Mistral Towers 216m + 154m

Re: Mistral İş Merkezi ve AVM

Mesajgönderen Umut » Cum 07 Eyl 2012, 04:16

Gökdelenler 40 ile 45 katlı ve yaklaşık 220 metre yüksekliğinde olacakmış. Şimdilik en yüksek proje diyebiliriz.

Mistral İzmir'e iki dev gökdelen dikecek

Kentin öncü işadamlarının birleştiği Mistral Yapı Gayrimenkul, adliye karşısındaki araziye biri 45, diğeri 40 katlı, 200 metreyi aşkın iki gökdelen inşa edecek

İzmir iş dünyasının önde gelen işadamları, ismini 'güçlü ve hızlı bir Akdeniz rüzgarı' anlamına gelen Mistral'den alan Mistral Yapı Gayrimenkul Sanayi ve Ticaret A.Ş'de güçlerini birleştirdi. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı modelini esas alan ortaklık ilk projesini gökdelenler bölgesi olacak Yeni Kent Merkezi'nde, adliye karşısındaki arazide hayata geçirecek. İşadamları, 45 ve 40 katlı, 200 metreden fazla yüksekliğe sahip iki gökdelen inşa edecek.
Ortakları arasında Lucien Arkas, Haydar İnaç, Tufan Ünal, Erdoğan Atay Holding A.Ş, Deniz Barçın ve Serhan Ünsal gibi önemli işadamlarını ve şirketleri barındıran Mistral Yapı Gayrimenkul, kuruluş çalışmalarını tamamladı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı ise Arkas Holding Başkanı Önder Türkkanı yapacak. Bir ofis ve konut olmak üzere ikiz kulelerden oluşacak proje pek çok alanda ilklere sahip olacak.

TOPLANTI YAPTI
Mistral Yapı Yönetim Kurulu üyeleri, projeleriyle ilgili Swissotel Grand Efes'te bilgilendirme toplantısı yaptı. Toplantıda konuşan Türkkanı, aynı ortaklık grubunun, İzmir Limanı'nın özelleştirme ihalesinde de konsorsiyum oluşturarak, 1 milyar dolarlık teklif verme başarısına ulaştığını anımsatarak, ortakların Mistral Yapı'da bir araya geldiklerini belirtti. Şimdi de İzmir'in yeniden yükselişe geçeceği Bayraklı'da 110 bin metrekarelik proje için yola çıktıklarını anlatan Türkkanı, "Ortakların ve yönetim kurulunun tamamı, İzmir'deki işadamlarından oluşuyor. İleride çocuklarımızın da gurur duyacağı, İzmir'de sembol olacak binaların inşaasını hedefliyoruz" diye konuştu.

GAYRİMENKUL SATIŞI
İlk projenin, İzmir Adliyesi karşısında TIR parkı olarak kullanılan alanda gerçekleşeceeğini ifade eden Türkkanı, "Büyük bir gayrimenkul yatırım ortaklığına gidişin ilk adımlarını atıyoruz. Ortaklık yapısı bu iddiayı sağlayacak isimlerden oluşuyor" dedi. Söz konusu bölgede kendileri dışında İzmirli bir grup olmadığını anlatan Türkkanı, "Bizim böyle bir farklılığımız var. Orada olmamız gerektiğini düşündük ve İzmir'e özgü bu projeyi gerçekleştirdik. Projeye önümüzdeki yılbaşından sonra ilk kazmayı vurmayı hedefliyoruz" dedi. Türkkanı ayrıca 'yap-sat' modelinden ziyade mülk sahipliği-kiralama yöntemlerini benimsediklerini, projede sadece yüzde 20-30'luk kısmın satışa çıkarılacağını ifade etti.
Yabancılara gayrimenkul satışı konusundaki soruya da yanıt veren Türkkanı, gelecekte İstanbul'da olduğu gibi İzmir'e de yabancıların gayrimenkul yatırımı yapmaya başlayabileceğini söyledi. Projeye başlarken çeşitli yabancı grupların Mistral Yapı'ya ortak olmak için teklifte bulunduklarını belirten Türkkanı, gelecekte İzmir'in gayrimenkul sektöründe önemli aşamalar kaydedeceğini dile getirdi.

YERLİ MÜHENDİSLER
Proje, 'Yeni Kent Merkezi' olarak bilinen Bayraklı'da başlayacak. Toplam 300 milyon liraya mal olacak ikiz kulelerin biri ofislerden oluşacak ve 45 katlı inşa edilecek. Konutlardan oluşan gökdelende ise 40 kat bulunacak. Bina yüksekliklerinin 206 metre betonarme yapı ve onun üzerine kurulacak yapılarla 220 metre civarında olması öngörülüyor. Yaklaşık yüzde 70'i çelikten yapılacak ve üzerine beton kaplanacak binalar, İzmir'de bu anlamda bir ilk olacak.
Binanın tasarımı İtalya'da gerçekleştirilirken, diğer projelerinin ise yerli mühendisler tarafından şekilleneceği öğrenildi. Yeşil bina olmasıyla önem kazanacak proje içinde, yağmur sularının tekrar kullanılması için sarnıçlar, enerji verimliliği gibi önemli ayrıntılar da yer alacak. Klasik AVM havasından uzak, sokak çarşısı şeklinde alışveriş merkezinin de yer alacağı projenin 3 yılda tamamlanması öngörülüyor.

yeniasir.com.tr
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj

Mesajgönderen girginfatih » Cmt 08 Eyl 2012, 02:17

geçen gün adliyeye gittim ve tırlar malzemeler gelmiş çalışmalara başlamış acaba ne yapılıyor diyordum demek ki mistral miş hayırlı olsun :)
girginfatih

Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj

Mesajgönderen mertoviçizmir » Cmt 29 Eyl 2012, 13:06

ismi divan residans 220 metre olarak değiştirilmelidir.Artık ismi acıklandı..
mertoviçizmir

Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj

Re: Mistral Towers 220m + 200m

Mesajgönderen Umut » Cum 14 Ara 2012, 06:41

Miray İnşaat'ın web sitesi www.mirayinsaat.com.tr nihayet yeniden açılmış. Sitede projenin adı Mistral Towers olarak geçiyor. Divan grubu yalnızca rezidans kısmının işletmesini üstlenecek bildiğim kadarıyla.

Sitedeki yazılı bilgi çok kısıtlı:

MİSTRAL TOWERS
• Yer: Konak – İzmir • Yıl : 2012 – 2015 • İşveren: Mistral Yapı Gayrimenkul A.Ş. • Konu: Proje geliştirme ve proje yönetimi
• Tahmini Keşif: 110.000.000 USD • İnşaat Alanı: 115.000 m2

AVM bölümünün görüntüleri daha önce bir yerde yayınlanmamıştı sanıyorum:

Resim
Resim
Resim

Bir de gece fotoğrafı, yine siteden alıntı:

Resim

AVM görsellerinde Versace, Lanvin, Chanel gibi lüks markalar (ek olarak Starbucks ve Pizza Hut) gözüme çarptı, acaba gerçekten anlaşmışlar mı yoksa rastgele mi yazmışlar merak ettim; umarım gerçektir :)
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Umut » Prş 30 May 2013, 02:44

Yeni görseller var, biraz da rötuş yapılmış projeye. Çok güzel.

Resim
Resim
Resim

http://www.dnamimarlik.com/eng/?sayfa=proje&proje_id=29

Projenin arsası, imar planlarında önündeki yola (Ankara Cd. yan yolu) taşıyor görünüyor diye geçen yıl duymuştum. Sorun çözüldü mü bilmiyorum ama cbs.izmir.bel.tr deki planlarda hala yolun yarısı arsa içinde gözüküyor. Muhtemelen güncel değildir.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Umut » Cum 16 Ağu 2013, 16:09

Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Umut » Pzt 04 Kas 2013, 14:15

Bir kule vinç kurulmuş, ayrıca kazılar da başlamış durumda;

Resim

Kanal boyunda düzenleme yapılıyor. Çalışmalar İş GYO, Mistral ve İBB ortaklığı ile yürütülüyor;

Resim
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Umut » Çrş 22 Oca 2014, 02:44

Kule vinç de geldi.

Resim
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen cancan-izmir » Cmt 15 Mar 2014, 17:52

14.03.2014 bana ait , hızlandılar , ofis kulesinin altıda 2. Kata geçiyor :)

Resim

Resim

Resim

Resim

2 kişi bunu beğendi.
cancan-izmir

Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 4 mesaj

Mesajgönderen Umut » Cmt 15 Mar 2014, 21:39

Hoşgeldin, yine harika fotoğraflar her zamanki gibi :)

Kıyasıya yarış var Ege Perla ile Mistral arasında. Bana Empire State ve Chrysler Building'in hikayesini anımsattı :) Yalnız Ege Perla biraz daha önde gidiyor.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

ÖncekiSonraki

Dön Gökdelenler, İş Merkezleri ve AVM'ler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir

Free Web Hosting