Basmane Dünya Ticaret Merkezi

Basmane Dünya Ticaret Merkezi

Mesajgönderen Gökhan » Çrş 12 Ara 2012, 19:12

Utanç çukuru için 'umut' veren plan

Üç kez mahkemece planları iptal edilen Basmane Meydanı'ndaki alan için, yargının iptal gerekçeleri de gözetilerek, Güçbirliği Holding ve EGS tarafından yeni proje hazırlandı


İzmir'in en değerli alanlarından birisi olarak nitelendirilen ve 14 yıl süren hukuk mücadelesinin ardından kente gelecek yatırımcının önünü tıkayan bir sorun olarak görülen Basmane Meydanı'ndaki 'utanç çukuru' için yeniden umut doğdu.
Daha önce 3 kez mahkeme tarafından planları iptal edilen alan için yeni plan önerisi hazırlandı. Mahkemenin iptal gerekçeleri de dikkate alınarak Güçbirliği Holding ve EGS tarafından hazırlanan öneri planda daha önce 200 bin metrekare civarında olan inşaat alanı 104 bin metrekareye düşürüldü. Geçmişte Büyükşehir Belediyesi ile imzalanan protokol çerçevesinde söz konusu inşaat alanının yüzde 30'luk bölümü Belediye Hizmet alanı olarak korundu. Yine daha önce varılan anlaşma uyarınca Büyükşehir Belediyesi'ne ayrılan 7 bin 500 metrekarelik otopark alanı yeni plan önerisinde 8 bin 500 metrekareye çıkarıldı. Komisyonlarda oy çokluğu ile kabul edilen imar plan önerisi Konak Belediye Meclisi'nde daha detaylı incelenmek üzere gündemde bırakıldı.

Yatırımcının önü açılacak

İzmir'e yatırım yapmak isteyen yatırımcının önünü kesen ve yıllarca kentin bağrında çirkinlik abidesi olarak kalan Basmane'deki utanç çukuru için yeni umut doğdu. Son olarak izmir büyküşehir belediye meclisince 2009 yılında kabul edilen 5 bin ölçekli nazım imar plan ile 1000 ölçekli uygulama imar planlarının İzmir Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Yüksel Çakmur ve arkadaşlarının açtığı dava ile iptal edilmesinin ardından arazide hissesi bulunan Güçbirliği Holding ve EGS yeni plan önerisi için harekete geçti.
3.5 yıl aradan sonra yeni plan için Büyükşehir Belediyesi'ne başvuruda bulundu. Büyükşehir de Alsancak, Kahramanlar ve çevresine ilişkin 5 bin ölçekli nazım imar planlarının mahkemece iptal edilmesi nedeniyle Konak Belediyesi'ne yazı yazarak 1000 ölçekli uygulama imar plan çalışması yapılmasını istedi. Büyükşehir, Konak Belediyesi'ne yazdığı yazıda ayrıca yeni yapılacak plan çalışmasında daha önce Güçbirliği ve EGS'yle imzalanan protokol çerçevesinde kazanılmış haklarının korunmasını istedi.

İnşaat hacmi azaldı

Bu arada Güçbirliği ve EGS mahkemenin iptal gerekçelerini de dikkate alarak hazırladıkları imar planında iptal edilen planda 200 bin metrekareye yakın olan inşaat alanını 104 bin metrekareye düşürdü. İnşaat alanının yüzde 30'u Büyükşehir ile daha önce imzalanan protokol çerçevesinde Belediye Hizmet Alanı olarak ayrılırken daha önceki planda Büyükşehir Belediyesi'ne ayrılan 7 bin 500 metrekarelik otopark alanı yeni plan önerisinde 8 bin 500 metrekareye çıkarıldı. Plan önerisinde yapılması öngörülen yapıda yükseklik arka cepheye yani Anemon Oteli'nin olduğu bölgeyşe verilirken Basmane Meydanına bakan cephede yapı yüksekliğinin düşük tutulması öngörüldü. Ortaklar tarafından hazırlanan taslak planda ayrıca yapılacak yapının çekme mesafeleri de işlendi. Öneri planda dikkat çeken diğer bir unsur ise Büyükehir'in kullanımına verilecek olan Belediye Hizmet Alanı'nın tanımlı olmaması oldu.
Başvuru çerçevesinde gündeme gelen plan önerisi Konak Belediye Meclisi İmar Komisyonu'nda gündeme alındı. Komisyondan oy çokluğu kabul edilen planlar, geçtiğimiz Perşembe günü meclis gündemine geldi. Ancak, komisyon raporu Başkan Hakan Tartan'ın sağlık nedenlerini gerekçe göstererek katılmaması nedeniyle gündemde bırakıldı.

NE DEDİLER
KEMAL ZORLU
İyi niyetten şüphemiz yok


Güçbirliği Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu, mahkemenin bir önceki planı iptal gerekçelerini dikkate alarak yeni plan önerisi hazırladıklarını söyledi. "Mahkeme aleyhimize karar verirken öne sürdüğü tüm gerekçelerin ortadan kalkması için ne gerekiyorsa yeni plan önerisinde yaptık. Hayırlı, uğurlu olsun" diyen Zorlu, "Bu planlar belediye için gecikmiş bir mükellefiyet. Belediye tarafından burasının en kısa sürede imar durumu yapılarak mağduriyetimizin giderileceğine inanıyoruz. Bu konuda tarafların iyi niyetinden hiç şüphemiz yok" dedi. Daha önce projede ikiz kule olduğunu daha sonra kulelerden birinin iptal edilip yeni proje hazırlandığını belirten Zorlu, "Kuleler bir, iki ya da üç olur. Buna projedeki ortaklık yapısı karar verecek. Büyükşehir Belediyesi ile daha önce imzaladığımız protokol koşulları aynen geçerli. Büyükşehir'e 31 bin 200 metrekare bina yapma mükellefiyetimiz aynen devam ediyor" diye konuştu.

AZİZ KOCAOĞLU
Değerlendireceğiz


Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocağlu ise, plan önerisini önlerine geldiğinde değerlendireceklerini söyledi. Kocaoğlu daha önce protokolde öngörülen koşulların şimdi de geçerliliğini koruduğunu belirterek, "Bize yüzde 30'luk belediye hizmet alanımızı verip teslim edecekler. Henüz plan önerisi önümüze gelmedi. Geldiğinde değerlendireceğiz" dedi.

HAKAN TARTAN
Hemen çözülmeli


Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan da, sorunun bir an önce çözülmesinden yana olduklarını belirterek, "Öncelikle 5 bin ölçekli nazım imar planlarının Büyükşehir tarafından yapılması gerekir. Planlarla ilgili arkadaşlarımızın istekleri var. Bir de odaların ve diğer kurumların bu konudaki tavırları önemli. Onları da değerlendirip arkadaşlarımızla birlikte ondan sonra bir karar alacağız" dedi.

Bu 4'üncü değişiklik olacak

EGS ve Güçbirliği Holding, 35 bin metrekarelik eski otobüs garajı arazisini eski belediye başkanlarından Burhan Özfatura zamanında satın aldı ve 1998'de temel çukuru kazdı. Büyükşehir Belediye eski Başkanı Yüksel Çakmur'un 1999'da açtığı davada yargı, imar planının, kamu yararına ve imar mevzuatına aykırı olduğu gerekçesiyle inşaatı durdurdu. Rahmetli Başkan Ahmet Piriştina'nın başkanlığı döneminde plan iki kez revize edildi. Ancak Çakmur, her iki planın da yürütmesini mahkeme kararıyla durdurdu. Son davada, planın, 'Fuar projesine aykırı olduğu, bölgedeki yoğunluğu artırdığı gerekçesi' İzmir mahkemelerinde reddedilmesine karşın, Danıştay bu kararı bozdu. TMSF, arsayı 2007'de satışa çıkardı. Büyükşehir Belediyesi itiraz edince, satış durduruldu. Taraflar arasında mahkemenin iptal gerekçeleri de dikkate alınarak varılan yeni anlaşma uyarınca belediye hissesinin yüzde 12'den 30'a çıkarıldı. 2009 yılı Mart ayında da büyükşehir belediye meclisinde yeni plan değişikliği kabul edildi. Fakat Yüksel Çakmur ve arkadaşları ile İzmir Valiliği bu plana da dava açıp iptal ettirdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun girişimleriyle 4 yıl sonra yeni plan hazırlandı. Yeni planda kamu yararı yüzde 16'dan yüzde 30'a çıkarıldı. Ayrıca Büyükşehir Belediyesine 7 bin 500 metrekare de otopark alanı öngörüldü. 2009 yılında hazırlanan son plan, Mart ayında gerçekleşecek yerel seçimler öncesi son meclis toplantısında kabul edildi. Fakat bu planın da akibeti diğer planlar gibi oldu. Çakmur ve arkadaşları 3. kez planları mahkeme kanalıyla iptal ettirdi. Aradan geçen 3.5 yıllık süreçte başka çalışma yapılmadı ve utanç çukuru Basmane'de kente yatırım yapmak isteyen yatırımcı için kabus gibi kaldı.Dünya Ticaret Merkezi, nâm-ı diğer utanç çukuru için yeni bir plan yapılmış, hem de itirazlar göz önüne alınarak..Umarım bu sefer Yüksel Çakmur ve saz arkadaşları itiraz etmez de, alan, kent yaşamına dahil edilir..
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Dünya Ticaret Merkezi

Mesajgönderen Gökhan » Çrş 12 Ara 2012, 19:17

Hürriyet İzmir yazarlarından Deniz Sipahi, konuyu köşesine taşımış..

Ey istemezükçü kardeşim duyduk duymadık demeyin

Ey “istemezükçüler”, ey “herşeye karşı çıkanlar”, ey “Biz olduğumuz sürece burası, buraları yapılmaz”, “İzmir’de bir şey yapılacaksa önce bizden izin alınacak” diyenler...

Duyduk duymadık demeyin...
Üç kez mahkemece planları iptal edilen Basmane Meydanı’ndaki alan için yargının iptal gerekçeleri de gözetilerek, Güçbirliği Holding ve EGS tarafından yeni proje hazırlanmış.
Hadi yine iyisiniz; hem de çok iyisiniz.
Size yine iş çıktı.
İtiraz edilecek, tartışılacak, kentin gündemini değiştirecek, günlerce manşetlerden düşmeyecek yine bir şey yakaladınız.
Hadi bakalım...
Şimdi “istemezük çarkı” dönecek, hem de öyle bir dönecek ki, Mehmet Ali Erbil bile şaşıracak...
“Pas...” geçmesini beklemiyorum; çünkü “Pas”ı es geçiyorlar.
“Tamam oldu”, “Şu noktada buluşabiliriz” demiyorlar.
Ortak akıl çağrısı yapmıyorlar; “Biz istemezsek olmaz...” diyorlar.
Ben böyle söyleyince de bozuluyorlar.
“Niye böyle yazıyorsun...” diyorlar.
Ama en başından beri aynı noktada durduğumuzu, tavrımızda değişiklik olmadığını, sübjektif davranmadığımızı aksine objektif kaldığımızı, kentin çıkarlarını en az onlar kadar koruduğumuzu çok iyi biliyorlar.
Şunu da çok iyi biliyorlar...
O tutturdukları “kamu yararı” meselesi var ya; hepimize bir kuruş zarar verecek bir yanlış varsa yeri göğü yıkacağımızı da çok iyi bildiklerini düşünüyorum.

Ey “istemezükçü” kardeşim...
Yeter artık...
İnada binen itirazlarından, kan davasına dönen hesaplaşmalarından...
Birkaç medyatik davayla sürekli gündeme gelmenden...
Çözüm üretmek yerine sürekli homurdanmandan...
Bitmeyen bir iştahla mahkemeye gitmenden...
Ortak aklı kullanmamandan...
Uzlaşmaya yanaşmamandan...
Yorulduk...
Biraz da sıkıldık...
Tüm İzmirliler olarak hem de...

İsterdik ki...
Dağlar, tepeler yağmalanırken sesin çıksaydı. Geceden gündüze gecekondular İzmir’in siluetini değiştirirken konuşsaydın. Güzelim İzmir Körfezi’ni zamanında lağım çukuruna çevirenleri teşhir etseydin. Bu kentin ovalarının, bahçelerinin, bağlarının, tarlalarının üzerine birbirinden zevksiz konutlar inşa edilirken dağı taşı yıksaydın. Nüfusu hızla artan, artacağı belli olan kent büyürken, “Bu yollar olmaz, bu altyapı kaldırmaz” deyip; ortaya planlar koysaydın, projeler sunsaydın, fikirler üretseydin.

Ey “istemezükçü” kardeşim...
Hukuka saygımız sonsuz, adalete güveniyoruz, inanıyoruz.
Yargının etkilenmeden, senin dediğin gibi kamu yararını gözeterek karar almasını istiyoruz.
Ama “istemezükçü” kardeşim...
Uzun zamandır samimiyet testinden geçemediğinin de farkındasın. Bıkkınlık getirdiğinin de farkındasın. Kentin gündemini değiştiremediğinin de farkındasın...
Çünkü herşeye rağmen bu kent değişiyor; gelişiyor.
Bütün itirazlara rağmen...
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Dünya Ticaret Merkezi

Mesajgönderen Umut » Prş 13 Ara 2012, 02:36

Yaygın telaffuzun aksine, ben buraya "Fırsat Çukuru" demeyi tercih ediyorum :) Şehrin merkezinde ticari, sosyal, kültürel, her türlü imkan sağlamaya açık çok büyük bir arsa. Er ya da geç, hatta en geç EXPO'ya kadar doldurulacak bir şekilde. Umarım herkesi memnun edecek güzel bir proje yapılır.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Dünya Ticaret Merkezi

Mesajgönderen Umut » Sal 08 Oca 2013, 06:07

Basmane Çukuru'nun yeni planına Konak'tan onay

Basmane Meydanı'ndaki 'utanç çukuru' için hazırlanan binlik yeni plan, Konak Belediyesi Meclisi'nde oyçokluğu ile kabul edildi. CHP'li 3 üyenin ret oyu kullandığı planda inşaat alanı 200 binden, 104 bin metrekareye indirildi

İzmir'in en değerli alanlarından birisi olarak nitelendirilen ve açılan davalarla 14 yıl sürüncemede kaldığı için kente gelecek yatırımcıların önünü tıkayan Basmane Meydanı'ndaki 'utanç çukuru' için hazırlanan yeni plan, Konak Belediyesi Meclisi'nde oyçokluğu ile kabul edildi.
Oylama sırasında CHP'li 3 belediye meclis üyesi ret oyu kullandı.
Güçbirlği ve EGS tarafından hazırlanan ve Konak Belediyesi ihtisas komisyonlarında görüşülen yeni plan meclise sev edilmişti.
Kabul edilen binlik planlara göre inşaat alanı 200 bin metrekarelerden 104 bin metrekareye indirildi.
Daha önce İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Güçbirliği ve EGS arasında imzalanan protokol hükümleri uyarınca Büyükşehir Belediyesi'nin yüzde 30 hissesi bu planda da korundu. Buna göre 104 bin metrekarelik inşaat alanının yüzde 30'a denk gelen kısmı, yani 31 bin 200 metrekarelik bölümü Büyükşehir Belediyesi'ne ayrılmış oldu.

Emsal 5 olarak belirlendi
Yeni planda ayrıca daha önce Büyükşehir Belediyesi'ne ayrılan 7 bin 500 metrekarelik otopark alanı 8 bin 500 metrekareye çıkarıldı. Hmax yani yükseklik serbest bırakılırken yeni planda emsal 5 olarak belirlendi. Söz konusu alan imar planlarında 'turizm - ticaret alanı' olarak belirlenirken, inşa edilecek yapının yüksekliği arka cepheye yani Anemon Oteli'nin olduğu bölgeye verildi. Yanlardan 5 ve 20 metrelik çekme mesafeleri konulurken ön cepheden yani 9 Eylül Meydanı'ndan yüksek yapıya kadar 150 metrelik çekme mesafesi uygulandı. Basmane Meydanı'na bakan cephede yapı yüksekliğinin düşük tutulması öngörüldü.
Güçbirliği ve EGS ortaklığının Konak Belediyesi ile vardığı anlaşma uyarınca ortak girişimin Konak Belediyesi'ne 3 bin metrekare büyüklüğünde bir meclis salonu yapması kararlaştırıldı. Belediye meclis toplantısı olan günlerde meclis üyelerinin ve Konak Belediyesi personelinin otoparklardan ücretsiz yararlandırılması da karara bağlandı.

Çözüm için ilk adım
Önerge görülürken söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Yalçın Kocabıyık, Basmane Çukuru olarak da bilinen alanda şehrin önemli yapılaşma sorunlarından birisinin yaşandığını söyledi. Daha önce yapılan hatalar nedeniyle planların durma noktasına geldiğini hatırlatan Kocabıyık sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu yüzden çözümsüzlük içinde kalındı. Büyükşehir Belediyesi'nin yapacağı 5 binlik planın bize önerilen 1000'lik plana uyumlu olacağını düşünüyoruz. Buraya el atmak gerekir. Biz burada çözüm bulma yolunda olumlu oy kullanıyoruz" diye konuştu. Konuşmaların ardından 1000 ölçekli uygulama imar planı CHP'li meclis üyeleri Ceyhun Yücelmiş, Ahmet Doğan ve Gökhan Çiçek'in ret oylarına karşın oyçokluğu ile kabul edildi. Böylece yaklaşık 14 yıldır İzmir gündemini meşgul eden Basmane'deki utanç çukuru ile ilgili yeni planlama sürecinde de ilk adım atılmış oldu.

Üyeler bilgilendirildi
Bu arada dün sabah saatlerinde Konak Belediyesi meclis üyelerine akşam meclis toplantısında gündeme gelecek önerge hakkında bilgi verildi. Türkan Saylan Kültür Merkezi'ndeki toplantıya AK Partili ve CHP'li meclis üyelerinin yanı sıra proje ortakları Güçbirliği ve EGS'nin yöneticileri de katıldı.
Toplantıda Güçbirliği Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu'nun meclis üyelerine bugüne kadar yaşanan süreç hakkında bilgi verdiği öğrenildi. Zorlu'nun proje için aile şirketinden 40 milyon liraya yakın para aktardıklarını söylediği öğrenilirken, "Bu defa da olmazsa İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne dava açacağım" dediği sızan bilgiler arasında yer aldı. Toplantıda Zorlu'nun "Araziyi satın aldığımız süreçte bize düşen yükümlülükleri yerine getirdik. Kahramanlar'a otopark yaptık. Otopark için 42 bin metre kazık çakıldı. 38 bininci metre kazığı çakarken Çakmur ve arkadaşları dava açtı" dediği öğrenildi.

3.5 yıl sonra yeni başvuru
Son olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nce 2009 yılında kabul edilen 5 bin ölçekli nazım imar plan ile 1000 ölçekli uygulama imar planları, Büyükşehir eski başkanlarından Yüksel Çakmur ve arkadaşlarının açtığı dava ile iptal edilmiş, ardından arazide hissesi bulunan Güçbirliği Holding ve EGS yeni plan önerisi için harekete geçmişti. 3.5 yıl aradan sonra yeni plan için Büyükşehir Belediyesi'ne başvuru yapıldı. Büyükşehir de Alsancak, Kahramanlar ve çevresine ilişkin 5 bin ölçekli nazım imar planlarının mahkemece iptal edilmesi nedeniyle Konak Belediyesi'ne yazı yazarak 1000 ölçekli uygulama imar plan çalışması yapılmasını istemişti.

Bundan sonra ne olacak?
Konak Belediyesi'nin yaptığı 1000 ölçekli uygulama imar planlarına uygun olarak Büyükşehir Belediyesi söz konusu alanı da kapsayan 5 bin ölçekli nazım imar planı hazırlayacak. Bu arada ilçe belediyesince kabul edilen binlik plan Büyükşehir meclisince de onanacak. Tüm bu çalışmaların ardından planlar askıya çıkacak. Askı sürecindeki itirazlar değerlendirilip karara bağlanacak ve planlar kesinleşecek.

Yeni Asır


Konak Belediyesi kabul etmiş, İBB de kabul edecektir muhtemelen ama süreç uzun. Umarım bu sefer olumlu sonuçlanır. Yakında proje görselleri de yayınlanabilir.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Dünya Ticaret Merkezi

Mesajgönderen girginfatih » Sal 08 Oca 2013, 14:35

yükseklik düşük tutulacak diyor.heralde bir gökdelen olmuycak ozaman daha kısa bir yapı olucak.
girginfatih
 
Mesajlar: 31
Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj
Kayıt: Çrş 15 Ağu 2012, 01:24

Re: Dünya Ticaret Merkezi

Mesajgönderen Umut » Sal 08 Oca 2013, 17:03

Maksimum yükseklik serbest bırakılmış, fakat Basmane'ye bakan kısım alçak olacak deniyor. Anemon Otel'e bakan kısımda 100-150 m civarında bir gökdelen bekleyebiliriz.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Dünya Ticaret Merkezi

Mesajgönderen girginfatih » Sal 08 Oca 2013, 22:03

hadi bakalım inşallah kısa sürede çözülürde güzel birşeyler çıkar ortaya
girginfatih
 
Mesajlar: 31
Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj
Kayıt: Çrş 15 Ağu 2012, 01:24

Re: Dünya Ticaret Merkezi

Mesajgönderen Gökhan » Sal 08 Oca 2013, 22:30

Her şeyin yolunda gitmesi halinde Mart ayında somut adım atılması bekleniyornuş..umarım bu sefer de projenin önüne taş koymazlar..

Not: Bu aralar aşırı yogun oldugum için siteye pek bakamıyorum.. Ancak son 1 haftadır güzel gelismeler olmus, bunları görmek çok güzel..
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Dünya Ticaret Merkezi

Mesajgönderen Umut » Pzr 05 May 2013, 16:49

Gün geçmiyor ki burada yeni bir sorun çıkmasın. TMSF tutturmuş hisseleri satacağız diye. Nedendir bilinmez. Aziz Başkan gerekirse bütün arsayı satın alırız demiş. Valla çözerse o çözermiş gibi geliyor ya neyse.

Basmane Çukuru’nda TMSF krizi!

Basmane'de yapılması öngörülen, ancak 14 yıldır temel çukuru aşamasında kalıp kangrenleşen Dünya Ticaret Merkezi'nin planlama sorunu nihayet çözülürken, bu kez de Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) krizi çıktı.

İZMİR - Büyükşehir Belediyesi'nin karşı çıkmasına rağmen tasfiye edilen EGS Holding'in arazisinin sahibi olan TMSF'nin hisselerini satışa çıkarmakta ısrarcı olması, sıkıntıya neden oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Bir kez daha gidip satış yapılmaması için konuşacağım. Israr devam ederse dava açıp açmama kararını alacağız" dedi.

14 yıl önce yapımına başlanan Dünya Ticaret Merkezi ile ilgili imar planları, peşpeşe açılan davalarla sürekli iptal edildi. Dünya Ticaret Merkezi'nin yapımının önünü açan imar planı, sonunda Konak Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve Koruma Kurulu tarafından onaylandı. Ancak bu kez de hisse sahipleri arasındaki anlaşmazlık yeni sorunlara yol açtı. Büyükşehir Belediyesi ve TMSF karşı karşıya geldi. Hisselerin çoğunluğuna sahip TMSF bu hisseleri satışa çıkaracağını açıkladı. Diğer ortaklara görüşlerini sordu. Ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi, sözleşme hükümlerinin yerine gelmemesi nedeniyle planları onaylanan arazi üzerinde satış yapılamayacağı görüşünü bildirdi. Büyükşehir Belediye Meclisi de TMSF'nin kat karşılığı sözleşme hükümlerini yerine getirmediği gerekçesi ile satış talebini reddetti. Başkan Aziz Kocaoğlu yaptığı açıklamada, daha da ileri giderek gerekirse arazinin tamamını satın alabileceklerini söyledi.

KOCAOĞLU: ÖNCELİKLE UZLAŞI ARAYACAĞIZ
TMSF yetkilileri ise İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin bu kararına karşın bir kez daha satışta ısrarcı olduklarını belirten yazı gönderdi. Satış işlemlerinin kamu yararı adına gerekli olduğu savunan TMSF, iktisadi bütünlük kararı alındığını bildirdi. Son gelen bu yazı, Büyükşehir Belediyesi bürokrasisini harekete geçirdi. TMSF'nin kararına karşı dava açmak için hazırlıklar başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, dava açmak için hazırlıklara başlanmasına karşın öncelikle uzlaşı arayacaklarını açıkladı. Kocaoğlu şöyle dedi: "Kentin yarar sağlayacağı bir sonuç istiyoruz. Arazi üzerindeki plan çalışmaları son aşamaya geldi. Biz öncelikle uzlaşmak istiyoruz. Bunun için Mayıs ayı içinde TMSF yetkilileri ile görüşeceğim. Biz bugüne kadar, sahip olduğumuz hiçbir yeri satmadık. TMSF'nin talebini de Meclis'te görüştük. Satış konusunda ısrar edildiği taktirde dava açıp açmayacağımıza sonra bakacağız. Ancak kente yarar getirecek ortak bir noktada buluşmak istiyoruz."(DHA)

egedesonsoz.com
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Dünya Ticaret Merkezi

Mesajgönderen Ayhan » Pzr 05 May 2013, 16:59

Alsın valla tüm hisseleri de yumruğunu vursun.

Umut bu mesajı beğendi.
Ayhan
 
Mesajlar: 58
Beğendikleri: 5 mesaj
Beğenilenleri: 4 mesaj
Kayıt: Pzr 06 May 2012, 11:28

Sonraki

Dön Gökdelenler, İş Merkezleri ve AVM'ler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron
Free Web Hosting