İzmir Enternasyonal Fuarı

İzmir Enternasyonal Fuarı

Mesajgönderen cuscs » Cmt 20 Ağu 2011, 23:43

80. İzmir Enternasyonal Fuarı Çevre ve Çevre Teknolojileri Temasıyla Açılıyor

Türkiye’nin ilk, tek ve en uzun süreli uluslararası fuar organizasyonu olan İEF-İzmir Enternasyonal Fuarı’nın 80.si 8 – 18 Eylül 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
İzmir Enternasyonal Fuarı, 80. yılında ilk kez “partner ülke” uygulamasına geçiyor. İzmir, partner olarak Avusturya’yı, “onur konuğu il” olarak da Denizli’yi ağırlayacak. 80. fuarın teması ise “Çevre ve Çevre Teknolojileri” olarak belirlendi.

İEF – İzmir Enternasyonal Fuarı, 80. yılını yeniliklerle kutlamaya hazırlanıyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bu kentte fuarlar açın, kongreler düzenleyin” direktifi üzerine kurulan İzmir Enternasyonal Fuarı, 80. yaşında ilk kez “partner ülke” uygulamasını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Fuarın ticari yönünü ortaya çıkarma amacıyla yapılacak uygulamanın ilk konuğu Avusturya olacak.
80.İEF’nin partner ülkesi olan Avusturya, Orta Avrupa’da denize kıyısı olmayan, dokuz eyaletten oluşan bir federasyon. Ülkeler arası ticari ve sosyal ilişkilerin geliştirilmesinde önemli katkı sağlayacak partner ülke uygulamasında amaç, Avusturya’nın kültürel boyutunun yanısıra ticari ve yatırım olanaklarıyla da tanıtmak olacak.

Şimdiye değin, sırasıyla Fransa, İtalya, Romanya, İsveç, Pakistan, Endonezya, Hindistan, Bulgaristan, Moldova, Çin Halk Cumhuriyeti, Bosna ve Hersek, Mısır, Rusya Federasyonu, Tunus, Kazakistan, Ukrayna, Küba, Etiyopya’nın onur konuğu ülke olduğu fuarda, Avusturya ilk kez partner ülke olacak.

Fuarın “Onur Konuğu İli” bir sanayi şehri olan Denizli.
2005 yılından buyana sürdürülen Onur Konuğu İl uygulamasında ise bu yıl fuara konuk olacak kent Denizli olacak. İzmir’den sonra Ege Bölgesi’nin en büyük ikinci kenti olan Denizli, 80. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda sanayi ve ticaretinin yanı sıra tarihsel zenginlikleri, yöresel kültürü, yemekleri, el sanatları, örf, adetleri ve diğer tüm yönleriyle, kendisini tanıtma ve sergileme olanağını bulacak. Antik kentleri ve travertenleriyle ünlü Pamukkale ile önemli turizm merkezlerinden biri olan Denizli, Türkiye’nin son yıllarda önemli gelişme gösteren şehirleri arasında yer alıyor.
İzmir Enternasyonal Fuarı’nda önceki yıllarda sırasıyla Mardin, Uşak, Çorum, Karabük, Çanakkale ve Gaziantep “onur konuğu il” olmuştu.

Her yıl farklı bir tema
Ülkemizin uluslararası nitelikteki ilk fuar organizasyonu İzmir Enternasyonal Fuarı, 80. yılında, kapılarını “Çevre ve Çevre Teknolojileri” temasıyla açacak.
Sürdürülebilir bir yaşam ve çevre için yaşadığımız şehirleri en az düzeyde kirletmenin yollarını bulmak zorunda olduğumuz şu dönemde; fuara paralel olarak 8 – 18 Eylül 2011 tarihlerinde “Çevre ve Çevre Teknolojileri” zirvesi düzenlenecek.

Tekne, Yat ve Denizcilik özel bölümü

80. İEF’ye ilişkin diğer hazırlıklar ise sürüyor. Fuar kapsamında bu yıl Tekne, Yat ve Denizcilik özel bölümünün üçüncüsü gerçekleştirilecek. Her yıl çeşitli deniz aktiviteleri ile düzenlenen Tekne, Yat ve Denizcilik özel bölümü sektörün önde gelen kuruluşları ve deniz tutkunlarını İzmir’de buluşturacak.
Bir genel ticaret fuarı niteliği taşıyan ve Türkiye’nin en eski fuar organizasyonu olan İzmir Enternasyonal Fuarı’na her yıl 15 farklı ürün grubunda, yerli yabancı 1000’i aşkın firma, 60’a yakın ülke katılıyor. 10 gün süreyle açık kalan fuarı 1,5 milyon kişi ziyaret ediyor.

izmirdesanat.com
cuscs
 
Mesajlar: 76
Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj
Kayıt: Prş 09 Ara 2010, 22:35

Re: İzmir Enternasyonal Fuarı

Mesajgönderen Umut » Sal 06 Eyl 2011, 21:46

Türkiye'nin ilk ve en büyük Uluslararası Fuarı olan İzmir Enternasyonel Fuarı'nın 80.si, partner ülke Avusturya ve onur konuğu il Denizli'nin katılımıyla, Çevre Teknolojileri ana temasıyla, pek çok alt tema ve kültür-sanat etkinlikleri ile 2 gün sonra 8 Eylül'de açılıyor. Girişler Kentkart ile yapılacak, ücretler tam 2 TL, öğrenci 1 TL olacak.

80. İzmir Fuar'ı başlıyor

Kapılarını 80. kez açmaya hazırlanan İEF birbirinden görkemli etkinliklere ev sahipliği yapacak. Bir buçuk milyon kişinin ziyaret etmesi beklenen fuar, görsel şovları ile doyumsuz anlar yaşatacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu “Coşkumuza ortak olun. Herkes davetlimizdir” dedi.

Can Özlü/ Egedesonsöz - Kapılarını 80. kez açmaya hazırlanan İzmir Enternasyonal Fuarı’nın coşkusu kenti sararken, birbirinden görkemli etkinliklerin halkla buluşması için de son hazırlıklar tamamlandı. 8- 18 Eylül tarihleri arasında yerli ve yabancı konuklarını ağırlayacak olan İzmir Enternasyonal Fuarı, bu yıl da kültür, sanat, ticaret ve eğlencenin buluşma noktası olacak. Fuarda, İzmir için en önemli gündem maddesi olan EXPO ile ilgili özel bir bölüm yer almaması ise dikkat çekti.

ETKİNLİKLER GÖZ KAMAŞTIRACAK
53 ülkenin katılım göstereceği fuarda, 827’si yerli 256’sı yabancı bin 83 firma da yerini alacak. Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanlığı himayesinde düzenlenen fuarı yaklaşık bir buçuk milyon kişi gezecek. 80 yıllık tarihi boyunca birçok konuyu işleyen fuarın bu yıl ki teması ise Çevre ve Çevre Teknolojileri olacak. 11 gün boyunca, geri dönüşüm sistemleri ve çevre teknolojilerinde yaşanan gelişmeler yansıtılacak. Üç gün sürecek olan Çevre Zirvesi de alanında uzman konukları ağırlayacak. 80. İ.E.F.’de bu yıl ilk kez Partner Ülke uygulaması gerçekleştirilecek. Partner ülke olarak belirlenen Avusturya 529 metrekarelik dev stantta, 50’ye yakın firma ile İzmir Fuarı’na katılacak. Uygulama ile ülkelerarası ticari ve sosyal ilişkilerin geliştirilmesi hedeflenecek. Fuarda bu yıl yer alacak onur konuğu il ise Denizli olacak. Fuar Açıkhava Tiyatrosu’ndaki açılış törenine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bilim ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu katılacak. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da açılışta yer alacak.

ÜNLÜ YAĞACAK
Fuarda bilişim ve iletişim sektörüne de özel bir bölüm ayrıldı. Web sitesi, donanım ve yazılım alanında çalışmalar yürüten 49 firma katılım gösterecek. Gelecek yıl ihtisas fuarı ile taçlandırılacak olan tekne, yat ve deniz teknolojileri de fuarda kendine yer bulacak. 4 Nolu holde açılacak sergiye, girişler özel davetiyeli ve ücretli olacak. Bu yıl üçüncü ve son kez düzenlenecek olan Tekne ve Yat Denizciliği Özel Bölümü, 2012’de İzmir Boatshow adıyla ayrı bir ihtisas fuarına dönüştürülecek. İzmir Enternasyonal Fuarı, geçici bir süreliğine de olsa istihdamı da geliştirecek. İZFAŞ kadrosunda, fuar boyunca, gişe ve danışmalarda 252 kişi, temizlik kadrosunda 280 kişi ve güvenlik kadrosunda 270 kişi olmak üzere toplamda 880 personel hizmet verecek. Fuarı ziyaret edecek olan konuklar için de çevreye duyarlı hediyelik eşyalar da satışa sunulacak. 80. İ.EF logolu kupa, şapka, magnet, puzzle, rozet, şapka, anahtarlık, kalem gibi hediyelik eşyalar Basmane Kapısı ve Yunuslu Havuz girişinde yer alan stantlarda satılacak. Birbirinden ünlü konukların da katılacağı fuarda, çeşitli konserler de İzmirli müzikseverler ile buluşacak. Gençlerin sevdiği şarkıcılar arasında yer alan Bengü ve Levent Yüksel, 9 Eylül Özel Konseri’nde sahne alacak. Farklı günlerde, Grup 84, Grup Model, Ziynet Sali ve Hande Yener de İzmirli hayranlarına müzik ziyafeti sunacak. Sinema Burada Festivali’nde ise ünlü oyuncular Perran Kutman, Engin Çağlar, Volkan Severcan ve Tamer Karadağlı sinemaseverler ile bir araya gelecek. Özel söyleşiler, Yöresel Lezzetler Festivali de fuar coşkusuna renk katacak. Ünlü fotoğraf sanatçısı Bennu Gerede’nin “Aşk Töre(n)leri” isimli fotoğraf sergisi de fuarda açılacak.

“FUAR YENİDEN ŞEKİLLENECEK”
80’nci kez kapılarını açacak alan fuar ile ilgili tanıtım toplantısında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocağlu “80 yıl boyunca, böylesine görkemli bir fuarı yaşamak ve yaşatmak kolay değil. Savaş yıllarında bile ayakta kalmayı başaran ve savaşan ülkeleri bünyesinde buluşturan dev bir organizasyona ev sahipliği yaptığımız için onurluyuz. Birbirinden çeşitli görsel etkinlikler ile bu yıl da coşkuyu yaşayacağız. EXPO dahil, 11 gün içinde bir buçuk milyon kişiyi bünyesinde barındıran bir organizasyon yok. İzmir, Akdeniz’in önemli bir şehridir. Bu kentin, tasarım, eko tarım ve yaşam kenti olması için kolları sıvadık.
İzmir’i, Akdeniz’in önemli bir kenti olması nedeniyle Akdeniz’in diğer kentleri ile olan ilişkilerini güçlendirerek bu kentin tasarım, inovasyon ve eko tarım kenti olmasını planlıyoruz” dedi.

İ.E.F’nin yeni fuar alanına taşınması ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Kocaoğlu “80 yıllık fuarı bir yerden başka bir yere taşımak tehlikeli olabilir. Bunun başka sonuçları da olabilir ancak zaman içinde bu değişimi gerçekleştireceğiz. Şuan fuarın içinde bulunduğu Kültürpark, yeni fuar alanının açılması ile birlikte adına yakışır bir hal alacak. Bu bölge tamamen kültür ve kongre merkezi olarak yeniden inşa edilecek. İ.E.F’nin genel ticaret kapsamı dışında, sektörel bir konsept yüklemek de istiyoruz” diye konuştu.

egedesonsoz.com
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: İzmir Enternasyonal Fuarı

Mesajgönderen Umut » Çrş 07 Eyl 2011, 15:13

Fuar nedeniyle toplu ulaşım programında bazı düzenlemeler yapılmış. Metro ve otobüs sefer saatleri uzatılmış.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Enternasyonal Fuarı’nı (İEF) ziyaret edecek vatandaşların ulaşımını kolaylaştırmak için metro, vapur ve otobüs seferlerini artırdı. “Çevre ve Çevre Teknolojileri” temasıyla bu yıl 80. kez düzenlenecek İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) için yeni ulaşım düzenlemesine gidildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların fuar alanına daha rahat ulaşabilmesi için otobüs, vapur ve metro seferlerini ve saatlerini yeniden düzenledi.

8 Eylül’de açılacak İzmir Enternasyonal Fuarı’nı ziyaret edecek olan vatandaşlar, önünde “Fuar” levhası yer alan otobüslere binerek ulaşımlarını sağlayacak. 90 dakika içinde ikinci ve daha fazla binişlerin ücretsiz olduğu “limitsiz biniş” uygulaması kapsamında, yolcuların bulundukları her noktadan fuar alanına aktarmalı ekonomik ulaşım olanağı sağlandı.

Metro saatleri uzatıldı
Metroda seferler yeniden düzenlenerek Fuar süresince çalışma saati 01.00’e, otobüslerde ise metro bağlantılı hatlarda son sefer saati 01.30’a kadar uzatıldı. Ulaşımda aksama yaşanmaması amacıyla saat 02.00’ye kadar ESHOT Ulaşım Daire Başkanlığı’nda nöbetçi bölge ulaşım şube müdürleri ve şefler bulunacak. Konak Bahribaba bağlantılı Balçova, Buca ve Gaziemir’e çalışan gece servisleri (Baykuş) ise 24.00 - 06.00 saatleri arasında seferlerine devam edecek.

Körfez vapurları, fuar süresince hafta içi normal seferlerine devam edecek. Fuarın açık kaldığı süre içinde yer alan 11 Eylül Pazar ve 18 Eylül Pazar günleri Karşıyaka – Pasaport ve Alsancak- Karşıyaka vapurları ile Bostanlı - Pasaport ve Alsancak - Bostanlı vapurlarına ilave seferler konularak sefer sıklığı artırılacak.

izmir.bel.tr
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: İzmir Enternasyonal Fuarı

Mesajgönderen Umut » Prş 08 Eyl 2011, 20:04

80. İzmir Enternasyonel Fuarı, az önce Kültürpark içindeki açıkhava tiyatrosunda düzenlenen açılış töreniyle başladı. Törene İzmir'den ve tüm Türkiye'den çok geniş bir protokol kadrosu katıldı.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: İzmir Enternasyonal Fuarı

Mesajgönderen Umut » Çrş 12 Eki 2011, 16:05

Fuara 5. gününde gittim. Tıklım tıklımdı, aşırı kalabalıktı. Katılım çok yoğundu. Zaten sonradan öğrendiğim kadarıyla ziyaretçi sayısı 1.5 milyonu aşarak rekor kırmış. Gezilecek de çok yer vardı, 4 saat durmaksızın gezmeme rağmen bitiremedim, tahimini 6-8 saat gibi bir süre gerekiyordu. Kurumsal katılım da tatmin ediciydi. Yine sonradan öğrendiğime göre 1050 firma stand açmış. Yabancılardan özellikle Avusturya, Almanya, Katar ve KKTC iyi hazırlanmıştı. Onlarca farklı sektörden ürün ve firma tanıtımı vardı. Ürün yelpazeleri çok geniş tutulmamıştı, yani firma çok ürün çeşidi azdı. Benim başlıca eleştirim bu. Standlar haricinde bol miktarda konser, sergi ve söyleşi de mevcuttu. Son zamanlarda İzmir Fuarı'nın niteliğini kaybettiğinden yakınan büyük bir kitle oluşmaya başladı. Fuarın eski hallerini pek bilmiyorum, haklılık payı olabilir, ancak şunu da hatırlatmak isterim; interaktif medyanın güçlenmesi ve daha da önemlisi ihtisas fuarcılığı kavramının yaygınlaşması fuarcılık sektörünü baştan aşağı değiştirdiğinden ötürü gelişmeleri normal karşılıyorum. "Gittim baktım hiçbir şey yoktu, hemen çıktım" diyenlerin iyi niyetli olmadığına eminim. Gerçekten gezecek çok şey vardı. Bu arada bir tespitimi de paylaşayım; Devamlı olarak çocukluğunda fuarın çok daha etkileyici olduğunu söyleyen kimselerin asıl özledikleri şeyin eski fuar olmadığından, bilakis çocuklukları olduğundan eminim. Örneğin, lunapark yetişkin insanların ilgisini çekmezken, çocukları büyülemeye devam ediyor. Özellikle de orta yaş ve üst gruptakiler fuarı değil çocukluklarını arıyor. Bulamıyorlar haliyle ve fuara yoruyorlar nedenini. Neyse konuyu toplayalım, fuar iyiydi, benim gibi uçuk beklentileri olmayan birini tatmin etti. :)

Bu da 80. İEF'den bir Ferrari F430

Resim
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: İzmir Enternasyonal Fuarı

Mesajgönderen mertoviçizmir » Prş 13 Eki 2011, 00:58

Acıkcası ben izmir fuarını cok sönüp bulan kişilerden birisiyimdir.. Eskiden zeki müren , bülent ersoy gibi devlerin sahne aldıgı fuarda 3-5 yıldız sanatcı zor var. onlarda pop müzik söyleyen digerleri ise yeni cıkmaya baslayan adı sanı bilinmeyen kişiler..

ülke pavyonlarına gelince sayılı yabancı katılıyor artık eskiden kenyanın bile katıldıgını bilirdim.. pakistan pavyonu falan vardı ama artık yıkıldı :( acıkcası bana göre cok sönük fuar.. yeni yapılacak fuarın ise nasıl olacagını bilmiyorum ancak ;

bence yeni yapılacak fuar eski fuar gibi olabilmeli .. icinde ülke pavyonları olabilir , lunapark , gezilesi alanlar , rekreasyon alanı , dısarılara kurulan stantlar , gazinolar v.s.. yer cok büyük insallah bunlar göz ardına alınarak yapılır yoksa 1,5 milyon değil 250.000 kişi bile gitmez gaziemire kapalı kutular ardındaki fuarı gezmeye
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: İzmir Enternasyonal Fuarı

Mesajgönderen Umut » Prş 13 Eki 2011, 01:11

İzmir Fuar'ı 1 milyon ziyaretçiyi bundan sonra da rahatlıkla aşacaktır. Yukarıda saydıklarınızın çoğu Fuar'da mevcuttu zaten. Pavyon geleneği artık yok elbette ama o kadar yer de yok. Ayrıca Kenya bu yıl da Fuar'daydı. Hepsi çok iyi değildi ama 50'ye yakın ülke standı mevcuttu, bir çoğu da işlevseldi, örneğin Almanya standında yüksek lisans başvuruları alınıyordu vs. Yine eklemek isterim ki İzmir Enternasyonel Fuarı, yeni fuar alanı tamamlandığında dahi, burada yani Kültürpark'ta düzenlenmeye devam edecek. En azından bir süre daha.

Bu da 80. İEF'nin (detaysız) etkinlik programı, görüldüğü üzere epey yoğun. Ama üstünkörü gezmeye, tabiri caizse "bi bakıp çıkmaya" gidenlerin tatmin olmasına imkan yok.

Resim

Bariz bir şekilde 11 gün yetmiyor, süre uzatılabilir.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: İzmir Enternasyonal Fuarı

Mesajgönderen Gökhan » Pzr 15 Nis 2012, 02:51

Kültürpark’ta ‘mini dünya’ yaratılacak

Gaziemir Uluslararası Fuar Alanı’nın devreye girmesiyle birlikte turistik ve kültürel amaçlı kullanılacak Kültürpark’ta İstanbul’daki “Miniatürk”e (Minyatür Türkiye Parkı) benzeyen “Mini İzmir ve Mini Ege”nin yapılması planlanıyor.


Proje ihalesi biten, inşaat ihalesi tamamlanan Gaziemir Uluslararası Fuar Alanı’nın bitimiyle Kültürpark da ayrı bir cazibe merkezi olarak yeniden tasarlanacak. Bir yandan mevcut holler Kongre Merkezi’ne dönüştürülürken İzmir’in akciğeri olan bu yeşil alanda 7’den 70’e herkesin ilgisini çekecek ve kente gelen turistleri çekecek yeni projeler gündeme geldi. İZFAŞ Genel Müdürü Mehmet Şakir Örs, İstanbul’da ilgi gören “Miniatürk” benzeri bir projenin Kültürpark’ta hayata geçirilebileceğini söyledi. “Mini İzmir”de Agora, Kadifekale, Smyrna, Asansör, Saat Kulesi, Homeros gibi pek çok değeri temsil edilecek.

Milliyet Ege


İzmir'in bu tarz projelere ihtiyacı var, yapılırsa gerçekten de muhteşem olur..Kruvaziyer ve kongre turizmiyle kente gelen turistler açısından da ilgi çekici olacaktır..

Şu Yeni Fuar Alanı ihalesi Teleferik'e benzemesin de başka bir şey istemiyorum esasında..Gerisi zaten zamanla gelir..
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: İzmir Enternasyonal Fuarı

Mesajgönderen Umut » Cum 31 Ağu 2012, 04:31

İşler güçler derken bu haberi es geçmişiz: 81. İzmir Enternasyonel Fuarı açılıyor! Yarından itibaren açılış haberlerini de, izlenimlerimizi de aktarırız.

İzmir Fuarı'ndan 81. kez 'merhaba'

TANSAŞ ana sponsorluğunda bu yıl 64 ülkenin katılacağı İzmir Enternasyonel Fuarı görkemli bir törenle açılacak. 'Antakya Medeniyetler Korosu' ile Küba 'Grula' gurubunun konseri geceye renk katacak

İzmir Enternasyonel Fuarı, bugün 81'inci kez kapılarını açacak. 31 Ağustos-9 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek fuara bu yıl yüzde 80'i yerli olmak üzere bin 90 firma katılacak. Resmi açılış töreni saat 18.00'de Kültürpark'taki Fuar Açık Hava Tiyatrosu'nda gerçekleşecek. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, CHP Genel Başkan yardımcıları Adnan Keskin, Haluk Koç ve Perihan Sarı ile konuk ülke bakanlarının da katdılacağı açılış, renkli görüntülere sahne olacak.
Ana sponsorluğunu TANSAŞ'ın gerçekleştireceği fuar süresince gerek Kültürpark'ta gerekse kentin çeşitli kesimlerinde birçok etkinlik yer alacak. İEF'nin bu yılki teması, "Yaşamın Her Alanı'nda Tasarım" olarak belirlendi. Latin Amerika ülkelerinin 'partner ülke' olduğu 81'inci İEF'nin onur konuğu ise 'Hatay' ili. 2012 Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen 'Antakya Medeniyetler Korosu', bugün saat 21.30'da Fuar Açık Hava'da konser verecek. Fuar açılış töreninde ayrıca Küba 'Grula' müzik gurubu da sahne alacak.

SUAVİ SAHNEDE
Fuara 64 ülke katılırken, bugün saat 21.00'de Gündoğdu Meydanı'nda, fuarın ana sponsoru TANSAŞ, gerek atım sayısı, gerekse kareografisi bakımından görülmlemiş bir havai fişek gösterisini İzmirlilere yaşatacak.
Aynı zamanda Gündoğdu Meydanı'nın açıklarına kurulacak olan su perdesi de fuardaki etkinlikleri İzmirlilere ulaştıracak. Fuardaki standlar akşamüstü saat 16.00 ile gece saat 23.00 arasında açık kalacak. Fuara girişler geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da tam 2 lira, öğrenci ise 1 lira olacak. Vatandaşlar fuara Kent Kart'la giriş yapabilecek.
1 Eylül Dünya Barış Günü'ne özel İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa organize edilecek konserde Suavi sahne alacak. Fuar süresince ücretsiz konserler de ziyaretçileri müziğe doyuracak. Sevilen pop müzik sanatçıları, Murat Boz, Gökçe, Göksel, Sertab Erener, Grup Model ile ünlü Kübalı Cinquba ve özellikle çocukların büyük ilgi gösterdiği Pepee Müzikali, fuar ziyaretçilerine görsel şovlar sunacak. İEF'de ulsal bazda 37 il tanıtım fırsatı bulacak.
Bu arada 'İEF'ye Özel Tasarım Tişört' sosyal sorumluluk projesine start 31 Ağustos 2012'de verilecek. Uluslararası moda platformlarında ülkemizi başarıyla temsil eden ünlü moda tasarımcıları Simay Bülbül ve Özgür Masur, İEF'ye özel 2'şer adet tişört tasarladı. Tişört İzmir Enternasyonal Fuarı başta olmak üzere yıl içinde İZFAŞ'ın düzenlendiği diğer fuarlarda da satışa sunulacak. Satışlardan elde edilen gelir projesi kapsamında ENGELSİZMİR 2013 Engellilerin Kentsel Sorunları ve Çözümleri Kongresi için kullanılacak. Tişörtler fuar süresince 2 No'lu Hol Engelsizmir Standı Menekşe Aksı Üzeri, Yunuslu Havuz Karşısı, Köprü Ayağı ve Lozan girişi, uzun Havuzda satışa sunulacak.

Hedef, 3 milyon ziyaretçi
İzmir Enternasyonal Fuarı'nın (İEF) ana sponsoru TANSAŞ, gerçekleştireceği bir çok etkinlikle fuar alanını festival alanına çevirmekle kalmayıp coşkuyu Kültürpark sınırlarının dışına da taşıyacak. TANSAŞ, ayrıca fuar alanında yapacağı etkinliklerle her yıl 1 milyon 500 bin kişinin ziyaret ettiği İzmir fuarında ziyaretçi sayısını ikiye katlayarak 3 milyon kişi ile ziyaretçi rekoru kırmaya çalışacak. TANSAŞ, unutulmayacak bir fuar için ünlü sanatçılar Murat Boz, Gökçe, Göksel, Sertab Erener, Grup Model, Cirquba gibi birbirinden ünlü isimleri kente getirecek. Öte yandan DJ performansı, Pepee Evi, Carmen Sirki, sihirbaz gösterisi, pandomim gösterisi, kukla şov, akordeon şov, yılan gösterisi, palyaço gösterisi, halay şov, Çin Ateş Dansı ve robot şov başta olmak üzere pek çok gösteri hem çocukları hem yetişkinleri eğlendirecek. TANSAŞ, fuarın içinde kurduğu TANSAŞ Mağazası ve TANSAŞ Sokağı'nda ziyaretçilerle biraraya gelecek. TANSAŞ'ın konser takvimi de şöyle: 2 Eylül Murat Boz, 3 Eylül Gökçe, 4 Eylül Göksel, 5 Eylül Cirquba, 6 Eylül Grup Model, 7 Eylül Pepee Müzikali, 8 Eylül Sertab Erener.

Kültürpark'ta yöresel lezzetler festivali
İzmir Enternasyonal Fuarı'nda bu yıl 'Yöresel Lezzetler Festivali' yapılacak. Orkide yağlarının sponsorluğundaki festivalde Bursa, Kayseri, Ege, Akdeniz, Osmanlı-Türk, Tekirdağ, Edirne, İnegöl mutfağı ile sütlü tatlılar, pasta ve dondurmalardan oluşan lezzetler yer alacak. İZFAŞ toplantı salonunda Yöresel Lezzetler Festivali tanıtımına İZFAŞ Genel Müdürü Mehmet Şakir Örs, Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, Orkide Halkla İlişkiler Müdürü Ercan Erol ve etkinlikte mutfak kuran markaların temsilcileri katıldı. Yöresel Lezzetler Festivali'ni Türkiye Lokontacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Odası organizasayonunda ve Orkide sponsorluğunda yaptıklarını belirten Örs, "Bu etkinlik mutfak kültürünün tanıtımı için önemli" diye konuştu.

SAĞLIKLI KUŞAKLAR
Federasyon Başkanı Yenice ise, Türk mutfağının dünya çapında 3'üncü büyük mutfak olduğunu ama yurtdışında sadece kebap ve rakıyla tanındıklarını söyledi. Ülke içide fast foodun giderek yaygınlaştığını belirten Yenice, Osmanlı-Türk mutfağı örneklerinin giederek unutulduğunu söyledi. EXPO 2020'ye sağlık temasıyla aday olan İzmir'in sağlıklı kuşaklar yetişmesi için Türk mutfağıyla beslenmesi gerektiğini dile getiren Yenice, "İzmir'de bir yemek akademisi kurmak istiyorum. Konuyu açtığım kurum ve kuruluşlardan yanıt alamadım. Henüz bir yer bulamadım. Burada, Osmanlı-Türk mutfağını hem lokanta ustalarına hem de dileyen ev hanımlarına öğretebiliriz" dedi.

GENİŞ KATILIM
Orkide Yağları temsilcisi Ercan Erol ise 1979 yılında İzmir'de kurulan şirketlerinin her yıl İzmir Fuarı'na katıldığını söyledi. Türkü Şenliği ve Dünya Yemekleri Festivali'ne daha önceki yıllarda sponsor olduklarını belirten Erol, bu yıl da Yöresel Lezzetler Festivali'ne destek verdiklerini açıkladı. Gıda sektöründe İzmir'den çıkan ve marka olan Özsüt, Bolulu Hasan Usta'yı örnek veren Erol, amaçlarının yeni markalara destek vermek olduğunu açıkladı.
Yöresel Lezzetler Festivali'nde Kayseri İdil Mantı, İnegöl Köfte, Döner ve Çorba Evi, Tekirdağ Köfte, Edirne Yaprak Ciğer, Hakiki Bursa Döner Kebap, Ege İzmir Girit Lokantası, Gaziantep Sanpa ve Özsüt yeralacak. Festivalde sahne gösterileri, dans ve müzük dinletileri de olacak. Her gece Grup Mecaz sahne alacak. Festival 13.00 ile 23.00 saatleri arasında açık kalacak.

Yeni Asır standında ünlü ve hediye yağmuru var
İEF'de Yeni Asır da Kaskatlı Havuz'un arkasındaki standıyla ziyaretçilerle buluşacak. Birbirinden ünlü sanatçıları ağırlayacak Yeni Asır standında çeşitli hediyeler de ziyaretçileri bekliyor. Fuarın bugün 18.00'deki açılışının ardından bakanlar Binali Yıldırım, Nihat Ergün ve Mehdi Eker, Yeni Asır standını ziyaret edecek. Turkuaz City sanatçısı Haluk Elvan ve TRT'nin sevilen yüzü İsmail Özkan sevenleri ile buluşacak. Haluk Elvan'ın sunacağı yarışmalar ile birbirinden süpriz hediyeler sahiplerini bulacak.
Gençiz-FTS Fuarcılık, Lidya Organizasyon firmasının destekleri ile hazırlanan stantta, Turkuaz Maksim Restoranları'ndan, hergün bir çifte menü, Armis Hotel'den her akşam bir kişiye iki kişilik yemek, Barçın Spor'dan süpriz hediyeler, Menderes Tekstil'den her gün bir kişiye çift kişilik nevresim, İZELTAŞ'tan hergün bir kişiye el aletleri seti, Alfemo Mobilyada'dan nevresim takımı ve halı, Pınar'dan süpriz hediyeler, Mert Optik'ten güneş gözlükleri, Orkide yağlarından süpriz hediyeler, Ömer Adil Dalan'dan temizlik seti, Kafkas Kestane Şekerleri'nden süpriz hediyeler, SUR Çelik kapıdan hergün bir kişiye çelik kapı, DETEL'den cep telefonu, hediye edilecek.
Ayrıca ünlü sanatçılar Faruk Demir, Zeliha Sunal, İzzet Yıldızhan da İzmirlilerle buluşacak. Ünlü astrolog Filiz Özkol, 1-2 Eylül tarihlerinde Yeni Asır standında İzmirliler ve okuyucularıyla bir araya gelecek. Konak Belediyesi'nin dünya şampiyonu olan Halk Dansları Topluluğu, Omnitone Müzik Grubu, Anadolu'dan dans eden kuklalar sahne alacak. Yeni Asır standında ayrıca Boşnak müziğinin tanınmış ismi Cenk Bosnalı sahne alacak. 7 Eylül'de ise standın konuğu yine bir İzmirli sanatçı Sedat Yüce olacak.
Yeni Asır Yazı İşleri Müdürü Nevzat Dönmez ise Yeni Asır standında belediye başkanlarını ağırlayacak. İZFAŞ Genel Müdürü Mehmet Şakir Örs de konuklar arasında yer alacak. Akşam söyleşileri Yeni Asır TV'den yayınlanacak. Radyo Turkuvaz da 3 gün yapacağı canlı yayınlarla fuarın sesini Türkiye'ye duyuracak.

Yeni Asır
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: İzmir Enternasyonal Fuarı

Mesajgönderen mertoviçizmir » Cum 31 Ağu 2012, 14:43

eski fuarlar yok , cocuklugumda giderdik de ne güzel olurdu şimdi ise cok sönük , o yüzden acılsa da olur acılmasa da
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Sonraki

Dön Fuarlar, Etkinlikler ve Turizm

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron
Free Web Hosting