Karşıyaka Üniversitesi

Karşıyaka Üniversitesi

Mesajgönderen Umut » Çrş 01 Ara 2010, 19:26

KARŞIYAKA ÜNİVERSİTESİ GELİYOR…

Resim
Karşıyaka’nın büyük bir otel kent olmaktan çıkarılması amacıyla yapılan projelerin başında Karşıyaka Üniversitesi geliyor.
İlk etapta Karşıyaka Belediye Meclisi’nde kabul edilen imar planı değişikliğiyle ilçeye üniversite alanı kazandırıldı.
Projenin değişik aşamalarının ardından 1 / 25000’lik İmar planına 550 dönümlük Karşıyaka Üniversitesi kamusal alanı işaretlendi.
Toplam 550 dönümlük arazinin 293 dönümü cebel arazi, 250 dönümü ise sahipli.
Alanın 5 binlik ve binlik planları hazırlık aşamasında.
Karşıyaka Üniversitesi projesi, Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle tamamlanacak. Projeyle ilgilenen özel sektörden çeşitli yatırımcı firmalar ve eğitim kuruluşlarıyla da görüşmeler sürüyor.
Örnekköy’deki Zübeyde Hanım Huzur Evi’nin arka çaprazında inşa edilecek Karşıyaka Üniversitesi ilçenin bilimsel-eğitsel-kültürel-ekonomik-turistik yapısına önemli katkılar sağlayacak. Karşıyaka Üniversitesi sayesinde, Karşıyaka’da yaşayan ve üniversite çağına gelmiş binlerce Karşıyakalı genç yüksek öğrenim için ilçe dışına uzağa gitmek zorunda kalmayacak. Ayrıca ilçede kurulacak olan bu üniversiteye Karşıyaka ve İzmir dışından da binlerce öğrenci eğitim için gelecek ve bu sayede ilçenin ekonomisinde büyük bir canlanma ve zenginlik gerçekleşecek.
Resim

karsiyaka.bel.tr
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Karşıyaka Üniversitesi

Mesajgönderen cuscs » Pzr 26 Ara 2010, 13:46

BU, kuruluşu gerçekleşen Katip Çelebi Üniv.nden başka bir üniv. olacak? Eğer öyleyse, Katip Çelebi'nin yeri neresi olacak, biliyor musunuz?
cuscs
 
Mesajlar: 76
Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj
Kayıt: Prş 09 Ara 2010, 22:35

Re: Karşıyaka Üniversitesi

Mesajgönderen Umut » Pzr 26 Ara 2010, 18:24

Bu üniversite Katip Çelebi Üniversitesi değil. Katip Çelebi Üniversitesi'nin rektörü belli oldu, ancak henüz fakültelere yer tahsisi yapılmadı. Önümüzdeki günlerde belli olur. Katip Çelebi Üniversitesi şu birimlere sahip olacak:

- iktisadi ve idari bilimler fakültesi
- mühendislik ve mimarlık fakültesi
- orman fakültesi
- sağlık bilimleri fakültesi
- tıp fakültesi
- diş hekimliği fakültesi
- eczacılık fakültesi
- gemi inşaatı ve denizcilik fakültesi
- su ürünleri fakültesi
- turizm fakültesi
- yabancı diller yüksekokulu
- sosyal bilimler enstitüsü
- fen bilimleri enstitüsü
- sağlık bilimleri enstitüsü

Detaylar belli olunca ayrı bir başlık açılabilir. Ayrıca Sağlık temalı olması planlanan bir üniversite daha kuruluyor. Adı Şifa Üniversitesi.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Karşıyaka Üniversitesi

Mesajgönderen cuscs » Pzr 26 Ara 2010, 21:22

Atatürk Eğ. Araş. Has. başhekimi, K. Çelebi'nin rektörü olmuş. Orası aynı zamanda Tıp Fak.nin eğitim-araştırma hastanesi olacak gibi görünüyor (afiliye hastane denen bir kavram var, ABD'de filan, öyle sanırım)

Şifa da resmi gazetede yayınlanmış mı, henüz plan aşamasında mı?
cuscs
 
Mesajlar: 76
Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj
Kayıt: Prş 09 Ara 2010, 22:35

Re: Karşıyaka Üniversitesi

Mesajgönderen Umut » Pzt 27 Ara 2010, 14:22

Şifa için mecliste karar çıkmış ancak, henüz resmi gazetede yayınlanmamış.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Karşıyaka Üniversitesi

Mesajgönderen Mesut » Pzr 15 Kas 2015, 15:13

Karşıyaka’nın üniversite hayali gerçek oluyor

Karşıyaka’nın yıllardır süren üniversite hayalini sona erdirmek isteyen Karşıyaka Belediyesi, Ege Üniversitesi ile dev bir işbirliğine imza attı. Hayırsever Ayşe Necla Karadavut tarafından bağışlanan Dedebaşı’ndaki boş arazide Sağlık Bilimleri Fakültesi ve buna bağlı meslek yüksekokulu ile sağlık polikliniği ve diş polikliniği kurulması için imzalanan protokolde 'temel atma' aşamasına gelindi. Üniversite binası ve spor salonu için ilk kazma 25 Kasım'da Çarşamba günü törenle vurulacak. İnşaat 18 ayda tamamlanacak.


İZMİR - Karşıyaka’yı bir üniversite kenti yapmak için çıkılan yolda ilk adım geçtiğimiz aylarda atıldı. 'Madalyalı' hayırsever Ayşe Necla Karadavut, Dedebaşı'nda uzun yıllar atıl kalan arazisini, üniversite yapımı için bağışlayabileceğini bildirdi. Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ve hayırsever Karadavut adına Av. Süleyman Okay bir araya gelerek ortak protokolü imzaladı.

Resim

İNŞAAT 18 AYDA BİTECEK
Protokolün ardından yasal süreç başladı. Alana yönelik imar düzenlemeleri Karşıyaka Belediyesi tarafından yapıldı, Büyükşehir Belediyesi onayladı. Proje için inşaat ruhsatı da alındı. Üniversite binasının temeli 25 Kasım Çarşamba günü, saat 11.00'de görkemli bir törenle atılacak. İnşaat çalışmaları 18 ay sürecek.

Resim

PROJEDE NELER VAR?
Protokole göre; Devlet Üstün Hizmet Madalyası’na sahip Ayşe Necla Karadavut tarafından bağışlanan Anadolu Caddesi üzerindeki araziye, aile tarafından yükseköğretim binası ve spor kompleksi inşa ettirilecek. Ege Üniversitesi burada Sağlık Bilimleri Fakültesi ve buna bağlı meslek yüksekokulu ile sağlık polikliniği ve diş polikliniği kuracak. Spor kompleksi ise Karşıyaka Belediyesi’ne tahsis edilecek; belediye ve üniversite tarafından ortaklaşa kullanılacak. Spor kompleksi ve üniversite binasına, “Suat Cemile Balcıoğlu” ismi verilecek.

ÜNİVERSİTE KENTİ KARŞIYAKA
Karşıyaka’ya üniversite kazandırmaktan büyük heyecan ve gurur duyduklarını belirten Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Eğitime çok önemli katkılarda bulunan değerli bağışçımız Ayşe Necla Karadavut'a ve Ege Üniversitesi'ne teşekkür ediyorum. 30 Mart yerel seçimlerinin ardından, Karşıyakamızı kültür, sanat, turizm ve spor alanlarında marka kent haline getirme hedefi koymuştuk. Kısa sürede 'Üniversite Kenti’ hedefimizi de gerçekleştirmiş olduk. Bu protokole imza atmaktan ve üniversiteyi kentimize kazandırmaktan onur duyuyorum. Umarım Karşıyakamız sağlık alanında da kalkınarak en önemli marka ilçelerden biri olacaktır” dedi.

SÜREÇ SORUNSUZ İLERLİYOR
Bağışçı Ayşe Necla Karadavut'un avukatı Süleyman Okay ise "Fikrin ortaya çıkmasından sonra süreç çok hızlı ve sorunsuz ilerledi. Bu noktada belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Temeli attıktan sonra da çalışmaları hız kesmeden sürdüreceğiz" dedi.

http://www.egedesonsoz.com/haber/Karsiy ... yor/912826
Kullanıcı avatarı
Mesut
 
Mesajlar: 868
Beğendikleri: 304 mesaj
Beğenilenleri: 352 mesaj
Kayıt: Pzt 04 Şub 2013, 05:13
Konum: İzmir


Dön Sağlık, Eğitim ve Sosyal Hizmetler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron
Free Web Hosting