İzmir Üniversitesi Haberleri

İzmir Üniversitesi Haberleri

Mesajgönderen cuscs » Pzr 03 Nis 2011, 03:28

İzmir Üniversitesi Tire’nin tarih ve kültürünü uluslararası platforma taşıyacak

İzmir Üniversitesi ile Tire Kültür, Sanat, Çevre ve Turizm Derneği arasında imzalanan protokolle hazırlanacak tarih envanteri ve geleneksel el sanatlarının yaşatılması çalışmaları, Tire tarih ve kültürünü UNESCO’ya taşıyacak.
Bilim dünyasına uluslararası katkılarının yanı sıra hayata geçirdiği topluma duyarlılık projeleri ile de dikkat çeken İzmir Üniversitesi, Tire tarih ve kültürünü uluslararası arenaya taşımaya hazırlanıyor. Tire Kültür, Sanat, Çevre ve Turizm Derneği ile İzmir Üniversitesi arasında imzalanan protokolün yanı sıra, İzmir Kalkınma Ajansı’na (İZKA) proje başvurusunda bulunuldu.
Dünya kültür mirasına aday olacak

Tire Kültür, Sanat, Çevre ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Seyfullah Ayvalı ve eski Tire Belediye Başkanı Sıtkı İçelli, İzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayhan Erciyeş’i ziyaret etti. Ziyarette Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Meltem Öztürk, İzmir Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Ahmet Kaşlı ve Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Ertuğrul Gökhan Kaçan da bulundu.

İmzalanan protokolün üniversite adına büyük önem taşıdığını dile getiren Rektör Erciyeş, “Üniversitelerin üç önemli görevi vardır: kişiye bir meslek edindirmek, bilimsel araştırma yapmak ve ürettiği bilgiyi topluma aktararak ona yol göstermek ve hizmette bulunmak. Üç büyük din için özel bir konuma sahip, tarihi ve kültürü ile öne çıkan Tire’nin dünya tarihinde hak ettiği yeri alması için çalışacak olmak bizi çok mutlu ediyor” diye konuştu.
İlk defa bir üniversitenin Tire tarih ve kültürü için özel bir projeye imza atacağını dile getiren Dernek Başkanı Ayvalı, “Tire’nin geleneksel el sanatları ve tarihi envanterinin web ortamına aktarılması ve 4 farklı dile çevrilmesi çalışmaları ile Tire, UNESCO’nun Dünya Tarih ve Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne hem tarihi eserler bakımından hem de geleneksel el sanatları açısından aday olacak” dedi. Tarih gün ışığına çıkacak

Projelerinin Tire tarihi üzerine Tire’de düzenlenecek bir sempozyumun yanı sıra Tire’yi tanıtacak kitap, afiş ve broşür basımı ile konser, geleneksel el sanatları ürünlerinin üretimi ve satışı gibi etkinlikleri de içerdiğini ifade eden Tire Tarihini Koruma Platformu Başkanı, Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Öztürk, “Tüm çalışmalarımız için İZKA’ya proje başvurusunda bulunduk. Çalışmalarımız sadece bu proje ile sınırlı kalmayacak. Tire, tarihçilerin deyimiyle Anadolu tarihinin yeniden yazılmasına yol açacak bir birikime sahip. Hak ettiği ilgiyi de elde edememiş bir kent aynı zamanda. İzmir Üniversitesi olarak Tire’deki tarihsel zenginliğin önündeki perdeyi aralayarak, Tire’yi gün ışığına çıkaracağız. Eserlerin korunması amacıyla hukuksal mekanizmalar da dahil olmak üzere Tire’nin UNESCO Dünya Mirası Listesine iki daldan adaylığı konusunda gerekli girişimleri başlatacağız” dedi.

Yeni projeler yolda
Dernek Başkanı Ayvalı ziyarette, Tire’nin, başka örneği bulunmayan el sanatlarını icra eden az sayıda zanaatkarın kalması ve gelecekte bu sanatların tarihe karışacağı endişesini taşıdıklarını ifade etmesi, üniversite ile dernek ortaklığında gerçekleştirilecek yeni projelere de zemin hazırladı. İzmir Üniversitesi’nin toplumun her kesimine yönelik hizmet verdiği Sürekli Eğitim Merkezi aracılığı ile Tire’de geleneksel sanatlara yönelik kurslar düzenleyebileceği bilgisini veren Prof. Dr. Erciyeş, “Gelecek yıllarda Meslek Yüksekokulumuza ait Tire’de hayata geçirebileceğimiz bölümler aracılığı ile de bölgeye hizmet verebiliriz” diye konuştu.

http://www.izmirdesanat.org
cuscs

Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj

Re: İzmir Üniversitesi Haberleri

Mesajgönderen Umut » Pzt 08 Ağu 2011, 20:40

İzmir Üniversitesi, yeni yapılan Medical Park İzmir Hastanesi bünyesinde bir tıp fakültesi açıyormuş. Önümüzdeki yıldan itibaren öğrenci almaya başlayacaklarmış.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj

Mesajgönderen Umut » Cum 25 Kas 2016, 00:09

Böyle bir başlığımız varmış, son durumu yazalım.

İzmir Üniversitesi FETÖ/PDF operasyonları kapsamında kapatıldı. Daha sonra CHP'nin önerisi ile devlet üniversitesine dönüştürülerek İzmir Demokrasi Üniversitesi adıyla yeniden açıldı. Yakında rektör atamsı yapılır ve yapılanma faaliyetleri başlar diye tahmin ediyorum.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğenilenleri: 381 mesaj

Mesajgönderen Umut » Cmt 03 Şub 2018, 20:55

İzmir Demokrasi Üniversitesi faaliyete başladı. Web sitesi: www.idu.edu.tr
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi