İzmir Dereleri - Islah ve Ulaşım

İzmir Dereleri - Islah ve Ulaşım

Mesajgönderen kanja » Cum 18 Mar 2011, 13:15

Eskişehir Porsuk Çayı şehrin kaderini değiştirdi. İzmir'deki çaylar, dereler de şehrin ulaşım ve çevre kaderini değiştirir mi?
kanja
 
Mesajlar: 4
Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj
Kayıt: Cum 18 Mar 2011, 13:04

Re: İzmir Dereleri - Islah ve Ulaşım

Mesajgönderen Umut » Cum 25 Mar 2011, 18:29

Önümüzde adeta yoktan var edilen Eskişehir örneği dururken, İzmir'deki derelerin bu şekilde değerlendirilmemesi ve adeta kaderine terk edilmesi hiç hoş değil. Belediyenin öncelikleri şuan için çok farklı olsa da derelerin ıslah edilip, eğlence ve dinlence amaçlı yeni yaşam alanlarının oluşturulması İzmir'e çok şey katar. Çok büyük bir potansiyel var ve bu potansiyelin değerlendirilmesi gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: İzmir Dereleri - Islah ve Ulaşım

Mesajgönderen EnderYıldırım » Prş 16 Haz 2011, 14:26

Ankara'da kısa süreli yağış ve altgeçidin hali...

http://www.haber365.com/Video/Ankarada_Sel_Felaketi/

Sel dünyanın her yerinde olabilir...
Yalnız İzmir'e devamlı yüklenenler, iyi değerlendirme yapmalı...
EnderYıldırım
 
Mesajlar: 532
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj
Kayıt: Prş 10 Mar 2011, 14:59

Re: İzmir Dereleri - Islah ve Ulaşım

Mesajgönderen Umut » Prş 21 Tem 2011, 10:37

10 günde pırıl pırıl oldu

Resim
Resim

Arap Deresi’ndeki temizlik çalışmalarını tamamlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, suyun denize akışını engelleyerek koku yapan 20 bin tona yakın balçık malzeme çıkardı. Dere tabanı suyla yıkanarak tertemiz oldu. Meles Deresi’ndeki temizlik çalışmaları ise hafta sonu tamamlanacak.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da dereleri kışa hazırlamak için Arap ve Meles derelerinde geniş çaplı temizlik çalışması başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Arap Deresi’ndeki çalışmalarını tamamladı. Derenin denize çıkış ağzında biriken, dere içindeki suyun denize akışına engel olan ve koku yapan balçıklar temizlenerek dere tabanı suyla yıkandı, 10 günde pırıl pırıl oldu. Dereden 20 bin tona yakın balçık çıkarıldı. Büyükşehir yetkilileri, çevreye rahatsızlık vermemek amacıyla, çıkan çamurları dere kenarında oluşturulan stok sahalarına geceleri taşıdıklarını, bu süreçte kokuya neden olmaması için çamurların üzerine kireç döktüklerini belirterek kuruyan balçıkların nakledilmeye başlandığını bildirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Meles Deresi’nde sürdürdüğü temizlik çalışmalarından ise bugüne kadar 20 bin tona yakın malzeme çıkarıldı. Meles’deki çalışmaların bu hafta sonu tamamlanması planlanıyor.

izmir.bel.tr


Bayraklı Sahili'nde körfezden değil ama dere ağızlarından zaman zaman kötü kokular geliyordu. İsabetli bir çalışma olmuş.

NOT: Şehir merkezindeki derelerde kısa vadede ulaşım mümkün olmadığından ve de konu daha çok çevre düzenlemesi ile ilgili olduğundan başlık taşınmıştır.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: İzmir Dereleri - Islah ve Ulaşım

Mesajgönderen Gökhan » Prş 21 Tem 2011, 18:44

Arap Deresi konum itibariyle bize yakın sayılır..O bölge kışın pek fazla olmasa da yazın kokudan geçilmiyor..Her sene aynı şekilde temizlenen dereye, bu yıl öncekilerden farklı olarak betonlama çalışmaları, yani ıslah damgasını vurdu..Dere kenarları hep betonlandı..Bu anlamda başarılı bir iş çıkarıldı diye düşünüyorum..Bu çalışmalara herhalde en çok 1. sanayide çalışanlar sevinecektir..

Dere kenarındaki yollar da güzelce asfaltlanırsa süper olur..
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: İzmir Dereleri - Islah ve Ulaşım

Mesajgönderen Umut » Çrş 27 Tem 2011, 23:14

Aliağa ve Foça dereleri ıslah ediliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplam 16.3 kilometrelik ıslah çalışması ile taşkınları önleyecek, dereleri daha güvenli hale getirecek.

Son dönemde çevre ilçelerdeki dere ıslahlarına yoğunlaşan İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Aliağa ve Foça ilçelerinde yer alan 12 dere için proje ihalesine çıktı. 16.3 kilometre uzunluğundaki dere ıslah programı kapsamında, derelerin her iki yanına kagir veya betonarme duvar yapılacak, dere tabanları betonla kaplanacak. 8 aylık proje süresinin ardından inşaat ihalesine çıkacak olan İZSU, dereleri hem güvenli hale getirecek hem de kış aylarında yaşanan taşkınların önüne geçecek.

Hangi dereler ıslah edilecek?
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gencelli Mahallesi’nde yer alan Bulduk Deresi ile merkezde yer alan Bahçecik, Çam ve Mersinaki dereleri olmak üzere Foça ilçesinde toplam 2.7 kilometrelik ıslah çalışması gerçekleştirecek.

Aliağa ilçesinde ise Yukarı Şehit Kemal Mahallesi’nde Şehit Kemal Deresi, Bozköy Köyü’nde İmamoğlu (Kamberboğazı) Deresi, Karakuzu Köyü’nde Kaplan Deresi, Çakmaklı Köyü’nde Papazkuyusu Deresi, Samurlu Köyü’nde Sarıyer Deresi, Uzunhasanlar Köyü’nde Güney Deresi, Çaltıdere Köyü’nde Çaltı Deresi ve Güzelhisar Köyü’nde Balaban olmak üzere toplam 13.6 kilometrelik dere ıslahı gerçekleştirilecek.

egedesonsoz.com


İZSU'nun yürüttüğü dere ıslah çalışmaları tam gaz devam ediyor.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: İzmir Dereleri - Islah ve Ulaşım

Mesajgönderen Umut » Cmt 06 Ağu 2011, 15:22

Meles’e “havuz” formülü

Resim
Resim

İZSU, Meles Deresi’nin deniz kodundan yüksek bölümünde peş peşe 5 kum tutucu havuz birden inşa ediyor. Yağışlarla Meles’e gelen atık malzemeler, bu havuzlarda birikecek. Havuzların kolayca temizlenmesi sayesinde de Meles’in denizden karaya doğru 3 kilometrelik kısmında kötü koku oluşumunun önüne geçilmiş olacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent genelindeki derelerde kışa hazırlık olarak temizlik çalışmalarını yürütürken, kötü koku oluşumuna neden olan Meles Deresi için ise ayrı bir proje yürütüyor. Yağışlarla Meles’e gelen atık malzemeler, proje kapsamında inşa edilmekte olan 5 adet kum tutucu havuzunda birikecek. Bu havuzların kolayca temizlenmesi sayesinde ise Meles’in denizden karaya doğru 3 kilometrelik kısmında kötü koku oluşumunun önüne geçilmiş olacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, Meles Deresi’nin denize çıkış kısmını oluşturan 3 kilometrelik bölümünün, deniz kodundan aşağıda olduğuna dikkat çekerek, “Bu nedenle yağışlarda dereye gelen çeşitli atık malzemeler çökelerek birikiyor ve hem suyun akışını engelliyor hem de sıcak yaz aylarında kötü koku oluşumuna neden oluyor. Başlattığımız proje ile derenin deniz kodundan yüksek bölümünde peş peşe 5 adet havuz inşa ediyoruz. Yağışlarda gelen atık malzemeler bu havuzlarda birikecek. Her yağış sonrasında 2.500 tonu bulacağını tahmin ittiğimiz atık malzemeyi de periyodik olarak temizleyerek Meles’de kötü koku oluşumunun önüne geçmeyi hedefliyoruz” dedi.

Havuzlar 22 metre uzunluğunda
İZSU Genel Müdürlüğü tarafından devam eden çalışmalar kapsamında Meles Deresi’nin eski Sümerbank ile Mürselpaşa Kavşağı arasındaki bölümüne 50 metre mesafelerle 5 adet kum havuzu yapılıyor. Betonarme yapıdaki toplam 5 adet kum tutucu havuz 22 metre uzunluğunda, 12 metre genişliğinde. Havuzlarda biriken malzemeler, yıl içinde ekipler tarafından temizlenerek Meles Deresi’nin deniz çıkışında malzeme birikimi minimum seviyeye inecek. Bu sayede deredeki su akışı da sağlıklı bir şekilde sürerken, dere yatağında biriken atıkların oluşturduğu koku da önlenmiş olacak.

2500 ton malzeme tutacak
Kış mevsimi gelmeden çalışmaları bitirmek isteyen ekipler, havuzların 2 adedini tamamladı. Geri kalan 3 adet havuz ise 1 ay içinde tamamlanacak. Kum havuzlarının her yağış sonrasında yaklaşık 500 ton malzeme tutmasını öngören ekipler, 5 havuzun toplamda 2.500 ton malzemeyi tutacağını bildirdiler. Bu sayede dere içerisinde suyun olmadığı yüksek kotlarda havuzların yapılması sayesinde, her yağış sonrası havuzlarda biriken 2500 ton miktarındaki malzeme anında temizlenerek Meles Deresi’nin deniz çıkışına malzeme gelmesi önlenecek.

izmir.bel.tr


Oldukça değişik bir uygulama. Aslında bu dereler yıl içinde kuruyunca kötü görünüyor, mümkün mü bilmiyorum ama yıl boyunca su tutması sağlansa çok iyi olurdu.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: İzmir Dereleri - Islah ve Ulaşım

Mesajgönderen Umut » Cum 27 Ara 2013, 17:00

Bu gemi çok “marifetli”

Resim Resim

İZSU Genel Müdürlüğü’nün karada ve suda hareket edebilen yeni dere temizlik aracı İzmir’e geldi. Türkiye’de ilk kez İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılacak “marifetli gemi”, ilk olarak Meles’de temizlik çalışmalarına başladı. 2 milyon liranın üzerinde yeni aracın güçlü emme ve iletme pompaları ile kırma, parçalama ve kesme gibi özellikleri var.

11.2 milyon liralık yatırımla 20 adet iş makinesi ve 20 adet kamyon alarak kent merkezi ve çevre ilçelerde dere temizliklerini 2 yıldır kendi ekipleri ile sürdüren İZSU Genel Müdürlüğü, teknolojik yeniliklerle çalışmalarına hız katıyor. Kısa bir süre önce sazlık alanlarda kullanılmak üzere makine aparatı alarak hizmet kapasitesini artıran İZSU, yine dere temizliklerinde kullanılmak üzere karada ve suda hareket edebilen, sığ derinliklerde mükemmel temizlik sağlayan iş makinesini temizlik filosuna kattı.

İZSU Genel Müdürlüğü Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı yetkilileri, “yüzer - gezer gemi” diye tabir edilen ve palet sistemi ile hareket edebilen “amfibik” dere temizlik makinesinin Türkiye’de ilk kez İzmir’de kullanılmaya başlandığını bildirdi. Yetkililer, özellikle Manda, Meles ve Arap derelerinin Körfez’e açılan ağızlarında ulaşamadıkları bölümlerin temizliklerini bu araç sayesinde kolaylıkla yapabileceklerini belirterek, “Sığ derinliklerde hareket edebilen, güçlü emme ve iletme pompaları, kırma, parçalama, kesme gibi özellikleri olan bu aracın gelmesi ile çalışmalarımız hız kazanacak. Yağışlı mevsimlerde bile dere temizliği yapabilecek hale geleceğiz. Amfibik dere temizlik makinesi, dere tabanlarında ve yanlarında yer alan kargı, ot, çöp ve katı malzemeleri alabilecek; karada ve suda hareket edebilecek. Böylelikle hem zamandan hem de iş gücünden tasarruf edeceğiz” diye konuştu.

“Yüzer-Gezer” aracı ilk gün Meles Deresi temizliğinde kullanan yetkililer, “Daha önce hiçbir iş makinemizle müdahale edemediğimiz bölümlerde rahatlıkla temizlik yaptık. Bu aracı merkez derelerimizde olduğu deniz çıkış ağızlarının tıkandığı Menderes’teki Tahtalı ve Azmak derelerinde de kullanacağız ve dere temizlik çalışmalarımızda yüzde yüz hız kazanmış olacağız” dedi. İZSU, yeni araç için 2 milyon 51 bin liralık yatırım yaptı.

izmir.bel.tr


Enteresan bir makine. Epey de pahalıymış. Dereler sürekli temizleniyor güzel de, bir de devamlı su tutması sağlansa çok güzel olacak. Özellikle yaz aylarında kuru dere yatağı görüntüsü hiç hoş olmuyor.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: İzmir Dereleri - Islah ve Ulaşım

Mesajgönderen hoppala » Çrş 05 Şub 2014, 02:58

Büyükşehir Doğanbey'deki Karakoç deresini de ıslah etti. Tam evimizin önüne kadar geldiler. Takdir ettim bu icraatlerini. Gayet güzel oldu.

Umut bu mesajı beğendi.
hoppala
 
Mesajlar: 439
Beğendikleri: 262 mesaj
Beğenilenleri: 97 mesaj
Kayıt: Pzt 03 Şub 2014, 04:22
Konum: San Diego

Re: İzmir Dereleri - Islah ve Ulaşım

Mesajgönderen Umut » Sal 29 Nis 2014, 22:38

9 dereye İZSU neşteri

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Seferihisar-Ürkmez’deki 4 dere ile Aliağa-Çaltı, Kızan ve Çakmaklı ile Karabağlar-Çamlık ve Urla-Sivrice’deki derelerde toplam 6.5 kilometrelik ıslah çalışması başlatıyor.

Islah programında Seferihisar Ürkmez’de bulunan 4 adet dere yer alıyor. Yağışlarda sıkıntılara neden olan bu dereler bahçeler arasından geçerek merkezde son buluyor. 4 kilometrelik ıslah kapsamında, derelerin merkezden geçen kısmında betonarme kanal üzerine ızgara döşenecek. Bahçelerden geçen bölümlerinde ise dere duvarları yükseltilerek korkuluk takılacak. Ürkmez dereleri için önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacak olan İZSU, ihale sürecinin tamamlanmasının ardından imalat çalışmalarına başlayacak. İmalat çalışmaları da 10 ay sürecek.

Aliağa Çaltılı Köyü’nde yer alan Çaltı Deresi ve yan kolu Kızan Deresi de ıslah edilecek. Yağışlarda taşkınların yaşandığı bu derenin tabanı betonlanacak, duvarları yükseltilerek korkuluk takılacak. 875 metrelik ıslah çalışmaları için ihaleye çıkan İZSU, ihale sürecinin tamamlanmasının ardından imalat çalışmalarına başlayacak. Dere ıslahı 5 ayda tamamlanacak.

İZSU, Karabağlar’ın merkezinden geçen Çamlık Deresi’nde 233 metre uzunluğunda ıslah çalışması yapacak. Bu çalışma kapsamında 50 metrelik kanal hattı da dere dışına alınacak. Dere kenarına korkuluk imalatı gerçekleştirilecek. İZSU; Çamlık Deresi ıslahı için de Mayıs ayında ihaleye çıkacak. İmalat çalışmaları 4 ay sürecek.

Urla’nın Çamlıçay Mahallesi’nden geçen Sivrice Deresi ve yan kolları ıslah edilecek. 601 metrelik ıslah çalışması kapsamında Çamlıçay Mahallesi’ne 613 metre yağmur suyu kanalı, 387 metre de kanal hattı döşenecek. Böylece Çamlıçay Mahallesi’nde yağışlarda yaşanan sıkıntılar son bulacak.

Ayrıca Urla’nın Kalabak Köyü 3275, 3278, 3281 ve 3285 sokaklara 510 metre ızgaralı yağmur suyu döşenerek yağışlarda su birikintilerinin önüne geçilecek. Aliağa Çakmaklı Köyü’ndeki Papazkuyusu Deresi’nde de 876 metrelik ıslah çalışması yapılacak. İZSU, bu iş kapsamında ayrıca 510 metre yağmur suyu kanalı döşeyecek.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

http://www.izmir.bel.tr/HaberDetay/10307/tr


İyi hoş da bir de etrafında yürüyüş yapılabilecek şekilde şık çevre düzenlemesi yapsalar tam olacak.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Sonraki

Dön Park, Meydan, Rekreasyon ve Çevre

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir

cron
Free Web Hosting