İzmir Basın Müzesi

İzmir Basın Müzesi

Mesajgönderen cuscs » Sal 15 Mar 2011, 23:09

İzmir’e basın müzesi kuruluyor

İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Ege Üniversitesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle kente kazandırılmak istenen Basın Müzesi için yürütülen çalışmalar kapsamında Basın Müzesi Komisyonu üyeleri, Bursa Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’ni ziyaret etti. İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, İzmir Basın Müzesi’nin kuruluş çalışmalarını yürütmek üzere oluşturulan komisyonun üyelerinden İzmir Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Misket Dikmen, Ege Üniversitesi Ege Ajans Haber Müdürü Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti üyesi Vecdi Altay, Bursa Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’ni ziyaret etti, incelemelerde bulundu.

Heyete müzeyi gezdiren Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, Bursa Basın Müzesi’nin 2 yıllık bir çalışma sonucunda kurulduğunu belirtti. Kolaylı, ”Bursa Basın Müzesi”nde, gazetelerin ve öteki medya organlarının kullandığı çeşitli araçları konuklara göstererek ”Cemiyetimiz tarafından oluşturulan müze, Bursa’nın tarihi ve kültürel geçmişine olduğu kadar geleceğine de ışık tutuyor. Türk basınında birçok ilki hayata geçirmiş İzmir’e de böyle bir müze kazandırılmak istenmesi son derece yerinde bir karar” görüşünü bildirdi. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri ve Basın Müzesi Koordinatörü Misket Dikmen ise İzmir’e yakışır bir müze oluşturmak için gazetecileri ve duyarlı vatandaşları müzeye bağışta bulunmaya çağırdı. Dikmen, basın ile ilgili her türlü eserin kabul edileceği müzeye bağışta bulunmak isteyenlerin 388 67 58 ve 463 32 15 nolu telefondan yetkililerle irtibata geçebileceğini kaydetti.

Kaynak : Yeni Asır
cuscs
 
Mesajlar: 76
Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj
Kayıt: Prş 09 Ara 2010, 22:35

Re: İzmir’e Basın Müzesi Kuruluyor

Mesajgönderen Umut » Sal 15 Mar 2011, 23:27

Müze acaba nereye kurulacak? Bir ara, henüz yeni restore edilen Aya Vukla Kilisesi'nde yapılması düşünülüyordu, ama son durumu bilmiyorum.

Not: Proje detayları belli olmadığı için haberler bölümüne taşındı.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: İzmir’e Basın Müzesi Kuruluyor

Mesajgönderen Umut » Cum 07 Eyl 2012, 03:35

Basın Müzesi tamamlandı, nurtopu gibi bir müzemiz daha oldu :) Yeri Aya Vukla Kilisesi Müştemilatı.

İzmir basını için “tarihi” bir gün

Resim

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Ege Üniversitesi’nin işbirliği ile kente kazandırılan ‘Basın Müzesi’ törenle açıldı. Basın tarihi açısından önem taşıyan olay ve isimlere ilişkin anıları da canlandıracak müzede sergilenen objeler arasında, Metin Göktepe’nin kazağı, Uğur Mumcu’nun ilk bilgisayarı ve Abdi İpekçi’nin daktilosu da yer alıyor.

İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yıldönümü kutla etkinlikleri çerçevesinde Büyükşehir Belediyesi, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Ege Üniversitesi’nin işbirliği ile kurulan “Basın Müzesi” törenle hizmete girdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin restore ettiği Ayavukla (Aziz Vukolos) Kilisesi’nin müştemilatlarından birini Gazeteciler Cemiyeti’nin süresiz kullanımına sunmasıyla oluşturulan müzenin açılış törenine ilgi büyüktü.

“Kardeşimin kazağı olması gereken yerde”
Törende ilk konuşmayı, 1996 yılında görevi başında öldürülen gazeteci Metin Göktepe’nin kardeşi Meryem Göktepe yaptı. Anneleri Fadime Göktepe ile birlikte törene katılan Meryem Göktepe, basın emekçilerinin ısrarlı takibi ve ailelerinin çabaları sonucu devletin önceleri üzerini örtmek istediği bu cinayeti kabul etmek zorunda kaldığını söyledi. Yakınlarını kaybetmiş aileler olarak Toplumsal Birlik Platformu’nu kurduklarını ve önemli mesafeler kat ettiklerini dile getiren Meryem Göktepe, kardeşinin yaşamını yitirdiği son görevi sırasında üzerinde bulunan kazağının müzede sergilenen eserler arasında yer aldığını belirterek, “Kardeşimin 17 yıldır gözümüz gibi sakladığımız kazağı artık bu müzede yer alacak. İnanıyorum bu kazak burada olması gereken yerde” diye konuştu.

Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Silkü ise toplumsal dönüşümün ayrışma noktalarında kent kimliğinin taşıdığı önem dikkat çekti ve çok kültürlü bir kimliğe sahip olan İzmir’in böyle bir esere sahip olmasının anlamlı olduğunu dile getirdi. Silkü, müzenin oluşturulmasında emek ve katkı veren tüm kuruluşlara teşekkür etti.

Sertel: “Gazeteciler özgür kalsın”
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel de böyle bir oluşuma İzmir’de imza atılmasından gurur ve mutluluk duyduklarını ve aynı zamanda duygulandıklarını söyledi. Sonraki nesillere böyle bir müzenin bırakılmasını sağladığı için Başkan Aziz Kocaoğlu’na teşekkür eden Sertel, “Bugün bizim için gerçekten çok önemli bir gün. Daktiloların, ankesörlü telefonaların, jetonların, kare kare sarılan film şeritlerinin, pikajların devri sona erdi. Teknoloji açısından Türkiye çok gelişti bunu kabul etmek lazım. Ama sosyal haklar anlamında da geriye gitti. Toplumun haklarını savunanların kendi hakları konusunda tereddütlü davranmaya artık bir son vermesi lazım” dedi. Günümüzde gazetecilerin uzun tutukluluk süreleriyle yavaş yavaş öldürüldüğünü de öne süren Atilla Sertel, “Gazeteciler tutuklanmasın, özgür kalsın.” çağrısında bulundu.

Sertel, İzmir Basın Müzesi’nde Uğur Mumcu’nun kullandığı ilk bilgisayarın, Abdi İpekçi’nin daktilosunun, Çetin Emeç’in en değer verdiği mektupların müzede sergileneceğini de dile getirdi.

Atalay: “Başkan Kocaoğlu sözünün eri”
Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay da yaptığı konuşmada, İzmir’in ilkleri yapan özel bir kent olduğuna vurgu yaparak, şunları söyledi: “İzmir böyle bir yer. İlkleri yapıyor. Birlik beraberlik içinde ülkemize yön veren, ülkemize ışık tutan gelişmelere ev sahipliği yapıyor. İzmir’i çok seviyoruz. Burada önemli anılarımız var. Burada Universiade’ı birlikte yaptık. Merkezi hükümetle, yerel yönetim işbirliğinin en önemli örneğini sergiledik. Sayın Aziz Kocaoğlu’nun hem sözünün eri olması, hem insanlığı, hem uyumu, hem de bunları yaparken hep geri planda kalmaya çalışması çok önemliydi. Kendisine tüm bunlar için teşekkür ediyoruz.”

Atalay, harabe halindeki Ayavukla Kilisesi’ni restore ederek kent kültürüne kazandıran, ayrıca bina müştemilatının Basın Müzesi haline getirilmesi konusunda da katkı koyan İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni çabalarından dolayı kutladı.

Başkan’ın gündemi şehitlerin acısı
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise konuşmasında ülkemizde yaşanan terör saldırıları ve talihsiz kazalar sonucu verdiğimiz şehitler nedeniyle duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Ramazan ayının başından bu yana çok acı dolu bir süreç yaşandığını vurgulayan Başkan Kocaoğlu, “Mutlaka bir çıkış bulmalıyız. Ülkede demokrasi var. Siyasi partiler var. Bu ülkenin en büyük sorunu terör. Bu sorunu siyasiler çözecek. Siyasi parti ayrımı yapmadan teröre karşı bir araya gelmeliyiz. Terörün bitmesi için verilen emekleri bu ülke insanı hiçbir zaman unutmaz” diye konuştu. Terör olaylarının toplumun ruh sağlını da, beden sağlığını da olumsuz etkilediğini söyleyen Başkan Kocaoğlu, 81 yıldır yapılan İzmir Enternasyonal Fuarı’nın bile bu olaylardan etkilendiğini söyledi. Başkan Aziz Kocaoğlu, “Çok çalışarak kötü oyunu bozmak zorundayız.” dedi.

Basın Tarihi Müzesi’ne ilişkin düşüncelerini aktaran Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, şunları kaydetti: “Sayın Atilla Sertel, basın müzesi için bizden bir yer talep ettiğinde, ‘neresi olabilir’ diye uzun uzun düşündük. Tarihi bir mekan olsun, bölgeye de hareket getirsin diye bu mekanı seçtik. Buradan hafızaları tazeleyecek, bizi o günlere götürecek, bizden sonraki kuşaklara neler olduğunu aktaracak bir müze ortaya çıktı. Bütün emeği geçenlere teşekkür ediyor, şehit gazetecilerin ailelerine de sabır diliyorum.”

Unutma, unutturma!
Törenin son konuşmacısı ise TBMM Başkan Vekili Güldal Mumcu oldu. Eşi Uğur Mumcu’yu 1993 yılında bombalı bir saldırı sonucu kaybeden Güldal Mumcu, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin bu müze ile çok önemli bir iş başardığını belirterek, “Bugüne, geleceğe, ama bir gün her ikisi de tarih olacağı için tarihe, tarihin de takdir edeceği bir not düşmüşler: Unutma, unutturma! Müzemiz uğurlu olsun” dedi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, tören sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Atilla Silkü’ye İzmir’de işgal güçlerine ilk kurşunu sıkan yurtsever gazeteci Hasan Tahsin’in heykelciğini hediye etti. Müzenin açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından törene katılanlar, birlikte müzeyi gezerek sergilenen eserleri inceledi.

izmir.bel.tr
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: İzmir’e Basın Müzesi Kuruluyor

Mesajgönderen Mesut » Sal 03 Eyl 2013, 04:37

Resim
Resim

Umut bu mesajı beğendi.
Kullanıcı avatarı
Mesut
 
Mesajlar: 868
Beğendikleri: 304 mesaj
Beğenilenleri: 352 mesaj
Kayıt: Pzt 04 Şub 2013, 05:13
Konum: İzmir


Dön Kültür-Sanat ve Spor Tesisleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron
Free Web Hosting