Kadifekale Kentsel Dönüşüm ve Rekreasyon Projesi

Re: Kadifekale Kentsel Dönüşüm ve Rekreasyon Projesi

Mesajgönderen Umut » Pzr 27 Mar 2011, 15:32

EnderYıldırım yazdı:O halde maskın en yakın çevresindeki alan kamulaştırılmalı, düzeltilmeli, en azından yeşil gözükmeli.
Bazı durumlarda kentin prestiji için acele edip direkt müdahale etmek gerektiğini düşünüyorum.
Maddi açıdan bedeli fazla olsa bile...

Bu yazdıklarınıza kesinlikle katılıyorum. Hem maskı çevreleyen alan küçük olduğu için bu işin maliyeti de çok fazla olmayacaktır. Yeter ki istensin. Bu mask her ne kadar hoş ve farklı bir sembol olsa da yapılmasını gereksiz buluyordum. Ama madem yapıldı, çevresinin de yakışır şekilde düzenlenmesi gerekir. Burası çok güzel bir park yahut koruluk olabilir. Çevrede(özellikle de karşı tepede) yıkımlar var, ancak yavaş ilerliyor. En azından maskın yakın çevresinin acil bir operasyonla düzenlenmesi gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj

Mesajgönderen EnderYıldırım » Pzt 11 Nis 2011, 19:35

Yıkımlardan sonra oluşturulacak rekreasyon projesi için Yeşildere tarafından giriş ve büyük otopark yapılacak...
Değişmez hayalimiz; Agora'dan Kadifekale'ye temizlenmiş bir ortam ve teleferik...
Ancak, Yeşildere'den Kadifekale'ye doğru da teleferik yapılmalı diye düşünüyorum.
Hem Yeşildere tarafı, hem de gelecekte Agora'ya doğru çift taraflı, tek merkezli teleferik fikri bence çok uygun. Sizce??
EnderYıldırım

Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj

Mesajgönderen EnderYıldırım » Sal 12 Nis 2011, 21:07

Kadifekale dev park olsun

ZAMAN su gibi akıp gidiyor. Kimin önce göçüp gideceği de belirsiz. Dostlarım “Hayata küsme, Çağlayan’a yakışır şekilde yoluna devam et. İbrahim Irmak yakışmıyor sana durmak. Çevre yazılarını bekliyoruz” diyor. Sağ olsun herkes beni hayata döndürmeye çalışıyor. Bu yazılar da onların zorlamasıyla oldu. İnşallah tekrar yaşama tutunabiliriz. Baştan söyleyeyim. Kusurum olursa affola...
Pazartesi günü Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, geleceğin İzmir’ini anlattı. Sunum yaptığı mekan Büyükşehir’in restore ettiği Varyant’taki Şato’ydu. Bir söz var biliyorsunuz. “Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur” diye.
Bir zamanlar korku şatosuna dönüşen mekan şimdi cennetten bir köşe olmuş. İzmir, konuklarını göğsünü gere gere ağırlayabileceği eşsiz körfez manzaralı bir yer kazanmış. Ben Şato’nun içiyle ilgilenmedim. Benim için önemli olan çevresiydi. Yeşil dokuyla kaynaşan tesis de 10 numaraydı. O mekanda Başkan Kocaoğlu, Körfezin temizlenmesi için yapılması gerekenleri anlattı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bu konuda verdiği destek sözü için teşekkür etti. Yıllardır Körfez’in kurtulması için yazılar yazan bendeniz de yanımda oturan Fikret Kalmuk’a, “Yüzülecek hale getirsinler şu körfezi ben de ikisi için destan yazıp teşekkür edeceğim” dedim.

Başkan Kocaoğlu, kent yenileme projesinden bahsederken, Kadifekale’nin ağaçlarla kent ormanına dönüştürüleceğini söyledi. İşte kentlilik bu dedim içimden. Zira yeşil doku medeniyet ölçüsü biliyorsunuz. Şehirlerde bina dikmek ne kadar önemliyse, ağaç dikmek de o kadar önemli. İnsanların ruhlarını özgürlüğe kavuşturacakları, nefes alacakları yerleri yaratamazsanız mutsuzluk katsayısını yükseltirsiniz. Benim buradan bir önerim var. Kadifekale’yi lütfen devasa bir parka dönüştürün. Öyle bir park yapalım ki, değil İzmirliler, geziye gelen turistler burayı anlata anlata bitiremesin. Bu konuda dünyada birkaç örnek var. Biz şimdi sizlere İsrail’dekini verelim ve nasıl bir mekan yaratılmış hep beraber fotoğrafa bakarak seyredelim.

Şimdi sizlere İsrail’in liman kenti Hayfa’daki Bahai Park’tan notlar verelim. Ve “Bu konuda siz ne dersiniz” diye de soralım. Uzunluğu üç kilometreden fazla Hayfa kentinin en yüksek noktasından başlayıp, aşağıya ana caddeye kadar uzanıyor. Kanadalı bir peyzaj mühendisinin tasarımı, büyüklü küçüklü ağaçlarından çiçeklerine kadar her şey simetrik. Parkın sağ tarafında ne tür bitkiler varsa sol tarafında ve aynı hizada aynı bitkiler var. İçinde mini havuzlar, şadırvanlar, oturma mekanları... Park envai çeşit bitkilerden oluşan bir tablo gibi..
Parkın içinde 240 kadar görevli gönüllü olarak çalışıyor.
Yerlerde bir çöp değil toz bile bulunmuyor. Parka girenler denetimden geçiyor. Üst baş araması gibi. Anne ve babalara çocukların zarar vermemesi için neler yapmaları gerektiği anlatılıyor. Güvenlik ekipleri, siz farkında olmadan adım adım sizi izliyor. Parka giren herkesin isim adres ve telefon numaraları kayıt ve giriş saatleri kayıt edilerek, belli bir süre içinde parkı terk etmeleri isteniyor.
Türkçe dahil çeşitli dillerde bastırılmış mini broşürlerle bilgi verildiği gibi İngilizce, İspanyolca, Almanca, İtalyanca dillerini bilen rehberler de her an
hizmette.

İbrahim IRMAK - Hürriyet

Bahai Park, Hayfa, İsrail

Resim

Resim ortada...
Yalnız belediyenin, bu şekilde estetik bir peyzaj uygulaması değil de, İnciraltı'ndaki gibi bir kent ormanı gerçekleştireceğini tahmin ediyorum...
Ancak tarihi Pagos'a harika bir peyzaj yakışır...

Resim
EnderYıldırım

Mesajgönderen Umut » Sal 12 Nis 2011, 21:49

EnderYıldırım yazdı:Yıkımlardan sonra oluşturulacak rekreasyon projesi için Yeşildere tarafından giriş ve büyük otopark yapılacak...
Değişmez hayalimiz; Agora'dan Kadifekale'ye temizlenmiş bir ortam ve teleferik...
Ancak, Yeşildere'den Kadifekale'ye doğru da teleferik yapılmalı diye düşünüyorum.
Hem Yeşildere tarafı, hem de gelecekte Agora'ya doğru çift taraflı, tek merkezli teleferik fikri bence çok uygun. Sizce??

Agora ve Kadifekale'yi bağlayan, antik tiyatronun da yanından yahut üzerinden geçen bir teleferik hattı mutlaka yapılmalıdır. Hem önemli tarihi yerlerimiz birbirine bağlanarak ulaşım kolaylaşmış olur, hem de teleferiği kullananlar muhteşem bir manzaraya tanıklık etmiş olurlar. Hatta, Ticaret Odası Başkanı bu konuda projelerinin hazır olduğunu, gerekli planlar yapılıp izinler alındığında hattı kendilerinin inşa edip işletebileceklerini açıklamıştı. Başkan Kocaoğlu'nun da teleferik konusuna sıcak baktığı daha önce medyada yer almıştı.

Kalenin arka tarafına da bir teleferik hattı yapılabilir, bence çok güzel olur. Ancak kalenin arka tarafı için tam olarak ne düşünülüyor? Bu bölge nasıl planlandı? Bu soruların yanıtını detaylı olarak bilemediğimizden bu teleferik hattının ne kadar işlevsel ve ne kadar uygulanabilir(fizibilite durumu) olduğunu kestirmek güç. Güzel olacağını düşünüyorum, ancak en azından şimdilik önceliği düşük.

Hayfa fotoğraflarındaki peyzaj muhteşem. Kadifekale'nin Yeşildere tarafına bakan arka cephesinin maliyet ve konum nedeniyle bu kadar şık bir şekilde düzenleneceğini sanmıyorum, zaten kent ormanı fikri de yeterince güzel ve işlevsel. Ama kalenin körfeze bakan ön cephesi için beklentim büyük: çeşitli çiçekler ve bitkilerle oluşturulmuş renkli ve ferah doğal ortam, şık ve estetik kent mobilyaları, heykeller, anıtlar ve hatta tarihi eserler, başarılı bir aydınlatma düzeni, ve de muhteşem manzaraya hakim seyir terasları olmazsa olmazlardan. Maddeler çoğaltılabilir.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen EnderYıldırım » Sal 12 Nis 2011, 22:11

Resim

Hep deniz tarafı ve yeşildere tarafı diye bahsediyoruz ama aslında bir de yan kısmı var. Yıkımların gerçekleştiği kısım işaretli.
Şu an yıkımı yapılan bölge aslında Kadifekale'nin yaşama dönmesi için yetersiz. Bunu kaleye gittiğinizde farkedebilirsiniz.
Geçen günkü ziyaretimde, Kadifekale'ye giden yolda kaldırım çalışmasının bitirildiğini gördüm. Kale, zamanla iyiye doğru gidiyor.
Yalnız, Kadifekale'nin İzmir ile entegrasyonu ve rehabilitesi uzun soluklu bir iş maalesef.
EnderYıldırım

Mesajgönderen EnderYıldırım » Çrş 13 Nis 2011, 14:30

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “kentin nefes alacağı” bir alan olarak yeniden düzenleyeceği Kadifekale heyelan bölgesinde bugüne kadar 1518 konut yıkıldı, 100 bin ton moloz taşındı. Kale, yapılan bu çalışmalarla Yeşildere Caddesi’nden de net olarak görünmeye başladı.

Kent dönüşümü çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale Heyelan Bölgesi’nde kamulaştırma konusunda uzlaşmaya varılan binaların yıkımında sona yaklaşıyor. Kale’de bir yandan konutlar yıkılırken bir yandan da yıkım alanını temizlemek için kamyonlar peşpeşe sefer yapıyor. Bugüne kadar 1518 konutun yıkıldığı bölgeden günde yaklaşık 1667 ton moloz taşınıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri, bugüne kadar 100 bin tondan fazla moloz ve malzeme taşıyarak yıkılan yerlerin temizlenmesi sağladı.

Yaklaşık 5 bin kamyonluk malzemenin taşındığı Kadifekale, yapılan bu çalışmalarla Yeşildere Caddesi’nden de net olarak görünmeye başladı. Heyelan bölgesindeki düzensiz kentleşme nedeniyle çarpık yapılaşmanın göbeğinde kalan Kale, artık ana yoldan geçen araçlar tarafından rahatlıkla görülebiliyor. Çalışmalar kapsamında, Yeşildere Caddesi tarafında kalan diğer konutların da yıkılmasıyla birlikte Kadifekale, eski günlerinde olduğu gibi yeniden tüm çıplaklığıyla algılanabilir hale gelecek. Yıkım ve moloz kaldırma işlemlerinin ardından Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Kale’nin rekreasyon alanı olarak düzenlenmesi ve bölgede bir yeşil doku oluşturulması amacıyla hızlı bir şekilde çalışmalarına başlayacak.

Toplam 1968 konut
Kadifekale’deki heyelan bölgesinde Eylül 2007’de başlanan yıkımlarda 7 adet, 2008’de 118 adet, 2009’da 96 adet ev yıkılırken, burada oturan vatandaşların Uzundere konut alanına yerleşmesiyle birlikte 2010 yılının Haziran ayından bu yana yıkılan ev sayısı 1297’a ulaştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin heyelan bölgesinde yıktığı toplam ev sayısı böylece 1518’e ulaşmış oldu. Bölgede kademeli olarak 1968 konut yıkılacak.
Bakanlar Kurulu’nun 1977 yılında “Afete Maruz Bölge” ilan ettiği İmariye, 19 Mayıs, Vezirağa, Hasan Özdemir, Yeşildere, Kosova, 1.Kadriye, Altay ve Kadifekale mahallelerindeki 1968 konut için 20 Temmuz 2006 tarihinde kamulaştırma kararı alınmıştı.

Panoromik Fotoğraflar

Panoramik 1
Panoramik 2
Panoramik 3
EnderYıldırım

Mesajgönderen Gökhan » Çrş 13 Nis 2011, 18:36

Kale ve çevresi o kadar çok gecekonduya boğulmuş ki, 1500'e yakın ev yıkılmasına rağmen, henüz tam anlamıyla bu muhteşem yapının ortaya çıktığını söyleyemeyiz..Umarım Kale'nin Konak yönüne bakan cephesinde de yıkımlar yapılır. Bu sayede yıllardır İzmir'den kopuk bir bölge gibi görünen Kadifekale, şehirle bütünleşmiş olur..Ancak Ender'in de dediği gibi, bölgede güzel bir peyzaj uygulanmalı..
Gökhan

Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj

Mesajgönderen meds » Cum 15 Nis 2011, 00:25

Bahai Park gerçekten de harikaymış. Kadifekaleye teleferikle çıkıp çıkıp altınızda o görüntüyü hayal edebiliyor musunuz? İzmir'de gerçekten çok büyük bir potansiyel var umarım zamanla hakettiği yere gelir.
meds

Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj

Mesajgönderen EnderYıldırım » Cum 15 Nis 2011, 15:17

Asıl sorun kamulaştırma. Alan yıkıldıktan sonra, daha güzel peyzajlar dahi yapmak belediye içi sorun olmaz...
Sanırım en doğrusu, Yeşildere tarafının orman, Agora tarafının ise açık hava müzesi şeklinde bir yer olması...
Buralar geç te olsa düzelecek ama Kemeraltı'nı aktive etmek, bence kolay değil. Canlandırmak için ciddi "Brain Storming"e ihtiyaç var :lol:
EnderYıldırım

Mesajgönderen Umut » Pzt 18 Nis 2011, 17:37

Belediyenin, buradaki tüm gecekonduları yıkma konusunda kararlı olması gerekiyor. Bir kısmının yıkılması kesinlikle yeterli değil.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

ÖncekiSonraki

Dön Konut-Site ve Kentsel Dönüşüm

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

Free Web Hosting