Kongre Turizmi

Kongre Turizmi

Mesajgönderen mertoviçizmir » Prş 29 May 2014, 22:42

İzmir dünya kongre pazarında yükseliyor

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Ar-Ge Birimi çalışmalarıyla oluşturulan ETİK Exclusive Yönetim Raporları'nın 4. sayısı yayınlandı. İzmir turizminin genel görünümü hakkında veriler sunan raporda, dünya kongre pazarındaki yükselişine dikkat çekildi. Uluslararası toplantı ve konferans verilerini derleyen ICCA’nın 2013 yılı raporuna göre İzmir, dünya kongre pazarında yükselmeye devam ediyor. En çok toplantı ve konferans yapılan ülkeler arasında Türkiye, 221 etkinlikle 18. sırada yer alırken İzmir, İstanbul ve Antalya’nın ardından üçüncü oldu. Dünyada en çok toplantı ve konferans düzenleme sıralamada ise 91 basamak yükselerek 116. sıraya yerleşti.

‘İZMİR KONGRE VE TOPLANTI TURİZMİNDE MARKALAŞMALI’

Dünya kongre turizminde İzmir’in yükselişinin oldukça dikkat çekici olduğuna değinen ETİK Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, “Yapılan kongre sayısı ve İzmir’in bu alanda dünyadaki yerini gösteren grafiği incelediğimizde, hızlı bir yükselişi olduğunu görüyoruz. Beş yıl önce 260. sıralardayken 2013 yılında 116. sıralarda kendimize yer bulduk. Biz her fırsatta İzmir’in kongre, toplantı ve konferans turizmi için eşsiz bir şehir olduğunu dile getiriyoruz. Şehrin kanaat önderlerine seslenip İzmir’i bu alanda markalaştırmak istediğimizi ifade ediyoruz. Ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha görmüş bulunuyoruz. İzmir’in alternatif bir turizm çeşitliliğiyle öne çıkma hamlesi olarak kongre ve toplantı turizmini daha verimli kullanması, bu alanda gelişme göstermesi gerekmektedir.” diye konuştu.

İZMİR’DE BELGELİ TESİS SAYISI 160 OLDU

Söz konusu raporda, 2014 Nisan ayı verilerine göre İzmir’de Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli tesis sayısının 147’den 160’a yükseldiği belirtildi. Bu artışta, özel konaklama tesisleri ilk sırada yer aldı. 2011 yılında 134 olan tesis sayısı, 2012’de 144 ve 2013’te 147 adede yükselmişti. İldeki tesislerin 37 adedi üç yıldızlı, 29’ar adedi iki ve dört yıldızlı, 19 adedi özel konaklama tesisi ve 15 adedi beş yıldızlı otel oldu. Son beş yıl içinde İzmir’de sayısı artan tesis türleri arasında üç, dört ve beş yıldızlı tesislerle özel konaklama tesisleri öne çıkıyor.

ÇEVREYE DUYARLI TESİS SAYISI DA ARTIYOR

Raporda ayrıca İzmir’in sahip olduğu Çevreye Duyarlı Tesis (Yeşil Yıldız) sayısının, artışta olduğuna dikkat çekildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Yeşil Yıldız belgesi alan otellerin sayısı, Nisan 2014 sonu itibariyle 67’ye yükseldi. Tesis sayısını üç adet artıran Antalya 38 otelle ilk sırayı alırken onu yedi tesisle İzmir ve altı tesisle İstanbul izledi. Tesis sayısını bir adet arttıran Şanlıurfa da bir basamak yükselerek üçüncü oldu.

http://www.cihan.com.tr/news/Izmir-duny ... Q0MzQyMS8z

Umut bu mesajı beğendi.
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: Kongre Turizmi

Mesajgönderen mertoviçizmir » Cmt 31 May 2014, 17:45

İzmir kongre kenti oluyor

İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (İzmir CVB) AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Uluslararası Kongreler ve Toplantılar Birliği'nin (ICCA) 2013 yılı raporuna göre bir önceki yıla göre düzenlediği uluslararası kongre sayısını 11'den 22'ye çıkartan İzmir'in, dünya sıralamasında da 207'incilikten 106'ıncılığa geldiğini söyledi.

Demirtaş, “Sadece kongre sayımızı 11 arttırmak bile bu kadar sıçrama yaratıyor. İzmir'in büyük potansiyeli değerlendirilse, kongre turizmi desteklense, İzmir daha yükseklerde olur" dedi.

İTO ve İZMİR CVB Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir CVB'nin de üyesi olduğu Uluslararası Kongreler ve Toplantılar Birliği'nin (ICCA)'nın açıkladığı “Uluslararası Dernek Toplantıları İstatistik Raporu"na göre Türkiye'nin 2013 yılında 221 uluslararası kongre ve toplantı ile dünyada 18'inci, Avrupa'da ise 10'uncu olduğunu söyledi. Türkiye'de düzenlenen uluslararası kongrelerin en az 146'sının İstanbul'da düzenlendiğini belirten Demirtaş, “Türkiye'de kongre turizminde aslan payını İstanbul alıyor. İstanbul dünyada 8'inci, Avrupa'da 7'inci sırada yer alıyor" dedi. Demirtaş, dünyada en fazla kongre düzenlenen ilk 5 kentin ise sırasıyla Paris, Madrid, Viyana, Barselona ve Berlin olduğunu söyledi.

ICCA verilerine göre 2012 yılında 11 uluslararası kongre ve toplantıya evahipliği yapan İzmir'in 2013 yılında bu sayıyı ikiye katlayarak 22'ye çıkardığını ifade eden Demirtaş, “Sadece bu artış bile dünya sıralamasında bizi 101 basamak sıçrattı. 2012 yılında ICCA sıralamasında dünyada 207'inci sırada yer alırken, 2013'de 106'ıncı sıraya yükseldi. Avrupa'daki yerimizde 107'incilikten 59'unculuğa yükselmek oldu" diye konuştu.

GÜNLÜK 996 DOLAR
ICCA verilerine göre yapılan hesaplama sonucunda kayıt, konaklama gibi harcamalar da dahil olmak üzere İzmir'de düzenlenen bir uluslararası dernek kongresine katılan yabancı bir delegenin günde ortalama 996 dolar harcadığını ifade eden Demirtaş, “Bu rakamlar İzmir için daha butik ve daha zengin turist getirmeyi hedefleyen turizm anlayışımız ile kongre turizminin ne kadar uyumlu olduğunu gösteriyor" dedi. İzmir CVB olarak çeşitli engeller ile karşılaşmalarına rağmen İzmir'de kongre turizmini geliştirmek için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Demirtaş, “Tanıtım için, uluslararası kongreleri İzmir'e getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Yeni fuar alanımızın tamamlanmasıyla birlikte Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu Kültürpark'taki eski fuar alanının da kongre merkezi olacağını belirtmişti. İzmir'in bu kongre merkezine kavuşması bize büyük sıçrama yaratacaktır. Diğer yandan son yıllarda kent merkezinde yapılan otel sayısında da ciddi artış var. Yani altyapımız oluşuyor. Bunların değerlendirilmesiyle birlikte İzmir'in kongre turizminde çok büyük potansiyeli var. Kısa süre içinde sıralamada çok daha yüksek yere gelebiliriz" diye konuştu.

Demirtaş, İzmir'de kongre turizminin geliştirilmesi için Büyükşehir Belediyesi ve iş dünyasının Avrupa'daki gibi örnek işbirlikleri kurulması gerektini söyledi.

http://www.egepostasi.com/haber/Izmir-k ... uyor/86579

kongre sayısı 11 den 22 ye cıkmıs ve böylece dünya da 101 sehri gecerek 106.sıraya yükselmişiz. Avrupada ise 107. sıradan 59.sıraya yükselmişiz. Eger kongre sayısı 50 - 60 a yükselirse avrupa da 20.sıralara yükselebiliriz :)
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12


Dön Fuarlar, Etkinlikler ve Turizm

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 114 misafir

cron
Free Web Hosting