Konak Belediyesi tarafından hazırlanan Mask Müzesi Açıldı

Mesajgönderen cuscs » Pzr 15 May 2011, 22:09

Konak Belediyesi tarafından hazırlanan Mask Müzesi sinema oyuncusu Kadir İnanır’ın da katılımıyla açıldı. Resim

Açılışta konuşan Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi’nden sonra ikinci butik müze olan Mask Müzesi’ni açmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, İzmir’in butik müzeler şehri olma yolunda adım adım ilerlediklerini söyledi. Tartan, konuşmasının ardından sinema sanatçısı Kadir İnanır ile birlikte müzenin açılışını yaptı.

Törene katılanlar daha sonra müzeyi gezerek, maskları yakından görme imkanı elde ettiler.
Konak ilçesi Alsancak semtindeki tarihi bir binada ziyarete açılan müzede, tiyatro ve ritüel maskların yanı sıra Endonezya, Aborjin ve Afrika kabile maskları gibi çok sayıda mask yer alıyor.

Tiyatro sanatçısı Müjdat Gezen’in bağışladığı 150 parçalık mask koleksiyonu ve el yapımı 95 eserin de bulunduğu müzede, kazılarda ortaya çıkan ve geçmişi 9 bin yıl önceye dayanan ilk maskın, taştan yapılmış bir örneği de bulunuyor.

Dinsel tören, tiyatro ve dans olarak 3 bölümde kategorilendirilerek sergilenen masklara yenilerinin eklenmesi hedefleniyor. Müzede ilk etapta 250 mask, ziyaretçilerin karşısına çıkacak.
cuscs

Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj

Dön Sağlık, Eğitim ve Sosyal Hizmetler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir

Free Web Hosting