Gaziemir Meydanı Yenileme ve Dönüşüm Projesi

Gaziemir Meydanı Yenileme ve Dönüşüm Projesi

Mesajgönderen Gökhan » Prş 14 Nis 2011, 18:22

Abdullah Arda Meydanı yenileniyor

“Kentler meydanlarıyla anılır” sözünden hareket eden Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Abdullah Arda Meydanı’nı da içine alan 79 adanın yeniden inşası için çok özel bir proje hazırlattı. Cumhuriyet öncesinden yakın zamana kadar kentteki sosyal hayatın ve ticaretin nabzının attığı meydan ve çevresindeki düzenlemeyi öngören projeyi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde görevli 9 kişilik bir ekip hazırladı. Sosyolog, mimar ve şehir plancılarından oluşan 9 kişilik ekip projeyi hazırlarken bir ilke de imza attı.

Resim

Alanın mekansal ve simgesel olarak yeniden merkez işlevini yerine getirmesi amacını güden proje için hisse sahipleriyle tek tek görüşmeler yapıldı. Sosyolojik analiz çalışması sırasında, çevre esnafı ve halkın görüşlerine başvurularak projeye şekil verildi. Hasan Güven, Önder ve Abdülhamit Yavuz Caddeleri’nin buluşma noktası olan meydanın, tarihsel önemine uygun biçimde şekillenmesi hedeflendi. Hazırlanan proje maketinin meydanda iki hafta boyunca sergilenmesinin ardından 79 adadaki hisse sahipleri geniş kapsamlı bir toplantı yapıldı.

Resim

Avrupai bir hava getirecek…

Başkan Şenol, “Benim rüya projem” dediği çalışma hakkında bilgi vererek, “Yakın zamana kadar Gaziemir’in kalbi sayılan bu bölgeyi yeniden canlandırmak istiyoruz. Hisse sahiplerinin anlaşması durumunda burada Avrupa kentlerindeki meydanların bir benzeri yapılacak” diye konuştu. Sinemadan otele, yeraltı otoparkından ticaret merkezleri ve modern konutlara kadar çağdaş yapılaşmanın tüm gereklerinin projede ele alındığını söyleyen Şenol, “Burası tam anlamıyla bir çekim merkezine dönüşecek” dedi. Düzenleme yapılacak alanda hisseleri bulunan esnaf ve konut sahipleri projenin hayata geçirilmesi konusunda Başkan Şenol’a destek vereceklerini dile getirdi.

Resim

Projede neler var?

Hazırlanan projede 4 farklı tip konut düşünülürken, ilçenin en önemli ihtiyaçlarından konaklama sorununun çözümüne katkı getirmesi için bir otel yapımı da tasarlandı. Nikâh salonu, sinema salonları, büyük ve küçük ölçekli ticaret merkezlerinin yanı sıra, çeşitli büyüklükte ofisler tasarlandı. Dinlenme ve eğlence alanlarının bulunduğu projede, yeraltı otoparkı da var. 24 saat canlılığın sağlanması hedeflenen meydan projesinde her sokaktan görülebilecek bir kent ekranı da yer alacak.

http://www.egedesonsoz.com/haber/Abdull ... yor/790949
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Gaziemir Meydanı Yenileme ve Dönüşüm Projesi

Mesajgönderen Umut » Cum 29 Nis 2011, 06:24

Uzun süre yaşadığım Gaziemir'in nispeten yeni olan konut bölgeleri çok düzenli ve güzeldir. Ancak tarihi merkezi için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Projeyi çok beğendim. Sadece meydan baştan yaratılmıyor, aynı zamanda etrafındaki binalar da yenileniyor. Gaziemirliler'in bile pek fazla uğramadığı, yalnızca yanından geçtiği Gaziemir Meydanı bu hamleyle işlek ve işlevsel bir meydan olacak.

Not: Proje büyük çaplı olduğundan ve detayları da belli olduğundan ayrı başlık haline getirdim.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Gaziemir Meydanı Yenileme ve Dönüşüm Projesi

Mesajgönderen hüseyink35 » Pzr 09 Eki 2011, 11:57

Gaziemir şuanda İzmir'in en gözde ilçeleri arasında hızla ilerliyor. 3-4 seneye kadar İstanbul'un Bebek, Nişantaşı semtleri nasıl ünlü ise İzmir'in Gaziemir'i de İzmir için öyle olma yolunda...
hüseyink35
 
Mesajlar: 2
Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj
Kayıt: Pzr 09 Eki 2011, 11:37

Re: Gaziemir Meydanı Yenileme ve Dönüşüm Projesi

Mesajgönderen mertoviçizmir » Pzr 09 Eki 2011, 17:06

gaziemir gelecekte nüfus acısından 250.000 leri gececektir ancak bölgede gezilecek ek bir alan yok günümüzde.. bölgede yapılacak fuar alanıyla ve avm lerle belki biraz gelişme gösterebilir ama dısarıdan gelenler icin bölgenin gezilesi bir alan olacagını düsünmüyrum
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: Gaziemir Meydanı Yenileme ve Dönüşüm Projesi

Mesajgönderen EnderYıldırım » Çrş 06 Kas 2013, 20:10

Gaziemir Belediyesi'nin yeni binası tamamlanmak üzere ve oldukça büyük ve de modern olmuş.
Gaziemir Meydanı projesi ise başlasa iyi olacak çünkü bir çok eski yapı yıkılacak, yerine yeni proje yapılacak.

Ayrıca, Optimum ile İzban hattı arasında kalan yeşil alan olması gereken dar ve uzun bölge, uzun süredir çöp ve moloz yığınları içerisinde bekliyor.
Böylesine büyük bir yatırımın yanındaki alan neden hala bu halde bekliyor? Aslında, Büyükşehir Belediyesi için çok kolay bir iş.
EnderYıldırım
 
Mesajlar: 532
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj
Kayıt: Prş 10 Mar 2011, 14:59

Re: Gaziemir Meydanı Yenileme ve Dönüşüm Projesi

Mesajgönderen alieren » Prş 01 Ara 2022, 01:29

İnternet üzerinden baktım, güzel bir proje olmuş. Yapanların eline sağlık. :)
alieren
 
Mesajlar: 4
Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj
Kayıt: Sal 08 Kas 2022, 16:01


Dön Park, Meydan, Rekreasyon ve Çevre

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron
Free Web Hosting