Şirinyer Pazaryeri Projesi

Şirinyer Pazaryeri Projesi

Mesajgönderen Gökhan » Çrş 13 Tem 2011, 15:00

Şirinyer'in çehresi değişiyor

Büyükşehir ile Buca Belediyesi arasında imzalanan ortak protokolle hayata geçirilmesi planlanan “Şirinyer Pazaryeri Projesi” için ilk adım atıldı. İlçe merkezinde, 86 bin metrekarelik alan üzerinde, kapalı pazaryeri protokolü, Buca Belediye meclisinin ardından, Büyükşehir meclisince de onaylandı.

Proje, yüzde 65’i Buca Belediyesi’ne, yüzde 35’u ise Büyükşehir Belediyesi’ne ait alan üzerinde hayata geçirilecek. Arazinin bitişiğindeki 240 metrekarelik şahsa ait mülkiyet de Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılacak. Proje kapsamında, 15 bin metrekarelik alanda yer altı otoparkı yapılacak. 45 bin metrekarelik bölümde ise yeşil alan düzenlemesi gerçekleştirilecek

İMZALAR GELECEK HAFTA

4 bin 500 metrekaresi Büyükşehir Belediyesi’ne, 2 bin 500 metrekaresi ise Buca Belediyesi’ne ait olacak şekilde inşa edilecek alışveriş merkezinde, sinema ve tiyatro salonları ile ticaret ofisleri yer alacak. Dev projenin yapı maliyetini İzmir Büyükşehir Belediyesi üstlenecek. Proje iki yıl içinde bitirilecek ve yaklaşık 20 milyon liraya mal olacak. Taraflar, önümüzdeki hafta bir araya gelerek, üzerinde uzlaşılan protokol metnini törenle imzalayacak. 20 yıla yakın süredir yapımı gündemde olan ancak bir türlü hayata geçirilemeyen proje ile Şirinyer’e yeni bir vizyon kazandırılması hedefleniyor.

Resim

“TİCARET CANLANACAK”

Projeyi hayata geçirecek olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Yıllardır özlemi duyulan ve eksikliği hissedilen projeyi yaşama geçirmek bizim için de çok önemli. Projede yer alan otopark, pazaryeri, alışveriş ve ticaret merkezleri ile kültür sanat mekanları, hem Buca’nın hem de İzmir’in, sosyal ve ekonomik yaşamına hareketlilik getirecek” diye konuştu.

“HAYALİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, ise “son yılların en kapsamlı çalışması” olarak nitelendirdiği proje ile Şirinyer’in ve Buca’nın kaderini değiştireceklerini söyledi. Tatı “Proje tamamlandığında Buca ve dolayısıyla İzmir çok şey kazanacak. Otoparkı olmayan ilçeye yeni bir otopark kazandıracağız. Kapalı pazaryeri ve sosyal donatı alanları ile Şirinyer’in vizyonunu geliştireceğiz. 20 yıl boyunca tüm belediye başkanlarının hayalini kurduğu projeyi hayata geçirmek üzere olduğumuz için mutluyuz. Geç kalınmış bir proje ancak Buca’nın hem sosyal hem de ticaret hayatına katkı yapacağını düşünüyoruz. Protokol metni üzerindeki çalışmalar sürüyor. Bir iki hafta içinde karşılıklı imzaları atacağız” dedi.

Egede Son Söz


Proje, normal bir pazaryerinden çok daha fazlasını kapsadığı için başlığı bu bölüme açtım..Buca gibi sıkıntılı bir bölgede böyle bir projenin hayata geçirilecek olması sevindirici..Umarım Uçan Yol Projesi de bir an önce hayata geçirilir..
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Şirinyer Pazaryeri Projesi

Mesajgönderen Umut » Çrş 13 Tem 2011, 16:39

Şirinyer'in otopark sorunun çözümüne de önemli katkısı olacak bu projenin. Sanırım resimde görülen futbol sahaları kaldırılacak.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Şirinyer Pazaryeri Projesi

Mesajgönderen EnderYıldırım » Çrş 23 Eki 2013, 22:05

Oldukça büyük bir alan ve güzel bir proje ama neden yapılmıyor acaba?

Haber bir yıl öncesine ait:
Şirinyer Parkı’nda her şey var, AVM yok!
EnderYıldırım
 
Mesajlar: 532
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj
Kayıt: Prş 10 Mar 2011, 14:59

Re: Şirinyer Pazaryeri Projesi

Mesajgönderen mertoviçizmir » Çrş 23 Kas 2016, 23:28

Buca Şirinyer Parkı imar planı değişikliği askıda!

İzmir Buca Şirinyer Parkı Kentsel Tasarım Projesi ve Park Alanını kapsayan Özel Proje Alanı ve Belediye Hizmet Alanı belirlenmesine ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği askıya çıkarıldı...


İzmir Buca İlçesi, Şirinyer Mevkii, batıda 504 sokak, doğuda Koşu Yolu Caddesi, kuzeyde Menderes Caddesi,güneyde Cemil Şeboy Caddesi, arasında kalan ve ŞirinyerParkı olarak anılan alanın bütünleşik bir şekilde ele alınmasını sağlamak üzere bu alanda Kentsel Tasarım Projesi ve Park Alanını kapsayan Özel Proje Alanı ve Belediye Hizmet Alanı belirlenmesine ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği bugün askıya çıkarıldı. İmar planı 22 Aralık 2016 tarihinde askıdan indirilecek.

http://emlakkulisi.com/buca-sirinyer-pa ... ida/501672


Gelecek yıl yapılacak sanırım :D
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: Şirinyer Pazaryeri Projesi

Mesajgönderen mertoviçizmir » Prş 12 Oca 2017, 13:29

Şirinyer Parkı Projesi'ne yine itiraz var!

Buca’da, İzmir Büyükşehir ve Buca Belediyesi'nin yapacağı Şirinyer Parkı Projesi'ne olanak sağlayan ancak 2012 yılında yargı kararıyla iptal edilen imar planları revize edildi. Yeni planlara meslek odaları yine itiraz etti.

Buca'da Şirinyer Parkı'nın içinde olduğu 81 bin metrekarelik alanı cazibe merkezi haline getirmek, Bucalıların buluşma noktasına dönüştürecek işlev kazandırmak için harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Buca Belediyesi, 2012 yılında hazırlanan projeye olanak sağlayan imar planları yaptı. Ancak, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi'nin ticari kullanımın artacağı, sosyal ve teknik altyapının azalacağı gerekçesiyle açtığı davada İzmir 4. İdare Mahkemesi önce yürütmeyi durdurma kararı verdi, ardından planı iptal etti. İki belediyenin yapımı için protokol bile imzaladığı proje hayata geçmedi.

Büyükşehir ve Buca Belediyesi projeden vazgeçmedi. Mahkeme kararında yer alan iptal gerekçelerini ortadan kaldıran yeni imar plan değişiklikleri ve proje hazırlandı. Ağustos ayında İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oybirliğiyle onaylanan 1/5000 ölçekli yeni imar planına göre, Şirinyer Parkı alanında Kentsel Tasarım Projesi ve Park Alanını kapsayan Özel Proje Alanı ve Belediye Hizmet Alanı belirlendi. Buca Belediyesi de 1/1000 ölçekli planı hazırladı. Projede yer altı otoparkı, kafeterya ve sinemanın bulunduğu tesis, anfitiyatro, gezinti yolları yer alacak. Yeşil alanların da korunacağı belirtilen proje için imar planının onaylanması beklenmeye başlandı.
Şirinyer Parkı'nın yeni planlarına da meslek odalarında itiraz geldi. Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası 1/5000 ölçekli, Şehir Plancıları ve Peysaj Mühendisleri Odası ise 1/1000 ölçekli planlara askı süresinde itiraz etti. Mimarlar Odası yaptığı itirazda "Bu plan değişikliğiyle kamu mülkiyetinde bulunan (belediyelerin mülkiyetinde) ve imar planlarında yeşil alan olarak gösterilen Şirinyer Parkı yapılaşmaya açılmaktadır. İmar planları onaylandıktan sonra çevresiyle tamamen uyumsuz, yüksek yapı yoğunluğu getiren ve kamu yararı açısından telafisi mümkün olmayacak bir uygulama projesi ile karşı karşıya kalınabileceğinden, söz konusu imar planı ilgili yasa, yönetmeliklere ve kamu yararına aykırılık içermektedir" tespiti yaptı.
Şirinyer Parkı çevresinin ulaşım açısından sıkıntılı olduğuna dikkat çeken Mimarlar Odası, buna karşın imar planında yol kademelendirmesi, yol bağlantıları, kavşak düzenlemeleri ve öneri otopark, yer altı giriş çıkışları için gerekli analiz çalışmasının yapılmadığını ve çözüm önerisi getirilmediğini öne sürdü. Park alanının doğal karakterini korumasına yer altı otoparkı ve sert zeminin uygun olmadığına da dikkat çeken Mimarlar Odası, "Son derece önemli kamusal alanın planlanmasının plan değişikliği gibi noktasal ve parçacı bir yaklaşımla gerçekleştirilmesi, planlama ilkelerine, şehircilik esaslarına, kamu yararına aykırıdır" itirazında bulundu. İtirazlar belediye meclisinde değerlendirilecek.

Resim

http://www.egedesonsoz.com/haber/siriny ... var/943318

ÇAKMA ODALAR buna da itiraz etmişler. ŞAŞIRDIK MI ? :D En iyisi hiç kimse izmire birsey yapmasın. Bizlerde istanbula , ankaraya gidip yerleselim. KASITLI olarak projeleri englleyen çakma odalar kapatılmalıdır.
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: Şirinyer Pazaryeri Projesi

Mesajgönderen Umut » Prş 12 Oca 2017, 18:18

Bahsi geçen İdare Mahkemesi planı iptal ettiyse vardır bir problem. Umarım çözerler.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Şirinyer Pazaryeri Projesi

Mesajgönderen mertoviçizmir » Cum 13 Oca 2017, 12:54

Her projenin engellenmesin de sana gore bir art niyet yok mu :D İlginç :!:
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: Şirinyer Pazaryeri Projesi

Mesajgönderen mertoviçizmir » Cmt 18 Şub 2017, 12:37

Büyükşehir Meclisi 2 odanın o park projesine itirazlarını reddetti

Buca’da Şirinyer Parkı Projesi'ne olanak sağlayan ancak 2012 yılında yargı kararıyla iptal edilen imar planlarının revize edilmiş haline odalardan bir kez daha gelen itirazlar reddedildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Buca Belediyesi'nin ortak hareket ettiği Şirinyer Parkı Projesi’ne odalardan gelen itirazlar reddedildi.
Buca'da Şirinyer Parkı'nın içinde olduğu 81 bin metrekarelik alanı cazibe merkezi haline getirmeyi amaçlayan projenin yapımına imkan sağlayan ancak 2012'de yargı kararıyla iptal edilen imar planlarının yeni haline geçtiğimiz ay askıya çıkmış ve meslek odalarından yine itiraz gelmişti.
TMMOB Mimar Odası İzmir Şubesi ve Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’nin askı süresinde 1/5000 ölçekli planlara yaptıkları itirazlar İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilmedi.
İmar ve Bayındırlık Komisyonunda incelenen itirazlar karara bağlandı ve mecliste oylandı. Komisyon, meslek odalarının, ‘Bu plan değişikliğiyle kamu mülkiyetinde bulunan ve imar planlarında yeşil alan olarak gösterilen Şirinyer Parkı yapılaşmaya açılmaktadır. İmar planları onaylandıktan sonra çevresiyle tamamen uyumsuz, yüksek yapı yoğunluğu getiren ve kamu yararı açısından telafisi mümkün olmayacak bir uygulama projesi ile karşı karşıya kalınabileceğinden, kamu yararına aykırılık içermektedir’ tespitine oy birliğiyle ret kararı verdi. Komisyonun meclise yolladığı rapor oturumda kabul edildi.

http://www.egedesonsoz.com/haber/buyuks ... 6381#agree


Belediye çakma odalara tokatı yapıştırmıs. Şimdi bu hainler mahkemeye gidip projenin yapımını uzattırırlar kesin. Her projeye engel , her yatırıma yapma diyorlar. Bunları toptan kapatsalarda rahatlasak artık. Gereksiz boş çakma odalar KAPATILMALIDIR! ;)

Fedemre bu mesajı beğendi.
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: Şirinyer Pazaryeri Projesi

Mesajgönderen mertoviçizmir » Cum 05 May 2017, 14:34

Buca'nın prestij projesi yine mahkemelik!

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Buca Belediyesi'nin birlikte yapmayı planladıkları Şirinyer Parkı Projesi'ne olanak sağlayan imar planları yine mahkemelik oldu.
Buca nın prestij projesi yine mahkemelik!

Buca'da yıllardır tartışılan Şirinyer Parkı projesi bir kez daha yargıya taşındı. Şirinyer Parkı'nın içinde olduğu 81 bin metrekarelik alanı cazibe merkezi haline getirmek, Bucalıların buluşma noktasına dönüştürecek işlev kazandırmak için harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Buca Belediyesi'nin 2012 yılında hazırlanan projeye olanak sağlayan imar planları, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi'nin ticari kullanımın artacağı, sosyal ve teknik altyapının azalacağı gerekçesiyle açtığı davada, İzmir 4. İdare Mahkemesi tarafından 2014 yılında iptal edildi. Projeden vazgeçmeyen Büyükşehir ve Buca Belediyesi, mahkeme kararında yer alan iptal gerekçelerini ortadan kaldıran yeni imar planı hazırladı. Ağustos 2016'da İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oybirliğiyle onaylanan 1/5000 ölçekli yeni imar planına göre, Şirinyer Parkı alanında Kentsel Tasarım Projesi ve park alanını kapsayan Özel Proje Alanı ve Belediye Hizmet Alanı belirlendi. Buca Belediyesi de 1/1000 ölçekli planı hazırladı. Projede yer altı otoparkı, kafeterya ve sinemanın bulunduğu tesiste, amfitiyatro, gezinti yolları yer alacak, yeşil alanlar da korunacak.

YAPILAŞMAYA AÇILMA İDDİASI
Şirinyer Parkı'nın yeni planlarına da meslek odalarından itiraz geldi. Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası 1/5000 ölçekli, Şehir Plancıları ve Peysaj Mühendisleri Odası ise 1/1000 ölçekli planlara askı süresinde itiraz etti. İtirazları reddedilen meslek odalarından Mimarlar Odası İzmir Şubesi, yürütmeyi durdurma talepli olarak İzmir İdare Mahkemesi'nde iptal davası açtı. Dava dilekçesinde kamu mülkiyetinde bulunan ve imar planlarında yeşil alan olarak gösterilen Şirinyer Parkı'nın yapılaşmaya açıldığı, plan değişikliğinin imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine ve kamu yararına aykırı olduğu öne sürüldü.

DAVA DİLEKÇESİNDEKİ GEREKÇELER
Proje alanında halihazırda yer alan park alanı, süpermarket, açık otopark, açık spor alanı, kültürel tesis alanının düzensiz bir şekilde kullanıldığına, ancak alanın çok yoğun bir nüfusa sahip Buca İlçesinin merkezinde kamunun elinde kalmış tek yeşil kamusal alan olduğuna dikkat çeken Mimarlar Odası, imar planında teknik konularda yeterli bilgi ve belge bulunmadığını belirtti. Mimarlar Odası dava dilekçesinde, "İlgili mevzuatlarda, her ölçekte imar planı için önceden verilmesi gerekli kararlar belirlenmiştir. Bu kararlardan en önemlisi planlama alanı içerisinde ön görülen yapılaşmaların katlar alanı toplamı ve öneri yapıların yükseklik değerleridir. Bu kararlar kentin yoğun dokusu içerisinde kalmış tek yeşil alanı niteliğinin gelecekte de korunmasını, aşırı yapılaşmalara konu edilmemesini sağlaması açısından önemlidir. Ayrıca verilecek kararlar kent silueti açısından da önem kazanmaktadır. Ancak davamıza konu 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı raporunda yaklaşık değerler olarak yer alan yapı inşaatlarına ilişkin tablo ve görseller dışında kentsel tasarım projesinde öngörülen gerek yapı inşaat alanı, gerekse yapı yüksekliklerine ilişkin yeterli bilgi bulunmamaktadır. Dolayısıyla yapılaşma koşulları ve alanları belli olmayan ve herhangi bir resmi belge niteliğinde bir kentsel tasarım projesi raporda sunulmamışken, tasarım projesine ilişkin bilgi ve belgelerin hiçbir geçerliliği yoktur. İmar planları onaylandıktan sonra çevresiyle tamamen uyumsuz, yüksek yapı yoğunluğu getiren ve kamu yararı açısından telafisi mümkün olmayacak bir uygulama projesi ile karşı karşıya kalınabileceğinden söz konusu imar planı ilgili yasa, yönetmeliklere ve kamu yararına aykırılık teşkil etmektedir" iddiası yeraldı.

"TRAFİKLİ İLGİLİ ÇÖZÜM ÖNERİSİ YOK"
Şirinyer Parkı'nın konumu ve çevresindeki yoğun yapılaşma nedeniyle araç trafiğinin sıkışık olduğuna ve ulaşım bağlantıları açısından sorunlar yaşandığını da dikkkat çeken Mimarlar Odası, imar planında yol kademelenmesi, yol bağlantıları, kavşak düzenlemeleri ve öneri otopark, yer altı aktarma istasyonu giriş çıkışları için gerekli analiz çalışmasının yapılmadığı ve çözüm önerisi getirilmediğini belirtti. Parkın neredeyse yarısı büyüklüğündeki alanın, zemin altında iki katlı otopark alanı önerildiğini belirten Mimarlar Odası, "Sahip olduğu birçok ağaç ve bitki türü ile kentsel alan niteliğinde olan bu alanın doğal karakterinin korunması, gelecek nesillere aktarılması, sağlıklı kentleşme açısından önemlidir. Ancak öneri projedeki zemin altı otopark önerisinin bu karekterin yaşatılmasının birçok uygulama pratikleri ve bilimsel verilerle çim alan düzenlemesinden öteye gidemeyeceği açıktır. İzmir için bu anlamda önemli bir örnek niteliğinde 2004 yılında inşaatı yapılmış olan İzmir Kültürpark alanında yapılmış olan zemin altı otopark alanı üzerinde bugün yalnızca çim alanın ötesinde başka bir bitkinin yaşaması mümkün olmamıştır" görüşüne de dava dilekçesinde yer verdi.
AĞAÇLARLA İLGİLİ ENDİŞE
Mimar Odası öneri kentsel tasarım projesi kullanılan sert zemin düzenlemesinin, yine park alanının doğal karakteri için önemli olan ağaçların bir kısmının kesilmesi, alandan çıkarılması gibi sonuçlar doğurması konusunda ciddi endişe yarattığını, ağaç rölövesinin bulunmamasının da bu türlü değerlendirmelerin sağlıklı yapılabilmesi açısından imkânsız görüldüğünü belirtti. Buca için önemli kamusal açık yeşil alanın plan yolu ile kalıcı yapılaşmaya konu edilmesinin İzmir için önemli bir sorun olduğunu belirten Mimarlar Odası, "Şirinyer Parkı'nın çevresinde yer alan fonksiyon alanları, yüklendiği işlevi ve kent ölçeğinde verdiği aktif ve pasif yeşil alan olma özelliği, kent merkezine yakınlığı, ulaşım kolaylığı, kent belleğinde edindiği yeri ile son derece önemli bir alandır. Ayni zamanda mevcut yoğun doku içerisinde önemli bir kentsel boşluk olma özelliğine de sahiptir. İzmir'de özellikle de Buca ilçesinde zaten çok yetersiz olan sosyal ve teknik altyapı alanlarını bu tarz müdahalelerle azaltmaya yönelik çalışmalar şehircilik ilkeleri, planlama esaslarına uygun düşmemektedir" görüşünü de mahkemeye sundu.

İPTALİ İSTENDİ
Kamusal alanın planlanmasının plan değişikliği gibi noktasal ve parçacı bir yaklaşımla gerçekleştirilmesi, planlama ilkelerine, şehircilik esaslarına, kamu yararına aykırı olduğunu öne süren Mimarlar Odası, bu alanın planlamasının bir revizyon imar planı kapsamında ele alınması gerektiğini savundu. Oda, bu gerekçelerle Şirinyer Parkı olarak anılan alanın bütünleşik bir şekilde ele alınmasını sağlamak üzere bu alanda Kentsel Tasaarım Projesi ve Park Alanını kapsayan Özel Proje Alanı ve Belediye Hizmet Alanı belirlenmesine ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği'nin, kamu yararına, planlama esaslarına ve şehircilik ilkelerine aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmesinin durdurulamasına ve iptalini istedi.

Resim

Resim

Resim

Resim

http://www.egedesonsoz.com/haber/buca-n ... lik/953325

Ulan bir kere de sasırtsa bu çakma odalar. Bir kerede hayret dava açmamıslar dedirtse. Bunların İzmire yaptıgı düşmanlıgı akp yapmadı vallahi. Yazıklar olsun. İstanbulda parkları kapatıp bina dikiyorlar. Tek bir tanesinin sesi çıkmıyor. Taksim meydanına yapmadıkları kalmadı sesleri bile çıkmıyor kuzu gibiler. İzmirde en güzel projelere engel. Ne var bu resimde her tarafı yemyeşil olacak. Çok mu güzel şuan ki hali. Yiyorsa akp li belediyelerin projelerine engel olsunlarda goreyim. Olamazlar gotleri yemez.Tayyip aq bunların. O yüzden kuzu gibiler. Ama durum İzmir olunca park projelerine bile engel oluyorlar.
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: Şirinyer Pazaryeri Projesi

Mesajgönderen Umut » Cum 05 May 2017, 19:51

Valla proje bence de çok güzel.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Sonraki

Dön Park, Meydan, Rekreasyon ve Çevre

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir

cron
Free Web Hosting