İzmir Atatürk Stadı

İzmir Atatürk Stadı

Mesajgönderen hoppala » Prş 09 Eki 2014, 22:57

Gönül isterdi ki bu başlığı yıkılıyor yerine 50bin kişilik dev bir tesis yapılıyor haberiyle açalım.
Malesef durum Alsancak'tan çok da farklı değil.


Stadın Ömrü 50 Yıl; Stat 43 Yaşında...

Can güvenliği olmadığı gerekçesiyle kapatılan Alsancak Stadı’nın ardından Atatürk Stadı için de tehlike çanları çalmaya başladı


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Alsancak Stadına yaptığı testten (Kalıp Testi, Depreme Dayanıklılık Testi) İzmir Atatürk Stadına da yapacak. Rapor olumsuz çıkarsa, stat kapatılacak. İzmir Atatürk Olimpiyat Stadı kapanması demek, İzmir’in Dünya ve Ulusal Çaptaki organizasyonları alamaması demek.


Resim

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI ATATÜRK STADINA TEST YAPIP RAPOR HAZIRLAYACAK


Geçtiğimiz aylarda İl Güvenlik Kurulu maçlara kısa bir süre kala, Tarihi Alsancak Stadına ilişkin hazırlanan deprem raporuna bakarak, “Bu statta can güvenliği yok” dedi ve binanın boşaltılmasını istemişti. Şimdi de sıra, İzmir Atatürk Olimpiyat Stadına geldi. Normal şartlarda, stadın ömrü 50 yıllık. Olimpiyat stadı ise 43 yaşında. Ancak, stat o kadar harap oldu ki, her an yıkılabilir duruma geldi. İddialara göre yapılan ön değerlendirme, olumsuz yönde. Bu nedenle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir Atatürk Stadını inceleyerek, stada ilişkin bir rapor hazırlayacak.

Resim

RAPOR OLUMSUZ OLURSA, ATATÜRK STADI DA KAPANACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, daha önce, Tarihi Alsancak Stadını incelemiş ve “Depreme dayanıksız, hemen boşaltılmalı, can güvenliği yok” raporu vermişti. Bu rapora istinaden, stat boşaltılmış ve hatta stat binasını kullanan Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürlüğü de orayı terk etmek zorunda kalmıştı. Gençlik ve Spor Bakanlığı, İzmir Atatürk Olimpiyat Stadının da incelenmesini istedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise harekete geçti. Stat incelenecek, rapor hazırlanacak. Eğer rapor olumsuz çıkarsa ki iddialara göre yapılan ön değerlendirme olumsuz yönde.; İzmir Atatürk Olimpiyat Stadı da kapanmış olacak.


NORMAL ŞARTLARDA STADIN ÖMRÜNÜN BİTMESİNE 7 YIL KALDI


Stadın harap durumuna bakılarak bakanlık tarafından incelenmesi istenmeseydi de zaten stat 7 yıl sonra kapanacaktı veya uzun bir süre yenilenmek için kapalı kalacaktı. Çünkü, stadın ömrü 50 yıllık... Ve stat 43 yaşında. Stadın 7 yılı kalmasına rağmen, stadın kötü kullanılış biçimi ve bakımsız olması, önlemlerin alınmaması; stadın ömrünün bitmesine 7 yıl kala, stada ilişkin rapor hazırlanacak olmasına neden oldu.

Resim


STAT 2005’TE REVİZE EDİLMİŞTİ


Rapor hazırlanmayı bekleyen İzmir Atatürk Olimpiyat Stadı; 2005 yılında Universiade Olimpiyatları için revize edilmiş ve eksikleri giderilmişti. Ancak gelişen süreçte, statta birçok organizasyon daha yapıldı ve stat iyice yorgun düştü. Yorgunluk ise, yıkım için göz kırptı.


GENÇLİK VE SPOR HİZMETLERİ İL MÜDÜRLÜĞÜ, ALSANCAK STADINDAN ATATÜRK STADINA TAŞINMIŞTI; YENİ ADRES ÖRNEK KÖY

Yaşanan bir diğer ilginç durum ise, Tarihi Alsancak Stadının can güvenliği olmaması nedeniyle boşaltılmasının mağdurlarından olan Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürlüğü, yeni yer olarak İzmir Atatürk Olimpiyat Stadına taşınmıştı. Eğer rapor olumsuz çıkar da stat boşaltılırsa, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürlüğü, buradan da taşınmak zorunda kalacak. Müdürlüğün yeni adresi ise Örnek Köy...STAT KAPANIRSA; İZMİR ÇOK AĞIR BİR YARA ALIR


Süper Ligde takımı olmamasına rağmen bir futbol kenti olan ve Dünyaca ünlü organizasyonlara ev sahipliği yapan İzmir, statsız kalabilir. İzmir Atatürk Olimpiyat Stadının kapanması demek; İzmir’in hem ekonomisinin hem de organizasyon şehri olması durumunun çok büyük bir yara alması demek. Çünkü İzmir’de, Dünyaca ünlü organizasyonları kaldıracak başka bir stat yok.


GÖZTEPE CAMİASININ DURUMDAN HABERİ YOK AMA MAĞDUR OLABİLİRLER

Alsancak Stadının Kapanmasının ardından Karşıyaka Spor ve Altay gibi kulüpler mağdur olmuştu. Şimdi ise, Göztepe ’nin mağdur olma durumu var. Raporun olumsuz çıkmasının akabinde, stat hemen boşaltılacak ve bu sezon ortasına denk gelebilir. Böyle bir durum olursa, bir üst lige çıkmak için çok büyük yatırımlar yapan Göztepe; büyük bir sorunla karşı karşıya kalacak. Bu durum Göztepe’nin bir üst lige çıkmasına mani olacak sorunlara dahi yer verebilir.

Haber: Yavuz ATALAY

http://goztepeliler.com/haber-2226-Stad ... sinda.html
hoppala
 
Mesajlar: 439
Beğendikleri: 262 mesaj
Beğenilenleri: 97 mesaj
Kayıt: Pzt 03 Şub 2014, 04:22
Konum: San Diego

Re: Atatürk Olimpiyat Stadı

Mesajgönderen Mesut » Cum 10 Eki 2014, 16:19

İzmir AKP hükümeti geldiğinden beri bu ülkenin üvey evladı.
Kullanıcı avatarı
Mesut
 
Mesajlar: 868
Beğendikleri: 304 mesaj
Beğenilenleri: 352 mesaj
Kayıt: Pzt 04 Şub 2013, 05:13
Konum: İzmir

Re: Atatürk Olimpiyat Stadı

Mesajgönderen hoppala » Çrş 15 Eki 2014, 12:40

Resim
hoppala
 
Mesajlar: 439
Beğendikleri: 262 mesaj
Beğenilenleri: 97 mesaj
Kayıt: Pzt 03 Şub 2014, 04:22
Konum: San Diego

Re: Atatürk Olimpiyat Stadı

Mesajgönderen hoppala » Cum 31 Eki 2014, 02:22

Veee atatürk stadı tadilata alındı. 15 gün sürecekmiş.
Altay Turgutluda oyanayacağını açıkladı. Bizimkiler kuşadası ulucak vs gibi yerelere bakınıyorlar şu anda.
Daha neler göreceğiz. Beklemedeyiz.
Bakım çalışması sanırım zeminle ilgili.
hoppala
 
Mesajlar: 439
Beğendikleri: 262 mesaj
Beğenilenleri: 97 mesaj
Kayıt: Pzt 03 Şub 2014, 04:22
Konum: San Diego

Re: Atatürk Olimpiyat Stadı

Mesajgönderen Umut » Cum 31 Eki 2014, 02:46

15 Günlük ise büyük bir çalışma değildir. Zemin olabilir belki evet.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Atatürk Olimpiyat Stadı

Mesajgönderen hoppala » Cum 31 Eki 2014, 12:48

Şu garip İzmirli'nin kış günü sokakta kalmasına sebep olan başta spor bakanlığı olmak üzere, işini gereğince yapmayan GSİGM yetkililerine, her seçim öncesi stat sözü verip yalan eden yerel yöneticilere, komşusunun sokakta kalmasını umursamayıp kapısını kapatacak olan tüm hemşerilerimize, Gürsel Aksel'i suni çimden kurtaramayan kendi yöneticilerimize, İzmirli olup da haftasonundaki derbi için Olimpiyat stadının zeminin durumunu daha çok merak eden tüm memleketsizlere şimdiden saygı ve sevgilerimisunuyorum.

Hiç yakınlarda aramayalım stadı, Uşağa gidelim, Bozöyük'e gidelim. Orda dışarda kalmlayız, daha çok evimizde hissederiz kendimizi. Çok değil 1 maç oynıcaz dışarda. Ben razıyım yola. Yada Atatürk stadı yan sahalarında oynayalım. Cizre stadında maç oynatan tff orayı problem etmez herhalde. Harbi ya ciddi ciddi bu ülkenin hükümtinden muhalifine kadar (muhalefetin bir kısmı hariç) kimsenin gidemeyeceği, kendi özerkliği ilan ettiğini öğrendiğimiz Cizre'ye gittik geldik hafta içi. O kafilede ne bir yerel yönetici, ne bir izmir milletvekili vardı. Bundan sonrasınıda da kendi işimizi kendimiz görürüz evelallah.

Metin hoca buca arena demiş. Umarım olur hem seyir zevki yüksek hem zemin çok iyiydi ben en son 2 sene önce gittiğimde. Çok değiştiğini sanmıyorum. Çok takım tarafından kullanılmıyor çünkü. emniyetin müsade edeceğine inanmıyorum ama en faydalı çözüm bu olur.

Göztepe’miz Stat Arayışında

Teknik Direktör Metin Diyadin ve kurmaylarının yakınlığı ve seyirci baskısının en çok hissedileceği Buca Arenada oynamak istediğini belirterek alternatifleri birlikte inceleyelim

Resim

Buca Stadyumu
Toplam Kapasite: 8810
Zemin: Çim
Ev Sahibi Takımlar: Bucaspor

Kuşadası Özer Türk Stadı
Toplam Kapasite: 8000
Zemin: Çim
Ev Sahibi Takımlar: Kuşadası Yıldız Fenerspor, Kuşadasıspor

Söke İlçe Stadı
Toplam Kapasite: 5000
Zemin: Çim
Ev Sahibi Takımlar: Söke Gençlikspor, Sökespor

Turgutlu 7 Eylül Stadyumu
Toplam Kapasite: 4100
Zemin: Çim
Ev Sahibi Takımlar: Turgutluspor
7 Eylül Stadyumu, Manisa'nın Turgutlu ilçesinde bulunan 4.100 koltuk kapasiteli stadyum. Turgutluspor'un iç saha maçlarına ev sahipliği yapmaktadır. UEFA Kriterlerine uygun standartlardadır. 2005-06 sezonunun başında bir tamirat gören stadyum UEFA standartlarına uygun hale getirilmiştir. Bu özelliğe sahip Manisa ilindeki 2 stadyumdan biridir. Adını, kentin kurtuluş tarihi olan 7 Eylül'den almıştır. 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos ve 29 Ekim tarihlerinde yapılan törenlerin bir bölümü bu statta gerçekleştirilir. Ayrıca bu statta dijital skor tablosu ve elektronik bilet geçiş sistemi mevcuttur. Kapalı tribün ve açık tribün diye adlandırılan bölümler koltukludur. Deplasman takım taraftarları için ayrılan kale arkası bölümde portatif tribün bulunmaktadır ve Engelli tribünü de mevcuttur.

Manisa 19 Mayıs Stadyumu
Toplam Kapasite: 17.500
Zemin: Çim
Ev Sahibi Takımlar: Manisaspor, Akhisar Belediyespor
Manisa 19 Mayıs Stadyumu, Manisa'da Manisaspor'un ve Akhisar Belediyespor'un maçlarına ev sahipliği yapan stadyum. İnşaatı biten yeni kapalı tribünü ile Türkiye'nin sahaya en yakın tribünlerine sahip olan stadı. Kapasitesi yeni yapılan modern ve UEFA standartlarına uygun kapalı tribünüyle 17 bin 500 kişiye ulaşmıştır. 2012 sezonu sonu itibari ile tüm tribünlerin üzeri kapatılacaktır. 6 Şubat 2013 tarihinde Türkiye ile Çek Cumhuriyeti arasında oynanan hazırlık karşılaşması, bu stadyumda oynanan ilk millî karşılaşma olarak tarihe geçmiştir.

Ödemiş Saraçoğlu Stadı
Toplam Kapasite: 7000
Zemin: Çim
Ev Sahibi Takımlar: Ödemiş Belediyespor, Ödemiş Emniyet, Ödemiş Gençlikspor
Menemen Şehir Stadyumu
Toplam Kapasite: 2000
Zemin: Çim
Ev Sahibi Takımlar: Menemen Belediyespor
Çevre illerdeki statları ve Göztepe taraftarlarını göz önüne alırsak fazla bir seçenek kalmıyor. Taraftarımıza en uygun stat Yeni Buca stadyumu, daha sonra sırasıyla Manisa 19 Mayıs Stadyumu,Kuşadası Özer Türk Stadı ve Ödemiş Saraçoğlu stadı geliyor. Yönetimimiz hangi statta karar kılacak merak konusu.

Can Boran
Göztepeliler.Com
hoppala
 
Mesajlar: 439
Beğendikleri: 262 mesaj
Beğenilenleri: 97 mesaj
Kayıt: Pzt 03 Şub 2014, 04:22
Konum: San Diego

Re: Atatürk Olimpiyat Stadı

Mesajgönderen hoppala » Cmt 01 Kas 2014, 01:16

Önümüzdeki iki haftada
İç saha maçlarını şu şekilde olması muhtemel gözüküyor;

Karşıyaka Buca'da
Altay Turgutlu'da
Göztepe Kuşadası'nda
Altınordu Manisa'da
Balçova bld. K. Paşa'da oynayacak.
hoppala
 
Mesajlar: 439
Beğendikleri: 262 mesaj
Beğenilenleri: 97 mesaj
Kayıt: Pzt 03 Şub 2014, 04:22
Konum: San Diego

Re: Atatürk Olimpiyat Stadı

Mesajgönderen mertoviçizmir » Cmt 01 Kas 2014, 13:40

Buca arena stadı da gecekondudan farksız bir stad. Ama yinede izmirin en iyi stadı bucada. Güya büyüksehir belediyesi bu stadı büyütecekti ( 2009 secim vaatleri ) ama yapmadı. Oysaki bu stad düzene girse karabük stadı gibi şirin bir stad olur ve izmir harika bir stad kazanır. Ama yapacak adam yok.
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: Atatürk Olimpiyat Stadı

Mesajgönderen hoppala » Pzr 02 Kas 2014, 22:13

hoppala
 
Mesajlar: 439
Beğendikleri: 262 mesaj
Beğenilenleri: 97 mesaj
Kayıt: Pzt 03 Şub 2014, 04:22
Konum: San Diego

Re: Atatürk Olimpiyat Stadı

Mesajgönderen hoppala » Pzt 03 Kas 2014, 13:23

Bir şehir ve spor kültürü;

Resim

‘’Ülkemizde futbolun ilk olarak 19. yüzyılın son çeyreğinde oynanmaya başladığı bilinmektedir. Osmanlı döneminde Selanik'te yakılan ilk ateş, zamanla Bornova çayırlarına kadar yayılmıştır.İlk futbol kulübü ise yine İzmir'de İngilizler tarafından kurulmuştur. Daha sonra ise İstanbul'a bulaşan bu güzel salgın, Kadıköy ve Moda çayırlarını etkisine almasıyla beraber neredeyse tüm kentin ilgisini çekmeyi başarmıştır.1897 yılında İzmir'den gelen karmanın İstanbul karmasıyla karşılaşması, Türk topraklarındaki ilk futbol maçı olarak tarihe not düşülmüştür.’’ Kaynak: tff.org

Yukarıdaki paragraf Türkiye Futbol Federasyonu’nun resmi internet sitesinde ‘’Türkiye’de Futbolun Tarihi’’ olarak yer almaktadır.

Bu yazıyı buraya taşımaktaki amacım; bundan 130 sene önce yeni bir oyun olmasına ve devrin baskısına rağmen, bu topraklarda futbol ilk kez İzmir’de oynandı ve şimdi İzmir’de 2014 yılı gibi modern bir zamanda futbol kulüplerinin maçlarını oynayabilecek stadının olmamasının ayıbını paylaşmaktır.

Bu ayıp sırasıyla; görev yapmış bütün Hükümetlerin, Spor Bakanlığı’nın, Valimizin, Büyükşehir Belediye Başkanımızın, Türkiye Futbol Federasyonu’nun ayıbıdır.

Kendi siyasi çekişmelerini futbola alet ederek İzmir takımlarını bu hale düşürdükleri için unutmamalılardır ki; tarih bu ayıbı da yazacak ve günün birinde futbolun ilk oynandığı kente stat olmaması yüzünden maçların yapılamadığı tarihe kazınacaktır.

K.Serhat ATİK

http://www.xn--gztepe-wxa.com/Haberler/ ... zacak.html
hoppala
 
Mesajlar: 439
Beğendikleri: 262 mesaj
Beğenilenleri: 97 mesaj
Kayıt: Pzt 03 Şub 2014, 04:22
Konum: San Diego

Sonraki

Dön Kültür-Sanat ve Spor Tesisleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

cron
Free Web Hosting