Şehit Fethi Sekin Parkı

Şehit Fethi Sekin Parkı

Mesajgönderen Gökhan » Pzt 01 Ağu 2016, 21:01

İzmir parkına kavuşuyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayraklı Mansuroğlu mahallesindeki yaklaşık 40 bin metrekarelik alanda kentin en nitelikli parklarından birini kuruyor. Bölgeye nefes aldıracak 800 ağaçlı “Park İzmir” projesinin yüzde 50’lik kısmı tamamlandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Mansuroğlu Mahallesi’nde 39 bin 900 metrekarelik alanda, herkese hitap eden, kentin en nitelikli parklarından birini inşa ediyor. 7’den 70’e her yaş grubuna uygun aktivite alanlarının yer alacağı “Park İzmir” yenilikçi, modern ve güçlü tasarımı ile öne çıkıyor. İki ayrı parkta toplam 166 araçlık otopark kapasitesine sahip olan Park İzmir’de bisiklet yollarının yanı sıra macera sevenlerin dört gözle beklediği paten parkı da bulunuyor.

Herkes Park İzmir’de olacak

Keyifli vakit geçirmenin yeni adresi olmaya aday Park İzmir’de alt yapı çalışmaları tamamlandı ve sıra son aşama olan peyzaj çalışmalarına geldi. Parkın yapımı bittiğinde ise İzmirliler manolya ağaçlarının gölgesindeki meydanda oturup, su perdesi ile serinleyebilecek. Parkın meydanında üzeri fıskiyeli kuru havuz bulunacak. Suyu kesildiğinde havuz bir meydana dönüşecek ve çeşitli etkinliklere hizmet edecek. Parkın içinden geçen su kanalı, oturup serinlemek isteyenler için güzel bir alternatif oluşturacak. Parkta ikinci bir havuz da amfi tiyatronun bulunduğu alanda yer alacak. Amfi tiyatronun havuz olarak değerlendirildiği tasarımda, etkinlik zamanlarında havuzun suyu kesilebilecek. Parkın içinde dinlenmek, uzanmak isteyenler için ahşap platformlar yer alacak. Bu ahşap platformlarının birinin üzerinde İzmir’in haritası da yer alacak. Bisikletseverler için dut ağaçları ile gölgelenen bisiklet yolu ve tüm alanı çevreleyen koşu yolu yapılacak. Modern oyuncaklarla donatılmış çocuk parkı, tarçın ağaçları ile gölgelenecek ve engelli çocukların da kullanımına uygun olacak.

Macera sevenlerin yeni adresi

Parkın diğer bölümünde ise macera seven gençler, yapılan platformlar sayesinde doyasıya eğlenebilecek. Birçok platformu tamamlanan Skate Park ile kaykay ve paten sevdalısı gençler burada eğlenceli vakit geçirecek. Bu bölümde ayrıca kum zemin üzerine ahşap görünümlü macera oyun parkı ile dökme kauçuk zeminli bir çocuk oyun alanı daha yer alacak. Çam ağaçları altında çim çukurlar ve çim tepeler oluşturularak İzmirliler için farklı bir oturma mekanı da sunulacak. Parkın bu bölümünde bir süs havuzu da olacak.

İnternet erişimi de var

Ayrıca parkta wi-fi erişimi ile usb şarj noktaları yer alacak. Kamera sistemiyle güvenliğin sağlanacağı “Park İzmir”de kendi kendini temizleyen akıllı WC’ler de kurulacak.

Çevreci yaklaşım

Tüm park genelinde, mevsim değişikliklerine göre farklı renk ve koku özelliklerine sahip çalı grupları ve ağaç türlerine yer verilecek. Park genelinde 800 ağaç ile toplam 47 bin adet çalı ve yer örtücü bitki kullanılacak. Ağaç türleri arasında gravilya, çınar, mabet ağacı, sığla, ıhlamur, meşe, sedir, pembe çiçekli akasya ve palmiye türleri yer alacak.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

http://www.izmir.bel.tr/HaberDetay/19669/tr


Şehrin böyle nitelikli park ve kent ormanlarına ihtiyacı var. Yeni Kent Merkezi'ndeki araziler de tamamen dolmadan yeşil alan artırımına önem verilmeli, ulaşım altyapısı sağlanmalı.

Ona keza konuyla ilgili değil ama aramıza yeni katılan Mustafa Bey'e hoşgeldiniz demek istiyorum. Kendisi yorumlarıyla bize renk katacaktır.

* Parkın adı değişti

Mesut bu mesajı beğendi.
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Park İzmir

Mesajgönderen Fedemre » Cmt 17 Eyl 2016, 00:16

Resim Resim Resim Resim Resim Resim
Resim Resim Resim
Resim
Fedemre
 
Mesajlar: 112
Beğendikleri: 47 mesaj
Beğenilenleri: 43 mesaj
Kayıt: Cum 12 Eyl 2014, 02:14

Re: Park İzmir

Mesajgönderen Fedemre » Pzr 23 Eki 2016, 23:32

Resim Resim
Perşembe günü Izmir'de olacağım bizim evin hemen karşısında olduğu için daha çok fotoğraf ve en son halini çekebilirim.

Umut bu mesajı beğendi.
Fedemre
 
Mesajlar: 112
Beğendikleri: 47 mesaj
Beğenilenleri: 43 mesaj
Kayıt: Cum 12 Eyl 2014, 02:14

Re: Park İzmir

Mesajgönderen Umut » Pzt 24 Eki 2016, 13:14

Güzel ama keşke daha az taş ve daha çok ağaç olsa.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Park İzmir

Mesajgönderen Fedemre » Cum 28 Eki 2016, 17:06

Resim
Bu bisiklet yolu Ankara Caddesine bağlanıp oradan da sahile ulaşmalı.
Resim
Bisiklet park yeri acaba BİSİM'i mi koyacaklar?
Resim
Resim
Resim
Bu bisiklet yolu da Salhaneye gitmeli

Umut bu mesajı beğendi.
Fedemre
 
Mesajlar: 112
Beğendikleri: 47 mesaj
Beğenilenleri: 43 mesaj
Kayıt: Cum 12 Eyl 2014, 02:14

Re: Park İzmir

Mesajgönderen Mesut » Sal 13 Ara 2016, 19:21

Yeni yıl hediyesi olacak
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent yaşamının yoğunluğundan kurtulup nefes almak isteyenler için Bayraklı’da yepyeni bir dünya kuruyor. 4 farklı etap halinde tasarlanan 9.7 milyon liralık dev park, hem dinlenme hem de spor ve eğlence mekanı olarak hizmet verecek. Ücretsiz wi-fi erişimi ile kendi kendini temizleyen akıllı tuvaletlerin de yer alacağı parka 800 ağaç dikildi.


Gerçekleştirdiği yeşil alan düzenlemeleriyle kentlilere soluk aldıracak park ve rekreasyon alanları oluşturan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayraklı Mansuroğlu Mahallesi’nde yaklaşık 40 bin metrekarelik bir alan üzerinde modern ve yenilikçi bir anlayışla tasarladığı ‘Park İzmir’i İzmirlilerle buluşturmak için çalışmalarını hızlandırdı. Ankara Caddesi paralelinde, Hamdi Dalan kavşağı yanında yer alan Park İzmir, 7’den 70’e her yaş grubuna uygun aktivite alanları, çocuk oyun ve spor alanları ve yeşil alan düzenlemeleriyle bölgede yaşayanların hem dinlenme, hem eğlenme hem de spor yapma ihtiyaçlarına cevap verecek. Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 9 milyon 700 bin liraya mal olan ve ‘Park İzmir’, ‘Park İzmir Kaykay’, ‘Park İzmir Çocuk’, ‘Park İzmir Çamlık’ olmak üzere 4 etap halinde projelendirdiği dev parkı, İzmirlilere yeni yıl hediyesi olarak hizmete açacak.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Hem havuz hem amfitiyatro
Kentin en nitelikli parklarından biri olacak Park İzmir’in ana girişinde, İzmirlileri manolya ağaçları ile gölgelenen bir meydan karşılıyor. Bu meydanda gezenler için su perdesi ile serinleyecekleri bir su arkadı ile çocukların ve gençlerin oyun oynayabileceği üzeri fıskiyeli bir kuru havuz yer alıyor. Söz konusu havuz, suyu kesildiğinde bir meydana dönüşerek çeşitli etkinliklere imkan tanıyor. Ayrıca parkın içinden geçen su kanalı ise sıcak yaz günlerinde serinlemek isteyenlere soluk aldıracak. Parkta ikinci bir havuz da, amfi tiyatronun bulunduğu alanda yer alıyor. Etkinlik zamanlarında havuzun suyu kesilerek, alan amfi tiyatroya dönüşüyor. İzmir’in simgesi olan palmiye ağaçları ile planlanan bu bölüm, aynı zamanda yol aksında da devam ediyor. Park içerisinde bisikletseverler ve yürüyüş-koşu yapmak isteyenler için dut ağaçları ile gölgelenen ve tüm alanı çevreleyen yollar da hazırlanıyor. Bu yollar, Park İzmir’i Şehit Hakan Ünal Parkı’yla birbirine bağlıyor. Modern oyuncaklarla donatılarak engelli çocukların da kullanımına uygun olarak hazırlanan çocuk oyun parkı ise tarçın ağaçları ile gölgeleniyor.

Macera burada
Park İzmir, yeşil alan düzenlemelerinin yanısıra skate park, macera oyun parkı gibi değişik aktivite alanlarıyla özellikle macera tutkunu çocuk ve gençler için bir cazibe merkezi olacak. Skate Park’ta, kaykay ve paten yapmayı seven gençler hoşça vakit geçirecek. Kum zemin üzerine hazırlanan ahşap görünümlü macera oyun parkı ise parkın en ilgi çeken noktalarından biri olacak. Dökme kauçuk zeminli bir çocuk oyun alanıyla birlikte, korunan çam ağaçlarının altına çim tepelerden oturma alanları hazırlanıyor. Parkın bu bölümünde bir süs havuzu da yer alıyor.

800 ağaç dikiliyor
İzmir Park’ta, mevsim değişikliklerine göre farklı renk ve koku özelliklerine sahip olan gravilya, çınar, mabet ağacı, sığla ve meşe gibi büyüdükçe anıt ağaç formuna ulaşabilecek ağaçlar ile sedir, çam, pembe çiçekli akasya, ıhlamur, palmiye türlerinde olmak üzere toplam 800 adet ağacın yanı sıra yaklaşık 32 bin adet çalı ve yer örtücü bitki yer alıyor. Çevrenin ihtiyacı da göz önünde bulundurularak planlanan otoparkların üzerini pembe çiçekli akasyalar süslüyor.

Teknoloji sevenler de unutulmadı
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin bir çok noktasında hizmete sunduğu ücretsiz wi-fi erişimi ile usb şarj noktaları hizmeti, Park İzmir’de de yer alıyor. Güvenliğin kamera sistemiyle sağlandığı parkta, kendi kendini temizleyen akıllı WC'ler de kuruluyor.

http://www.izmir.bel.tr/HaberDetay/22071/tr

Fedemre bu mesajı beğendi.
Kullanıcı avatarı
Mesut
 
Mesajlar: 868
Beğendikleri: 304 mesaj
Beğenilenleri: 352 mesaj
Kayıt: Pzt 04 Şub 2013, 05:13
Konum: İzmir

Re: Şehit Fethi Sekin Parkı

Mesajgönderen Umut » Pzt 20 Mar 2017, 15:50

Park İzmir'in adı değişti; Kahraman şehidimiz Fethi Sekin'in adı verildi. Hepimize bir kez daha baş sağlığı diliyorum ve İBB'yi de bu isabetli karar için tebrik ediyorum. Bu arada çalışmalar tamamlandı ve geçtiğiöiz günlerde parkın açılışı yapıldı.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

kronostr SSC'de paylaşmış.

Fedemre bu mesajı beğendi.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir


Dön Park, Meydan, Rekreasyon ve Çevre

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron
Free Web Hosting