Point Bornova AVM & Rezidans

Re: Point Bornova AVM & Rezidans

Mesajgönderen iyiabi » Pzt 28 Eki 2013, 23:14

Resim
iyiabi

Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 12 mesaj

Mesajgönderen mahmutcalcal » Sal 05 Kas 2013, 00:26

Başka bir forumda paylaştığım yazıyı sizlerle de paylaşmak istedim.. Burda da belirmek istedim, projeyi savunmak gibi niyetim yok ama bu varoş hikayesini anlamıyorum; İstanbul'un en iyi alışveriş merkezi İstinye Park mezbaha gibi olan Atatürk Organize Sanayi'nin yanında, Derbent gibi gecekonduların tam içerisinde. Londradaki Westfield alışveriş merkezi Hintlilerin tam göbeğinde ki en ucuz mahallesinde.. Fakat bence dünyanın en güzel alışveriş merkezi orası..

Aslında bu olayı anlamak sanırım sizler için bu kadar zor olmamalı... Şu anda Liman Arkası olarak adlandırılan bölgeler içerisinde ne yazık ki ulaşımı kolay olan hiç bir proje yok. Ve projeler sonlandığında ciddi şekilde trafik problemi bölgede karşımıza çıkacak ve uzun vadede ancak çözüme ulaşabilecek bir sorunla karşı karşıya kalınacak. Point Bornova ise şu anda İzmir'in tek otoyol güzergahı üzerinde girişinde ve çıkışında yapılacak yol çalışması sonucu (blldiğim ve anlatıldığı kadarıyla İstanbullu ve Amerikalı yol uzmanları yol planını şimdiden hazırlamış bile) trafiksiz şekilde projeye giriş sağlanacak; otoyol gelecek; İzmir'in en değerli iş bölgesi olan Pınarbaşı ve Sanayi Sitelerine yürüyüş mesafesinde ve böylece öğlen trafiği alışveriş merkezinin tartışmasız en iyi olacak. Metro durağı 2015 sonunda bölgeye gelmiş olacak( yer üstünden gelecek durak olduğu için çalışması çok kolay.) Garajın etkisiyle Ege Bölgesinde tüm ulaşımda kullanılacak uğrak bir nokta haline gelecek. Ve satış ofisine giderseniz o muazzam bir çalışma var; dünya üzerinde 12 mimarlık ofisi yarışmaya katılmış, aralarından dünyanın en büyük ofislerinden birisi yarışmayı kazanmış ve Türkiye'nin en büyük ismi Avi Alkaş yeri kiralıyor ki yer seçiminde bugün Optimum Outletden sonra herhangi bir yeri kabul etmeyip bu lokasyonun kiralanmasına tamam demiş durumda ki sanırım onlardan daha fazla bilmiyoruz.
Bu Çimento fabrikasını ben sorduğumda 2023 yılına kadar izni olduğunu ilettiler bu alanın fakat denilen kelime şu ki zaten şu an 200.000 kişiye yakın yürüyüş mesafesinde kişi yaşıyor ve bu projenin gelişiyle beraber çimento fabrikasının illegal saldığı tozların etrafa verdiği zarar engellenecek. Herhalde günümüz teknolojisinde çimento fabrikasının tozunun çözümü olmadığına hiç birimiz inanmıyoruz fakat bu firmalar maliyetini karşılamak istemediği için insanlara zarar vermeyi engelliyor. Aslında bu proje bölgenin fiyatını hem arttıracak hem de bölgeye huzur refah ve yeni yüksek yapıların oluştuğu İzmir'in en değerli alanı haline getirecek.
Projenin ilerleyişi ile ilgili geçen hafta orda olduğum için söylemek isterim bina 51 kat oluyor ve 4 kat daha geliyor, yüksekliği TAM 200 METRE olacağı söylendi bana ki bu beni çok heycanlandırdı. Kazı tamamlanmış fakat proje değişikliğinden dolayı temel altı kazıklar arttırılmış ve devam ediyor; mükemmel bir proje ve ekip orda şu an hazırlık içerisinde ve gidip görmelisiniz 14 kat satışa açılmış yaklaşık 230 konut satılmış ve bunun 40 tanesi 1 günde olmak üzere ilk haftada 100 konut satmışlar.. Geriye kalanları firma yavaş yavaş çıkıyor ve bazı daire tipleri için 100 ün üzerinde bekleyen listesi var ben de 1+1 daire için bekleyen listesine girdim. Sanırım yapılan bu büyük işi biz anlayamıyoruz. 1474 sokakta hemen yakınında oturan bir mühendisim , yurtdışında görev alıyorum ve uzun süredir forumları takip ediyorum sadece bu konuyu size aktarmak için üye oldum...
Avm için 5 tane mükemmel markayla anlaşmışlar , isimlerini vermediler ama daha İzmir'e girmemiş markalar olduğunu bazılarının da İzmir değil Türkiye'ye ilk defa girdiğini söylediler; bana yakın olduğundan olabilir ama bence İzmir'in en iddialı işi bu fakat şu an sessiz gözüküyorlar ; tek sebebi satışların çok iyi giderek reklama ayrılacak bütçeyi açılışa doğru saklamaları diye düşünüyorum..
mahmutcalcal

Beğenilenleri: 1 mesaj

Mesajgönderen Umut » Sal 05 Kas 2013, 00:32

Ben projeyi gayet başarılı buluyorum, yerini de dendiği gibi varoş olarak değerlendirmiyorum, bölge gelecek vaadediyor. Fakat benim endişem gökdelenler bölgesi ilan edilen bir alanın dışına çok yüksek bir gökdelen yapılacak olması. Bunu şehircilik ilkeleri açısından doğru bulmuyorum açıkçası. Yoksa proje güzel.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj

Mesajgönderen mahmutcalcal » Sal 05 Kas 2013, 00:43

sana katılmıyor değilim , başka bir forumda benzer soruya verdiğim cevap aşağıda. Haklı olabilirsin; fakat ne yazık ki belediyeler planlı keşke adam gibi çalışsa da bu yüksek yapı izinlerini belirli bölgede toplasa fakat bu proje daha çok alışveriş merkezi odaklı bir proje olup 4. jenerasyon olması nedeniyle konutu içermekte..;
Yurtdışında 10 un üzerinde alışveriş merkezi şantiyesinde görev aldım ki şu anda bir konut projesinde çalışmaktayım. Ve ne yazık ki tüm gökdelenleri bir yere toplamış şehir sayısı dünyada fazla olmamakla beraber keyif verici bir görüntü oluşturduğu söylememek imkansız; Manhattan, Chicago Gölünün Etrafı vs. Keşke İzmir'in gökdelen bölgesinin ulaşımı kolay olsaydı da alışveriş merkezi projeleri orada daha yoğun olsaydı.Fakat otobandan ulaşımında bile sıkıntı olan bir gökdelen bölgesi, şu anda trafiğin birbirine girdiği bir alandan bahsediyoruz. Daha Folkart açılmadan o cadde birbirinde. Bayraklı Towerın etrafında park edecek alan kalmamış durumda. Bundan dolayı yatırımcı o bölgeye yönelmiş olabilir ve 4 milyon nufuslu bir metropolde 1'den fazla gökdelen bölgesi oluşacağına inanıyorum.. Ama şehir estetiğinde bu kadar ünlü mimarların çalıştığı bir proje nasıl çirkin durabilir ki ?
Karma projelerin ölümsüz olduğu , 4. jenerasyon alışveriş merkezinin bölgenin etrafına katacağı değer ve İzmir'imizi taşıyacağı nokta konusunda ben heycanlıyım. Bunun yanında yeni gelecek projeler Mistral, Ege Perla,Tekfen-Ronesans , yine Kavuklar'ın yaptığı Altındağ projesi İzmir'i Türkiye'de bir noktaya taşıyıp yabancıların dikkatını çekerek beklediğimiz o büyümeyi çok daha hızlı getirecek bence.. Satış ofisinden duyduğum Kavuklar Grubu şu anda 60 katın üzerinde bir gökdelen için çalışma yapıyor bunu da Liman arkasına yapacak ama ağırlığı konut ve ofis olacak ve kararları o bölgede alışverşi merkezi değil, bölgenin ihtiyacını karşılayacak ticari birimlerin oluşması olmasından yana olduklarını söylediler bana .. Kiralanabilir alan 60.000 m2 olmuş son söylenene göre bu da İzmir'in en büyük avm'si denebilcek noktaya gelmiş. Benim en heycanlı olduğum proje Point Bornova fakat daha iyi isim koyabilirlerdi bu boydaki proje için. Bir de Kavuklar grubu bence satmaya ihtiyacı olmasa da reklam yapmalı çünkü heycanı hissetmek istiyor insan..

Umut bu mesajı beğendi.
mahmutcalcal

Beğenilenleri: 1 mesaj

Mesajgönderen Umut » Sal 05 Kas 2013, 01:02

Önümüzdeki haftalarda en az bir reklam filmi göreceğimizden eminim. Henüz belli olmayan birtakım detaylar vardır sanıyorum. Proje Pınarbaşı ve Altındağ bölgesindeki kentsel dönüşümü de tetikleyecek. Bu dönüşüm de yine projenin değerini arttıracak; kazan-kazan durumu var diyebiliriz.

Bu arada Liman arkasındaki gökdelen duyumu için teşekkürler, eğer ciddi bir plan ise yakında çıkar kokusu ;)
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Umut » Cum 27 Ara 2013, 14:03

Satışlar oldukça iyiymiş, hatta kalan daireler için fiyatlarda değişikliğe gidilecekmiş (bu, artacak demek oluyor). Liman arkasındaki büyük proje içinse fazla bir şey söylememiş Metehan Kavuk. Başlangıç tarihi 2015 olacakmış.

İzmirli eyleme giderken bile ev aldı

Son dönemde yaptığı projelerle adından söz ettiren Kavuklar, 2017’de yurtdışına açılmaya hazırlanıyor. Gündemde, liman arkasına yabancı ortakla özel bir proje yapmak da var.

İZMİR’de bir şey yapıp satmak zordur. İzmirli tüketici öyle kolay beğenmez, sorgular... Ama doğru lokasyon ve zamanda yapılan projeye de anında cevap verir. Bunun en güzel örneğini Kavuklar Gayrimenkul Geliştirme’nin yaptığı ‘Point Bornova’da görmek mümkün. Firma, ‘Gezi’ olaylarının yaşandığı dönemde 220 konut satmayı başarmış. Kavuklar Gayrimenkul Geliştirme Grup Başkanı Metehan Kavuk’la devam eden projeleri, gelecek hedeflerini ve sektördeki gelişmeleri konuştuk.

Kavuk’u oldukça heyecanlandıran, “İzmir’in çehresini değiştirecek” dediği Point Bornova Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde iki ayda konutların yarısı satılmış. Hem de bu satışlar Türkiye gündemini uzunca süre meşgul eden ‘Gezi’ olaylarının olduğu döneme denk geliyor. Metehan Kavuk, o süreci şöyle anlattı:

“Point Bornova’nın konut kısmında 600 daire yer alıyor. Biz bunun yarısını sattık. Peynir ekmek gibi sattık. Bunlardan 220’si Gezi eylemlerinin yaşandığı dönemde gitti. Müşteri, ‘Abi akşam eyleme gidiyorum. Bunu kaçırmamam lazım. Şu mukaveleyi hemen imzalayalım’ dedi ve ev aldı. Kimi zaman günde 40 konut sattık. Artık satışlar o kadar hızlı oluyordu ki, aynı konutu iki kişiye satmamak için müşteri temsilcileri bağırarak satış yapıyordu. ‘x konutu ben sattım’ diye... Şu anda satışları durdurduk. Yeni fiyat belirlemesi yapacağız. Satışa çıkacak 120 daire var. Bunun için 120 ön talep aldık. 80’i de kapora bıraktı.”

Bu merkez başka

Kavuk, yaptıkları gizlilik sözleşmeleri gereği açıklayamıyor ama AVM’ye çok önemli markaları getireceğini söylüyor. Bunların arasında Avrupalı tekstil devinden teknoloji devine kadar geniş bir marka karması olacağını aktaran Metehan Kavuk, şu anda 10 firmayla anlaşma yaptıklarını belirterek, “Bunlar toplam AVM alanının yüzde 40’ını oluşturuyor. Bu markalar geniş metrekarelere geliyor. Toplamda 170 mağaza olacak” bilgisini verdi.

AVM’lerin Avrupa ortalama ömrünün 30 yıl olduğunu belirten Metehan Kavuk, 40-50 yıl sonra da yaşayacak bir AVM tasarlamaya çalıştıklarını dile getiriyor. Bunun için de yoğun mesai içindeler. Bu hedefe onları taşıyacak güçlü de bir silahları var: Çocuk Eğlence Merkezi... Malum, çocukların alışverişteki etkisi ortada. Ama bu eğlence merkezi alışılmışın dışında. Çocukları hem eğlendirecek, hem de öğretecek. Çocuklar kimi zaman itfaiyeci olup yangına müdahale edecek, kimi zaman da satış sorumlusu olup alışverişin inceliklerini öğrenecek. Kavuk, “Dev bir sistem kuruyoruz. Dünyadaki farklı konseptleri inceledik. Bizim yapmak istediğimizin bir örneği şu anda Beyrut’ta var. Onun benzerini yapacağız” dedi.

2017’DE YURTDIŞINA AÇILIYOR

2011’de ortaya konulan 5 yılda 5 kat büyüme projeksiyonunun 2015’te hayata geçeceğini ifade eden Metehan Kavuk, önümüzdeki döneme ilişkin hedeflerini de şöyle paylaştı: “Şu anda mevcut projelerle birlikte 125 bin metrekare olan kiralanabilir alanı 1 milyona çıkarmayı hedefliyoruz. Eylülde Altındağ’daki projeye başlıyoruz. Bin 300 konut var. 2015’te ise yabancı bir ortakla liman arkasında özel proje yapmayı planlıyoruz. Bundan sonraki planımız ise yurtdışına açılmak. Burada da doğal kaynaklar bakımdan zengin bölgeleri tercih edeceğiz. Ortadoğu gibi... İzmir’de iş yapıyorsanız dünyanın her yerinde yaparsınız. Biz de burada elde ettiğimiz deneyimlerle birlikte yurtdışına açılacağız. Bu hedefimizi 2017’de hayata geçirmeyi planlıyoruz.”

OTOGARDA İNİP EV ALIYORLAR

Point Bornova’nın etrafında bulunan ağır sanayi kuruluşları ve Otogar’ın projeye olumsuz bir yansıması olup olmadığını da sordum Metehan Kavuk’a... Kavuk, şöyle yanıtladı: “Biz otogarı pozitif olarak algılıyoruz. Oranın avantajını kullanıyoruz. Bunu da görüyoruz. Yakın kentlerden üniversite için gelenler, ellerinde para çantasıyla gelip bizden ev aldı. Dolayısıyla şu anda çirkin bir görüntü olabilir. Ama yakın zamanda değişecek. Metro gelecek. Ayrıca, otogara gelenler artık kahvelerini içmeye bize uğrayacak. Sanayi kuruluşları da bizden dolayı kendilerine çekidüzen verdi. Bu nedenle çevrede oturanlardan çok teşekkür mektubu aldık. Sonuçta projenin bulunduğu alanın etrafında 166 bin kişi yaşıyor. Bunlarında yıllık geliri 8 bin dolar civarında. Buraya ciddi katkımız olacağına inanıyorum. Söz konusu alana karar vermeden önce 42 arazi inceledik. En iyisi burası oldu. Şimdi Point hem bölgenin çehresini değiştiriyor, hem de İzmir’in hatta bölgenin önemli bir çekim merkezi olmaya aday.”

İZMİR’İ İYİ BİR YIL BEKLİYOR

Önümüzdeki yıl sektörün durumuyla ilgili de değerlendirme yapan Kavuk, “Gayrimenkul sektöründe genel olarak bir yavaşlama olacak. Ama İzmir odağında baktığımızda kötü bir yıl olmayacağı kesin. Yeni projeler devreye girecek. Genelin aksi bir yıl İzmir’i bekliyor. İzmir artık farklı planlanmalı. Bugün yetişmiş bir işgücü var. İstanbul’a kıyasla ucuz bir şehir. Dolayısıyla bazı şirketlerin merkezini buraya kaydırmak gerekiyor. Biz bir kimya şirketini getirdik. Ortadoğu pazarını buradan yönetecek. Bunun devamı gelecek” diye konuştu.

Hürriyet / Mete Tamer Onur
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Umut » Pzr 13 Nis 2014, 05:58

Devasa çukurda son durum:

Resim

4sq
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen hoppala » Pzr 13 Nis 2014, 11:02

Bayraklı tower'ı da kavuklar yapmıştı bildiğim kadarıyla.
Ordan referans alırsak çok uzamadan biter inşaatı diyetahmin ediyorum. Ama çukur bir süredir bu şekilde duruyor.
Görüntü olarak da çok başarılı bir proje. Dediğim gibi bayraklı tower seviyesinde bir görüntü beni tatmin eder.
hoppala

Beğendikleri: 262 mesaj
Beğenilenleri: 97 mesaj

Mesajgönderen Umut » Pzr 13 Nis 2014, 12:34

Projenin alanı çok büyük, bana Basmane Çukuru'nu anımsatıyor. Umarım kaderi benzemez :)
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Umut » Cmt 03 May 2014, 18:54

hoppala bu mesajı beğendi.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi