Üçkuyular Doğuş Grubu AVM ve Rezidans Projesi

Üçkuyular Doğuş Grubu AVM ve Rezidans Projesi

Mesajgönderen iyiabi » Pzr 27 Kas 2011, 19:43

İzmir Üçkuyular pazaryeri arkasındaki 43 dönümlük alana kongre merkezi yapılmaktan vazgeçilip, alış veriş merkezi (AVM) yapılacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Üçkuyular pazaryeri arkasındaki 43 dönüm alana kongre merkezi yapmaktan vazgeçildiğini açıkladı. İzmir'in en değerli arazilerindeni olan 18 dönümü Konak ve Karabağlar Belediyeleri'ne, 25 dönümü Doğuş Grubu'na ait araziye alışveriş merkezi, otel ve rezidans yapılacağı belirtildi.

Balçova ve Konak Belediyesi arasında yıllarca sınır tartışmalarına neden olan Üçkuyular Pazaryeri ve iki benzin istasyonunu arkasında kalan 43 bin metrekarelik alanın geleceğiyle ilgili sürpriz değişiklik yaşandı. İdari sorumluluğu Balçova Belediyesi'ne ait alanda daha önce Kongre Merkezi yapılacağını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bu projesinden vazgeçti.
Kocaoğlu, iki ilçe belediyesinin mülkiyetindeki Üçkuyular'daki 18 dönümün, ticari imarlı alan olarak önemli bir servet olduğunu vurguladı. Konak ve Karabağlar Belediyesi'nin ekonomik durumlarına dikkat çeken Kocaoğlu şunları söyledi:
"Gerek Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, gerek Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, benim kararıma göre hareket edeceklerini söyledi. Kendilerine teşekkür ediyorum. Ticari bir alanın belediye hizmet alanına çevrilmesi kolay. Ancak, belediye hizmet alanının ticari alana çevrilmesi imkansız. Ben de bunları düşündükten sonra böyle bir servetin Konak ve Karabağlar Belediyesi'nin elinden gitmemesi için yeni bir karar aldım. Kongre Merkezi yapımından vazgeçtik."

DOĞUŞ'LA KAT KARŞILIĞI ANLAŞACAKLAR
Gaziemir'e Yeni Fuar Alanı'nı yaptıktan sonra, Kültürpark'ta hollerin bulunduğu 23 bin 500 metrekare alanı Kongre Merkezi'ne dönüştüreceklerini belirten Kocaoğlu, ayrıca İnciraltı planlandıktan sonra da bölgede başka kongre merkezleri yapımının da önünü açılacağını kaydetti. Kocaoğlu, "Tartan ve Kürüm'ün bu serveti ilçeleri için kullanmaları, gelirlerini arttırmaları için bu kararı verdim. Doğuş Grubu'yla birlikte proje ve anlaşma için çalışıyorlar. Doğuş'un projesine kat karşılığı katılacaklar. Ya da kar ortaklığıyla ilgili bir anlaşma yapacaklar" dedi. Kocaoğlu, bölgedeki imarın 2.5 emsal ve serbest yükseklik olduğunu belirterek, yeni bir imar hakkı vermediklerini, Doğuş Grubu'nun geçmişte verilen hakkını kullanacağını söyledi. Doğuş Grubu'yla daha önce Kongre Merkezi'ni yapması karşılığında anlaşma zemini bulduklarını, ancak artık bu projenin ortadan kalktığını anlattı.

KONGRE MERKEZİ BAŞKA YERE DE YAPILIR
Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm de, uzmanların Doğuş Grubu'yla da görüşerek bölgenin ihtiyacını incelediklerini belirterek, büyük olasılıkla alışveriş merkezi ve otel projesinin ağırlık kazandığını söyledi. Kürüm, "Kongre Merkezi İzmir'in başka alanlarında da yapılabilir. Bu kararından dolayı Başkan Aziz Kocaoğlu'na teşekkür ediyorum. Bu alan kıymetli mülktür. Alanın 18 bin metrekaresinin üçte ikisi bizim. Belediye'ye iyi gelir olacak" diye konuştu.

AVM, OTEL VE REZİDANS
Üçkuyular'a Doğuş Grubu ve iki belediye tarafından yapılacak proje, eski projedeki gibi 22'şer katlı, biri otel, diğeri rezidans olacak iki gökdelen ile, üç yada dört kat yüksekliğinde alışveriş merkezinden oluşuyor. Yeraltında iş merkezi bulunması için de görüşmeler yapılıyor. Doğuş Grubu'nun eski projesinde bazı değişiklikler de yapılacak. Öte yandan alan içindeki özel şahıslara ait araziler de satın alınacak ya da imar düzenlemesiyle proje dışında bırakılacak. Doğuş Grubu, Konak Belediyesi eski başkanı Erdal İzgi döneminde 18 binlik kısmı satın almak istedi, ancak satış gerçekleşmedi. Muzaffer Tuncağ'ın başkanlık döneminde geliştirilen Kongre Merkezi projesi ise, Balçova Belediyesi'yle olan sınır ve yetki sorunları nedeniyle sonuçlanmadı.
iyiabi
 
Mesajlar: 51
Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 12 mesaj
Kayıt: Cmt 05 Mar 2011, 09:51

Re: ÜÇKUYULAR AVM ve REZİDANS

Mesajgönderen iyiabi » Pzr 27 Kas 2011, 19:53

bu gidişte f.altay aktarma merkezi başka alana tasınacak :roll:
Eklentiler
Adsız.jpg
Adsız.jpg (131.32 KiB) 11770 kere görüntülendi
iyiabi
 
Mesajlar: 51
Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 12 mesaj
Kayıt: Cmt 05 Mar 2011, 09:51

Re: ÜÇKUYULAR AVM ve REZİDANS

Mesajgönderen Umut » Pzr 27 Kas 2011, 20:00

O taraflarda hiç alışveriş merkezi yoktu iyi oldu :D Şaka bir yana projeyi merak ettim doğrusu, detayları araştıralım bakalım.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Üçkuyular Doğuş Grubu AVM ve Rezidans Projesi

Mesajgönderen EnderYıldırım » Pzr 27 Kas 2011, 20:11

Üçkuyular Halk pazarının yerine İstinye Park geliyor

İzmir’de adeta bomba tesirli bir hafta geçirdik. Üst üste şok eden haberler geldi.
Büyükşehir Belediyesi’ne düzenlenen operasyon, Başkan Aziz Kocaoğlu’nun Paris’teki EXPO zirvesini yarıda keserek İzmir’e dönmesi, soruşturmalarla ilgili soru işaretleri derken zaman daha çok can sıkan gelişmelerle aktı.
Kent için zaten zor bulduğumuz güzel haberlere ister istemez ara verdik.
Operasyonun izlerini, bu konudaki soru işaretlerini takip etmekle birlikte bir pazar günü için güzel haber verelim.
Bu haber daha çok orta ve üst gelir gruplarını ilgilendirecek gibi görünse de kentin çehresine etkisi yönüyle tüm yaşayanları ilgilendiriyor. Ayrıca sonuçta, milyon dolarlık bir projenin daha temeli iki ay içerisinde atılıyor.
İstanbul’da özellikle jet sosyetenin, sanatçıların, ünlülerin son yıllarda uğrak yeri olmakla ünlenen bir AVM var; İstinye Park. Gündeme girmek isteyen ünlüler genellikle orada kameralara yakalanmış gibi yapıyor. İşte şimdi Doğuş Grubu, daha önce İstanbul’da yapımını gerçekleştirdiği İstinye?Park’ı bu kez Üçkuyular Pazaryeri’nin bulunduğu alana kuruyor. İzmir’in İstinye Park’ı 180 bin metrekare kapalı alana sahip olacak.
Grup, bu yatırımı için arazi hissedarı olan Balçova Belediyesi’ne yönelik çalışmalarını tamamlarken, arazinin diğer hissedarları Konak Belediyesi ve Karabağlar Belediyesi’nde de son izin aşamalarına geldi.
* * *
Yukarıda Doğuş Grubu arazinin bazı bölümleri için Balçova, Konak ve Karabağlar Belediyesi’nden ruhsat izinlerini tamamlamak üzere diye yazdım. Arazi bu açıdan da hayli enterasan. Geçmişte Balçova Belediyesi’nde olan bu alanın bir kısmı daha sonra imar planlamalarıyla Konak Belediyesi’ne geçmişti. Son olarak Karabağlar İlçesi’nin oluşmasıyla birlikte bu kez de arazinin bir bölümü bu belediyemizde kaldı. Ancak Doğuş Grubu belediyeler nezdinde artık yasal izin sürecini tamamlamak üzere. Grup İstanbul’daki gibi İstinye Park’ı gerçekleştirdikten sonra bir işletmeciye devredecek. Şüphesiz, en trend markaları, sinemaları, özel restoranları ve bir çarşı mantığında diğer AVM’lerden ayrılan tarzı ile Avrupa’nın da en prestijli Alışveriş Merkezi seçilen İstinye Park, İzmir’e büyük değer kazandıracak.
* * *
Bu yatırımdan memnun olmakla birlikte bazı soru işaretlerine de değinmek gerekir.
Bölgede önemli sıkıntıyı kilitlenen trafik oluşturuyor. Art arda açılan AVM’lerle “bir alışveriş cenneti haline gelen bölge trafik açısından ise zaman zaman cehennemi andırıyor. Doğuş Grubu’nun yatırımı, Üçkuyular Metro İstasyonu’na bağlanacak olmakla birlikte yine de artı bir yük getirecektir. Büyük bir yatırım kazanmanın sevinci bir yana bu durum Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya’yı kara kara düşündürüyor. Bence en az bunun kadar önemli bir soru işareti daha var;
Üçkuyular Semt Pazarı ne olacak ?
Üstelik yalnızca Üçkuyular’a değil, çevresindeki birçok semte de hitap eden, kentin en eski halk pazarlarından Üçkuyular Pazarı’nın nereye taşınacağı konusunda net bilgi yok.
* * *
Balçova Belediye’si bu konuya çözüm ararken, viyadük ayaklarının bulunduğu alanın uygun olacağını düşünüyor ama bunun iznini alabilmiş değil. Buraya lüks bir alışveriş merkezi gelecek, güçlü bir yatırım alacağız diye halka ters yerlerde pazaryeri gösterilecekse, o sevinç herkesin kursağında kalır.
Sonuçta halkımız AVM modellerini seviyor, yaz kış buraya çoluk çocuk akın ediyor ama kursağına gidecek en ucuz gıda malzemesini de pazarlardan alıyor. Kaldı ki, bana göre büyük semt pazarları bir kentin en güzel kültür mozaiklerinden birisi. Açıkçası yabancı kentlere gittiğimde, şık AVM’lere gitmektense semt pazarlarını gezmeyi, orada yöresel öğeler bulmayı daha çok seviyorum.
Bu sevgim, ‘Pazar kalsın, milyonlarca dolarlık yatırım olmasın’ anlamına gelmiyor.
Aksine yazdığım gibi bu İzmir adına güzel bir yatırım ama semt pazarı için yakın çevrede bir çözüm bulunması koşuluyla.
İstinye Park’ta gezinmek, artisleri, ünlüleri izlemek güzel de, halkın karnını doyurmaya yetmiyor...

Dilek Gappi - Milliyet Ege
EnderYıldırım
 
Mesajlar: 532
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj
Kayıt: Prş 10 Mar 2011, 14:59

Re: Üçkuyular Doğuş Grubu AVM ve Rezidans Projesi

Mesajgönderen mertoviçizmir » Pzt 28 Kas 2011, 01:55

uzun süredir bekledigim bir projeydi acıkcası. Kac senedir yapılacak deniliyordu insallah 2012 yılında temelinin atıldıgını ve 2014 yılında bittigini görürüz.. 22 katlı ikiz kule seklinde olacak olan binalar sanırım 100 metre sınırını gecemeyecek :( ama en azından tek basına kalan egepark balcova ve clowne plazaya kardes olacak yükseklik acısından ..
dogus grubu bildigim kadaryla bu proje haricinde bayraklıda gökdelen yapmayı ve yine balcovada arsası varmıs orayada güzel bir avm yapmayı hedefliyordu..bakalım zamanla cıkar ortaya öteki projelerde..

AKLIMDA OLAN BİRKAC DÜSÜNCEYİ SİZİNLE PAYLASMAK İSTİYORUM

1. üstteki resimde alan gösterilmiş iyi hosta burada metronun istasyonun girisi var o da alanın icinde gösterilmiş :D
2. bence artık izmirin buradaki garajının kalkma zamanı coktan geldi de geciyor.. çesme - urla gibi bölgelere dolmusların gittigi garaj artık sehrin merkezi kalms bir alanında hic olmuyor , bence bir an önce narlıdere cıkısına dogru bir yere kaldırılsa hem trafigi önlemiş olacaktır hemde o alan acılacaktır.
3. belediye baskanı kocaoglu kendisi f.altayda gaziemir semt garajı gibi bir semt garajı yapacagım , buraya insanlar araclarıyla gelebilecek ve otobüslerde buradan kalkacak demişti. Nereye yapılacagı halen soru işareti ?
4. pazaryeri gercekten halk icin büyük önem tasıyor . bunun icin tek gercek var ..ya semt pazarı tasınacak yada ilce garajı tasınacak ve yerine modern kapalı bir pazaryeri yapılacak .. bekleyip görecegiz
5. trafik gercekten bölge de berbat . Bunun icin metronun biran önce hizmete acılması , ardından da narlıdereye kadar uzatılması gerekir.. Yine ayrıca bölgede gaziemir gibi kesintisiz ulasımı saglayacak altgecitler yapılabilir ..
İNŞALLAH DEDİKLERİ GİBİ 2 AY İCİNDE KAZMAYI VURURLAR ;)
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: Üçkuyular Doğuş Grubu AVM ve Rezidans Projesi

Mesajgönderen EnderYıldırım » Cmt 10 Kas 2012, 22:02

İzmir önümüzdeki yıllarda, büyük bir avm merkezi haline geliyor...

*Doğuş Grubu'nun Projesi,
*Forum Balçova,
*Balçova Kipa'nın yanındaki arsaya düşünülen yatırım,
*Folkart'ın büyük avm projesi,
*Rönesans İnşaat'ın Gaziemir'deki avm büyüklüğünde, kentin kuzeyine yapmak istediği proje,
*Kavuklar'ın Otogar karşısındaki avm projesi,
*Çiğli'de Mabeyn Avm,
*Çiğli AOSB'nin dev avm arsası,
*Gaziemir Yeni Fuar Merkezi yakınındaki arsa,
*Yeni kent merkezinde, avm içeren karma kullanım projeleri,

Listedekilerin tamamı gerçekleşmese bile, zamanla çok sayıda avm'ye sahip olacağız...
EnderYıldırım
 
Mesajlar: 532
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj
Kayıt: Prş 10 Mar 2011, 14:59

Re: Üçkuyular Doğuş Grubu AVM ve Rezidans Projesi

Mesajgönderen goliath » Sal 20 Kas 2012, 21:17

Merhaba arkadaslar,

Ben benzinligin karsisinda oturuyorum. Bir suredir okuyordum uye olayim dedim. Bildigim kadariyla yesil catili Shell ve en uctaki ucube vergi dairesi dahil butun arazi projeye dahil. Bir tek BP sahsa ait ve satmayi reddediyor.
goliath
 
Mesajlar: 1
Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj
Kayıt: Sal 20 Kas 2012, 21:14

Re: Üçkuyular Doğuş Grubu AVM ve Rezidans Projesi

Mesajgönderen Umut » Sal 20 Kas 2012, 21:34

Merhabalar, hoşgeldiniz. Bilgi için çok teşekkürler. İstasyon tek şahsa ait ise yani karışık bir ortaklık yapısı yok ise Doğuş Grubu ve belediyeler bir şekilde ikna ederler heralde. Ya da etmeliler en azından. İnciraltı tarafı imara açılınca pazar yeri vs. sorun olmayacaktır bence.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Üçkuyular Doğuş Grubu AVM ve Rezidans Projesi

Mesajgönderen EnderYıldırım » Pzr 23 Ara 2012, 22:31

İzmir Balçova’ya ikinci AVM

Orjin Grup ve Doğuş Grubu ortaklığı ile İzmir’e ikinci bir alışveriş merkezi yapılmasının planlandığını belirten İstinyePark Genel Müdürü Tolga Engin, “Bu yatırım iki grubun yüzde 50-50 ortak olduğu bir proje. Yeni alışveriş merkezinin Balçova’da açılması planlanıyor” dedi.
Engin, İzmir’deki AVM’nin adının ne olacağına ise henüz karar verilmediğini söyledi.

Milliyet
EnderYıldırım
 
Mesajlar: 532
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj
Kayıt: Prş 10 Mar 2011, 14:59

Re: Üçkuyular Doğuş Grubu AVM ve Rezidans Projesi

Mesajgönderen Umut » Prş 21 Şub 2013, 01:29

Yahu projenin adı da İstinye Park kaldı :) Karabağlar Belediyesi geçen hafta hissesini sattığını duyurmuştu, hatta buradan gelen para yeni belediye binası için kullanılacak. Konak Belediyesi de projeye destek veriyor. Vergi dairelerinin taşınması bekleniyormuş.

İstinyePark’ta isyan: İzmir’e gelmeden kaçıyor mu?

İzmir'de üç ilçenin birleşim noktasındaki Üçkuyular Pazaryeri alanına Doğuş Holding ve Orjin Grup ortaklığında kurulmak istenen İstinyePark Projesi'nde yaşanan gecikmeler, yatırımcıyı isyan ettirdi. Alışveriş merkezi (AVM) kurmak istedikleri arazide Konak, Karabağlar ve Balçova belediyelerine ait bölümlerle ilgili mülkiyet sürecinin 2 yılı aşması ve vergi dairesi binasının bir türlü taşınmaması Orjin Grup Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım, "Beklemekten bıktık, projeden tamamen vazgeçebiliriz" dedi.

İZMİR - Üçkuyular Pazaryeri'nin bulunduğu alana İstanbul'un en büyük AVM'lerinden olan İstinyePark'ın yapılacağının açıklanması, kentte ve bölgede çok büyük heyecan yaratırken projedeki gecikmeler yatırımcıların tepkisine neden oldu.

Egeli Sabah’tan Soner Çağlar’ın haberine göre EXPO 2020 alanı İnciraltı'na yakınlığı ile cazibesini arttıran projeyi yapmak için çalışan Orjin Group Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım, "Oraya vereceğimiz enerjiyi başka yere versek daha farklı olurdu. Biz artık yorulduk. Projede adım dahi atılmayabilir. Şu anda olursa olur, olmazsa olmaz şeklinde yürüyoruz" diye konuştu.

"ADIM BİLE ATILMAYABİLİR"
Yıldırım, "Projede ilk adım ne zaman atılır" sorusuna da, şaşırtıcı bir yanıt verdi. "Orada hiç bir şey belli olmaz. Projede adım bile atılmayabilir" diyerek yatırımdan vazgeçebilecekleri sinyalini veren Yıldırım, "İzmir'de işler çok zor gelişiyor. Belki de tamamen vazgeçeceğiz. Orada sadece arsa sorunu yok. Orada bir türlü kaldırılmayan vergi dairesi ve özel mülkler var... Ne yazık ki bu konuda destek göremiyoruz. Bütün enerjimiz bitti. Doğuş Grubu arazi ile ilgili süreci takip ediyor. Arsa konusu netleştikten sonra yatırımı yapar mıyız, yapmaz mıyız değerlendireceğiz" şeklinde konuştu.

ÜÇKUYULAR'DA SORUN ÇOK
Üçkuyular semt pazarı ve Vergi Dairesi arasında 47 dönümlük alanda, İstanbul'un en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan İstinye Park'ın bir benzerinin hayata geçirilmesi hedefleniyor. Konak, Karabağlar ve Balçova belediyeleri kendilerine ait arsaların satışı ile ilgili kararı almalarına rağmen bölgedeki sorunlar bitmedi. Edinilen bilgilere göre, Dokuz Eylül, Balçova ve Hasan Tahsin Vergi Daireleri'nin faaliyet gösterdiği Üçkuyular'daki binanın bölgeden taşınması istendi. Bölgede İstinyePark projesini hayata geçirmek isteyen yatırımcılar, binanın yıkılarak vergi dairelerinin faaliyetlerini başka bir yerde sürdürmesini istedi. Bunun üzerine de İzmir Vergi Dairesi, Ankara Gelir İdaresi Başkanlığı'na yaklaşık 10 gün kadar önce bir yazı gönderdi. Henüz yazıya bir cevap gelmedi.

"BİZ ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ"
Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, "Bizim orada Karabağlar Belediyesi ile ortak bir arsamız vardı. Onun da satışı geçen ay yapıldı. İzmir'de zaman zaman yatırımcıların eleştirileri oluyor. Biz Konak Belediyesi olarak bu tür yatırımlarda elimizden gelen desteği gösteriyoruz. Bizimle ilgili bir sorun varsa elimizden gelen desteği vermeye hazırız" dedi.

egedesonsoz.com
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Sonraki

Dön Gökdelenler, İş Merkezleri ve AVM'ler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron
Free Web Hosting