Kent Ormanlarımız

Kent Ormanlarımız

Mesajgönderen Gökhan » Prş 08 Kas 2012, 20:44

Arkadaşlar bu başlıkta İzmir'in çeşitli bölgelerinde gerçekleştirilen ''ağaçlandırma, yeşillendirme'' haberlerini paylaşalım..Diğer başlıklar daha spesifik olduğu için genel bir başlık açtım..Başlık ismi değiştirilebilir..

Taş ocağıydı, kent ormanı oluyor

Moloz dökümüne kapanan Gaziemir Evka-7 mevkiindeki 24 dönümlük taş ocağını dolduran İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de üzerinde yepyeni bir kent ormanı kuruyor. Alana ilk ağaç, 11 Kasım Pazar günü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katılacağı törenle dikilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, moloz ve inşaat atıklarının çevreye zarar vermeden depolandığı Gaziemir Evka-7 moloz döküm sahasında kent ormanı oluşturacak. İZBETON tarafından 2010 yılından bu yana işletilen ve geçtiğimiz yıl kapasitesini doldurarak moloz dökümüne kapanan 24 dönümlük taş ocağının üzerine 1550 fıstıkçamı ve servi ağacı dikilecek. Ağaçlandırma çalışmaları, Pazar günü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun katılacağı bir törenle başlayacak.

Kentin moloz döküm alanı ihtiyacını karşılamak için geçmişte taş ve kireç ocağı olarak işletilen ve bozulan arazi yapılarını inşaat artığı ve toprak dolumu ile yeniden eski haline getirdiklerini belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Şimdi de moloz dökümüne kapanan Gaziemir Evka-7’deki sahamızı ağaçlandırarak kent ormanı olarak İzmir’e kazandıracağız. Bir yandan kentin molozlarının bertarafını sağlarken bir yandan da tahrip olan ormanlık alanları tekrar orman niteliğine kavuşturacağız. Hem çevreye hem de kentin dokusuna katkı koyacağız” diye konuştu.

18 Şubat 2010 tarihinde faaliyetine başlayan ve 14 Şubat 2011 tarihinde dolum işi sonlandırılan Gaziemir Evka-7’deki sahaya 24 bin metreküp bitkisel nitelikli toprak serilerek ağaçlandırmaya hazır hale getirildi. Alan ağaçlandırma çalışmaları tamamlandıktan sonra İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’ne iade edilecek.

Resim
Resim
Resim
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Kent Ormanlarımız

Mesajgönderen Gökhan » Prş 08 Kas 2012, 20:49

Belkahve taşocakları “yeşil vadi” oluyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Belkahve’deki taşocaklarını taşıyarak elde ettiği 12 kilometrelik kireçli ve kalkerli alana 45 bin ağaç dikti. Çok zor koşullarda yetiştirilen fidanlar şimdi boy verdi.

Kentin doğu girişinde ciddi sıkıntılara neden olan Belkahve’deki taşocakları ve kırma-eleme tesislerini taşıyarak bölgeyi rehabilite eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, boşaltılan alanda diktiği 45 bin ağaçla kentin siluetini değiştirmeyi hedefliyor. Türkiye’de ilk olan söz konusu projeyle, eski taşocağı alanını çam, akasya ve çalı türlerindeki fidanlarla yeşillendiren Büyükşehir, gün geçtikçe büyüyen ağaçlarla yeşil vadi oluşturma amacına her gün biraz daha yaklaşıyor.

İzmir’in girişindeki görüntü kirliliği ve tozu ortadan kaldırmak için kararlı bir tutum sergileyen Büyükşehir Belediyesi, bölgede 40 yıldır faaliyet gösteren işletmelerle Nisan 2007’de imzaladığı “Belkahve Bölgesi’nde Bulunan Taşocaklarının, Kırma-Eleme Tesislerinin Taşınması Konusunda Tüm Şirketlerin Uyması Gereken Kurallara İlişkin Protokol” kapsamında, taşocaklarını çevresel ve topografik olarak uygun olan arka vadiye taşıyarak hem görsel hem de çevresel zararları en aza indirmeyi başarmıştı

45 bin fidan dikildi

Taşınmaların ardından, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü tarafından hazırlanan ‘Bornova Belkahve Mevkiinde Bulunan Kalker Ocaklarının Rehabilitasyon ve Rekreasyonu Projesi’ ile çalışmalar hız kazanmıştı. Uygulamalar, üniversitenin hazırladığı peyzaj projesi baz alınarak başladı. Projenin daha başarılı ve kalıcı olabilmesi amacıyla bölgenin koşullarına uygun olarak tür çeşitliliği yaratıldı, bitki tür ve adetleri arttırıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, boşaltılan 12 kilometre uzunluğundaki kireçli ve kalkerli alanın bitkilendirmek için oldukça zor koşullara sahip olmasına rağmen, özverili ve ileri teknik çalışmalarla basamaklandırdığı bölgeye etap etap 45 bin fidan dikti. İlk fidanların dikilmeye başladığı günden bu yana, sabırla ve titizlikle bakım çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, emeklerinin sonuçlarını almaya başladı.

Düzenli bakımın sonucu

Protokol kapsamında, ön cepheden arkaya taşınan firmalar, dikilen fidanların düzenli bakımını yaptı. 5 kişilik ekip, 2 arazözle özellikle yaz aylarında sürekli sulama gerçekleştirdi. Yaklaşan kış ayları öncesinde ise ekipler bitki köklerini ve sulama kanallarını düzenliyor, bitkilerin çanaklarını açıyor. Kötü hava koşullarına önlem olarak, fidanların zarar görmemesi için tahta destekler yapan ekipler, gübreleme ve ot temizliği çalışmalarını da aralıksız sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi de denetimlerini sürdürürken, zaman zaman kendi ekipleriyle alanının bakımına takviye yapıyor.


Resim
Resim
Resim


Gri bir görünüme sahip şehrimiz, yavaş yavaş yeşilleniyor
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Kent Ormanlarımız

Mesajgönderen Gökhan » Prş 08 Kas 2012, 20:58

PETKİM'den 500 dönümlük orman

Foça'da 150 dönüm alanda iki adet “Haydar Aliyev Dostluk ve Hatıra Ormanı” kuran Petkim, hedefini “5 yılda 500 dönüm” olarak belirledi.


Son 11 yılda çevre yatırımlarına 210 milyon dolar yatırım yapan Petkim’in, çalışanlarıyla birlikte Yeni Şakran’da oluşturduğu 6 bin fidanlık Atatürk Zeytin Ormanı ise ilk meyvelerini vermeye başladı.
Yeni Şakran Belediye Başkanı İbrahim Etem Yorulmaz, limanı, marinası ve cezaevi ile çok dinamik bir yapıya kavuşan beldenin en önemli eksiğinin orman olduğunu belirtti. Petkim çalışanlarının, Ulu Önder Atatürk’ün adını taşıyan 6 bin fidanlık zeytinlik kazandırdığını kaydeden Yorulmaz, “Toplanan zeytinlerin üçte ikisi Aşağı Şakran Köyü’nün tüzel kişiliğine ait. Ürünler belediyemizce ihale yönetmeliğine uygun olarak satılıyor ve vatandaşımıza hem sağlıklı besin, hem de hizmet olarak geri dönüyor” dedi. Aliağa bölgesinde üretim yapan pek çok sanayi kuruluşu olduğunu hatırlatan Yorulmaz, Petkim’in ve çalışanlarının duyarlılığının tüm şirketlere örnek olmasını diledi.
SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz da, Petkim lojmanlar bölgesinde bugüne kadar dikilen binlerce ağacın “500 Dönüm Orman hedefinin dışında” olduğunu söyledi. (DHA)
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Kent Ormanlarımız

Mesajgönderen Umut » Sal 13 Kas 2012, 15:17

Başlık kullanışlı olmuş, büyük park ve bahçeler için zaten ayrı başlık açıyorduk fakat diğer büyük yeşillendirme çalışmaları da arada kaynamaz böylece.

Vatandaşların ve özel kuruluşların bağışlarıyla İzmir'e onbinlerce fidan diken, daha yeşil bir İzmir için yoğun bir mesai harcayan Ege Orman Vakfı'nın çalışmaları ile ilgili bilgi almak için http://www.egeorman.org.tr/anasayfa.aspx adresini mutlaka ziyaret edin. Bu linke tıklayarak bir fidan dikmeyi de unutmayın https://www.egeorman.org.tr/otomasyon/frmBagis.aspx :)
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Kent Ormanlarımız

Mesajgönderen Umut » Prş 29 Kas 2012, 00:41

Büyükşehir’den “Hatıra Ormanı”

ESHOT önderliğinde gerçekleştirilen Ulaşım Haftası etkinliklerinde bu kez 250 fıstık çamının dikildiği küçük bir orman oluşturuldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Haftası etkinlikleri kapsamında ‘Hatıra Ormanı’ oluşturdu. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu ulaşım birimlerinde çalışanlar, ESHOT’un önderliğinde, Manisa Yolu üzerindeki Bornova yeni mezarlığı yanında yer alan 12 bin metrekarelik alanda oluşturulan Toplu Ulaşım Hatıra Ormanı’na kendi elleriyle 250 adet fıstık çamı fidanı dikti.

Renkli görüntülere sahne olan ağaç dikimi töreninde konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, ulaşımda farkındalık yaratmak amacıyla hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenlediklerini hatırlattı. Aydoğan, söz konusu alanda küçük bir kent ormanı kurmaktan dolayı mutluluk duyduklarını söyledi. Aydoğan, “İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent ormanları başta olmak üzere çevre konusunda çok önemli yatırımlara imza atıyor. Büyükşehir Belediyesi’ne ait bu alan, çevresiyle birlikte 10-15 yıl sonra çok güzel bir orman olacak. Bornova Belediyesi de bu alanın bakımında bize destek olacaktır. Emeği geçen herkese, İzmirli hemşehrilerimiz adına teşekkür ediyorum” dedi.

izmir.bel.tr
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Kent Ormanlarımız

Mesajgönderen Umut » Sal 02 Nis 2013, 20:01

Teos Marina'dan 10 bin fidanlık orman

Seferihisar Teos Marina, Ege Orman Vakfı ile el ele vererek, Seferihisar-Doğanbey ağaçlandırma sahasında 10 bin fidanlık orman oluşturdu.
Seferihisar Kaymakamı Şakir Erden, Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürü Cemalettin Şevli, İzmir Liman Başkanı Durmuş Ünüvar, Teos Marina Genel Müdürü Burak Köylübay, Ege Orman Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Timur Çınar, Genel Müdür Metin Gençol ve Teos Marina yetkililerinin de aralarında bulunduğu doğaseverlerin katılımı ile Teos Marina Hatıra Ormanı'nda fidan dikim töreni düzenlendi. Törende konuşan Ege Orman Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Timur Çınar, Teos Marina yönetimi ve tekne sahiplerinin katkıları ile kısa sürede 10 bin fidanlık ormana ulaşıldığını söyledi.
Teos Marina Genel Müdürü Burak Köylübay, ağaçlandırma projesinin tekne sahiplerinden çok destek gördüğünü belirterek "Teos Marina'yı karada da yaşatmayı hedefliyoruz" dedi. Seferihisar Kaymakamı Şakir Erden ise, Ege Orman Vakfı'nın vatandaşla devlet arasında köprü oluşturduğunu söyledi. Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürü Cemalettin Şevli ise yapılan çalışma için Teos Marina ve Ege Orman Vakfı yetkililerini kutladı.

Yeni Asır


Bu civarlarda birkaç yıl önce orta çaplı bir orman yangını olmuştu.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Kent Ormanlarımız

Mesajgönderen Umut » Sal 20 Ağu 2013, 11:38

Vodafone, Ege Orman Vakfı ile birlikte Vodafone İzmir Ormanı'nı kuruyormuş. Ege TV'De reklamını gördüm. Kendileri 10 bin fidan dikmişler, devamını da abonelerin desteği ile getirecekler. İşte detaylar:

Vodafone İzmir Ormanı E-Fatura Kampanyası

Vodafone, Ege Orman Vakfı işbirliği ile başlattığı ve 10.000 fidanla ilk adımını attığı Vodafone İzmir Ormanı’nı Vodafone’lularla birlikte büyütüyor!

13 Eylül 2012 – 26 Ağustos 2013 tarihleri arasında önce e-faturaya geçin, AGAC yazıp 6545’e ücretsiz SMS gönderin, Vodafone'un sizin adınıza yapacağı bağışla, Vodafone İzmir Ormanı’nın büyümesine siz de katkı sağlayın.

E-fatura aboneliğinizi başlatmak için; EFATURA yazip bosluk bırakarak EPOSTA ADRESİNİZİ 7048'e kısa mesaj gönderebilir, Online Self Servis'ten "Fatura İşlemleri" adımından değişiklik yapabilir, Vodafone Müşteri Hizmetlerini arayabilir veya size en yakın Vodafone Cep Merkezi'ne uğrayabilirsiniz.

EFATURA üyeliğinizi tamamladıktan sonra, kampanyaya katılmak için tek yapmanız gereken AGAC yazıp 6545’e göndermek.

E-faturaya 13 Eylül 2012 tarihinden daha önce geçtiyseniz veya Vodafone İzmir Ormanı’na daha fazla katkıda bulunmak istiyorsanız, BAGIS yazıp 6546’ya kısa mesaj gönderebilir, faturanıza yansıtılacak 4 TL bağış ücreti karşılığında ormana kendiniz 1 fidan bağışlayabilirsiniz. Daha fazla mesaj göndererek, bağışladığınız fidan sayısını artırabilirsniz.

http://www.vodafone.com.tr/Kampanyalar/ ... anyasi.php
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Kent Ormanlarımız

Mesajgönderen Umut » Prş 05 Eyl 2013, 04:51

Başkanın böyle bir niyeti varmış:

Aziz Kocaoğlu ‏@bskazizkocaoglu 2 Eylül

@heraklit_ @aytavsani @CHPHalk Harmandalı'yı kapatıp yerine kent ormanı yapmak en büyük arzum. Bu konuda çok samimiyim.


twitter'dan.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Kent Ormanlarımız

Mesajgönderen EnderYıldırım » Çrş 20 Kas 2013, 23:33

75. Yıl Rekreasyon Projesi İmzalandı
Çiğli’nin en donanımlı park ve rekreasyon alanlarından biri olacak 75. Yıl Türk Dünyası Parkı’nın inşaatı başlıyor. Üstlenici firmayla sözleşme imzalandı.
Hafriyat çalışmaları geçtiğimiz haftalarda tamamlanan Egekent girişindeki parkın, yapım ihalesini kazanan üstlenici firmayla sözleşme imzalandı.

Resim
Proje yapım sözleşmesi, Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak ve ihaleyi kazanan STY İnşaat şirketinin Üst Yapı Sorumlusu Eyüp Karayiğit tarafından başkanlık makamında imzalandı. Çiğli’nin en büyük ve prestijli park ve rekreasyon alanlarından biri olacak 75. Yıl Türk Dünyası Parkı’nın yapım çalışmaları 15 gün içinde başlayacak. Yaklaşık 5 milyon liralık maliyeti olan parkın bir yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

Çiğli’nin en prestijli parkı

Egekent girişinde 30 bin metrekarelik eğimli alanda 1994 yılında sadece ağaç dikimi yapılarak halkın hizmetine sunulan 75. Yıl Türk Dünyası Parkı yeniden revize edildi. Mevcut alan, çok amaçlı alanlar ile kafeteryanın bulunduğu modern bir yapıya kavuşturuluyor. Park ve rekreasyon alanının 15 bin metrekarelik kısmı yeşil alan olarak bırakılacak. Alanda ayrıca çeşitli etkinliklerin yapılabileceği kulis ve soyunma odalarının da bulunduğu bin 500 kişilik adet amfi tiyatro ve 855 metrekarelik Türk Dünyası Meydanı, 6 kademeli kaskatlı havuz, kent arşivi müzesinin de bulunacağı iki katlı kafeterya, engelli çocuklar için ayrı olmak üzere farklı yerlerde çocuk oyun alanları yapılacak.

Ödüllü proje uygulanacak


Çiğli Belediyesi ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’ işbirliğiyle açılan yarışmada birinci olan projenin uygulanacağı park ve rekreasyon alanında engelli, yaşlı ve bebek arabaları için farklı yükseklikte iki adet asansör bulunacak. Asansör etrafına ayrıca manzara seyretmek amacıyla da 2 seyir kulesi yapılacak. Spor yapmak isteyenler için 2 adet tenis kortu, basketbol ve voleybol sahaları da projede yer buldu. Piknik yapmayı tercih edenler için 2 bin 500 metrekarelik alanda, 270 kişinin aynı anda yararlanabileceği büfe, barbekü, lavaboların bulunduğu piknik alanı planlandı. Projede ayrıca 5’i engelli olmak üzere 100 aracın park edebileceği otopark da barındırıyor.

Sosyal donatı alanı yapımına hız verildi

Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak, Çiğli’de sosyal donatı alanları yapımına ağırlık verdiklerini belirterek, imzalanan sözleşmeyle Çiğli’nin en büyük rekreasyon alanını yapacaklarını söyledi. Halkın bu konuda ciddi talebi olduğunu vurgulayan ve bu talepleri de karşılamak istediklerini belirten Başkan Solak, bir yılda tamamlanacak projenin aynı zamanda istihdam yaratacağına da dikkat çekti. Projenin sonraki aşamada büyütülebilme olasılığına dikkat çeken Başkan Solak şöyle konuştu; “Çiğlimize çok sayıda park ve rekreasyon alanı yapmak istiyoruz. Akvaryumlu Deniz Kafe ve Deniz parkımızı tamamladık. Evka 2’de Pelikan Kafe’nin inşaatı devam ediyor. Egekent girişindeki 75. Yıl Türk Dünyası Parkı’nın da tamamlanmasıyla Çiğli’de ciddi oranda sosyal donatı alanı eksikliğini kapatmış oluyoruz” diye konuştu.

Çiğli Belediyesi

EnderYıldırım
 
Mesajlar: 532
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj
Kayıt: Prş 10 Mar 2011, 14:59

Re: Kent Ormanlarımız

Mesajgönderen Mesut » Çrş 04 Ara 2013, 14:09

İzmir’de yeşil seferberliği

Resim

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültürpark’ın 10 katı büyüklüğündeki bir alana 582 bin ağaç dikecek. Yeşil seferberliğini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Buca’dan başlattı.

Kentin daha yeşil bir dokuya kavuşması için başta İnciraltı ve Sasalı olmak üzere kentin farklı noktalarında kent ormanları oluşturan, Kadifekale’de ağaçlandırma çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca Evka -1’de yeni bir kent ormanı daha oluşturuyor. 100 bin metrekarelik alanda 10 farklı türde 2 bin ağaç ve 4 bin çalı dikimi çalışmalarına, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun katıldığı törenle start verildi. Törene Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak, Buca Belediye Başkan Yardımcısı Hüsnü Kaya, Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi, TEMA ve Ege Orman Vakfı temsilcileri ile meclis üyeleri, belediye bürokratları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Kentlerdeki yeşil alan miktarını çoğaltmanın önemine değinen Büyükşehir Beledi Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Yeşille, ağaçlandırmayla hem gelecek kuşaklara daha yaşanılabilir bir kent bırakırız hem de erozyonu önleriz. Bu yüzden ağaç seferberliği yapmamız lazım. Göreve geldiğimizden bugüne kadar Kadifekale’de, Kültürpark alanı büyüklüğünde bir alan kazandırdık. İnciraltı’na Kültürpark’ın 3 katı büyüklüğünde bir kent ormanı oluşturduk” dedi. Göreve geldiği günden bu yana İzmir’deki yeşil alan miktarını 2 katına çıkardıklarını vurgulayan Başkan Aziz Kocaoğlu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak yeşil alan miktarını 14 milyon metrekareye çıkardık. Şu anda metropol ilçeler dahil 35 milyon metrekarelik yeşil alanımız bulunuyor. Kişi başına düşen yeşil alan miktarımız 12.68 metrekareye ulaştı. Ama bunlar yeterli değil, hızlı bir şekilde bu çalışmaları artıracağız” dedi.

İzmir’deki “Yeşil seferberliği”nin sürdürüleceğini ve 2 yıl içinde 11 ağaçlandırma alanına 582 bin ağaç daha dikileceğini söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, Kadifekale ve Buca Evka -1’in yanı sıra Menemen - Hıdırtepe ve Asarlık, Uzundere TOKİ, Bornova Evka-4, Çiğli Evka-2, Bayraklı Örnekköy ve Doğançay, Harmandalı Katı Atık Depolama Alanı ile İZSU Tahtalı Havzası’nda yeni kent ormanları oluşturacaklarının bilgisini verdi.

Ranta hayır
İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak ranta, İzmir’in mallarının satılmasına karşı olduklarını ve bunu her platformda vurguladıklarını hatırlatan Başkan Kocaoğlu, “Son dönemde kamu mallarımız hızlı bir şekilde satılmaya çalışılıyor. Mavişehir planları durduruldu. Alsancak’a yapılması planlanan AVM, yasal girişimlerle durduruldu. Bornova’daki Karayolları Arazisi planı durduruldu. Mücadeleye devam edeceğiz. Kamu malını, İzmirli’nin malını AVM'lere, ranta kapalı tutacağız. Bir kentin yeşil alanı, meydanı, ormanı ne kadar fazlaysa, insanlar orada buluşup dertleşip tanışıyorsa, kent o kadar ileri gider, sorunlarını çözmüş olur” diye konuştu.

Törende konuşan Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi ise “Yeşil alanların koruması ve elden çıkartılmaması en büyük temennimiz ve böyle olacağını umut ediyoruz” dedi.

11 kent ormanı daha geliyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca Evka 1 ve ağaçlandırma çalışmaları süren Kadifekale bölgesinin dışında, 2004 ve 2015 yılları arasında Menemen Hıdırtepe ve Asarlık, Uzundere TOKİ, Çiğli Evka-2, Bayraklı Örnekköy ve Doğançay, Bornova Evka-4, Harmandalı Katı Atık Depolama Alanı ve Tahtalı Havzası’nda yeni kent ormanları oluşturacak. 11 bölgedeki toplam 4 milyon 381 bin metrekarelik yani Kültürpark’ın 10 katı büyüklüğündeki bir alana toplam 582 bin ağaç dikilecek. Menemen Hıdırtepe’de dikime hazır hale getirilen 25 bin metrekarelik alana bin ağaç, Uzundere TOKİ bölgesinde 16 bin metrekarelik alana 650 ağaç, Menemen Asarlık’taki 55 bin metrekarelik alana bin 250 adet ağaç, Çiğli Evka -2’deki 110 bin metrekarelik alana iki bin 500 adet ağaç, Bayraklı Örnekköy’deki 63 bin metrekarelik alana bin 750 adet ağaç, Bornova Evka – 4’deki 110 bin metrekarelik alana iki bin ağaç, Harmandalı Katı Atık Depolama Alanı Rehabilitasyon Projesi kapsamındaki 900 bin metrekarelik ağaçlandırma alanına 250 bin adet ağaç, İZSU Tahtalı Havzası’ndaki 1 milyon 900 bin metrekarelik alana 287 bin ağaç ve Bayraklı Doğançay’daki 682 bin metrekarelik alana ise 14 bin ağaç dikilmesi planlandı. Kadifakale’de 420 bin metrekarelik alanda 20 bin ağaç dikimi ise devam ediyor.

Ihlamur da var, erguvan da
Buca Evka -1’deki 100 bin metrekarelik alana ise çınar, tesbih, mavi servi, erguvan, gravilla, yeşil ligsutrum, sofora, pembe çiçekli akasya, fıstık çamı ve sedir olmak üzere 10 farklı türde 2 bin ağaç dikiliyor. Ayrıca 4 bin adet çalı grubu bitki dikilecek.

Yeşil alan büyüklüğü ikiye katlandı
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla kente son dokuz yılda 7 milyon metrekareden fazla yeşil alan kazandırıldı. 35 milyon bitki toprakla buluştu. Bakımı yapılan yeşil alan miktarı 14 milyon metrekareye ulaştı. İnciraltı ve Sasalı kent ormanlarıyla şehrin iki yakası doğal güzelliklere kavuşturuldu. Kadifekale’de yıkılan gecekondulardan boşalan alan, yine kent ormanı olarak taçlandırılıyor. Aşık Veysel Rekreasyon Alanı, Bayraklı Ekrem Akurgal Yaşam Parkı, Homeros Vadisi ve yeniden düzenlenen Hasanağa Bahçesi de İzmirliler’in kent ortasında doğayla kucaklaşma olanağı sunuyor. Kentte metropol 11 ilçe dahil 35 milyon 551 bin metrekarelik yeşil alan bulunuyor.

Kaynak: İBB
Kullanıcı avatarı
Mesut
 
Mesajlar: 868
Beğendikleri: 304 mesaj
Beğenilenleri: 352 mesaj
Kayıt: Pzt 04 Şub 2013, 05:13
Konum: İzmir

Sonraki

Dön Park, Meydan, Rekreasyon ve Çevre

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron
Free Web Hosting