Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Mesajgönderen Umut » Pzt 22 Ağu 2011, 21:43

İzmir'in kalbi Alsancak'ın yayalaştırılmış ana arterlerinden biri olan Kıbrıs Şehitleri Caddesi, devamındaki Dominik Caddesi ile birlikte 1.25 km'ye yakın uzunluğunda olup gündüz iş ve alışverişin, akşam yemeğin, geceleri ise eğlence hayatının en popüler yerlerinden biri. Cadde İzmirlilerin haricinde çok sayıda yerli ve yabancı turiste de evsahipliği yapıyor. Cumbalı tarihi evlerin de bulunduğu pek çok ara sokağıyla Alsancak'ın mistik dokusunun vazgeçilmez bir parçası niteliğinde. İstanbul'daki İstiklal Caddesi kadar gösterişli değilse de özel bir yer.

Kıbrıs Şehitleri Cd. ile Dominik Cd.'deki çevre ve cephe düzenleme ile altyapı çalışmalarını bu başlıktan duyurup değerlendirebiliriz.

Şu anda İzmir Büyükşehir Belediyesi Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nin doğalgaz altyapı çalışmalarını ve bunu takiben zemin yenilemesi işlerini yapıyor. Eski taşlar çok yıpranmış, zarar görmüş ve çirkin durmaktaydı. Dolayısıyla bu çok yerinde bir çalışma olmuş. Şimdi caddeye yeni usul beton bloklar ve onları çevreleyen granit taşlarla zemin düzenlemesi yapılıyor. Çok iddialı değilse de modern ve şık olacak.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj

Re: Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Mesajgönderen EnderYıldırım » Pzt 22 Ağu 2011, 22:31

Zaten kaldırımın iddialı değil sade olması en iyisi. Altyapısı tamamlanmış ve uzun ömürlü olması önemli.
Yapılan uygulama güzel.
Ben gene inatla İnönü Caddesi'nden bahsetmek istiyorum. Her zaman dile getirdiğim gibi;
Kaldırımlar tamamiyle araçların, geri kalan kısmı da dükkanların işgali altında....
Belediye İzmir'i yönetmekten vaz mı geçti :!: yoksa yaşanan durum normal mi karşılıyor?? :?:
EnderYıldırım

Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj

Mesajgönderen Umut » Sal 23 Ağu 2011, 02:12

İnönü Caddesi'nin durumunu tam bilemiyorum, bana biraz ters kalıyor. Umarım en kısa sürede düzene kavuşur. İşin ilginç yanı bu çalışma ne belediyenin web sitesinde ne de yerel medyada duyurulmuştu. Hiçbir yerde bilgi verilmediği için bana ve caddeyi gezen herkese sürpriz oldu. Önce sadece doğalgaz çalışması yapılıyor sanmıştım, meğer zemin de yenileniyormuş. :)
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen EnderYıldırım » Sal 23 Ağu 2011, 14:15

İnönü Caddesi'nin durumu bilinecek gibi değil zaten... :lol:
Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ni yenilemeleri isabet olmuş, güzel de olmuş.
Yalnız, Alsanca'ta yenilenmesi gereken başka kısımlar da var.
Hastanenin karşısı gibi...
Ayrıca, belediye, sitesinde gerçekleştirdiği işlerin yanısıra projeler hakkında da bilgi koyması gerekir.
EnderYıldırım

Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj

Mesajgönderen Gökhan » Çrş 24 Ağu 2011, 01:12

Kıbrıs Şehitleri Caddesi zeminindeki birçok taş yerinden oynuyordu; bu bizler için çok sorunlu olmasa da, topuklu ayakkabı giyen bayanlar için eminim büyük sorun teşkil ediyordu..Bu anlamda yenilenmesi yerinde bir karar olmuş..Cadde, Sevgi Yolu gibi daha da canlı bir alan haline getirilebilir..Ancak benim asıl değinmek istediğim konu, başka bir başlık altında da söylediğim, cadde etrafında bulunan cumbalı eski Rum evlerinin restore edilmesi..Umarım en yakın zamanda bu konuya da eğilirler..
Gökhan

Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj

Mesajgönderen Umut » Sal 20 Eyl 2011, 13:45

Çalışmalara ilişkin ilk bilgileri belediyeden önce duyurmanın gururu ile haberi paylaşıyorum :D

Alsancak’a renk gelecek

Resim Resim

İzmir Büyükşehir Belediyesi, zeminine granit döşediği, aydınlatmaları komple yenileyeceği Kıbrıs Şehitleri Caddesi ve Ali Çetinkaya Bulvarı’ndaki çalışmaları ay sonunda büyük ölçüde tamamlıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin simgelerinden biri olan Kıbrıs Şehitleri Caddesi ile Ali Çetinkaya Bulvarı’nda gerçekleştirdiği düzenleme çalışmalarını hızla sürdürürken, kentin buluşma noktalarından sayılan bölgedeki çalışmaları yakından takip eden vatandaşlar ve esnaf, yeni düzenlemeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Alsancak Koruma ve Güzelleştirme Derneği, Kıbrıs Şehitleri İşadamları Derneği temsilcileri ile Alsancak Mahalle Muhtarı Hicran Akuzun ile bir araya gelen İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı yetkilileriyle, çalışmaların seyri hakkında bilgi sunup istek ve önerilerini dinledi.

Doğalgaz alt yapısı da tamam
Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nin Bornova Sokağı kesişiminden başlayarak Ali Çetinkaya Bulvarı başlangıcına kadar olan bölümündeki çalışmalar tamamlandı. Ali Çetinkaya Bulvarı’ndaki alt yapı ve düzenleme çalışmalarına başlandı. Toplam 1 kilometrelik güzergah üzerinde yapılan yol ve tretuvar düzenlemesi öncesi Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde alt yapı kuruluşları İzmirNet, Türk Telekom, doğalgaz ve İZSU çalışmaları gerçekleştirildi. Bunlar tamamlandıktan sonra yol ve tretuvar düzenlemeleri yapıldı. Ali Çetinkaya Bulvarı’nda da aynı şekilde çalışma gerçekleştirilecek. Granit ve beton kaplama olarak yapılan ve 1 milyon TL maliyetle gerçekleştirilen Kıbrıs Şehitleri Caddesi ile Ali Çetinkaya Bulvarı’ndaki düzenleme çalışmaları, ay sonunda büyük ölçüde tamamlanacak. Düzenleme kapsamında Kıbrıs Şehitleri ile Ali Çetinkaya Bulvarı kesişiminde zemine dekoratif mozaik yön pusulası işlenecek. Ali Çetinkaya Bulvarı sonuna da güneş saati yapılacak. Bu çalışmalar tamamlandıktan sonra Kıbrıs Şehitleri’nin Bornova caddesiyle kesiştiği noktadan başlanarak Liman Caddesi’nde de yeni düzenleme yapılacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalardan oldukça memnun olan bölge temsilcilerinin görüşleri şöyle:

Dilek Olcay (Alsancak Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı)
“Bu çalışmalar İzmir için, İzmir’in göz bebeği Alsancak için çok iyi oldu. Çünkü biliyorsunuz, İzmirliler çoğunlukla Alsancak’ta yaşıyor. Çalışmalar çok güzel gidiyor, herkes çok mutlu oluyor. Bu çalışmaların İzmir’in diğer bölgelerini de kapsamasını diliyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ve Fen İşlerine çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyoruz.”

Hami Torcu ( Kıbrıs Şehitleri İşadamları Derneği Başkanı)
“Yapılan çalışmalar çok güzel. Zamanlaması da iyi. Sanıyorum İzmir’in ticareti için iyi olacak. Özellikle kruvaziyer turizminin yoğun olduğu bir caddede burası, bu nedenle çalışmalar çok iyi oldu. Teşekkür ederiz.”

Mustafa Dal (Alsancak Koruma ve Güzelleştirme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi)
“Ben burada yaşayan birisi olarak, yapılanları sürekli takip ediyorum. Burası şehrin özel önem gösterilmesi gereken bir yeri. İzmir’in prestij alanı ve simge caddelerinden. İstanbul’daki İstiklal Caddesi, Beyoğlu neyse İzmir’de Alsancak Kıbrıs Şehitleri odur. Ben bugün burada yapılan toplantıyla hoşuma giden ikinci bir olay yaşadım. Yerel yönetimlerin halkla olan diyoloğu ve iştiraki. Bu diyolog ve çalışmalar bizi başarıya götürecektir. Çok teşekkür ediyoruz.”

Ömer Pelit (Alsancak Koruma ve Güzelleştirme Derneği Üyesi- Kıbrıs Şehitleri’nde işletmeci)
“Uzun zamandır ihtiyaç duyulan bir çalışmaydı. Güzel olan şey sadece üst yapı değil, gelecek zamanlarda yeniden kazılıp düzenin bozulmasına mani olunması amacıyla alt yapı ve üst yapı çalışmalarının beraber yürütülmesi. Üstelik burada yaşayanlarla, esnafla neler yapıldığının paylaşılarak fikir alışverişinde bulunulması, şehri güzelleştirmek adına herkesin katkı koyması. Herkesin elini taşın altına koyması. Bu birliktelik her yerde olması gereken bir şey. Ben bundan çok büyük memnuniyet duydum. Ayrıca çalışmalar hakkında bilgilendiğimiz zaman sabretmeyi de daha kolay yapabiliyoruz. Daha anlayışlı olabiliyoruz. Güzel bir şey olacağını bilmek sabretmemizi kolaylaştırıyor. Ben çalışmalar için teşekkür ediyorum. İnşallah çalışmaların sonunda daha güzel bir Alsancak göreceğiz.”

Hicran Akuzun ( Alsancak Mahallesi Muhtarı )
“Vatandaşlardan yoğun talep aldığımız bir çalışmaydı bu. Biz çok memnunuz. İzmir Büyükşehir Belediyesine çok teşekkür ediyoruz.”

izmir.bel.tr

Bu gece gidip yerinde gördüm; Kıbrıs Şehitleri'ndeki çalışmalarda sona gelinmiş. Taşların arasındaki çirkin boşluklar da eşit şekilde dağıtılarak dolgu malzemesi ile kapatılmış.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Umut » Çrş 28 Eyl 2011, 00:02

Başkan’ın Alsancak mesaisi

Resim

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentin simgelerinden biri olan Kıbrıs Şehitleri Caddesi ile Ali Çetinkaya Bulvarı’ndaki yenileme çalışmalarını yerinde inceleyip vatandaşların dilek ve önerilerini dinledi.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nin Bornova Sokağı kesişiminden başlayarak Ali Çetinkaya Bulvarı başlangıcına kadar olan bölümündeki alt yapı çalışmalarının tamamlandığını, granit ve beton kaplama işlerinin ise tamamlanmak üzere olduğunu söyleyen Başkan Kocaoğlu, “Toplam 1 kilometrelik güzergah üzerinde yaptığımız yol ve tretuvar düzenlemesi öncesinde, doğalgazdan suya kadar tüm alt yapı çalışmalarını tamamladık. Yol düzenlemesi ve aydınlatma çalışmaları da bitince, İzmir’in bu sembol bölgesi çok daha güzel olacak” diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nı dükkanlarına davet eden esnaf, koyu bir sohbetten sonra çalışmalar için teşekkürü de ihmal etmedi.

izmir.bel.tr
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Umut » Pzr 16 Eki 2011, 01:29

Alsancak caddelerine Disiplin Yönetmeliği

Büyükşehir Belediyesi, yeniden düzenlenen Kıbrıs Şehitleri ve Ali Çetinkaya Bulvarı’nda kullanım esaslarını belirleyen yeni bir yönetmelik hazırladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kordon ve Mustafa Kemal Sahil Bulvarı Yönetmilikleri’nden sonra düzenleme çalışmaları süren Kıbrıs Şehitleri Caddesi ile Ali Çetinkaya Bulvarı’nın kullanım esaslarını belirleyen yönetmelik yaptı. Yönetmelik’te işyerlerinin kullanacağı tente ve şemsiyeler, masa ve sandalyeleri, reklam tabelaları ve afişleri, klima cihazlarını ve vitrinleri nasıl ve hangi sınırlarda kullanılacağı belirlendi. İşyerlerinden yönetmeliğe uyacaklarına dair taahütname alınacak. Büyükşehir Belediye Meclisi tarafıdan oybirliğle kabul edilen yönetmeliğe göre Kıbrıs Şehitleri Caddesi ve Ali Çetinkaya Bulvarı’nda saat 23.00’den sonra elektronik cihaz ile müzik dahil hiçbir ses yayını yapılamayacak.

Tente ve şemsiyelere sınır getirildi
Ticari amaçlı kullanım için belirlenen alanlar tente dışında hiçbir malzeme ile kapatılamayacak. Maksimum açıklığı 3 metre olacak tentenin genişliği dükkan cephe sınırını aşmayacak şekilde düzenlenecek. Tente renkleri Kent Estetiği Müdürlüğü’nün önerisi kapsamında belirlenecek ve üzerinde hiçbir şekilde reklam, görsel malzeme, desen kullanımı yapılamayacak. Tarihi yapıdaki uygulamalarda, yapı mimarisine uygun özenli ve uyumlu masa, sandalye ve donanım seçimi yapılması zorunluluğu getiren yönetmelik kağıt peçete, menü, servislerin uçmasını engelleyecek önlemler koşulu da getirildi.
Bitki dikimi Belediye’nin
Yönetmelikte vitrinin işyeri cephe genişliği ve kitle hattını aşamayacağı hiçbir şekilde kamuya ait alana çıkma yapamayacağı da hükme bağlandı. Masa, sandalye konulmasına izin verilen bölümlerde, sıcak ya da soğuk yiyecek ve içecek üretimi, sergilemesi yapılamacağı, içecek sifonları, dondurma, pasta dolapları gibi sergileme ünitesi yeralmayacak. Dış mekan kullanımlarında yol kotundan yüksek zemin, ahşap döşeme, halı kullanılmasını yasaklayan Yönetmelik’e göre, süsleme amaçlı çiçek, bitki, dekorasyon, sergi ve satış elemanları konulamayacak. Cadde ve Bulvar’a proje kapsamında dikilecek ağaçlar ve bitkiler dışında herhangi bir ağaç, bitki kullanılamayacak.

Milliyet Ege

Müzik yayını için 23.00 sınırı biraz erken olmuş sanki. Diğer düzenlemeleri faydalı buldum elbette.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen mertoviçizmir » Pzr 16 Eki 2011, 14:53

ben sahsen bölgedenki bütün yapıların boyanarak düzene girmesi ve ardından da isim panolarının tek tipte görsel bir düzene girmesini beklerdim.. Sonucta bu bölge hergün binlerce insanın gectigi bir yer. O yüzden daha önemli projeler bekliyordum acıkcası :(
mertoviçizmir

Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj

Mesajgönderen Gökhan » Çrş 16 Kas 2011, 04:05

mertoviç için rahat olsun; söylediğin konuda da çalışma yapılacak;

KATI KURAL DEĞİL

Protokol töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Kocaoğlu, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yapılan düzenlemelerle ilgili konuştu. Belediyenin zabıta ve diğer birimlerle birlikte alanda başlattığı çalışmalar hakkında konuşan Kocaoğlu, “Büyük bir kentte yaşıyoruz. Caddelerimizi düzenliyoruz. Burada ‘katı kurallar’ denilen şeyler uygulanması gereken şeylerdir. Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde tabi ki esnaf para kazanacak, iş yapacak. Buna karşı gelmemiz mümkün değildir. Ama bu cadde aynı zamanda yayalarındır. Birinci öncelik oranın yayalara verilmesi gerekir. Alan trafiğe kapalı ve yayaların yoğun kullandığı bir caddedir. Yayaların önceliğini koruyacak şekilde esnafta düzenleme yapılıyor. Katı kurallar diye bir şey yok. Esnaf kurallara uyduğu sürece problem olmaz” dedi.

CEPHE DÜZENLEMESİ YAPILACAK

İkiçeşmelik Caddesi’nde yapılacak cephe düzenlemesinde çalışmaların son aşamaya geldiğini ifade eden Başkan Kocaoğlu, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde de aynı uygulamayı yapacaklarını belirtti. Esnafın çalışmaya katkı koyması gerektiğini anlatan Kocaoğlu, “Bize ne yapacaklarını getirirlerse daha iyi olur. Birlikte yaparsak verimli olur. Her şeyi Büyükşehir yapacak diye bir şey yok. Kemeraltı Anafartalar Caddesi’nde yaptığımız düzenlemede bölgede bulunan esnaf bize proje ve çalışmalarını getirmişti. Bizim belirlediğimiz formatta yapılacak düzenlemeler daha sağlıklı olacaktır. Önemli olan öncü olmak, tetiklemek ve denetlemektir. Hep birlikte kenti güzelleştireceğiz. Eski binaları ayağa kaldıracağız. Kim ne yaparsa yapsın kent merkezinin insanlığa ve turizme açılması için 2007 yılında onaylan Kadifekale Tarihi Planı’nın işlevselleştirilmesi gerekir. Tarihi dokunun insanlığa ve çevreye yansıması gerekir. Büyükşehir Belediyesi olarak da tüm yetkimizi kullanıp tarihi bölgeyi koruyacak ve geliştireceğiz” diye konuştu.

Ege'de Son Söz
Gökhan

Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj

Sonraki

Dön Park, Meydan, Rekreasyon ve Çevre

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir

Free Web Hosting