İzmir Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası İZVOB

Re: İzmir Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası İZVOB

Mesajgönderen Umut » Çrş 31 Eki 2012, 12:43

Yazıklar olsun, bu mu sizin hizmet anlayışınız?

İzmir'de şok: VOB'u İstanbul'a kaptırdık!

Türkiye’nin ilk ve tek türev borsası olan Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası (VOB)’na İstanbul yolu gözüktü. VOB kurucusu ve yüzde 17 hissesinin sahibi olan İzmir Ticaret Borsası(İTB), hükümetin VOB’u da Borsa İstanbul A.Ş.’ye dahil edilmesi çağrısına olumlu yanıt verdi. İTB ve VOB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, VOB’un yok olmasına neden olabilecek yeni bir mücadeleye girmeyeceklerini belirterek, “VOB’u tek başına Don Kişot gibi savunuyorum. Babacan’a ‘VOB İstanbul Borsası olsun’ diye mektup yazanlar var. Ne yazık ki kabul edelim önerisiyle size geldim. Biz pes ettik” diye konuştu.

EGEDESONSÖZ- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ve İstanbul Altın Borsası yerine yaklaşık 4 milyar lira değerinde Borsa İstanbul A.Ş. oluşturulması kararlaştırılırken, Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası (VOB) ortaklarına da kurulacak şirkete hisse devri karşılığında ortak olma teklifi geldi. Bu teklife olumlu yanıt veren İzmir Ticaret Borsası (İTB) meclisi, müzakereler için başkan Işınsu Kestelli’ye yetki verilmesi ve müzakereler sürecinde çalışacak bir komisyon kurulmasına oy birliği ile karar verdi. VOB’un yok olmasına neden olabilecek yeni bir mücadeleye girmeyeceklerini belirten İTB ve VOB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “VOB’u tek başına Don Kişot gibi savunuyorum. Babacan’a ‘VOB İstanbul Borsası olsun’ diye mektup yazanlar var. Ne yazık ki kabul edelim önerisiyle size geldim. Biz pes ettik” diye konuştu.
VOB’un İzmir’de kalması için Don Kişot gibi savaştığını ancak pes etmek zorunda kaldığını söyleyen Kestelli, “VOB’u tek başına küresel bir borsa haline getirmek için elimizden geleni yaptık. İMKB’nin hantallığını ve başarısızlığını, VOB’un başarısıyla örtmek istiyorlar. Daha fazla ayak diretirsek her aşamada önümüzün kesileceği aşikar. Ya VOB’un yok olmasıyla sonuçlanacak yeni bir mücadeleye gireceğiz ya da hakkımızı alarak yeni ve daha büyük işlere odaklanacağız” dedi.

Konuyu İTB Meclis Üyeleri’ne sunan Kestelli, tasarı ile İMKB ve İstanbul Altın Borsası’nın Borsa İstanbul çatısı altında birleştirilmesinin, VOB ortaklarına da istedikleri takdirde ellerindeki VOB hisselerini, belli bir çarpanla Borsa İstanbul hisseleriyle değiştirme çağrısı yapıldığını belirtti. Kestelli, “Bize ‘ellerinizdeki VOB hisselerine karşılık size Borsa İstanbul’un yüzde 5’ini verelim. Yeni borsanın yönetimine girin ve VOB’un kasasındaki nakit de size kalsın’ deniyor. Birleştirilmiş Borsa İstanbul’a biçilen tahmini değer 4 milyar lira civarında. VOB ortaklarına önerilen hisselerin değeri 200 milyon lira. Buna dağıtılacak kar payı eklenirse ortaya VOB için 240 milyon lirayı aşan bir değer çıkıyor” dedi. VOB’u 2005’ten bugüne büyük bir başarıya taşıdıklarını ifade eden Kestelli, “Ancak bazen ne kadar başarılı olursanız olun, esen sert rüzgarların yönünü değiştiremiyorsunuz. Türkiye ekonomisi büyüdü ama İMKB’nin hantallığı nedeniyle sermaye piyasası alması gereken mesafeyi bir türlü alamadı. VOB büyürken, İMKB sığ piyasa olarak kalmaya devam etti. Küresel krizin ardından siyasi irade sermaye piyasasını senkronize olarak büyütmek için adımlar attı. Bunun için İstanbul finans merkezi projesi üretildi. Bunun için İMKB devletleştirildi” şeklinde konuştu.

İTB MECLİSİNDE GERGİNLİK
Birleşme sürecinde pazarlık olup olmayacağını soran İTB Meclis Başkanı Halit Kaya, “Diğer ortaklar kabul etmezse ne olacak? Bunu daha geniş bir mecliste konuşalım” ifadesinde bulundu. İTB Meclis Üyesi Güngör Şarman, ise “Acele etmeyelim. Binde birlik şansımız varsa bile bunu değerlendirelim. 50 meclis üyemiz ile gidip AK Parti grup başkanları ile görüşelim. Milletvekillerini devreye sokalım. VOB’u kendi elimizle teslim etmeyelim” şeklinde konuştu. İtirazlar üzerine söz alan Kestelli ise “Bütün yetkiler elimizden alınıyor. Kabul etmezsek sıfır değer olacak. Vermezsek 2-3 yıl sonra o yetkiler de alınacak. Kabul etmemizde fayda var. VOB’u tek başına Don Kişot gibi savunuyorum. Babacan’a ‘VOB İstanbul Borsası olsun’ diye mektup yazanlar var. Ne yazık ki kabul edelim önerisiyle size geldim. Biz pes ettik” diye konuştu.

egedesonsoz.com
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj

Mesajgönderen Umut » Pzt 31 Ara 2012, 19:23

VOB macerası resmen sona erdi.

VOB tarih oluyor

Yeni Sermaye Piyasası Kanunu ile tüm borsalar Borsa İstanbul’un çatısı altında toplanırken, İzmir’deki Vadeli İşlemler Borsası da yeni oluşumun içine alınıyor

Sermaye piyasasının güvenilir, şeffaf, etkin, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamda işleyişi ve gelişmesini sağlamayı amaçlayan Sermaye Piyasası Kanunu, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Kanun, sermaye piyasalarında devrim olarak nitelendirilecek değişiklikler getirirken, Türkiye'deki tüm borsaları tek bir çatı altında toplayacak olan Borsa İstanbul Anonim Şirketi'nin de kuruluşunun yolunu açtı.
Yeni yasa ile 4 Şubat 2005 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çaldığı gong ile İzmir'de faaliyete geçen Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası tarihe karışacak. Borsa İstanbul'un esas sözleşmesinin tescil edildiği tarihten itibaren 1 ay içinde, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası A.Ş'nin ortaklarının talepleri halinde, bu şirkette sahip oldukları paylar karşılığında pay oranının 0.05 ile çarpılması yoluyla bulunacak oranda Borsa İstanbul payları verilecek. Bu hesaplamaya göre VOB ortaklarının payı yüzde 5 olacak. Ayrıca VOB'un 40 milyon liralık yedek akçesi de ortaklara devredilecek.

İMKB de yok
Kanuna göre, İMKB ve İstanbul Altın Borsası'nın yerine 'Borsa İstanbul' kurulacak. Borsa İstanbul, sermaye miktarı, payları, payların devir esasları, paylara tanınacak imtiyazlar, tasfiye, devir, birleşme, fesih, halk arz sınırlamaları, organları, komiteleri, hesapları ve karlarının dağıtımı ile teşkilatına ilişkin esasların yer aldığı sözleşme, SPK tarafından hazırlanacak ve ilgili bakanın onayına sunulacak. Şirket, bakan onayının ardından kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en geç 6 ay içinde doğrudan tescil ve ilan edilecek. İMKB ve İstanbul Altın Borsası'nın tüzel kişilikleri, Borsa İstanbul A.Ş'nin esas sözleşmesinin tesciliyle son bulacak. Şirketin esas sözleşmesinin tescil edilmesiyle İMKB ve İstanbul Altın Borsası'nın bütün varlık ve borçları, alacakları, hakları ve yükümlülükleri, her türlü kayıtları Borsa İstanbul'a devrolunacak.
Borsa İstanbul'un yüzde 49 hissesi Hazine, yüzde 51 hissesi kendi adına kaydedilecek. Şirketin sermayesinin yüzde 4'ü İMKB'nin mevcut üyelerine, binde 3'ü İstanbul Altın Borsası üyelerine eşit ve bedelsiz olarak, yüzde 1'i ise Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği'ne bedelsiz devredilecek. Borsa İstanbul'a ait payların bir kısmı, gerektiğinde stratejik ortaklıklar kurulması karşılığında ilgili taraflara veya teknoloji, teknik bilgi ve yetkinlik aktarılması karşılığında diğer borsalara ve piyasa ya da sistem işleticilerine devredilebilecek. 3 yıl içinde Borsa İstanbul'un elinde pay kalması halinde, paylar bedelsiz olarak Hazine'ye intikal edecek.
Borsa İstanbul'un kamuya ait paylarının kanun çerçevesinde halka arzı veya satışı Hazine Müsteşarlığı'nın bağlı bakanın önerisi üzerine Bakanlar Kurulu'nca belirlenecek esaslar çerçevesinde gerçekleştirilecek. Borsa İstanbul yönetim kurulu başkanı ve üyeleri seçilinceye kadar İMKB'nin mevcut başkanı, Borsa İstanbul'un yönetim kurulu başkanı olarak, İMKB'nin yönetim kurulu üyeleri de Borsa İstanbul'un yönetim kurulu üyeleri olarak görev yapacak.

Zarar edene ceza
Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan bilgi ve haber verenler 2-5 yıl arasında hapis cezası alacak. Sermaye Piyasası Kurulu Yasası'na göre yatırımcıların, yatırım kuruluşlarındaki nakit ve sermaye piyasası araçları ve mal varlığı, kamu alacakları için olsa dahi haczedilemeyecek, üzerlerine ihtiyati tedbir konulamayacak.
Üst üste 5 yıl dönem zararı eden halka açık ortaklıklarda, yönetim kuruluna aday göstermeye ilişkin imtiyazlar, SPK kararı ile kalkacak.
Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği 'Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği' olarak yeniden yapılandırılacak. SPK, borsaların ve piyasa işleticilerinin borsacılık faaliyetlerini düzenleme, gözetim ve denetim makamı olacak. Kanunla, borsaların anonim şirket olarak kurulmalarına yönelik düzenleme yapılıyor. 'Kira sertifikası' ve 'varlık kiralama şirketleri' kavramları ilk kez düzenlendi.

Yeni Asır

Yüzyılların ticaret kenti İzmir'in borsası VOB İzmir'den alındı.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Umut » Pzt 17 Şub 2014, 10:44

VOB - VİOP birleşmesi Ağustos 2013 itibariyle tamamlanmış. Gelişmeler şuradan takip edilebilir: http://borsaistanbul.com/urunler-ve-piyasalar/vob-viop

Yasal altyapısını bilmesem de umarım yakında İzmir'de yeni bir borsa görebiliriz.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Önceki

Dön Fuarlar, Etkinlikler ve Turizm

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir

Free Web Hosting