Pasaport Dalgakıran Projesi

Pasaport Dalgakıran Projesi

Mesajgönderen Gökhan » Çrş 18 Oca 2012, 02:51

İzmir Ticaret Odası'nın yıllardır gündeminde olan projede nihayet somut bir adım atıldı..

Dalgakıran İTO'nun oldu

3. Element, Ege CMC ve İzmir Ticaret Odası'nın yarıştığı satışta ipi 2 milyon 695 bin lira veren İTO gögüsledi


Resim

Üst kullanım hakkı 2021 yılına kadar icradan satışa çıkarılan Pasaport'taki tarihi dalgakıran İzmir Ticaret Odası'nın (İTO) oldu. İzmir 13. İcra Müdürlüğü'nde dün yapılan ve İTO ile Ege CMC'nin patronu Kasım Pırlant arasında kıran kırana geçen açık artırmayı 2 milyon 695 bin lira veren İTO kazandı. Açık artırmadan sonra açıklama yapan İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir'e yeni bir cazibe merkezi kazandıracaklarını belirterek, "İlk işimiz dalgakıranı gece ışıklandırmak için ihale açmak olacak" dedi.

KIRAN KIRANA

Ege CMC Gayrimenkul firmasının Konak Pier'i işleten İzmer'den alacağı nedeniyle, dün İzmir Adliyesi'nde yapılan açık artırma saat 9.30'ta başladı. Açık artırmaya İTO, 3. Element firması ve alacaklı sıfatıyla Ege CMC Gayrimenkul katıldı. İcradan satışı başlatan Denizbank yetkilileri de satışta hazır bulundu. İTO adına teklifleri İTO Başkan yardımcıları Akın Kazançoğlu ile Jak Eskinazi verdi. Açık artırmada bulunan İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş'ın ise oldukça heyecanlı olduğu görüldü. İTO Meclis Üyesi Coşkun Beşok da destek vermek için İcra Müdürlüğü'ne geldi. Ege CMC'nin fiyat tekliflerini ise Kasım Pırlant verdi.
Başlangıç fiyatı, muhammen bedel olarak belirlenen 2 milyon 110 bin liranın yüzde 60'ı olan 1 milyon 266 bin liradan başladı. 10 dakika olarak öngörülen açık artırmanın ilk 5 dakikası 3 kuruluşun karşılıklı fiyat artırmaları ile 1 milyon 420 bin liradan kapandı. Fiyat 2 milyon liraya yükselirken 3. Element firması açık artırmadan çekildi.

PIRLANTA GERDANLIK

Resim

Daha sonra İTO ile Ege CMC arasında nefes kesen bir yarış gerçekleşti. Fiyat 2.5 milyon liranın üzerine çıktığında İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, açık artırmayı yöneten yetkiliden ara verilmesini talep etti. Ancak yetkili böyle bir uygulama olmadığını söyleyince açık artırma devam etti. En son 2 milyon 695 bin lira veren İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Akın Kazançoğlu'na karşı, Pırlant fiyatı yükseltmeyince, dalgakıranın üst kullanım hakkı İTO'nun oldu.
Açık artırma bitiminde açıklama yapan İTO Başkanı Demirtaş, satışın heyecan verici geçtiğini söyledi. Demirtaş, "Bu ikinci deneyimim. Heyecanlı tabii ki. Verilen para İzmir için değer para. İzmir için her şeyde varız. İTO'nun varlığını İzmir için harcamaya hazırız. Ama, esas heyecan şimdi başlıyor. Çünkü İzmir en önemli cazibe merkezine kavuşacak. İzmir'in pırlanta gerdanlığı olacak" dedi. Projeyi son sürat tamamlamaya çalışacaklarını dile getiren Demirtaş, "Dalgakıran projesini 2005 yılında kentin gündemine taşıdık. Projede marina, yat ve tekne fuar alanı, gösteri havuzları, yerli-yabancı konukların ağırlanacağı Türk kahvehanesi, gösteri havuzu, cafe ve restoranlar, akvaryum olacak. Aşama aşama bunları gerçekleştireceğiz" dedi.
"Üzerinde bir şeyler dahi yapmadan gece İzmirlilerin seyir zevki duyacağı ışık ve su oyunları ihalesi açacağız" diyen Demirtaş, şöyle konuştu: "Gece karanlık olan o dalgakıran en kısa zamanda aydınlanacak. Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan ancak daha sonra kaderine terk edilen bu değerli yapı pırlanta kolye gibi aydınlanacak. Ardından proje adım adım yerine getirilecek. En büyük güvencemiz Kültür ve Turizm Bakanımız, Ulaştırma Bakanımız ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız. Bu 3 bakanımız İzmir için zaten her türlü projenin önünü açıyor. Bu projenin önünü açacağını umut ediyoruz. Projeyi düşündüğümüzden de daha çabuk gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz."
Demirtaş, proje kapsamında Pasaport kıyısından dalgakırana kadar tüp geçit düşündüklerini açıkladı.

Bordür taşlar Efes'ten

Sultan Aziz tarafından 1876'da Fransız şirketi Gifre'ye yaptırılan dalgakıran, kapitülasyonlar kapsamında uzun süre işletildi. Dalgakıran İzmir'in kurtuluşundan sonra Atatürk'ün kayınpederi Uşakizade Muammer Bey'e verildi. Daha sonra Türkiye Limanlar ve Şehir Hatları Genel Müdürlüğü'ne devredilen dalgakıran, 1952'de Denizcilik Bankası'na, 1986'da ise Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne geçti. 1983-1984 yılları arasında onarılan dalgakıran birinci derecede SİT alanı. Dalgakıranın bordür taşları Efes Antik Kenti'nden getirilirken, üzerinde Latince, İyonca yazılar var.

Deniz altında akvaryum

Resim

İTO'nun dalgakıran pdojesi içinde denizaltında bir akvaryum da yer alıyor. Projenin yaratıcıları akvaryumu şöyle anlatıyor; "Denizaltı yaşamını, bir deniz şehri olan İzmir'de Körfez'de, yine denizin altında bir akvaryumda sergilemek istiyoruz. Akvaryum 32 metreye 32 metre boyutlarında olacak. Kara ile bağlantısı tünel içinden yapılacak. ziyaretçiler ışık oyunları, bilgi panoları ve interaktif alanları ile geziye başlayacak. İçerisinde kafe ve oturma gruplarının bulunması, burada geçirilecek zamanı daha da eğlenceli kılacak. Akvaryumda ziyaretçilerin göremediği arka tarafta ise yaşam destek üniteleri, bakım tesisat ve personel bölümleri bulunacak."

Projede neler var?

Resim

* Akvaryum
* Sergi ve gösteri mekanları
* Küçük amfitiyatro
* Yerli ve yabancı konukların ağırlanacağı Türk Kahvehanesi
* Kafeterya ve restoranlar
* Marina
* Bağlantı sağlayacak tüp geçit
* Marina, yat ve tekne fuar alanı
* Ses ve ışık oyunlarının yapılacağı gösteri havuzu
* Restoranlar
* Pasaport kıyısından dalgakırana kadar tüp geçit

Yeni Asır


İZTO'nun prestij projelerinden biri..Kruvaziyer turizmiyle adından söz ettiren Ekrem Demirtaş, bu projeyi uygulamaya koyduğu takdirde kent tarihine adını altın harflerle yazdıracaktır..Gerçekten muhteşem düşünceler söz konusu..Sit'e mite takılmadan tez zamanda projelerin gerçekleşmesi dileğiyle...
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Pasaport Dalgakıran Projesi

Mesajgönderen mertoviçizmir » Prş 18 Eki 2012, 23:36

İzmir'deki Dalgakıran Projesi

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, üst kullanım hakkını aldıkları Pasaport Dalgakıranı ile ilgili ihalenin iptali yönünde açılan davanın reddedildiğini söyledi.

AA muhabirine açıklama yapan Demirtaş, ocak ayında 13. İcra Müdürlüğü'nde yapılan Pasaport Dalgakıranı'nın 2021 yılına kadar üst kullanım hakkının satışını içeren ihaleyle ilgili İzmer AŞ şirketinin 7. İcra Hukuk Mahkemesi'ne açtığı iptal davasının reddedildiğini belirtti.

Bugün yapılan duruşmada alınan kararla Dalgakıran Projesi'nin önündeki engelin kalkmış olduğunu belirten Demirtaş, "En kısa zamanda işe başlamayı düşünüyoruz. Uygulama projelerini çıkarıyoruz. 140 yıldır üzerinde martıların dolaştığı Pasaport Dalgakıranı kente kazandırılmış olacak" dedi.

1876 yılında Sultan Abdulaziz tarafından yaptırılan Dalgakıran'ın üst kullanım hakkı için açılan ihaleyi İZTO almıştı. İZTO'nun hazırladığı projede marina, yat ve tekne fuar alanı, gösteri havuzları, Türk kahvehanesi, akvaryum, su ve ışık oyunları sahası bulunuyor.

kaynak: haberler


nihayet güzel bir haber duyduk, böylece proje en kısa zamanda baslayacakmıs :)
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: Pasaport Dalgakıran Projesi

Mesajgönderen Gökhan » Cmt 20 Eki 2012, 12:53

Işıl ışıl Dalgakıran yılbaşına hazır

Pasaport Dalgakıran üst kullanım hakkını ihaleyle alan İzmir Ticaret Odası, İZMER Şirketinin açtığı davanın reddedilmesiyle projeye iyice odaklandı. Başkan Ekrem Demirtaş, İzmirlilerin yılbaşında göz kamaştıran bir Dalgakıran göreceğinin müjdesini verdi


İzmir Ticaret Odası, Pasaport Dalgakıran üst kullanım hakkını 2021 yılına kadar ihaleyle aldıktan sonra açılan davanın reddedilmesiyle harekete geçti. İZMER şirketinin açtığı dava sonucu bekleme sürecine giren İTO, mahkemeden davanın reddi kararı çıkınca projeye hız verdi. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, “Umuyoruz ki yıl başında ışıl ışıl bir Dalgakıran, İzmirlileri karşılayacak” dedi.

Milliyet Ege


Çalışmaların kısa sürede başlayacak olması oldukça güzel..Farklı bir yılbaşı bizi bekliyor olacak :)
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Pasaport Dalgakıran Projesi

Mesajgönderen Umut » Cmt 20 Eki 2012, 22:42

Haber çok güzel, sevindim, fakat yılbaşına yetişebilir mi gerçekten? Belki de projeyi tamamlamadan önce bir bölümünü kullanıma açacak olabilirler.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Pasaport Dalgakıran Projesi

Mesajgönderen girginfatih » Prş 01 Kas 2012, 00:49

ee ne zaman başlıcak bu olay yılbaşına kaadar yetişcek diyolar ama bi hazırlık yok gibi hiç.s yok akvaryum yok o bisürü proje vardı bu dalgakıranda
girginfatih
 
Mesajlar: 31
Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj
Kayıt: Çrş 15 Ağu 2012, 01:24

Re: Pasaport Dalgakıran Projesi

Mesajgönderen EnderYıldırım » Çrş 28 Kas 2012, 18:58

Yılbaşına kadar yetişmesi planlanan sadece aydınlatma sistemi kurulmasıdır.
EnderYıldırım
 
Mesajlar: 532
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj
Kayıt: Prş 10 Mar 2011, 14:59

Re: Pasaport Dalgakıran Projesi

Mesajgönderen Umut » Pzr 23 Ara 2012, 16:28

Bakan Binali Yildirim'in dün akşam Ege TV'de katildigi söyleşide yaptigi açiklamalara göre, Koruma Kurulu izin vermedigi için projenin marina bölümü iptal edilmiş.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Pasaport Dalgakıran Projesi

Mesajgönderen EnderYıldırım » Pzt 15 Nis 2013, 14:39

İTO Başkanı Ekrem Demirtaş: Dalgakıranla ilgili projemizde tapusunu bugün yarın alıyoruz. Davayı kazandık. Burada muhteşem bir cazibe merkezi yaratacağız. Nasıl işletileceği konusunda çalışıyoruz. Bir engel çıkacağı düşüncesinde değilim. Uzlaşarak getirdik. Bu iç limanın içerisinde bir tek metrekare yapılaşma söz konusu olmayacak. 2 bin 600 metrekare olan platform olan yer var. Orada görüntüyü kesmeyecek yükseklikte bakanlığın izin verdiği, kamuoyunun makul gördüğü bir şekilde kafe, restorant olacak. Daha çok şeffaf olan bir yapılaşma olacak.

Sabah
EnderYıldırım
 
Mesajlar: 532
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj
Kayıt: Prş 10 Mar 2011, 14:59

Re: Pasaport Dalgakıran Projesi

Mesajgönderen Umut » Cmt 27 Nis 2013, 07:42

Dalgakırandan görkemli merhaba

İzmir Ticaret Odası'nın işletme hakkını aldığı Pasaport'taki tarihi dalgakıran, muhteşem bir törenle İzmir'le buluştu

İzmir Ticaret Odası'nın işletme hakkını alarak hayata geçirdiği Pasaport'taki tarihi dalgakıran, törenle hizmete girdi. İzmir'in 1.5 asırlık dalgakıranı üzerinde yaklaşık 500 konuğun katılımıyla açılış düzenlendi. Hava fişek gösterisi ile ve 'Yapacak Birşey Yok' grubunun Türkçe ve Rumca müzikleriyle renklenen gecede konuklara Osmanlı ve Rum mutfağından hazırlanan menüler sunuldu.

---

1867'de İzmir'de ticaret yapan İngilizler tarafından Osmanlı'nın verdiği imtiyaz ile oluşturulan dalgakıranın, kentin ticaretinde ve tarihinde önemli bir yeri olduğunu ifade etti. Kemeraltı'nın doldurulması ile rıhtım ve dalgakıranın oluşturulduğunu kaydeden Demirtaş, "Burası uzun zaman kömür deposu ve gümrük alanı olarak kullanıldı. İzmirli burayı hep karşıdan seyretti. Şimdi dalgakıran keyfini yaşayacak" diye konuştu.
Toplam kullanım alanı 2 bin 635 metrekare, kuzey ve güneydeki iki fenerinin arası 1035 metre olan dalgakıranın İzmirlinin kullanımına sunulduğunu belirten Demirtaş, hazırlayacakları proje ile dalgakıranı yaşam alanı haline getireceklerini söyledi. Demirtaş, "İzmirli dalgakırana denizin altında akvaryumdan geçerek gelecek. Burada çok fonksiyonlar yer alacak. Umut ediyoruz ki İzmirliler burada çok keyifli anlar yaşayacak" dedi.

Yeni Asır


Resim
Resim

http://www.izto.org.tr/eoda/ehaber/tabi ... fault.aspx
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Pasaport Dalgakıran Projesi

Mesajgönderen EnderYıldırım » Cmt 11 May 2013, 21:30

İzmir Ticaret Odası Başkanı tekrar Ekrem Demirtaş oldu.
Artık en kısa zamanda bu projeye yoğunlaşırlar diye düşünüyorum.
EnderYıldırım
 
Mesajlar: 532
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj
Kayıt: Prş 10 Mar 2011, 14:59

Sonraki

Dön Park, Meydan, Rekreasyon ve Çevre

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron
Free Web Hosting