Balıkçılar Meydanı Projesi

Balıkçılar Meydanı Projesi

Mesajgönderen Mesut » Çrş 11 Şub 2015, 04:00

İBB'nin seçim vaatlerinden biri. Yapılacağını düşünüyorum. Görseller de gayet şık duruyor.Burada da fotoğraflar var

http://baloglumimarlik.com.tr/?mtheme_p ... dani-izmir
Kullanıcı avatarı
Mesut
 
Mesajlar: 868
Beğendikleri: 304 mesaj
Beğenilenleri: 352 mesaj
Kayıt: Pzt 04 Şub 2013, 05:13
Konum: İzmir

Re: Balıkçılar Meydanı Projesi

Mesajgönderen mertoviçizmir » Çrş 11 Şub 2015, 17:33

Baslıgı görünce yapılacak sandım :D 5 sene olmustur ordaki balık hali yıkılalı halen daha ortada birsey yok. Bunun gibi onlarca proje var izmirde yapılmayan :D
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: Balıkçılar Meydanı Projesi

Mesajgönderen mertoviçizmir » Sal 17 Mar 2015, 18:23

Balık halinde artık balıklar yüzüyor.!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kemeraltı'na yeni renk katacak Balıkçılar Meydanı projesinin kaderi 'Basmane Çukuru’na benzedi. Yaklaşık 3 yıldır atıl durumda bulunan eski balık hali ve çevresi yaşanan proje çıkmazı nedeniyle çöplüğe dönerken, son günlerde artan yağışlar ile birlikte Basmane’deki Dünya Ticaret Merkezi inşaatını aratmayan manzaralar da beraberinde geldi.

İşporta ve yüksek dükkan kiraları gibi problemler sebebi ile zorlu günler geçiren ve eski günlerini mumla arayan Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda sıkıntılar bitmek bilmiyor. İzmir'in tarihi değerleri arasında yer alan ve kentin ekonomik kalbi konumundaki çarşıya değer katacak olan Balıkçılar Meydanı projesinde çıkmaz bitmek bilmiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, yapım çalışmalarına başlayabilmek için gerekli olan projeyi hazırlayamadığından alan mezbelelik hale geldi.


BALIKÇILAR MEYDANI OLACAKTI, GÖL OLDU

Kemeraltı’nda Balıkçılar Meydanı yapılması planlanan alanda yaşanan proje çıkmazı nedeniyle neredeyse üç yıldır çivi dahi çakılamadı. Kentin göbeğinde esnafın en yoğun iş yaptığı alanlardan bir tanesi olan tarihi çarşıdaki söz konusu proje alanı çöp yığınları ile dolarken, son günlerde meydana gelen yağışlar sonrasında adeta göle döndü. Diğer yandan, alandan yükselen çöp kokuları da çevrede gıda satan kafeterya ve restoranların başlıca şikayet konusu haline geldi.

PROJE ÇIKMAZI YÜZÜNDEN ÇÖPLÜĞE DÖNDÜ

Tarihi Kemeraltı Çarşısı'na içinde balık satış birimleri, balık pişiricileri ve restoranların da bulunduğu yeni bir meydan kazandırmak için harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 2 sene önce Taşçılariçi Katlı Otopark'ını tahliye ederek yıkım işlemlerini gerçekleştirdi. 866-871-874-876 sokakları arasında kalan bölgede “Balıkçılar Meydanı” için proje ihalesi gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, gerekli projeler tamamlanamadığı için yapım ihalesine de çıkamadı ve yeni meydanın inşası bir türlü başlamadı. Söz konusu bölgede esnafın geçtiğimiz aylarda yükselen tepkisi üzerine belediye tarafından bir kez daha kapsamlı temizlik operasyonu yapılırken, etrafı demir panolarla çevrilen proje alanı bu sefer de bataklığa döndü.


ESNAF TEPKİLİ: TURİSTLERE REZİL OLUYORUZ

2011 yılında tahliyesi ve yıkımı nedeni ile çeşitli sorunlar yaşanan projede ihale iptal edilmiş ve esnaf da çeşitli eylemler ile durumu protesto etmişti. Anıtlar Kurulu’nun da onay verdiği proje önünde herhangi bir resmi engel kalmazken, Büyükşehir Belediyesi yetkililerinde alınan bilgiye göre projelerin tamamlanma aşamasına geldiği öğrenildi. Yaşanan sancılı süreç nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını belirten çevredeki iş yeri sahipleri ise, “Büyükşehir Belediyesi burayı unuttu mu? Yoksa balıkçılar hali yapılmayacak mı? Belediye projeden vaz mı geçti? Tarihi çarşıya bu manzaralar yakışmıyor. Burada gıda satıyoruz, pisliğin hali ortada. Kemeraltı’na birçok turist gelip geziyor. Sadece İzmir’e değil, bütün dünyaya rezil olduk” dedi ve bir an önce inşaata başlanarak meydan projesinin tamamlanması için yetkililere selendi.

Resim

http://www.egepostasi.com/haber/Balik-h ... or-/102408

Madem yapmayacaksın ne diye yıktın binayı. En azından balık hali ve otopark olarak bir işe yarıyordu :D
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: Balıkçılar Meydanı Projesi

Mesajgönderen Mesut » Cum 12 Şub 2016, 19:51

Kullanıcı avatarı
Mesut
 
Mesajlar: 868
Beğendikleri: 304 mesaj
Beğenilenleri: 352 mesaj
Kayıt: Pzt 04 Şub 2013, 05:13
Konum: İzmir

Re: Balıkçılar Meydanı Projesi

Mesajgönderen Mesut » Pzt 27 Haz 2016, 20:26

Balıkçılar Meydanı’nda mesai başladı
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemeraltı'ndaki eski balık halinin bulunduğu alanda yeni bir çekim merkezi yaratmak için çalışmalarına başladı.


İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemeraltı eski balık halinin bulunduğu alana kuracağı ve içinde balık satış birimleri, balık pişiricileri, restoranların yer alacağı yeni meydan için çalışmalarına başladı. Kentin yeni buluşma mekanlarından birisi olması beklenen meydanda zemin düzenleme çalışmaları devam ediyor. Hafriyat çalışmaları ise Kemeraltı'nın dar yapısından dolayı geceleri yoğun olarak sürdürülüyor. Zeminin temele hazırlanmasının ardından inşaat başlayacak. Proje 365 gün içinde tamamlanarak İzmirlilerin hizmetine sunulacak.

Resim
Resim

Neler yapılacak?
Kemeraltı’nın 866, 871, 874 ve 876 sokakları arasında kalan bu bölüm, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin yeni çekim merkezi haline getirilecek. 1431 metrekarelik alanda bölgenin sokak kurgusu, mimari karakteri ve ticari faaliyetleri ile uyumlu, çağdaş mimari diline sahip bir konsept oluşturulacak.

İzmirlilerin yoğun ilgi göstereceği düşünülen yeni projenin zemin katında balık satış birimleri, restoranlar ile çevre sokaklara ve iç avluya erişimi sağlamak için “geçit” işlevinde bir meydan yapılacak. Meydanda oturma birimleri ve peyzaj düzenlemeleriyle kentlilerin vakit geçirebileceği bir dinlenme alanı oluşturulacak. Meydanın 876 Sokak kısmından yaya akışını sağlayacak merdivenler ile birinci kata çıkılacak. Birinci katta oluşturulan teras, restoranlara hizmet verecek. Bu bölümde de ahşap gölgelik ve peyzaj düzenlemeleri yer alacak. Restoranlara erişimi sağlayan merdivenlerin güney kısmında su oyunlarının izlenebileceği bir bölüm yer alacak. Çevre sokaklardan geçitler ile erişilen yapının iç avlusunda ise yine oturma birimleri ve bir havuz yer alacak. Peyzaj düzenlemeleri ile öne çıkacak bu alan, kentlilerin hoşça vakit geçireceği ve aynı zamanda restoranların servis verdiği bir bölüm olarak hizmet edecek. Restoranların bir kısmı 2 katlı olarak tasarlandı.

http://www.izmir.bel.tr/HaberDetay/19593/tr

Umut bu mesajı beğendi.
Kullanıcı avatarı
Mesut
 
Mesajlar: 868
Beğendikleri: 304 mesaj
Beğenilenleri: 352 mesaj
Kayıt: Pzt 04 Şub 2013, 05:13
Konum: İzmir

Re: Balıkçılar Meydanı Projesi

Mesajgönderen Mesut » Pzt 20 Kas 2017, 12:28

Son durum.

Resim
Resim

SSC'den BerkeKayalar paylaşmış.

Umut bu mesajı beğendi.
Kullanıcı avatarı
Mesut
 
Mesajlar: 868
Beğendikleri: 304 mesaj
Beğenilenleri: 352 mesaj
Kayıt: Pzt 04 Şub 2013, 05:13
Konum: İzmir


Dön Park, Meydan, Rekreasyon ve Çevre

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron
Free Web Hosting