Aktepe-Emrez Mahalleri Kentsel Dönüșüm Projesi

Aktepe-Emrez Mahalleri Kentsel Dönüșüm Projesi

Mesajgönderen hüseyink35 » Pzr 09 Eki 2011, 11:52

İzmir Aktepe-Emrez Mahalleri,Kentsel Dönüșüm Projesi'nin çerçevesinde bu mahalleler çarpık kentleşme diye adlandırılıyor, veya öyle belirtiliyor fakat, kesinlikle öyle bir şey yok, gelip gezip görebilirsiniz.
Buradaki yerleşim gayet düzenli, halk da yerinden memnun fakat,rant sağlamak isteyenler pek de rahat görünmüyor. İki güzelim mahalleyi yok etmeye çalışıyorlar.
hüseyink35
 
Mesajlar: 2
Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj
Kayıt: Pzr 09 Eki 2011, 11:37

Re: İzmir Aktepe-Emrez Mahalleri,Kentsel Dönüșüm Projesi

Mesajgönderen Umut » Pzr 09 Eki 2011, 15:47

Merhabalar, Aktepe tarafını pek bilmiyorum, ama kentsel dönüşüm hedef bölgesi seçildiğini biliyorum. Fotoğraf paylaşabilir misiniz?
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Aktepe-Emrez Mahalleri Kentsel Dönüșüm Projesi

Mesajgönderen Umut » Sal 06 Kas 2012, 15:54

Uzunca bir bekleyişin ardından, Aktepe ve Emrez mahalllelerinde yapılacak olan kentsel dönüşüm projeleri için nihayet somut adımlar gelmeye başladı.

Aktepe ve Emrez’de “dönüşüm” için ilk adım atılıyor

Resim

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir’deki Aktepe ve Emrez mahallelerinde uygulayacağı kentsel dönüşüm çalışmaları için 15 Kasım’da ilk ihaleye çıkıyor.

Kentsel dönüşüm uygulamalarıyla İzmir’in çehresini değiştirmeyi ve sağlıksız konutlardaki vatandaşları sağlıklı konutlara yerleştirmeyi hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir’in Aktepe ve Emrez mahallelerinde “dönüşüm” çalışmaları için ilk ihaleye çıkıyor.
Bu iki mahalledeki yaklaşık 122 hektarlık alanda “kentsel dönüşüm” projesi uygulamak için “Kentsel dönüşüm ve gelişim projesi hizmet alımı” ihalesine çıkacak olan Büyükşehir Belediyesi, tıpkı Cennetçeşme ve Bayraklı’da olduğu gibi burada da bölge halkı için “Kentli Merkezi” açacak. Kentli Merkezi, hem Cennetçeşme Kentli Merkezi’nde olduğu gibi vatandaşlara yönelik çeşitli kurslar ve bilgilendirmeler düzenleyecek hem de kentsel dönüşüm projesi hakkında merak edilen sorulara yanıt verecek.

Hizmet alımı yapılacak
15 Kasım 2012 tarihinde Gaziemir’deki kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili ilk ihale gerçekleştirilecek. Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek ihale, kentsel dönüşüm uygulanacak alana ilişkin değerleme, planlama, kentsel tasarım ve mimari projelerin üretilmesi ile uzlaşma modellerinin belirlenmesine yönelik hizmet alımını kapsayacak. Kentsel dönüşüm projelerinin tamamlanmasıyla, bölgede yerinde dönüşümü hedefleyen uygulama sürecine başlanacak.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bakanlar Kurulu’nda onay bekleyen projelerin hayata geçmesiyle birlikte, İzmir’de 30 bin adet sağlıklı ve dayanıklı konut üretilmesini planlıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin Bayındır ve Torbalı proje alanlarıyla, Gaziemir Aktepe-Emrez bölgelerini kapsayan 122 hektarlık dönüşüm projesi, Bakanlar Kurulu’nun onayı ile 5 Ağustos 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. 32 hektarlık alanı ve 4 bin konutu kapsayan Uzundere projesinin onayı 9 Eylül 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Ballıkuyu bölgesini kapsayan Kosova-Akarcalı-Yeşildere-Kocakapı-Ballıkuyu mahalleleri (Toplam 481 bin 689 metrekare) ile 18 hektarı kapsayan Örnekköy projesi kentsel dönüşüm bölgesi planları ise 10 Ekim 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Bakanlar Kurulu’nda onay bekleyen projeleri ise şöyle:

Menemen
Hükümet’in Roman açılımı kapsamında Menemen Ahıhıdır Mahallesi’nde 8 hektarlık alanda uygulanacak ve 515 adet yapıyı kapsayacak proje, 11 Şubat 2011 tarihli yazıyla Bakanlar Kurulu’na sunulmak üzere Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’ne gönderildi.

Ege Mahallesi projesi
7 hektarlık alanda uygulanacak ve 1000 konutu kapsayacak. Arazi tespit ve zemin üstü envanter çalışmaları tamamlandı. 18 Ekim 2011 tarihli yazıyla Bakanlar Kurulu’na sunulmak üzere İzmir Valiliği’ne gönderildi.

Cennetçeşme projesi
47.6 hektarlık alanda uygulanacak ve 3000 konutu kapsayacak. Jeolojik ve jeoteknik etüdleri tamamlanan bölgede, zemin ve zemin üstü envanter çalışmaları da yapılarak bölge halkıyla anket çalışmaları yürütüldü. Ayrıca bölgede 2009 yılında, yaklaşık 300 metrekare büyüklüğünde “Kentli Merkezi” açılarak çeşitli kurslar düzenlenmeye başlandı. 11 Şubat 2011 tarihli yazıyla Bakanlar Kurulu’na sunulmak üzere İzmir Valiliği’ne gönderildi.

izmir.bel.tr


Aktepe-Emrez planı 122 hektarlık alanıyla gerçekten devasa bir proje olacak. Bir başka ayrıntı da şu ki; görüldüğü üzere bazı projeler hala Bakanlar Kurulu'nda bekletilmekte.

Ayrıca izmir.bel.tr sitesinin ihaleler bölümünde şu duyuru mevcut:

2012 42.01 2378 KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ KENTSEL DÖNÜŞÜM VE GELİŞİM PROJESİ HİZMET ALIMI (GAZİEMİR İLÇESİ AKTEPE VE EMREZ MAHALLELERİ) DANIŞMANLIK HİZMET ALIMI BELLİ İSTEKLİLER ARASINDA İHALE USULÜ 15.11.2012 10:00
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Aktepe-Emrez Mahalleri Kentsel Dönüșüm Projesi

Mesajgönderen Mesut » Sal 13 May 2014, 03:05

Gaziemir’in Aktepe ve Emrez bölgelerinde de 122 hektarlık alanda “Kentsel Dönüşüm” projesi uygulamak için çalışmalarını tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, alandaki yapıların ölçümünü tamamladı, kentsel vizyon ve kentsel tasarım çalışmaları devam ediyor.


http://www.izmir.bel.tr/HaberDetay/10351/tr
Kullanıcı avatarı
Mesut
 
Mesajlar: 868
Beğendikleri: 304 mesaj
Beğenilenleri: 352 mesaj
Kayıt: Pzt 04 Şub 2013, 05:13
Konum: İzmir

Re: Aktepe-Emrez Mahalleri Kentsel Dönüșüm Projesi

Mesajgönderen Mesut » Sal 17 Kas 2015, 20:18

Rüya projeler
İzmir Büyükşehir Belediyesi, en büyük kentsel dönüşüm alanı olarak belirlediği Gaziemir’deki Aktepe ve Emrez bölgesinde yepyeni bir dünya kurmaya hazırlanıyor. Bölge halkının istekleriyle şekillenen “Kentsel Tasarım ve Mimari Fikir Projesi Yarışması”nda seçilen 5 projeden biri, Aktepe ve Emrez’in “dönüşüm rüyası” olacak.

Kentin farklı bölgelerinde kent dönüşümü için çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir ve Aktepe ve Emrez bölgelerinde 122 hektarlık alanda “en büyük kentsel dönüşüm projesini” uygulamaya hazırlanıyor. Kentsel dönüşümün ayı zamanda ‘sosyal dönüşüm’ olduğunu ve ‘yık yapıyı-yap binayı’ olmadığını savunan İzmir Büyükşehir Belediyesi; güvenli konutlar, planlı yollar, sosyal merkezler ve yeşil alanlar ile Aktepe ve Emrez’de yeni bir dünya kurmaya hazırlanıyor.

Getiri bölge halkına
Bu zorlu yolda önce ‘uzlaşı’ ve ‘bölge halkının istekleri’ diyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu dev kentsel dönüşüm alanı için 2015 yılı Mart ayında “Kentsel Tasarım ve Mimari Fikir Projesi Yarışması” düzenledi. Farklı meslek gruplarına mensup ekiplerce yarışma yoluyla proje elde edilmesinin dönüşüm ve kentleşme adına büyük katkı sağlayacağından yola çıkan Büyükşehir Belediyesi, yarışmanın konseptini de “insan haklarına saygılı ve yaşam kalitesi yüksek bir kentsel çevre” olarak belirledi. Ortaya çıkacak kentsel getirinin bölgede yaşayanlar arasında paylaşılması, mevcut ticaret hayatının çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi ile sosyal ve kültürel alanlara önem verilmesi, yarışmanın en önemli amaçları arasında yerini aldı.

Geleceğin yaşam alanı
Yarışma ile elde edilen projelerde, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle üzerinde durduğu bir konu olan “bölgede yaşayan vatandaşların hayat standartlarını yükseltecek ve çevresi ile uyumlu yaşam kalitesini sağlayacak çözüm önerileri” sunuldu. Park alanları, oyun alanları, sosyal ve spor aktivite alanları kentsel dönüşüm alanının tamamına yayılarak ortalama 4 kat büyüklüğe ulaştı. Alan içinde vatandaşların yoğun kullandığı pazaryeri ve ticari alanlar, bölge nüfusunun ihtiyacının karşılanması için arttırıldı. Eğitim, sağlık ve kültür tesisleri ise 2 katına çıkarıldı. Modern ve güvenli 8 bin konut biriminin yer aldığı projelerde, alan içerisinde çevre bağlantı yolları, geniş sokaklar, araçlar için açık ve kapalı otopark alanları ile rahat bir ulaşım imkanı getirildi. Bölge, aynı zamanda geleceğin potansiyel iş ve yaşam alanı olarak tasarlandı.

Yüzlerce mimar ve 31 proje yarıştı
Aktepe ve Emrez’i modern bir çehreye büründürmek için yarışmaya katılan TMMOB Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, Peyzaj Mimarları Odası’na üye yüzlerce mimar, yüksek mimar, şehir plancıları, çevre mühendisi, peyzaj mimarı, oluşturdukları ekiplerle 31 proje ortaya koydu.
Hepsi kendi alanında uzman seçkin jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucu, seçilen 5 eş değer proje kamuoyuna sunuldu. Projeleri Gaziemir’deki “Kentsel Dönüşüm Ofisi”nde sergiye açan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aralık ayı sonunda projelerden birinin seçilerek avan projeler üzerinde çalışılmaya başlanacağını açıkladı.

İşte Aktepe ve Emrez bölgesi için hazırlanan projeler;

4 Sıra No’lu Proje
Peyzaj Mimarı Nurhak İnan Karaçay’ın ekip başı olarak çalıştığı projede Y.Mimar İlker Ertuğrul, Şehir Plancısı Amber Eroyan görev aldı. Ayrıca projeye Y. Çevre Mühendisi Nurten Doğan Ertuğrul danışman, Y. Mimar Zeynep Oba yardımcı olarak destek verdi.

5 Sıra No’lu Proje
İbrahim Alp - Şehir Plancısı İbrahim Alp’in ekip başı olarak çalıştığı projede, Şehir Plancısı Jülide Alp, Mimar Oknur Çalışkan görev aldı. Ayrıca projenin danışmanlığını Peyzaj Mimarı Mehmet Zeyat Hattapoğlu yaptı.

12 Sıra No’lu Proje
Y.Mimar H. Büşra Al’ın ekip başı olarak çalıştığı projede, Mimar Berrin Özdemir, Y. Mimar İlker İğdeli görev aldı. Projenin danışmanlığını Şehir Plancısı Adem Altıntaş, Peyzaj Mimarı Sena İkiz yaptı. Projede Şehir Plancısı Tolgahan Akbulut, Mimar Bihter Öztürk, Çağla Özardalı, Salih Özkan Dursun, Elif Gözlügöl, Sine Yeşilkaya ve öğrenciler Aykut İğdeli, Ozan Çelik ve Özge Taşar yardımcı olarak çalıştı.

24 Sıra No’lu Proje
Süleyman Akkaş - Mimar Süleyman Akkaş’ın ekip başı olarak çalıştığı projede Mimar Nihal Şenkaya Akkaş görev aldı. Projenin danışmanlığını Peyzaj Mimarı Gülsev Kapucu ve Şehir Plancısı Gülsev Kapucu yaptı. Mimar Cihat Ömer Akgül, öğrenciler Bahar Taşçı, Özlem Reis ve Yasin Gül proje yardımcıları olarak görev aldı.

30 Sıra No’lu Proje
Seçkin Kutucu - Y.Mimar Seçkin Kutucu’nun ekip başı olarak görev aldığı projede, Y. Mimar Ebru Yılmaz ve Mimar Yonca Kutucu görev aldı. Y.Şehir Plancısı Uğur Bozkurt, Peyzaj Mimarı Evlin Sönmez Güler ile Y. Mimar İlker Kahman’ın danışmanlığını yaptığı projede, Mimar Beyza Nur Beydilli, Esra Cevizci, Oğuzhan Zeytinoğlu ile öğrenciler Can Hoş, Engin Tayfun Bakış, Erıc Ogwal ve Orhan Asan yardımcı olarak çalıştı.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

http://www.izmir.bel.tr/HaberDetay/14904/tr

Umut bu mesajı beğendi.
Kullanıcı avatarı
Mesut
 
Mesajlar: 868
Beğendikleri: 304 mesaj
Beğenilenleri: 352 mesaj
Kayıt: Pzt 04 Şub 2013, 05:13
Konum: İzmir

Re: Aktepe-Emrez Mahalleri Kentsel Dönüșüm Projesi

Mesajgönderen Umut » Sal 17 Kas 2015, 20:25

Muhteşem görünüyor, gerçek olamayacak kadar güzel!
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Aktepe-Emrez Mahalleri Kentsel Dönüșüm Projesi

Mesajgönderen mertoviçizmir » Pzr 25 Ara 2016, 23:02

Aktepe ve Emrezliler’den Büyükşehir'e ‘fiyat’ tepkisi
Fuar İzmir için yapılacak ilave giriş nedeniyle, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Aktepe ve Emrez'deki 74 evin bulunduğu arsaların kamulaştırılması kararı alındı. Mahalle sakinleri ise arsa bedellerinin düşük gösterildiğini belirterek tepki gösterdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB), Fuar İzmir'e yapılacak ilave kapı nedeniyle Gaziemir'in Aktepe Mahallesi'nde bulunan 148-148/1- 148/2 ve 149 nolu sokaklar için kamulaştırma kararı aldı. 74 evin bulunduğu arsaların kamulaştırılması için çalışmalara başlayan İBB, hak sahipleri ile uzlaşamadı. Bölgede yaşayan vatandaşların iddiasına göre, mülk sahiplerine metrekare başına 600 lira fiyat teklifinde bulunuldu. Büyükşehir Belediyesi'nin teklifini az bulan yaklaşık yüz mahalle sakini bir araya gelerek teklife tepki gösterdi. Vatandaşlar adına açıklama yapan Kadir Armağan, kendilerine sunulan teklifi kabul etmeyeceklerini belirterek, "Burada ikamet eden mülk sahibi ailelere arsalar için metrekare başına 600 lira teklif edildi. Buna ek olarak enkaz bedeli ödeneceği belirtildi. Mili Emlak Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmada hazineye ait olan kısımların konut sahiplerine satışı için metrekareye düşen bedeli metrekare başına 2 bin liradır. Bu bedel, yine çevre kısımlardan emsal alınarak incelendiğinde ciddi farkların olduğu görülecek" dedi.


BEDELİN 4'TE BİRİ
Emsal bedelleri incelediklerini belirten Armağan, "Aktepe Mahallesi'ne sunulan bu teklife göre kıyaslamada bulunduğumuzda alacağımız bedelin gerçeği oranla 4'te 1'i olduğunu görüyoruz" dedi. Belediyeden arsa bedelinin gerçek değeriyle ödenmesini istediklerini belirten Armağan, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun soruna bizzat el atmasını istedi. Kadir Armağan, açıklamasını Hadis-i Şerif'te yer alan 'Mazlumun beddusasından sakınınız. Çünkü onun duasıyla Allah arasında perde yoktur' sözü ile sonlandırdı. Mahallede yaşayan kadınlar ise mağdur olduklarını anlatırken gözyaşlarına hakim olmadı. Şeker hastası olan ve baston yardımı ile ayakta duran Emine Yavuzoğlu, evsiz kalmak istemediğini, şuan oturduğu evi zor şartlarda çalışarak yaptığını anlattı. Arsaların değerinin verilmesi gerektiğini söyleyen Yavuzoğlu, gözyaşlarına hakim olamadı.

Resim

http://www.egedesonsoz.com/haber/aktepe ... isi/942096

600 tl gercekten cok azmış. 100 metrekare evi olsa 60.000 tl yapar. O paraya ev alamazlar. En azından onlara ev alacakları kadar para vermeliler. (150.000 tl ) ya da hepsine uzunderedeki toki evlerinden birer tane versin. Haberde yaslı kadının aglamasına üzüldüm. Malesef bu kocaoglu partinin de adını kirletmeye basladı son donemde. HALK partisi ama hiç halkın yanında olmuyor. En son gectigimiz hafta otobüs biletlerine attıgı kazık ve 60 yas kartını kaldırmıstı. Artık emekli olma vakti geldi , zaten 70 yasında var. İzmire genç , yenilikçi , çalışan belediye bakanı lazım.Bornovanın şuan ki belediye baskanı olabilir. ;)

Fedemre bu mesajı beğendi.
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: Aktepe-Emrez Mahalleri Kentsel Dönüșüm Projesi

Mesajgönderen Umut » Sal 27 Ara 2016, 21:53

600 TL bana da az geldi, ammavelakin m2 başına 2000 TL de o bölge için çok yüksek bir talep. Bu insanların mağdur olmasını elbette istemem, diğer yandan belediye sonuçta halkın parasını harcıyor, o yüzden tutumlu olmalı, hizmetlere zam yapması gerekiyorsa da yapmalı. Denge önemli.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir


Dön Konut-Site ve Kentsel Dönüşüm

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron
Free Web Hosting