Bornova Büyük Park ve Küçük Park

Bornova Büyük Park ve Küçük Park

Mesajgönderen EnderYıldırım » Pzt 13 Şub 2012, 21:02

Küçükpark’ta trafik karmaşası sona eriyor
Bornova Belediyesi, ilçenin kafeteryaları ve eğlence mekanlarıyla ünlü merkezlerinden biri olan Küçükpark’ta büyük bir düzenleme çalışması başlattı. Gelişigüzel araç parkını önlemek için yapılacak çevre düzenlemesiyle hem araç hem de yaya trafiği rahatlayacak

Resim
Bornova Belediyesi, ilçenin en yoğun ve işlek merkezlerinden olan Küçükpark’ta araç trafiğini düzenlemek için çalışma başlattı. Küçükpark’taki işletmelere gelen vatandaşların uygun olmayan alanlara yaptıkları araç parkları nedeniyle oluşan rahatsızlığın çözümü için harekete geçildi. Yanlış araç parkları nedeniyle yayaların da büyük sıkıntı çektiği, yürümekte zorlandığı Küçükpark’ta yapılacak düzenleme ile araç trafiği de daha düzenli hale gelecek. Böylece yayalar için de araçlar için de Küçükpark’taki trafik keşmekeşi ortadan kalkmış olacak. Yeni kaldırımlar ve yol düzenlemeleri ile bölge daha çağdaş bir görünüme kavuşacak.
Bornova Belediyesi’nin plan ve proje çalışmalarını tamamladığı projenin uygulaması bir hafta içinde başlayacak. Küçükpark’ta çalışmalar bittikten sonra belediye tarafından otopark için ayrılan yerler dışında kimse araç park edemeyecek. Küçükpark’ta araç trafiğine ve parkına kapatılacak noktalarda bordür ve parke taşı kaplama çalışmaları yapılacak. Alan araç parkına kapatılırken, 166 sokaktan meydana giriş de engellenecek. Bölgede 1500 metrekare parke taşı ve 730 metrekare bordür yapılacak. Bu kapsamda Küçükpark’ın merkezindeki araç parkına yasak olan bölge yükseltilerek, etrafına bir buçuk metre arayla babalar konulacak.

Küçükpark’ta yaya ve araçlar için trafik sorununun hat safhada olduğunu belirten Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, “Bornova’da eğlence mekanlarının en yoğun olduğu yer Küçükpark bölgesi. Çok fazla yurttaşımızın geldiği bu bölgede uygun olmayan araç parkları trafikte büyük sorun yaratıyordu. Ne yayalarımız buradan rahatlıkla yürüyebiliyor ne de araçlar geçebiliyordu. Trafik sıkışıyordu. Bunlardan dolayı belediye olarak Küçükpark’ı bir nebze olsun rahatlatacak bir proje hazırladık. Artık araçlar gelişigüzel park edilemeyecek. Uygun olmadığı halde araç parkı için kullanılan bölgeyi yükseltip parke taşı yapacağız. Araçla girilmemesi için de bu yükseltilerin önüne bordürler koyacağız. Bu sayede Küçükpark’ın hem yaya hem de araç trafiği bir hayli rahatlamış olacak” diye konuştu.

Bornova Belediyesi
EnderYıldırım
 
Mesajlar: 532
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj
Kayıt: Prş 10 Mar 2011, 14:59

Re: Bornova Büyük Park ve Küçük Park

Mesajgönderen Umut » Çrş 15 Şub 2012, 02:12

Harika bir haber. Küçük Park ve çevresi özel bir bölge, büyük bir kümelenme alanı, potansiyeli de oldukça büyük. Ve her geçişimde düzenlenmesi ve yenilenmesi gerektiğini düşünüyordum. Sonunda gerçekleşiyor. Küçük Park'ın tümüyle trafiğe kapatılması gerekiyor aslında, ama bu belki çok zor olabilir. Yine de trafik ve otopark sorununun minimum düzeye çekileceğini tahmin ediyorum, zaten haberde de bu şekilde bir açıklama mevcut. Çok sevindim.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Bornova Büyük Park ve Küçük Park

Mesajgönderen Umut » Cmt 02 Şub 2013, 06:52

Yıllardır Küçük Park'ın tümüyle trafiğe kapatılması gerektiğini düşünüyordum, ve bu artık gerçekleşiyor! Fakat haberi eklemeden önce bahsetmek istediğim bir nokta var: aradan geçen 1 yılda, kilit taş döşenen yeni yollarda çok ciddi bozulmalar meydana gelmiş. Zemin yumuşak olabilir, trafik yoğun olabilir, doğru fakat yine de bozukluklar bu kadar olmamalıydı, en azından fark edildiğinde düzeltilmeliydi. Umarım çöken veya şişen bu kısımlar onarılır.

Küçükpark'ta yeni dönem: Araç yok, zafer yayaların!

İzmir'in gözde semtlerinden olan ve üniversite öğrencilerinin yoğun olarak vakit geçirdiği Küçükpark, Mart ayından itibaren araç trafiğine kapatılıyor. İzmir Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından önceki gün yapılan toplantıda Küçükpark'ın araç trafiğine kapatılması yönünde oy birliğiyle karar verildi.

İZMİR - Bornova'da kafeteryaları ve eğlence mekanlarıyla ünlü merkezlerinden biri olan Küçükpark'ta yeni bir düzenlemeye gidiliyor. İlçenin en yoğun ve işlek merkezi Küçükpark'ın araç trafiğine kapatılmasına karar verildi. Egeli Sabah’tan Ceyhan Torlak’ın haberine göre İzmir Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) önceki gün (Çarşamba) gerçekleşen toplantısında Küçükpark'ın araç trafiğine kapatılması yönünde bir karar çıktı. Oy birliğiyle verilen karara göre önümüzdeki Mart ayından itibaren sabah 09.00 ile 24.00 saatleri arasında araç girişine kapatıldı. Küçükpark'a giriş çıkışların sağlandığı Zafer Caddesi, 160, 161, 162, 168, ve 169 sokağın bir bölümüne araç giremeyecek. Küçükpark ve çevresindeki giriş çıkışı sağlayan sokaklarda bulunan 60 araçlık otopark sadece gece saatlerinde kullanılabilecek. Trafiğe kapatılan saat 09.00 ile 24.00 saatleri arasında Küçükpark içerisinde kalan araçlara ceza yazılacak ve çekici yardımıyla çekilecek.

ASANSÖRLÜ BARİYER SİSTEMİ
Küçükpark'a giriş çıkışı sağlayan tüm sokaklara asansörlü bariyer sistemi konulacak. Kararın önümüzdeki Mart ayı içerisinde uygulamaya konulması bekleniyor. Yetkililer, "Bu bölgelerde trafik yoğunluğu yaşanıyordu. Küçükpark'taki yoğunluk Ege Üniversitesi Kavşağı'nı, Süvari ve Zafer Caddesi'ni etkiliyordu. Çevre esnafı da araçlarını dik şekilde ya da ikinci sırayı oluşturacak şekilde park yapınca bu bölüme itfaiye, ambulans ve çöp arabası girmesi imkansız hale geliyordu. Bu nedenle Küçükpark trafiğe kapatıldı" dedi. Yetkililer, Küçükpark'a kapalı olan saatler içerisinde bırakılan araçların çekileceğini ve park cezası kesileceğini belirtti.

egedesonsoz.com
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Bornova Büyük Park ve Küçük Park

Mesajgönderen Umut » Cum 01 Kas 2013, 13:47

Yollar da kaldırımlar da iyice bozulmuş artık Küçük Park'ta. Bir an önce yenilemek gerek. Sayın Sındır yahut Aziz Başkan buradan hiç geçmiyorlar sanırım. Meydandaki trafoların da kaldırılması ve oraya gerçek bir meydan havası verilmesi gerekir, bir çeşme veyahut heykel ile.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Bornova Büyük Park ve Küçük Park

Mesajgönderen EnderYıldırım » Cum 08 Kas 2013, 19:51

Yoğun olan caddelerde, kaldırımlara bariyer gerekiyor.
İstanbul Kadıköy'deki gibi betondan yapılmalı, demir olanları araçlar vurup indiriyor.
Özellikle Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'na, her iki taraftaki kaldırımlara beton bariyer yapılmalı.
Kaldırımlar gasp halinde, yürümek mümkün değil.
EnderYıldırım
 
Mesajlar: 532
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj
Kayıt: Prş 10 Mar 2011, 14:59

Re: Bornova Büyük Park ve Küçük Park

Mesajgönderen Umut » Pzt 04 May 2015, 02:31

Küçükpark'a Starbucks ve KFC açılmış, benim gibi müptelalarına duyurulur! :D

Yalnız Küçükpark civarında yerlerdeki kilit taşlar çok bozulmuş, her yer yamuk yumuk. Kafeler Sokağı dahil komple yenilenmesi lazım yer döşemelerinin. Ayrıca eskiden park olan yere de adam gibi bir meydan yapmak gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir


Dön Park, Meydan, Rekreasyon ve Çevre

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron
Free Web Hosting