Basmane Dünya Ticaret Merkezi

Re: Basmane Dünya Ticaret Merkezi

Mesajgönderen verkaturen » Cmt 28 Haz 2014, 04:23

sayın UMUT,bilginize ihtiyacım var,tmsf izmir dünya ticaret merkezini,yani basmane çukurunu 117milyon dolar muayyen bedelle satılığa çıkardı,kapalı zarf usulu açık arttırmayla 9-09 2014 yani eylül ayında satacak,sizden ricam bir fiat öngörünüz varmı,bu rakam nereye kadar çıkabilir,çünkü şöyle spekülasyonlar yapılıyor,işte efendim tmsf fiatı düşük tutarak basmane çukurunu hükümete yakın bir yatırımcı guruba satacak falan diye,açıkçası ben bir EGYO yatırımcısı olarak bundan rahatsız oldum çünkü orası ne kadar yüksek fiata satılırsa EGYO,nun önü açılacak,çünkü arazinin yarısı EGYO,NUN,ne düşünürsünüz sayın UMUT bu konuda şimdiden teşekkür ederim,bu arazide fiat öngörünüz nedir sayın UMUT,geniş bir değerlendirme yaparsanız inanın mutlu olacağım
verkaturen

Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj

Mesajgönderen Umut » Cmt 28 Haz 2014, 11:12

Satış kararı sürpriz oldu şu aşamada. 20 Milyon dolar da borç varmış, satın alan şirket üstlenecekmiş. Maalesef ben bir tahminde bulunamayacağım, bana göre ucu çok açık bir ihale. Uzmanına sormak lazım yine de. Bir haber ya da gelişme duyarsak muhakkak paylaşırız burada.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj

Mesajgönderen Umut » Çrş 02 Tem 2014, 10:12

Fiyatın kasten düşük tutulduğu, bir yandaşa peşkeş çekme gayesinin bulunduğu söylentileri benim de kulağıma gelmeye başladı. Anca borçlar da devredilecek bunu da göz önünde tutmak lazım.

Bu arada eski DTM projesi böyleymiş:
Resim
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Mesut » Prş 04 Eyl 2014, 14:57

Gözler ‘Basmane çukuru’nda: Kritik tarih 9 Eylül

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun 9 Eylül'de 117 milyon dolar bedelle satacağı Ege Dünya Ticaret Merkezi'nde nefesler tutuldu. TMSF yetkilileri ihalede erteleme olmayacağını belirtirken, ihaleyle ilgilenen yatırımcılar da TMSF'nin kapısını aşındırıyor.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMFS) geçtiğimiz haziran ayında sürpriz bir kararla satışa çıkardığı 'Basmane Çukuru' olarak bilinen Basmane'deki Ege Dünya Ticaret Merkezi'nde nefesler tutuldu. 9 Eylül'de 117 milyon dolar bedelle, kapalı zarf ve açık artırma usulü ile yapılacak satışa 5 gün kala Dünya Ticaret Merkezi ile ilgilenen grupların TMSF'yi ziyaret etmeye devam ettiği öğrenildi.

Ege Dünya Ticaret Merkezi'nin Ortağı Güçbirliği Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu, bir yatırımcı grubu ile beraber TMSF yöneticileriyle görüşürken, projenin diğer ortağı olan EGS yöneticilerinin de süreci yakından takip ettiği belirtiliyor.

'ERTELEME YOK'
TMSF yetkilileri, Egedesonsöz'e yaptıkları açıklamada, ihalenin daha önce belirtildiği gibi 9 Eylül tarihinde İstanbul'da yapılacağını, herhangi bir ertelemenin olmayacağını açıkladı. Yetkililer, ihaleyle ilgilenen grup ve grupları açıklamalarının sözkonusu olmayacağını ifade etti. Ancak TMSF yetkililerinin açıklamasına rağmen ihalede son dakikada sürpriz bir ertelemenin de olabileceği dile getiriliyor.

TMSF'nin satışa çıkardığı Ege Dünya Ticaret Merkezi Ticari ve İktisadi Bütünlüğü, EGS Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. ve Güçbirliği Holding'e ait Güç Yapı İnşaat Turizm Gayrimenkul Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş.'e ait. İhale 9 Eylül 2014 tarihinde saat 11.00'de Fon'un Büyükdere Cad. No:143 Esentepe/İstanbul adresindeki Asma Kat Konferans Salonunda yapılacak. İhale kapalı zarfla verilen mali tekliflerin açılması ile başlayacak, açık artırmaya katılmaya hak kazananların listesi oluşturulduktan sonra, açık artırma aşamasına geçilecek.

BÜYÜKŞEHİRE HİZMET BİNASI
TMSF, BMC'nin satışında kullandığı teklifin muammen bedelin altında kalması halinde ihalenin yine de sonuçlanması yöntemini Ege Dünya Ticaret Merkezi ihalesinde de kullanacak. Satış ilanında en yüksek teklifin muhammen bedelin altında kalması halinde açık artırma aşamasında en yüksek ilk üç teklifi veren mali teklif sahibi arasında ihaleye pazarlık usulü ile devam edilmesi yönünde karar alınabileceği hükmü yer alıyor.

Ege Dünya Ticaret Merkezi'ni satın alan yatırımcı, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yaklaşık 32 bin metrekarelik hizmet binasını da yapacak. Bu karar daha önce TMSF ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında protokole bağlanmıştı. Öte yandan satış süreci, daha önceki borçlardan arındırılarak yapılacak. İhaleyi kazanan yatırımcı, EGS ve Güçbirliği'nin borçlarından muaf olacak.

http://www.egedesonsoz.com/haber/Gozler ... ul-/877434
Kullanıcı avatarı
Mesut

Beğendikleri: 304 mesaj
Beğenilenleri: 352 mesaj

Mesajgönderen Mesut » Sal 09 Eyl 2014, 15:09

İhaleye hiçbir teklif gelmemiş. Ne bahtsız çukurmuş.
Kullanıcı avatarı
Mesut

Mesajgönderen mertoviçizmir » Sal 09 Eyl 2014, 16:07

Burdan bi b.k olmaz bu saatten sonra. En hayırlısı belediye alsın burayı kongre merkezi yapsın. Fuarın icinde bina da yıkılıp park yapılsın ;)
mertoviçizmir

Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj

Mesajgönderen Umut » Sal 09 Eyl 2014, 16:37

Nasıl olsa kentin iş merkezi Bayraklı'ya kayıyor, burası yeşil alan yapılıp Kültürpark'a dahil edilse de olur artık.

hoppala bu mesajı beğendi.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Mesut » Sal 09 Eyl 2014, 17:43

Güzel fikir, Kültürpark'a dahil edilmelidir. Ancak gerçekleşir mi orası şüpheli, görünen o ki daha uzun yıllar böyle atıl duracak
Kullanıcı avatarı
Mesut

Mesajgönderen Umut » Sal 09 Eyl 2014, 17:53

TMSF burayı İBB'ye hibe etmezse böyle bir şeyin gerçekleşme olasılığı yok gibi. Ki iktidarin İzmir'e zırnık koklatmadığını düşünürsek yalnızca fikir olarak kalacağını söyleyebiliriz.

Edit: Folkart'ın önderliğindeki bir konsorsiyum burayla ilgileniyormuş: http://www.egedesonsoz.com/haber/Flas-I ... ip-/877845
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Umut » Cum 14 Kas 2014, 19:49

Arsa yeniden satışa çıkarılmış. Bir önceki fiyat üzerinden yaklaşık %25 indirime gidilmiş.

TMSF’de ‘Basmane Çukuru’ sürprizi: İndirimli fiyatla…

9 Eylül’de ihaleye çıkarılan ancak kimsenin teklif vermediği Basmane Çukuru yeniden satışa çıkarıldı. TMSF, bu sefer muhammen bedeli 27 milyon dolar indirerek 117 milyon dolardan 90 milyon dolara düşürürken, ihale için yeni tarihi de 3 Aralık olarak belirledi. Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, bedelin 85-90 milyon dolara düşürülmesi halinde ihaleye girebileceklerini açıklamıştı.

Sinan DOĞAN/EGEDESONSÖZ - Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu (TMSF), İzmirlilerin Basmane Çukuru diye bildiği Ege Dünya Ticaret Merkezi’ni yeniden satışa çıkardı. 9 Eylül tarihinde düzenlenen ihalede kimsenin teklif vermediği Basmane Çukuru için yeni muhammen bedel 117 milyon dolardan 90 milyon dolara düşürülürken, yeni ihale tarihi 3 Aralık 2014 oldu.

SANCAK İSTİYORDU
Daha önce proje ile ilgilenmediklerini açıklayan ve 9 Eylül’deki ihaleye teklif vermeyen Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, İzmirli bazı işadamları ile oluşturacakları bir konsorsiyum aracılığıyla Basmane Çukuru’na talip olabileceklerini açıklamıştı. Sancak, ‘üzüm kralı’ olarak bilinen Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça ile gayrimenkul sektöründe önemli yatırımların içinde yer alan Ege Trade Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kürkan ile beraber Basmane’ye ilgi gösterdiklerini ancak fiyatın yüksek olduğunu söylemişti.

Sancak, “Arazinin fiyatı olması gerekenden bir miktar yüksek... 117 milyon dolar. Benim kişisel kanaatim edebileceği maksimim fiyat 85-90 milyon dolar. Ama bu herşeyin bittiği anlamına gelmiyor. Bundan sonra TMSF’ye gidilip birebir görüşülerek de alınacak bir iştir. Taliplisinin çıkabileceğini ben düşünüyorum. Bir konsorsiyum olarak görüşeceğiz. Konsorsiyumda Rıza Akça, Mustafa Kürkan var” diye konuşmuştu.
http://www.egedesonsoz.com/haber/TMSF-d ... la-/883295
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

ÖncekiSonraki

Dön Gökdelenler, İş Merkezleri ve AVM'ler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir

Free Web Hosting