Çınartepe Aydın Erten Rekreasyon Alanı

Çınartepe Aydın Erten Rekreasyon Alanı

Mesajgönderen Gökhan » Pzt 24 Oca 2011, 22:30

Konak Belediyesi’nin projelerini tamamladığı ve önümüzdeki günlerde çalışmaların başlayacağı Gültepe Rekreasyon Alanı‘nda, bir de tarihi mirasımızın sergilendiği “Minyatürk Ege” kurulacak. Bir benzeri İstanbul’da bulunan Minyatürk Ege’de İzmir ve çevre il ve ilçelerde yer alan tarihi ve kültürel zenginliklerimizin yanı sıra Anıtkabir’in de minyatürü sergilenecek.

Orman Bölge Müdürlüğü’nden Konak Belediyesi’ne tahsisi yapılan ve 80 bin metrekarelik bir alana yayılan Gültepe Rekreasyon alanında çalışmalar başladı. Hazırlanan projede tarihi mirasların minyatürlerinin sergileneceği Minyatürk Ege’nin de bulunacağını belirten Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, yerli ve yabancı turistlerin ziyaret edebileceği bir alanı daha İzmir’e kazandırdıklarını dile getirdi. Türkiye’nin çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yaptığını ve zengin bir tarihi miras devraldığımızı vurgulayan Başkan Tartan sözlerine şöyle devam etti:”Binlerce yıllık geçmişi olan Anadolu’dan 12 tarihi mirasın sergileneceği Minyatürk Ege, İzmir için önemli bir proje olacak. Minyatürk Ege’de, İzmir’de yer alan Saat Kulesi, Kordonboyu Evleri, Kızlarağası Hanı, Celcus Kütüphanesi, Artemis Tapınağı, Meryemana Evi, Zeus Tapınağı’nın yanı sıra çevre illerden de önemli mimari eserler sergilenecek. Anıtkabir, Çanakkale Şehitliği, Manisa Muradiye Camisi, Sardes Harabeleri ve Halikarnas Mozolesi de minyatür parkta yerlerini alacaklar. Minyatürler, gerçek boylarının 25′te biri büyüklüğünde olacak. Minyatürk Ege, İzmirlilerin yanı sıra çevre illerden gelen turistler ve yabancı turistler için önemli gezi alanı olacak. Turistler, Türkiye’nin tarihi zenginliklerini Minyatürk Ege’de görme fırsatı bulacaklar”

Gültepe Rekreasyon Alanı’nda çalışmaların başladığını müjdeleyen Başkan Tartan, İzmir’e önemli bir dinlence alanın kazandırılacağını ifade etti Tartan, “Gültepe Rekreasyon Alanı, İzmir için gözde gezi alanı olacak. İçinde yüzlerce ağaç barındıran alan bu proje sayesinde koruma altına da alınmış olacak. 80 bin metrekare alan için hazırladığımız projede Minyatürk Ege, piknik alanı, basketbol, futbol sahası, yürüyüş yolları, tartan pist, çocuk oyun alanları ve spor aletleri yer alıyor. Kenti tepeden gören atıl durumdaki alan, berduş yatağı olmaktan kurtarılacak; tüm İzmirlilerin ailesiyle vakit geçireceği alan haline dönüştürülecek” dedi.

Kaynak: http://www.gazeteizmir.com/guncel/izmir ... k-ege.html
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Gültepe Rekreasyon Alanı ve Minyatürk Ege

Mesajgönderen Gökhan » Pzt 24 Oca 2011, 22:32

Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, projenin 2011 yılı içinde başlacağını belirtmişti..Başladıkları andan itibaren bir Gültepeli olarak fotoğraflarla destek sağlayacağım...
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Gültepe Rekreasyon Alanı ve Minyatürk Ege

Mesajgönderen Umut » Çrş 26 Oca 2011, 00:29

Çok güzel bir haber. Özellikle de Minyatürk Ege harika olur. Kentin turistik potansiyelini de arttırır(İstanbul'daki epey rağbet görüyor). Kesinlikle bir an önce hayarta geçirilmeli. Paylaştığın için de teşekkürler. :)
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Gültepe Rekreasyon Alanı ve Minyatürk Ege

Mesajgönderen Gökhan » Prş 27 Oca 2011, 16:12

Bence de en kısa zamanda uygulamaya geçmeli..Hakan Tartan başkan seçildiğinden beri herhalde en çok Gültepe ile ilgilenmiştir.Her ne kadar rekreasyon projesi Çınartepe'de olsa da Gültepe'ye de büyük katkı sağlayacaktır..Bu arada turizm açısından Minyatürk Ege'nin getirisi mutlaka olur, ancak, öncelikle Gültepe'de fiziksel iyileştirmeye gitmek gerekir..Bunun için kentsel dönüşüm komisyonu kurulduğunu biliyorum, ancak çalışmalar ne durumda pek bilgim yok..Bu konuda Konak Belediyesi'ne mail attım, cevap gelirse burada da paylaşırım...
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Gültepe Rekreasyon Alanı ve Minyatürk Ege

Mesajgönderen Gökhan » Prş 10 Şub 2011, 22:03

Konak Yeşilleniyor

Konak Belediyesi çevreye duyarlı bir kentlilik bilinci oluştururken, ilçe sınırlarında yer alan park ve yeşil alanları yenilemenin yanı sıra bunlara yenilerini de eklemeye devam ediyor.

İlçede bulunan ve Konak Belediyesi sorumluluğunda olan 180 adet park ve yeşil alana, yapılacak çalışmalar doğrultusunda yenileri eklenecek. Böylece daha yeşil bir Konak hedefine bir adım daha yaklaşılacak.

Park ve yeşil alanların korunarak, bakımlarının yapılması ile çağdaş yaşama destek verileceğini belirten Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, kent içinde oluşturulan bu tür alanlar sayesinde insanların doğayla bağlarını koparmamalarının sağlandığını vurguladı.

Başkan Tartan, ilçe sınırlarında 300 bin m²'lik park ve yeşil alana sahip olduklarını dile getirirken; "Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kentleşme olgusu çok hızlı bir yükseliş gösteriyor. Artık çocuklar neredeyse doğru düzgün bir ağaç görmeden büyüyorlar ama buna izin vermeyeceğiz. Çocuklarımıza, oluşturacağımız yeşil alanlar sayesinde çevre bilincini aşılayacağız" diye konuştu.

Gültepe'de Zübeyde Hanım Sevgi Yolu ile 2388 Sokak'ta oluşturulacak park sayesinde bölgede çağdaş bir ortam yaratılacak. Parkın yenilenmesi aşamasında hem çocuklar hem de yetişkinler düşünülürken; çeşitli spor aletlerinin yerleştirileceği 55 m²'lik bir bölge ve çocuklar için de toplam 100 m² oyun alanı ayrıldı.

Çevrede yapılacak düzenleme ve peyzaj çalışmaları kapsamında Zübeyde Hanım Sevgi Yolu daha çağdaş bir görünüme kavuşacak. Konaklıların yoğun olarak kullandıkları bölgede, çalışmalar tamamlandıktan sonra çevre sakinleri yeni bir yeşil alana kavuşmuş olacaklar.
Kaynak: http://www.konak.bel.tr/haberler.aspx?id=1048


Konu her ne kadar Gültepe Rekreasyon Alanı ile ilgili olmasa da, ayrı bir başlık açmaya gerek görmediğim için burada paylaşıyorum..Yukarıdaki haberde yer alan Sevgi Yolu, 2-3 sokak yakınımızda bulunuyor..Yapıldığında oldukça güzel olan bu yol, bazı kendini bilmezler yüzünden resimlerde gördüğünüz hale geldi..Gültepe Polis Karakolu'na 50 metre mesafede olmasına rağmen, hapçıların esrarkeşlerin geceleri cirit attığı bir alan...Umarım yapıldıktan sonra yine aynı duruma gelmez..
En son Gökhan tarafından Pzr 15 Oca 2012, 19:21 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Gültepe Rekreasyon Alanı ve Minyatürk Ege

Mesajgönderen Umut » Cum 11 Şub 2011, 23:14

Konak Belediye'sinin sorumluluğu çok büyük, genel olarak beğenmekle beraber biraz ağır kaldığını düşünüyorum. Konuyla ilgili olarak; haberler güzel. Yol kenarındaki ağaçlandırmalar zaten iyi, taşlar değiştirilir veya onarılırsa ve de duvarlar boyanırsa çok güzel olur, tabi düzgün bir aydınlatma da çok önemli. Ama en önemlisi bölge sakinlerinin koruyup sahip çıkması.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Gültepe Rekreasyon Alanı ve Minyatürk Ege

Mesajgönderen Gökhan » Pzr 15 Oca 2012, 19:37

İzmirliler Burada Nefes Alacak

Gültepe, Çınartepe’de 80 dönümlük alana yayılan Kançeşme Mesire Alanı düzenlemesi başladı. Konak Belediyesi’nin yaşama geçirdiği proje ile kent merkezinin en büyük yeşil alanı İzmirlilerin aileleriyle birlikte keyifli vakit geçirebilecekleri bir piknik ve sosyal yaşam alanına dönüşüyor.

Orman Genel Müdürlüğü’nün de onayladığı proje kapsamında mesire alanında yapılacak her çalışmada doğal malzemeler kullanılacak. Ahşap ağırlıklı dekoru ile çam ağaçları arasında kurulacak kır kahvesi İzmir’in en güzel mekânları arasındaki yerini alacak. Geniş yürüyüş ve koşu yolları keyifli gezintiler ve açık havada spor için ideal ortamı oluşturacak. Fitness aletleriyle donatılmış spor alanında bol oksijen soluyarak spor yapılacak. Çocuklar ise kendileri için hazırlanan çocuk oyun alanında doğayla iç içe olmanın tadını çıkaracak. Yerleştirilecek ahşap piknik masaları, piknik yapmak isteyen ailelerin yer bulma derdini ortadan kaldıracak. Meydanlardaki çeşmeler ve genel tuvaletler İzmirlilere büyük kolaylık sağlayacak.

Kançeşme’ye geldiklerinde araçlarını otoparka bırakacak olan İzmirliler park yeri sorunu da yaşamayacaklar. Güvenlik kameralarıyla 24 saat izlenecek olan mesire alanında ailelerin güvenliği ön planda tutulurken güvenlik görevlileri de hazır bulunacak. Kenti kuşbakışı gören alanda yapılacak seyir terasları ise İzmir manzaralı piknik keyfini yaşatacak.

Resim

Doğa dostu proje

Gültepe Rekreasyon Alanında incelemelerde bulunan Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan doğa dostu projeyi konusunda şunları söyledi: “Çınartepe kentimizin en önemli yeşil alanlarından bir tanesi ancak bugüne kadar hep arka planda kalmış bir değerdi. Biz rekreasyon projemiz ile İzmir’in nefes aldığı yeşil alanlardan biri olan Kançeşme Mesire alanına görünümüyle, işleviyle, doğal taş ve ahşaptan oluşan doğaya dost düzenlemesiyle çağdaş bir boyut kazandırdık. Burayı hem bölge halkına çok önemli bir hizmet, hem de kente çok ciddi anlamda soluk alabileceği yeşil alan olarak kazandırmaya başlıyoruz. Yürüyüş alanı, kahvaltı salonları, çocuklarımıza oyun alanları, kadınlarımızın spor aktivitelerine katılacağı alanlarla birlikte çok ciddi bir rekreasyon merkezi haline gelecek. Bu yeşilliği topluma bir umut, heyecan ve sevgi olarak sunacağız.”

Resim Resim Resim

Konak Belediyesi


Sonunda proje uygulamaya konulmuş; yalnız daha önceki açıklamalarda Miniaturk tarzı bir alan oluşturulacağı da söyleniyordu...Herhalde vazgeçildi...Konak Belediyesi'ne mail atıcam bu konuda, cevap gelirse paylaşırım..
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Gültepe Rekreasyon Alanı ve Minyatürk Ege

Mesajgönderen mertoviçizmir » Pzr 04 Mar 2012, 13:47

minyatürk ege yalan oldu. belediye yapmayı unutttu sanırım ..
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: Gültepe Rekreasyon Alanı ve Minyatürk Ege

Mesajgönderen Gökhan » Prş 15 Mar 2012, 16:43

Gültepe'de Zübeyde Hanım Sevgi Yolu ile 2388 Sokak'ta oluşturulacak park sayesinde bölgede çağdaş bir ortam yaratılacak. Parkın yenilenmesi aşamasında hem çocuklar hem de yetişkinler düşünülürken; çeşitli spor aletlerinin yerleştirileceği 55 m²'lik bir bölge ve çocuklar için de toplam 100 m² oyun alanı ayrıldı.

Çevrede yapılacak düzenleme ve peyzaj çalışmaları kapsamında Zübeyde Hanım Sevgi Yolu daha çağdaş bir görünüme kavuşacak. Konaklıların yoğun olarak kullandıkları bölgede, çalışmalar tamamlandıktan sonra çevre sakinleri yeni bir yeşil alana kavuşmuş olacaklar.


Yukarıda adı geçen Zübeyde Hanım Sevgi Yolu yenilendi ve alt tarafına güzel bir çocuk parkı yapıldı; ancak yeşillendirme çalışmaları henüz başlamış değil..Bunun sebebini de hemen parkın bitişiğine yapılan ve Pehlivanoğlu olacağı söylenen binanın yapımına bağlıyorum..Bugün ya da yarın resimlerini çeker paylaşırım..
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Gültepe Rekreasyon Alanı ve Minyatürk Ege

Mesajgönderen Umut » Sal 29 May 2012, 13:06

Bize gelişmeleri aktarabilir misin Gökhan, çalışmalar ne alemde? :)
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Sonraki

Dön Park, Meydan, Rekreasyon ve Çevre

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron
Free Web Hosting