İzmir Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası İZVOB

İzmir Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası İZVOB

Mesajgönderen Umut » Sal 11 Oca 2011, 01:58

VOB dünyayı peşinden sürüklüyor

İzmir Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası, asırlık borsalar arasında 25'inci sıraya yerleşti. Artık Ruslar ve Çinliler de VOB'da işlem yapacak.

Vadeli işlemlerde Türkiye'nin yüz akı olan ve 6 yıllık süre içinde dünyadaki asırlık borsalar arasında ön sıralarda yer almayı başaran İzmirli Vadeli İşlemler Ve Opsiyon Borsası, 6 yılda gerçekleştirdiği rekor büyüme ile başarı öyküsü yarattı.
Yeni Asır'dan Murat Şahin'in haberine göre kurulduğu 2005 yılını 3 milyar TL'lik işlem hacmi ile kapatan VOB, bu yılın sonunda 431 milyar TL'lik işlem hacmine ulaşarak 143 kat büyüme başarısı gösterdi. Geçen yıla göre de yüzde 30 büyüme ile, daralan ABD ve Avrupa borsalarına fark atan VOB, bu yıl devreye girecek olan opsiyon sözleşmeleri ile yatırımcı ağını geliştirerek büyümesini sürdürecek. İçlerinde asırlardır hizmet veren dünyadaki 77 borsa içinde de 6 yıl gibi kısa süre içinde 25. sıraya yerleşen VOB, kendisi gibi kriz döneminde büyüyen Asya borsalarından da yatırımcı çekmek için veb sitesinde Korece, Çince ve Rusça dil seçenekleri ile de hizmet verecek.
DEVLER ARASINDA
Türkiye'de VOB'un kuruluşunun sermaye piyasaları için İMKB'den sonra ikinci bir milat olduğunu dile getiren VOB Genel Müdürü Çetin Ali Dönmez, VOB'un 6 yılda hızlı gelişimi ile de dikkat çektiğini söyledi. 6 yıl önce 3 milyar TL olan yıllık işlem hacimlerinin bu yılın sonunda 430 milyar TL'ye ulaşacağını ifade eden Dönmez, 6 yılda 143 kat büyüdüklerini belirtti. 2009'da 334 milyar TL işlem hacmine ulaştıklarını, 2010'da ise yüzde 30 bir büyüme gerçekleştirerek 430 milyar lirayı yakaladıklarını açıklayan Dönmez, "VOB kısa sürede hızlı bir büyüme gerçekleştirdi. Dünyada bugün 77 borsa yer alıyor. Bu borsalar içinde asırlık borsalarda var. Biz 6 yılın sonunda Kore, Çin, Hindistan, New York, Şikago gibi dev borsaların içinde 25. sırada yerimizi aldık. Future borsalar içinde ise 8. sıradayız. VOB bir dünya markası oldu. Bundan sonra da opsiyon işlemleri ile işlem hacmi sıralamasında daha üst noktalara çıkmayı öngörüyoruz" dedi.
Yatırımcı sayılarının 70 bine, aracı kurum sayısının da 100'e yükseldiğine dikkat çeken Dönmez, VOB'un mevcut enstrümanları ile yatırımcının doyuma ulaştığını söyledi. Bu nedenle opsiyon sözleşmelerini 2011 yılının ilk çeyreğinde devreye sokacaklarını belirten Dönmez, lisanslı depoculuğun başlaması ve daha çok firmanın halka arzı ile birlikte işlem hacimlerinin daha da artacağını vurguladı. Kore borsasında future borsa ile opsiyon borsası arasında işlem hacmi bakımından 37 kat fark olduğuna dikkat çeken Dönmez, "VOB'da da opsiyon işlemlerinin başlaması ile işlem hacmimiz katlanacak. İlk yıl yatırımcıların tanıma aşamasında çok fazla bir artış beklemiyorum ama 2012 yılında önemli artışlar olacaktır. Zaten mevcut enstrümanlarla bile İMKB'yi bu yıl Haziran ayından geçtik. Opsiyon sözleşmeleri ile İMKB'nin işlem hacimlerini katlarız" diye konuştu.
ASYA'YA AÇILIYOR
Global krizde en büyük sıçramayı Asya borsalarının yaptığını, Hindistan Borsası'nın yüzde 310, Çin Borsası'nın yüzde 98 ve Rusya Borsası'nın yüzde 40'ın üzerinde artış gösterdiğina işaret eden Dönmez, gelişen Asya Borsalarından da pay almak için veb sitelerinde Korece, Çince ve Rusça dile seçeneklerini de oluşturacaklarını söyledi. Aralık ayında eudo/dolar ve altın/dolar future işlemlerine başladıklarının altını çizen Dönmez, borsalarında İMKB 30 vadeli işlem hacminin çoğunu yerli yatırımcının oluşturduğunu kaydetti. İşlem hacimlerinin yüzde 97'sinin İMKB 30 endeksi olduğunu anlatan Dönmez, bu yüzden yatırım enstrümanlarını genişlettiklerin vurguladı.
Piyasanın stresi alındı
Merkez Bankası'nın faiz düşüşü ile birlikte son günlerdeki doların yükselişini de olumlu olarak gördüklerini belirten İzmir Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası Genel Müdürü Çetin AliDönmez, piyasanın stresinin alındığını kaydetti. Doların 1.65 seviyesinde olmasının piyasa için uygun olacağının ifade edildiğini anlatan Dönmez, "Bu gelişmeler piyasada hafif bir deprem yarattı ama büyük bir deprem yaşanmasından iyidir. Yıkıcı etkileri olmaz. TL'nin aşırı değerli olmasının ülke ekonomisi için büyük riskleri var. Doların biraz değerlenmiş olması bütün aktörleri rahatlatan bir etki yapar" dedi.
VOB YILLIK İŞLEM HACİMLERİ
Yıl / İşlem tutarı (milyar TL)
2005 3.029
2006 17.876
2007 118.035
2008 207.962
2009 334.172
2010 431.000
(143 kat arttı işlem hacmi)
VOB 2010 AYLIK İŞLEM HACİMLERİ
Ay / İşlem Tutarı (milyar TL)
Ocak 27
Şubat 36
Mart 33
Nisan 33
Mayıs 44
Haziran 43
Temmuz 34
Ağustos 35
Eylül 29
Ekim 42
Kasım 35
Aralık 33

Yeni Asır
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: İzmir Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası İZVOB

Mesajgönderen Umut » Pzt 31 Oca 2011, 13:59

VOB'un işlem hacmi 2 yılda 2 trilyon liraya yükselecek

İzmir'de faaliyet gösteren Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nın opsiyon sözleşmelerine başlamasıyla birlikte 430 milyar TL'lik işlem hacmi büyük oranda artacak

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nın (VOB) ikinci ayağı olan ve Türkiye sermaye piyasasında yeni bir çığır açması beklenen opsiyon sözleşmeleri, bu yılın ikinci çeyreğinde başlayacak. Opsiyon sözleşmeleri ile VOB'un 2010 yılındaki 430 milyar liralık işlem hacminin bir iki yıl içinde 2 trilyon lira seviyelerine ulaşması bekleniyor.
VOB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, 2011'in ilk çeyreğinde tamamlanacak olan yazılım işlemlerinin ardından VOB'da opsiyon işlemlerinin de başlayacağını açıkladı. VOBJEKTİF'te yayınlanan yazısında opsiyon sözleşmeleri hakkında bilgi veren Kestelli, 2011 yılının çok önemli gelişmelerin yaşanacağı bir yıl olmasını beklediklerini söyledi.

EKSİKLİK GİDERİLECEK
Dünyanın önemli yazılım şirketlerinden İngiliz Patsystems ile yürüttükleri borsa yazılımı çalışmalarının bu yılın ilk çeyreğinde sonlandığına dikkat çeken Kestelli, "Bu tarihten itibaren artık opsiyon sözleşmeleri de devreye girmiş olacak. Piyasanın uzun zamandır ısrarla istediği bu sözleşmelerin işleme açılması ile VOB, hem çok önemli bir işlem hacmi yakalamış hem de sermaye piyasalarımızdaki önemli bir eksikliği gidermiş olacak" dedi.
VOB'da işlem görecek pamuk vadeli kontratlarının da önünün açılacağını dile getiren Kestelli, VOB'un da hissedar olduğu çok ortaklı Ege Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş'nin faaliyet iznini bu yılın ilk yarısında elde edip hizmete başlayacaklarını kaydetti.
VOB Genel Müdürü Çetin Ali Dönmez ise opsiyon işlemleri konusunda yurtdışı ve yurtiçi yatırımcılardan ciddi bir taleple karşı karşıya kaldıklarını belirterek, "Yatırımcılar bizi nerede görse opsiyonların ne zaman açılacağını soruyorlar" açıklamasında bulundu.
Türkiye aracılık sektörü için de opsiyon sözleşmelerinin işleme açılmasının önem taşığına işaret eden Dönmez, opsiyonun özellikle aracılık komisyon gelirlerinin artması ve yatırımcı tabanının genişlemesi açısından yeni bir soluk getireceğini vurguladı. Dönmez, "Bizim açımızdan da opsiyon sözleşmeleri ile birlikte önemli bir işlem hacmi artışı ihtimali var. Opsiyon sözleşmelerinin işlem hacmi bize benzer bazı ülkelerde son derece yüksek. Örneğin Güney Kore'de opsiyon sözleşmelerinin işlem hacmi, vadeli işlem sözleşmelerinin işlem hacminden kat kat yüksek. İnanılmaz rakamlara ulaşmış durumda. Bizim açımızdan bakıldığında işlem hacmimizin bir iki yıl içinde belki de 4-5 katına çıkması sürpriz olmayacak" diye konuştu.

CESARETİMİZ YETERLİ'
VOB olarak yaptıkları her işten ders çıkardıklarını ifade eden Çetin Ali Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ben iflah olmaz bir iyimser olarak yeni sözleşmelerin işlem hacmimize önemli katkıları olacağını düşünüyorum. Ayrıca biz VOB olarak yeni sözleşmeleri açma konusunda cesaretliyiz. Kendimize güveniyoruz. Sözleşmelerin başarısız olması da bizi yenilikçilik konusunda yıldırmayacak. Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Samuel Beckett'in ilginç bir sözü var: 'Dene yenil, yine dene yine yenil, ama her defasında daha iyi yenil.' Ülkemizin ve piyasaların menfaati için her zaman cesur adımlarla yenilik yapmaya devam edeceğiz."

Opsiyon işlemleri nedir?
Tercih anlamına gelen opsiyon, herhangi bir varlığı anlaşılan tarihte sabit bir fiyattan satma ya da satın alma hakkı veren araçları ifade ediyor. Opsiyon işlemlerine bir örnek vermek gerekirse; bir pamuk üreticisi, tarlasına yeni ektiği pamuğu hasat zamanında kilogramı 2 liradan satmak istiyorsa, belirli bir prim ödeyerek hasat zamanı 2 liradan satma opsiyonu satın alır. Hasat yapılırken piyasada pamuk fiyatı 2 liranın altına düşse bile ürününü 2 liradan satar. Fiyat 2 liranın üstüne çıkarsa, pamuğunu daha yüksek fiyata satma hakkına kavuşur.

Sanal yatırım simülasyonu hizmette
VOB, özellikle bireysel yatırımcılar ve üniversite öğrencileri için sanal yatırım imkanı sağlayan VOBXGAME simülasyonunu hizmete açtı. Günümüzde finansal piyasaların vazgeçilemez risk yönetim ve yatırım araçlarından olan vadeli işlem sözleşmelerinin daha iyi anlaşılabilmesi için tasarlanan VOBXGAME simülasyonuna www.vob.org.tr adresinden dileyen herkes kayıt yaptırabiliyor. Simülasyon ile kullanıcılar VOB'da işlem gören belli vadeli işlem sözleşmelerini alıp satabiliyor.
Özellikle bireysel yatırımcılara ve üniversite öğrencilerine yönelik olarak geliştirilen simülasyon VOB'da işlem gören vadeli işlem sözleşmelerinde alım satım işlemlerinin çok geniş kitleler tarafından öğrenilmesi için kolay bir yöntem sunuyor.

Yeni Asır
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: İzmir Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası İZVOB

Mesajgönderen Umut » Sal 22 Şub 2011, 15:18

Merkezi İzmir'de olan VOB popülerliğini giderek arttırıyor, yakında İMKB'ye alternatif bile olabilir.

VOB işlem teminatlarını düşürdü

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nın (VOB) ''ihracatçıların daha etkin kur riski yönetimi yapabilmesine destek amacıyla'' 23 Şubat 2011 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere işlem teminatlarını düşürdüğü bildirildi.

VOB'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, 23 Şubat 2011 tarihinden itibaren, nakit uzlaşmalı VOB-TL Dolar Vadeli İşlem Sözleşmelerinde 140 TL olan başlangıç teminatı 130 TL'ye,nakit uzlaşmalı VOB-TL Avro Vadeli İşlem Sözleşmelerinde 180 TL olan başlangıç teminatı 170 TL'ye, Fiziki (Hesaben) Teslimatlı VOB-TL Dolar Vadeli İşlem Sözleşmelerinde 14.000 TL olan başlangıç teminatı 13.000 TL'ye, Fiziki (Hesaben) Teslimatlı VOB-TL Avro Vadeli İşlem Sözleşmelerinde 18.000 TL olan Başlangıç Teminatı 17.000 TL'ye indirildi.
15 Şubat 2011 tarihinde Türkiye İhracatçılar Meclisi ile imzalanan işbirliği protokolü sonrasında, ihracatçının VOB'u daha fazla kullanmasını teşvik amacıyla işlem teminatlarının indirildiği ifade edilen açıklamada, ''VOB'da işlem gören döviz vadeli işlem sözleşmelerinin şirketlerimiz tarafından risk yönetimi anlamında daha fazla kullanılmasına dönük eğitim ve tanıtım faaliyetlerimiz de artarak devam edecektir'' denildi.

Yeni Asır
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: İzmir Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası İZVOB

Mesajgönderen Umut » Çrş 27 Nis 2011, 03:36

Hisse verdiler opsiyonu aldılar

SPK Başkanı Vedak Akgiray, dün hem VOB'da opsiyonların başlayacağı müjdesini verdi hem de hisse dağılımının değişeceğini açıkladı.
Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nda (VOB) yaklaşık 2 yıldır yaşanan hisse savaşı uzlaşma ile sonuçlandı. Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vedat Akgiray, VOB'da İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) yüzde 18 olan payının yüzde 40'a çıkarılması konusunda anlaşmaya varıldığını açıklarken, İzmir Ticaret Borsası (İTB) ve VOB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, "VOB'u daha da büyütmek için hisse vermeyi kabul ettik" dedi.

ÇALIŞTAYA GİTTİ
SPK Başkanı Vedat Akgiray, dün Dünya Bankası ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) işbirliğiyle hazırlanan "Özel Sektör Tahvili Piyasası Gelişimi: Öncelikler ve Güçlükler" raporunun değerlendirildiği çalıştayın açılışında, hem VOB'da opsiyonların başlayacağı müjdesini verdi hem de VOB'un hisse dağılımının değişeceğini açıkladı. Opsiyon işlemleriyle ilgili soruyu yanıtlayan Akgiray, "Karar verildi tabi. Ona yönelik birtakım değerleme çalışmaları dün bitti. Bu hafta toplantılar yapıp size duyururuz. Bizim önerimiz belliydi. VOB'un mülkiyet ve yönetim yapısında düzeltme olduğu sürece VOB'un Türkiye'nin türev borsası olmasını istiyoruz demiştik. Öyle olacağını umuyorum" yanıtını verdi. İMKB'nin VOB'daki payına ilişkin bir soru üzerine Akgiray, daha büyük paya sahip olması gerektiğini dile getirerek, "Şu anda yüzde 18 olan payı yüzde 40'lara çıkacak" dedi.

AMAÇ BÜYÜMEK
İTB ve VOB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ise, İMKB'ye VOB hissesi verilmesi konusunda prensipte anlaştıklarını açıkladı. Kestelli, "Tüm ortaklar hisse verecek. Henüz detayları açıklama noktasında değiliz. Ama prensipte anlaştığımızı söyleyebiliriz" dedi.

DÜNYA BORSALARI
Hisse dağılımı sonrasında VOB'da vadeli işlemlerin yanı sıra opsiyon sözleşmelerinin de işlem görmeye başlayacağını açıklayan Kestelli, "Biraz hisse vereceğiz ama opsiyonları da alacağız. VOB'un küçük kalması yerine büyütmeyi tercih ettik. Önemli olan borsayı büyütmek ve dünya borsaları arasına sokmak" diye konuştu.

VOB'un hisse dağılımı
TOBB yüzde 25
İMKB yüzde 18
İTB yüzde 17
Yapı Kredi Bankası yüzde 6
Akbank yüzde 6
Vakıf Yatırım yüzde 6
Garanti Bankası yüzde 6
İş Yatırım yüzde 6
Sermaye Piyasaları Aracı Kuruluşlar Birliği yüzde 6
Takasbank yüzde 3
Türkiye Sınai Kalkınma Bankası yüzde 1

Yeni Asır
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: İzmir Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası İZVOB

Mesajgönderen Umut » Prş 08 Mar 2012, 04:37

VOB kesinlikle İzmir’de kalmalı

Merkezi İzmir’de bulunan Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nın (VOB) çoğunluk hisselerinin İMKB’ye devredilerek, İstanbul’a taşınacağı yolunda yer alan iddialar nedeniyle...

İzmir Ticaret Borsası ve Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli bir açıklama yaparak, VOB’un, ortaklarının görüşü dahi alınmadan bir oldu bittiye getirilerek İzmir’den kopartılmaya çalışılma süreci yaşandığını ve bunu hiçbir şekilde kabul etmeyeceklerini belirtti.

Opsiyonlar açılsın
Kestelli şunları söyledi: “Üstelik bu başarıyı sadece V ile, yani vadeli işlemlerle yakalamıştır. Yapılması gereken VOB’un O’sunu yani opsiyonları da devreye sokarak bu önemli kurumun hızlı büyümesini sağlamaktır. “

Yeni Asır


VOB bir İzmir markasıdır, burada kalmalıdır.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: İzmir Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası İZVOB

Mesajgönderen Umut » Cmt 31 Mar 2012, 03:51

VOB, İstanbul'a taşınıyor

İstanbul'un Uluslararası Finans Merkezi olmasına ilişkin Strateji ve Eylem Planı gereği, VOB'un merkezinin İzmir'de kalamayacağı açıklandı

İzmir'in en önemli markalarından Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası'nın (VOB) İstanbul'a taşınması kesinleşti. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, borsanın merkezinin İzmir'de kalması için İzmir kamuoyunun hassasiyetini ileten VOB Yönetim Kurulu'na, AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait aracılığıyla verdiği cevapta, "İstanbul'u dünyanın en önemli finans merkezlerinden biri haline getireceğiz. Bu çerçevede VOB'un merkezinin de İstanbul'da olması gerekiyor. Aslında bu kararı çok daha önce almıştık ama o dönemde erteledik. VOB'un daha etkin ve daha güçlü olması için bu adımı atmak zorundayız" dedi.

BABACAN DUYURDU
VOB'un İstanbul merkezli hale gelmesinin İzmir'e olumsuz bir etkisi olmayacağını vurgulayan Babacan, "Ben bir Ankara milletvekiliyim. Buna rağmen Halkbank ve Vakıfbank'ın İstanbul'a taşınması kararını bizzat verdim. Aynı şekilde VOB konusundaki karar da bana ait. Hükümet olarak İzmir'i çok önemsiyoruz, başta İzmir Ticaret Borsası olmak üzere kentteki hiçbir sivil toplum kuruluşu ile bir sorunumuz yok" diye konuştu. VOB konusunda bir açıklama da Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'dan geldi. Bozdağ, 2009 yılında Resmi Gazete'de yayımlanan İstanbul'un Uluslararası Finans Merkezi (İFM) olmasına ilişkin Strateji ve Eylem Planı gereği VOB'un merkezinin İstanbul'a taşınacağını ve bu karardan bir geri dönüş olmayacağını söyledi.
Kurulduğu 2005 yılından bugüne işlem hacmini 150 kat artırarak Türk sermaye piyasasında önemli bir misyon üstlenen VOB'un İstanbul'daki yeni adresi Ataşehir'de kurulacak olan İstanbul Finans Merkezi olacak.

30 BİN KİŞİYE İŞ
New York, Londra ve Dubai'deki finans merkezlerinden daha büyük bir alanı kapsayacak merkezin inşaatına bu yıl içinde başlanması bekleniyor. 2 milyon 500 bin metrekare alan üzerine inşa edilecek Finans Merkezi'nde 560 bin metrekare ofis, 90 bin metrekare alışveriş, 70 bin metrekare otel, 60 bin metrekare rezidans ve 2 bin kişilik bir konferans merkezi olmak üzere 810 bin metrekare inşaat alanı bulunacak. Tamamlandığında 30 bin kişiye istihdam kapısı açacak olan merkez, Kapalıçarşı ve Topkapı Sarayı'nın esintilerini taşıyacak. 4 ana bölgeden oluşacak merkezin 2. bölümü banka ve finans merkezlerine ait olacak. VOB da bu bölümde faaliyet gösterecek. Proje tamamlandığında, BBDK, Halkbank, Vakıfbank, BBDK, SPK finans merkezine taşınacak. Özel bankalar ve finans kuruluşları için de alanlar oluşturulacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Finans Merkezi'ne ilişkin geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu toplantısında bir sunum yaptı. Projenin maketi Bakanlar Kurulu toplantısında bakanlar ve Erdoğan'dan tam not aldı.

Strateji ve eylem planı
Hükümetin VOB'u İstanbul'a taşıma kararına gerekçe olarak gösterilen "İFM Strateji ve Eylem Planı" 2009 yılında hazırlandı. Yüksek Planlama Kurulu'nun "İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Stratejisi ve Eylem Planı"na göre, İstanbul, öncelikle bölgesel, nihai olarak da küresel finans merkezi olacak. İFM'nin uzun soluklu ve süreklilik arz eden bir proje olduğu belirtilen Strateji ve Eylem Planı'nda, projenin başarısı ve temel belirleyicileri olarak, hukuk altyapısının güçlendirilmesi, finansal ürün ve hizmet çeşitliliğinin artırılması, basit ve etkin bir vergilendirme sistemi oluşturulması, düzenleyici ve denetleyici çerçevenin geliştirilmesi, fiziksel altyapının iyileştirilmesi, organizasyon yapısının kurulması ve insan kaynaklarının geliştirilmesi öngörüldü.
En azından 'O'yu istiyorlar

Taşınma tartışmalarıyla gündeme gelen VOB'un dün yapılan Genel Kurulu'nda "opsiyon işlemlerinin" yapılması istemi dile getirildi

SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

VOB Genel Kurulu dün İzmir Ticaret Borsası (İTB) Meclis Salonu'nda gerçekleşti. VOB ortakları ve yönetim kurulu üyelerinin katıldığı genel kurulda opsiyon işlemlerinin başlaması için gerekli hazırlıkların tamamlandığı, Sermaye Piyasası Kurulu'ndan onay beklendiği açıklandı. VOB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, genel kurulun çok olumlu geçtiğini belirterek, ortaklara 2011 faaliyetleri ile ilgili detaylı bilgi verdiklerini söyledi. Geçen yıl hem işlem adetlerinin hem hacimlerinin artığını belirten Kestelli, "Şimdi opsiyon işlemlerinin başlamasını bekliyoruz" dedi.
VOB Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Ali Dönmez ise ortaklara bazı şeyleri neden yapamadıklarını anlattıklarını söyledi. 2012'de yeni bir hikayelerinin olacağını belirten Dönmez, "Bu hikayemizin adı opsiyon. Biz teknik olarak hazırız. SPK onayını bekliyoruz. Normalde dünya genelinde opsiyonların işlem hacmi vadeli piyasaları geçer. Birkaç yıl içinde vadeli işlem sözleşmelerinden daha fazla opsiyon sözleşmesi bekliyoruz. Opsiyonları açabilirsek ilk yıl toplam işlem hacmimizin yüzde 15-20'sini opsiyonlardan yapabiliriz" diye konuştu. VOB'un 2011 yılı karının yaklaşık 7.5 milyon lira olduğunu belirten Dönmez, kar oranlarının daha yüksek olduğunu ancak SPK'ya yapmak zorunda oldukları ödemeden dolayı rakamın düştüğünü dile getirdi. Öte yandan VOB Yönetim Kurulu'nda Aracı Kuruluşlar Birliği temsilcisi Serdar Satoğlu yerine Zafer Onat yer aldı.

Yeni Asır


Lanet olsun yapacağınız işe! :twisted:
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: İzmir Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası İZVOB

Mesajgönderen mertoviçizmir » Cmt 31 Mar 2012, 15:55

hep istanbul ne var bu istanbulda ..madem tek basına istanbulu destekliyorsunuz o zaman izmirde - ankarada kimse yasamasın hepimiz giderim oraya .. nefret ediyorum istanbuldan gercekten.. Eger istanbul olmasaydı bugün izmir - ankara - antalya dünyanın en önemli sehirleri olacaklardı. Ama tek basına 15 milyon nüfusuyla ne kendine haylı var ne de bize.. istamiyorum istanbulu özerklik verin ülke yapın sizde kurtulun bizde !!!
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: İzmir Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası İZVOB

Mesajgönderen EnderYıldırım » Cmt 31 Mar 2012, 18:22

VOB için üzülmeye gerek yok, gideceği belliydi zaten...
İzmir için önemli olan Marble gibi önemli fuarlarını İstanbul'a kaptırmaması.
Artık VOB olmayacağına göre, Tarihi Elektrik Fabrikası için de başka bir çözüm yolu bulunmalı.
EnderYıldırım
 
Mesajlar: 532
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj
Kayıt: Prş 10 Mar 2011, 14:59

Re: İzmir Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası İZVOB

Mesajgönderen Umut » Cmt 31 Mar 2012, 18:59

VOB, elbette ki herhangi bir hemşehriye doğrudan katkısı olmasa da, şehrin ekonomik gücünün ve hareketliliğinin bir simgesiydi. Mevcut VOB yönetiminin VOB'u İzmir'de tutmak için hayli çaba gösterdiğini de biliyoruz. Umarım hükumeti bu yanlış karardan vazgeçirmeyi başarabilirler. Bu olaydan sonra hükumet kanadından kimsenin İzmir'i gerçekten düşündüğüne dair bir kanaatim kalmadı. İzmir'den bihaber bakan bey ise apayrı bir konu. Elektrik fabrikasıyla da ya ARKAS gibi bir şirket ilgilenir, ya da yine belediyeye kalır diye tahmin ediyorum.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: İzmir Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası İZVOB

Mesajgönderen mertoviçizmir » Pzr 01 Nis 2012, 02:20

vob gittikten sonra , fuarlar haydi haydi gider.. adamlar istanbulu ülke olarak görüyorlar resmen .. chp ve mhp ise apayrı bir rüya alemindeler zaten..izmirin chp li milletvekilleri uyuyorlarmı ? Neden bakanlara birsey söylemiyor kimse .. biz onları oraya kukla gibi otursunlar diye secmedik.. bakanlar ise eger vob un istanbula gitmesine sessiz kalırlarsa cok büyük prestij kaybedeceklerini bilsinler.. izmiride artık rüyadan uyanmalıdır ve bütün hepsine gerekli dersi vermelidir. yıllardır akp - chp cekişmesi bu sehri geride bıraktırdı. Adamlar simdide izmirin sembolik degerlerinialıyorlar. Bugün vob gider , yrn fuarlar gider , ertesi gün halk sehri terk eder. Ne tekimde öyle zaten . gecen yılki nüfus oranlarında izmir resmen kücülmeye gitti. Bu sehri bu hale düsürenleri Allah kahretsin ! yazıklar olsun
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Sonraki

Dön Fuarlar, Etkinlikler ve Turizm

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir

cron
Free Web Hosting