İzmir Kısa Film Festivali

İzmir Kısa Film Festivali

Mesajgönderen Umut » Cmt 08 Ağu 2015, 16:01

İzmir'in kısa film festivali bu yıl 16 yaşına basıyor. 51 Ülkeden 500'ün üzerinde film başvurusu olmuş. En büyük katılım İran'dan.

Organizasyonun resmi Facebook sayfası: https://www.facebook.com/izmirkisafilmfestivali

“Kısa Film Festivali” bu yıl bambaşka

Bu sene 16'ncı kez düzenlenecek olan Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali’nin hazırlıkları hızla sürüyor. Kasım ayında gerçekleşmesi planlanan ve şimdiye kadar 51 ülkeden 500’ün üzerinde filmin başvuruda bulunduğu festivalin detaylarına ilişkin Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali Koordinatörü Yusuf Saygı ile konuştuk.

MELİS APAYDIN İDE / EGE MECLİSİ - İzmir’in uzun soluklu ve kesintisiz devam eden tek film festivali Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali bu yıl 16'ncı kez gerçekleşecek. Son iki yıldır festivalin tüm sorumluluğunu üstlenen Yusuf Saygı, aslında uzun yıllardır İzmir’de sinema adına iyi bir şeyler olması için çaba gösteriyor. Bu yılki festivalin çok daha iyi olması için çabaladıklarını belirten Saygı, İzmir’in sinema sektöründe ilerlememesi için hiçbir neden olmadığını söyledi.

Ne zamandır bu sektörün içindesiniz?

Yusuf Saygı: Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo Sinema ve Televizyon bölümünü 2002’de bitirdikten sonra İzmir’deki bütün kanallarda çeşitli görevlerde bulundum. Daha sonra dışarıdan çeşitli prodüksiyon işleriyle ilgilendim. İzmir’de sinema adına bir şeyler yapmak için çabaladım.

Peki; festivalle olan bağlantınız ne zaman başladı?

Yusuf Saygı: İzmir Kısa Film Festivali’nin ilkinde biz sadece izleyiciydik. Üçüncüsü ve dördüncüsünde filmlerle katılmaya başladık. 6’ncısından sora o dönem festivali düzenleyen arkadaşlara profesyonel anlamda yardım etmeye başladım. Geçen sene onlar maddi sıkıntılar nedeniyle artık festivali yapamayacaklarını söylediler. Bana ‘sen devam et’ dediler. 14 sene boyunca devam etmiş bir şeyin bence bitmemesi gerekiyordu. Bu yüzden ‘tamam’ dedim. Türk sinemasının 100’üncü yılında İzmir Kısa Film Festivali yapılmasaydı İzmir için kötü olurdu. Böylece 15’inci festivali biz yapmış olduk.

İzmir iş dünyası sizce sinemaya gereken önemi veriyor mu?

Yusuf Saygı: İzmir’de sinema maalesef göz ardı ediliyor. Bunun sadece sanatsal bir faaliyet olduğu düşünülüyor. Aslında bu ekonomik, ticari bir olaydır. İyi bir film, turizmi bile etkiler. İzmir’in bu anlamda eksikleri var. İzmir’in potansiyelini insanlara anlatmak lazım. Burada yaz, kış birçok farklı doğal plato bulmak mümkün.

16’ncı Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali’nin içeriğinden bahseder misiniz?

Yusuf Saygı: Animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde yarışmak üzere İran, Fransa, Brezilya, İspanya, Ermenistan, İtalya, ABD, Kore, Yunanistan, Japonya, Porto Riko, Hollanda, Birleşik Arap Emirlikleri, İsviçre, Venezuella gibi ülkelerin aralarında bulunduğu 64 ülkeden yüzlerce film başvuruda bulundu. Başvurular, 15 Eylül tarihine kadar devam edecek. Bu yıl merkez film gösterim salonunun yanında İzmir’deki tüm üniversitelerde film gösterimlerini yaparak daha çok filmin daha çok izleyiciye ulaşmasını hedefliyoruz.

Bu festivali başarılı kılan nedir?

Yusuf Saygı: Geçtiğimiz yıl yaptığımız araştırmalarda şunu gördük, İzmir Kısa Film Festivali’nden yolu geçmiş, finalist olmuş filmler, yönetmenler şu anda Türk sinemasında, Avrupa’da, Hollywood’da önemli yerlerdeler. Bu demek oluyor ki; İzmir Kısa Film Festivali yeni nesil sinemacılara İzmir’i anlatabilmek için çok iyi bir fırsat. Bu festival İzmir’e çok yakışıyor.
http://www.egemeclisi.com/haber/24755/k ... baska.html
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj

Dön Fuarlar, Etkinlikler ve Turizm

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir

Free Web Hosting