik Ürünler Fuarı, İzmir Uluslararası Fuar Alanı’nda düzenlenen törenle açıldı. İZFAŞ, ASDF Fuarcılık ve Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) işbirliği ile İzmir’de ikinci kez organize edilen fuar, 12 – 15 Mayıs 2011 tarihlerinde açık kalacak. Fuarın açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, İzmir Milletvekilleri Oğuz Oyan ve Tuğrul Yemişçi, Vali Vekili Ardahan Totuk, İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, ETO Başkanı Atilla Ertem ve sektör temsilcileri katıldı.

Fuarın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, “İleriki nesillerin sağlıklı yetişmesi için organik giyimden, organik gıda ve kozmetiğe kadar önem verilmesi gerekiyor. Bu konuda hep beraber üzerimize düşeni yapmak zorundayız” diyerek, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’de ilk kez “Tarım, Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı” ve bünyesinde “Tarımsal Yapı Şube Müdürlüğü” kurduğunu vurguladı. Büyükşehir’in yine Türkiye’de ilk kez “sözleşmeli üretim” modelini hayata geçirdiğini hatırlatan Dr. Sırrı Aydoğan, “Büyükşehir Belediyesi olarak yerelde kalkınma hedefinde en büyük adımlarımızın başında tarım çalışmaları geliyor” dedi.

Büyükşehir’in Bayındır’da Çiçekçilik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Kemalpaşa Halilbeyli’de ise Hayvancılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması için çalışmalar sürdürdüğünü belirten Dr. Aydoğan, organik tarım çalışmalarıyla su havzalarının korunmasına yönelik yoğun çalışmalar yaptıklarını söyleyerek, “En büyük koruma hiç kirletmemektir. Bunun için organik tarıma destek vermek çok önemli” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da konuşmasında, İzmir’in önemli bir tarım merkezi olduğunu, özellikle organik tarımda ilk sırada yer aldığını vurgulayarak, “Organik tarıma verilen destekler, doğanın korumasının sağlanması konusunda İzmir Valiliği’nin, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin gösterdiği dikkate teşekkür ediyorum” dedi. Bakan Günay, turizm konusunda da çok büyük yol kat ettiklerini ifade ederek, “Türkiye genelinde 2010’da yüzde 6 üzeri olan turizm gelişmesi, 2011’in ilk 3 ay verilerine göre yüzde 15., İzmir özelinde ise yüzde 40’lara varan bir artış var. Bu bölgenin tüm doğal, termal, tarım, organik tarım imkanlarını turizme eklersek, daha güzel gelişmeler olacak” diye konuştu. Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) Başkanı Atilla Ertem, yaptıkları çalışmalar için İZFAŞ ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederken, Vali Vekili Ardahan Totuk da konuşmasında, organik tarımın gelecek için önemine değindi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi standı
Fuar kapsamında 64 metrekare alan üzerinde stand açan İzmir Büyükşehir Belediyesi, “organik köy yaşamı” temalı standı ile büyük ilgi çekti. Büyükşehir Belediyesi’nin standını Milletvekili Tuğrul Yemişçi ve ETO Başkanı Atilla Ertem ve İZFAŞ Genel Müdürü Doğan İşleyen ile birlikte ziyaret eden Dr. Sırrı Aydoğan, kendisini adeta bir çiftlik evinde hissettiğini söyledi.

Sadece sertifikalı ürünler
Yerli, yabancı pek çok katılımcı ve ziyaretçiyi bir araya getiren fuar, sektörün tüm aktörlerini İzmir’de tek çatı altında buluşturuyor. 147 firmanın katıldığı ve 7 bin metrekarelik alanda düzenlenen fuarda sadece organik sertifikalı ürünler yer alıyor.Fuar kapsamında, 13 – 14 Mayıs 2011’de uluslararası bir konferans da yapılacak. Konferansta, ‘Beslenme ve Sağlığımız Açısından Organik’, ‘Organik Sektörde Tüketici Beklentileri’, ‘Organik Hayvancılık’, ‘Organik Sektör ve Türkiye’de Yürütülen Önemli Projeler’, ‘Ekolojik Semt Pazarları’, ‘ GDO’ların Ekolojik Tarım ve Ekolojik Yaşama Etkileri’, ‘Uluslararası Organik Pazar ve Avrupa Birliği Uyum Faaliyetleri’, ‘Gıda Dışı Ürünlerde (Kozmetik, Tekstil) Standartlar ve Uygulamalar’ konu başlıkları ele alınacak. Fuara Almanya, Romanya, Rusya, Türk Cumhuriyetleri, İran, Ürdün, Suudi Arabistan, Lübnan ve KKTC başta olmak üzere pek çok ülkeden alıcıların gelmesi bekleniyor.

www.izmirdesanat.org
cuscs
 
Mesajlar: 76
Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj
Kayıt: Prş 09 Ara 2010, 22:35

Re: Ekoloji İzmir Organik Ürünler Fuarı

Mesajgönderen mertoviçizmir » Prş 27 Nis 2017, 12:25

En sağlıklı fuar İzmir'de kapılarını açtı


Organik ürünler ve zeytin sektörünün temsilcileri, Fuar İzmir’de bir araya geldi. Başkan Kocaoğlu, her iki fuarın her geçen gün hem katılımcı, hem ziyaretçi hem de iş kapasitesi ile güçlendiğini söyledi.

İzmir, organik ürünler ile zeytin, zeytinyağı, süt ve süt ürünlerinin buluşma noktası oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından bu yıl ilk kez "Gurme İzmir" başlığı ile organize edilen “Olivtech -7. Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı ile “Ekoloji İzmir-8. İzmir Organik Ürünler Fuarı” açıldı. Canan Karatay, Sahrap Soysal ve Eyüp Kemal Sevinç gibi ünlü isimlerle renklenecek fuar, 29 Nisan'da sona erecek. Fuarlara ziyaretçiler, 28 - 29 Nisan'da ücretsiz giriş yapabilecek.
Fuar İzmir’de gerçekleşen açılış törenine katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Olivtech ve Ekoloji İzmir Fuarı'nın hem katılımcı hem ziyaretçi hem de iş kapasitesiyle her geçen gün büyüdüğünü hatırlatarak, bu yıl Olivtech fuarına süt ve süt ürünlerini de ilave ettiklerini söyledi.Kentin kalkınması, turizm ve hizmet sektörünün büyümesi için yola çıktıklarını ve bu doğrultuda çalıştıklarını kaydeden Başkan Kocaoğlu, başarıya ulaşacaklarını belirtti. Fuara katılan KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise organik tarıma büyük önem verdiklerini, tarım master planı hazırladıklarını söyleyerek, adaya gelen suyun tarım suyu olarak kullanılmasıyla Kıbrıs'ta ürettikleri organik ürünleri dünyaya sunmayı planladı klarını ifade etti. Organik tarım bilgisini, teknolojisini öğrenmek için mühendislerle birlikte her iki fuarı ziyaret edeceklerini belirten Çavuşoğlu, "Olivtech ve Ekoloji fuarları her geçen gün gelişiyor. Mühendislerimiz bu iki fuardan en yüksek seviyede faydalanacaktır" dedi.

Sektörün tek ihtisas fuarı
Sektöründeki tek ihtisas fuarları olan Ekoloji İzmir ile Olivtech, bu yıl “Gurme İzmir” başlığı altında, yerli yabancı tüm sektör temsilcilerini İzmir’de buluşturdu. Mevcut ürün yelpazesi süt, süt ürünleri, fermente ürünler ve teknolojileri ile daha da zenginleşti. “Gurme İzmir” Olivtech Fuarı’da zeytin, zeytinyağı, süt ve süt ürünleri, fermente ürünler, fidan, tohum, gübre, şişe, kasa, bidon ambalaj, üretim teknolojileri, saklama üniteleri ve gıda analiz laboratuarları; “Gurme İzmir” Ekoloji İzmir Fuarı’nda ise sertifikalı organik ürünler ile kontrol ve sertifikasyon kuruluşları bulunuyor.

Katılımcı sayısı arttı
Ürün grubuna zeytin ve zeytinyağının yanı sıra süt, süt ürünleri, fermente ürünler ve şarabı da ekleyerek büyüyen Gurme İzmir-7. Olivtech Fuarı, bu yıl Libya ve İtalya’dan 9 yabancı firmanın da aralarında bulunduğu 336 firmayı bir araya getirdi. Geçtiğimiz yıl İtalya ve Hindistan’dan 6 yabancı katılımcının stant açtığı fuarda, 12 ilden 248 yerli katılımcı yer almıştı. Türkiye’yi ulusal ve uluslararası alanda temsil eden tek sertifikalı fuar olan Gurme İzmir- 8. Ekoloji İzmir ise bu yıl 25 il ve 3 ülkeden toplam 124 katılımcıyı ziyaretçiyle buluşturuyor. Organik tekstil, kozmetik, oyuncak, kontrol ve sertifikasyon kuruluşları ile laboratuvarlar ve sivil toplum kuruluşlarının yer alacağı fuara geçtiğimiz yıl 22 ilden 113 firma katılım sağlamıştı.

B ve C hollerinde düzenlenen her iki fuarı da gezerek katılımcılarla sohbet eden Başkan Kocaoğlu, stantlarda ikram edilen zeytin ve zeytinyağının tadına baktı. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın standında künefenin üzerine şerbet dökerek konuklara ikram etti. Başkan Kocaoğlu, KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile birlikte zeytinyağı üretim makinelerini inceledi.


Zeytinyağına haritalı destek
Olivtech 2017’de; zeytinyağının renk, koku ve özelliğinin anlatılarak uygulamasının yapıldığı zeytinyağı tadım atölyeleri de gerçekleştirilecek. Oil Bar’da yer alacak tadımlarda Ege Bölge Haritası oluşturulacak, ziyaretçiler ayrıntılı olarak bilgilendirilerek zeytinyağı ile bölge ilişkisi pekiştirilecek. Organik ürünler, süt ürünleri ile zeytin, zeytinyağı ve ürünlerinin satışının yapılacağı “Sağlıklı Pazar” bu yıl da gerçekleştirilecek. Tüm ziyaretçilere açık olacak alan, fuar süresince ziyaret edilebilecek.
Kaliteli zeytinyağları yarışacak
Gurme İzmir-7. Olivtech Fuarı kapsamında, zeytinyağı sektöründe dünyanın en saygın ve güvenilir yarışması olarak kabul edilen Uluslararası Mario Solinas Kalite Yarışması’nın kazananları açıklanırken, Mario Solinas Türkiye Zeytinyağı Kalite Yarışması’nın da ödül töreni gerçekleştirilecek. Fuarİzmir ayrıca, organik pamuk üretimi ve kullanımının dünyadaki en önemli destekçilerinden oluşan Textile Exchange (TE) ile birlikte düzenlenen “Bölgesel Organik Pamuk Yuvarlak Masa Toplantısı”na ev sahipliği yapacak.


Zeytinli sohbetler
Gurme İzmir-Olivtech Fuarı kapsamında düzenlenen “Zeytinli Sohbetler”de 29 Nisan saat 14.00’de Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Uluslararası Zeytin Konseyi’nden Jaime Lillo, Gazeteci-Yazar Nedim Atilla ile Ege Üniversitesi Mühendislik FakültesiGıda Mühendisliği Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Fahri Yemişçioğlu konuk olacak.
Ünlü şefler bu fuarda
Ünlü şeflerin katılacağı “Yemek Şöleni” etkinliklerinde ise Sahrap Soysal, Eyüp Kemal Sevinç, Ali Açıkgül, Ömür Akkor, Osman Sezener, Rafet İnce, Şamil Akşit ve Murat Yıldız ziyaretçilere keyifli sunumlar gerçekleştirecek. 26-27 Nisan tarihlerinde düzenlenen “Ekoloji Sempozyumu”nda organik beslenme ve sağlık ile mesleklerin organiğe bakış açıları değerlendirilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “sürdürülebilir organik tarım” hedefiyle başlattığı “Organik Yarımada Projesi”nin dünü, bugünü ve yarınının değerlendirmesi ise 28 Nisan’da takip edilebilecek. Katılımcıların ürünlerinin sergileneceği “Demo Dükkan”, firmaların ürün satışı yapabildiği “Sağlıklı Pazar” ve organik yemek menülerinin sunulacağı "Organik Restoran” bu yıl da hizmet verecek.

"Ekoloji Ormanı" büyüyor
Gurme İzmir-Ekoloji Fuarı, “Ekoloji Ormanı”nı her geçen yıl büyüterek yeşil bir doğa oluşturmaya da katkı sağlıyor. 2015 yılında Kadifekale’de ağaçlandırılan 20 bin metrekarelik alandan sonra, geçtiğimiz yıl Evka 7’de 20 bin metrekarelik alana 740 fıstık çamı dikilmişti. Bu yıl fuar kapsamında alan, 5 bin metrekare büyütülerek ziyaretçi ve katılımcıların adına 250 fıstık çamı daha dikilecek. Profesyonel ziyaretçiye yönelik düzenlenen fuarları ziyaret etmek isteyen son tüketici 26-27 Nisan’da her iki fuara giriş için toplam 30 TL, yalnıza Ekoloji Fuarı ziyaret etmek isterse 5 TL ücret ödeyecek. Fuarlar, 28-29 Nisan tarihlerinde ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.


http://www.egedesonsoz.com/haber/en-sag ... cti/952484

Zeytinyagı fuarına 9 u yabancı 336 tane firma katılıyormus.

Ekoloji fuarına 3 ü yabancı 124 tane firma katılıyormus.

Zeytinyagı fuarı bayagı büyümüş ileri ki yıllarda bir atılım yaparsa belki avrupanın en büyük fuarı haline gelebilir. Bizim ülkenin sıkıntısı yabancılar fuarlara pek katılmıyor. Avrupadaki fuarların yarısı yabancı bizdekiler cogu türkiyeye hitap ediyor.

Umut bu mesajı beğendi.
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12


Dön Fuarlar, Etkinlikler ve Turizm

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron
Free Web Hosting