İzmir Digital Arşiv Kent

İzmir Digital Arşiv Kent

Mesajgönderen mertoviçizmir » Çrş 10 Eki 2012, 21:47

İzmir, 10 Milyon Liralık Yatırımla Türkiye'nin Dijital Arşiv Merkezi Oluyor

Avrupa'nın en büyük, dünyanın ikinci büyük dijital arşivi İzmir'de açıldı. TTNET ve Türk Telekom, 1,5 milyar sayfalık dokümanını bu merkezde saklayacak. 10 milyon liralık yatırımla açılan merkez, ilk etapta 750 kişiye, orta vadede 2 bin istihdam sağlayacak. Merkez, Türkiye'nin hafızasının elektronik ortamda depolandığı beyni olacak.

İzmir'in Menderes ilçesinde Kod-A şirketi tarafından kurulan İzmir Dijital Arşiv Kenti, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla hizmete girdi. Dijital arşivleme hizmeti verecek olan merkezin açılışına, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Türk Telekom Genel Müdürü Tahsin Yılmaz ve Vodafone İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray da katıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, açılış töreninde yaptığı konuşmada, İzmir'in bu yatırımla Türkiye'nin dijital hafızası olacağını söyledi. Yıldırım, "Bugün sadece İzmir için değil, Türkiye için çok önemli bir hizmeti İzmir'e getirmenin, İzmir'i Türkiye'nin dijital arşiv merkezi yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz." dedi.

Her yapılan işin bilgiye, bilişime çıktığını, geleceğin bilişimle şekilleneceğine işaret eden Yıldırım, şöyle devam etti: "İşte bu nedenle İzmir'i yatırım zengini yapacak, İzmir'in geleceğini oluşturacak 35+ proje içerisinde bilişim projelerine özel önem verdik. 35 projemiz arasında yer alan Dijital Arşiv Kent Projesi'nin ilk ayağını da Kod-A firmamız ile birlikte bugün burada oluşturuyoruz. Kod-A, 2006 yılında kurulmuş, genç bir bilişim şirketi olmasına rağmen Fransa'dan Belçika'ya Uzakdoğu'dan Kuzey Amerika'ya kadar birçok ülkeye yazılım ihracatı yapıyor. Dijital arşiv konusunda da dünyanın önde gelen, Türkiye'nin ise ilk firması. İzmir'e de yatırım yaptı ve 10 dönümlük arazisine bu güzide merkezi kurdu. Merkezin kapasitesi 2 bin 500 kişi. Şimdiden istihdam edilen gencimizin sayısı 700'ü aşmış durumda. Bu, 7 büyük fabrikanın yapabileceği istihdamdan bile fazla."

'İZMİR, TÜRKİYE'NİN DİJİTAL BEYNİ OLACAK'

Dijital arşiv kurmanın kolay olmadığını vurgulayan Bakan Yıldırım, İzmir'in bu konuda stratejik merkez olacağını kaydetti. Merkezde kamu kurumlarının, özel firmaların evraklarının hepsi taranarak dijital ortama aktarıldığını dile getiren Bakan Yıldırım, "Yakında burası da yetmeyecek, İzmir'in dijital arşiv merkezini daha da büyüteceğiz. Binlerce gencimiz bu merkezde çalışacak. Bankalardan sigorta şirketlerine, cep telefonu operatörlerinden bakanlıklara, Türkiye'nin evrak hafızasını, kurumsal hafızasını burada kayda geçirecekler, depolayacaklar. Dijital Arşiv Kent Projesi'ne ayrı önem atfetmemizin, bu merkezin İzmir'de kurulmasının bir anlamı daha var. Bu merkez ile İzmir bilişim merkezi olmanın yanında 'stratejik' bir merkez de oluyor. Türkiye'nin hafızasının elektronik ortamda depolandığı beyni oluyor. Bu kadar bilgi bırakın dosyaları, klasörleri, binalara sığmıyor. Şimdi milyonlarca sayfayı el kadar bir cihazda taşır hale getirecek bu sistem kurulmuş oldu. Bu sistemde güvenlikse güvenlik var. Tasnif etme zorluğu yok. Tuşa basıyorsunuz istediğiniz evrak, ister ekleriyle, ister içindeki cümleyle ekrana geliyor. Sizden ve yetki verdiğiniz kişilerden başka kimse bu belgelere ulaşamıyor. İstediğiniz zaman diliminde evraka ulaşma imkanına sahipsiniz. Yangın oldu, deprem oldu, su bastı, fırtına çıktı, eyvah bizim arşiv kül oldu, sel oldu kaygısı artık tarihe karışıyor." diye konuştu.

"Türk Telekom VE TTNET'İN 1,5 MİLYAR SAYFALIK DOKÜMANI BU MERKEZDE SAKLANACAK"

Türk Telekom Genel Müdürü Tahsin Yılmaz ise giderek dijitalleşen dünyada veri saklamanın öneminin de arttığını vurguladı. Merkezde 1,5 milyar sayfalık doküman saklayacaklarını kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu: "Arşivlemenin dijital ortamda yapılmasıyla Türk Telekom Grubu olarak kağıt kullanımını en aza indirerek 4 yılda yaklaşık 54 bin ağacı kesilmekten kurtaracağız. 600 kişiyle 1,5 milyarı aşan sayfamızın işleneceği merkezde, 4 yıl boyunca yapılacak işlemlerden doğacak yaklaşık 79 milyon müşteri seti işlenecek ve arşivlenecek. Fiziksel arşivde 300 bin kutu evrak saklanacak. Evraklar 81 ilde 1.700 ayrı noktadan toplanacak. Böylece hem Türkiye'nin dijital dönüşümüne katkıda bulunacağız hem de müşteri memnuniyetimizi daha da artıracağız."

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer de veri trafiğinin hız trafiğini ifade ederek altyapı yatırımlarının artırılması gerektiğini vurguladı. Acarer, veri trafiğinin önümüzdeki yıllarda daha da artacağını bu nedenle Kod-A gibi dijital arşivler ve veri merkezlerinin önemli olduğuna işaret etti.

Kod-A Genel Müdürü Ersin Taşkın da konuşmasında merkezde 750 çalışanla hizmet verdiklerini belirterek şu bilgileri verdi: "Bugün Türkiye'nin dört bir yanından büyük kurumsal firmaların evrakları bu üsse gelerek kargo kabul, evrak kontrol, tasnif, tarama, veri girişi, validasyon, kutulama ve arşivleme hizmetlerine tabii tutulmakta. Tesis ekim ayı başından beri 750 çalışanı ile hizmet vermekte. Ancak hedef beş bin çalışanı, milyarlarca belgesi ve petabaytlarca datası ile mini bir bilgi-belge kentine dönüşerek İzmir'i bilgi-belge teknolojileri ve hizmetleri alanında bir dünya markası yapmak. Projenin vizyonu İzmir Bilişim Şehri Projesinin en yüksek istihdam sağlayan bileşeni olmak."

"KOD-A, Avrupa'NIN EN BÜYÜK, DÜNYANIN İKİNCİ BÜYÜK ŞİRKETİ"

10 milyon TL'lik yatırımla Menderes'te kurulan Kod-A İzmir Dijital Arşiv Kenti projesi, kendi alanında Avrupa'nın en büyük ilk, dünyanın ikinci büyük projesi olma özelliğini taşıyor. İzmir Dijital Arşiv Kenti'nde müşteri dosyaları dünya standartlarında arşivleniyor ve müşteri verileri bilgi güvenliği standartlarına uygun bir şekilde saklanıyor. DAS otomasyon sistemi ile müşteri evrakı sahada oluştuğu andan fiziki arşive kaldırıldığı ana kadar takip ediliyor, dijitalleştirilen müşteri belgelerine her noktadan hızlı ve güvenli ulaşım sağlanıyor. Veri validasyonu ile müşterilerin doğru anlaşılması ve talep edilen hizmetlerin hatasız yerine getirilmesi mümkün oluyor.

kaynak: haberler
En son mertoviçizmir tarafından Pzr 07 Ağu 2016, 19:06 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: İzmir Digital Arşiv Kent

Mesajgönderen Umut » Cmt 24 Kas 2012, 02:54

Özel sektör yatırımlarını hizmet diye yutturmak da yeni moda heralde.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: İzmir Digital Arşiv Kent

Mesajgönderen mertoviçizmir » Cmt 24 Kas 2012, 14:30

özel sektör babasının hayrına izmire yatırım yapmıyor. Hele ki istanbul gibi bir dev varken. Tesvik veriliyor olması iyi birsey.
En son mertoviçizmir tarafından Pzr 07 Ağu 2016, 19:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: İzmir Digital Arşiv Kent

Mesajgönderen Umut » Cmt 24 Kas 2012, 17:06

Teşvik konusunu hiç açma istersen, İzmir sanayisi tümüyle şikayetçi teşvik saçmalığından. İstediğin herkese sorabilirsin.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: İzmir Digital Arşiv Kent

Mesajgönderen mertoviçizmir » Cmt 24 Kas 2012, 17:44

tesvik konusunda izmir - bursa - istanbul - ankara icinde aynı durum gecerli. O yüzden kızılacak bir durum yok ortada.
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: İzmir Digital Arşiv Kent

Mesajgönderen Umut » Cmt 24 Kas 2012, 17:50

Ankara ve Bursa şehir merkezleri komşu illere epeyce uzak o yüzden sorun olmuyor. İstanbul ise doldu taştı zaten. Bu teşvik yasası ile en çok İzmir mağdur olmaktadır. O yüzden kızılacak bir durum var kesinlikle.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir


Dön Sağlık, Eğitim ve Sosyal Hizmetler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron
Free Web Hosting