Sabuncubeli Tünel Projesi

Sabuncubeli Tünel Projesi

Mesajgönderen Gökhan » Cum 18 Mar 2011, 03:47

Sabuncubeli Tüneli ihalesi Haziran'da

Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü, İzmir ile Manisa arasındaki uzaklığı 15 dakikaya indirecek İzmir-Manisa Devlet Yolu Sabuncubeli Tüneli'ni yapmak için yap-işlet-devret modeli kapsamında ihaleye çıkıyor. 1 Haziran 2011 tarihinde saat 14.30'da yapılacak olan ihale, kapalı teklif alma usulü ile yapılacak. İhale dosyası 5 bin lira, geçici teminat tutarı ise 300 bin lira olarak belirlendi. İhale dosyası 25 Mart 2011 tarihinden itibaren Karayolları Genel Müdürlüğü İşletmeler Dairesi Başkanlığı'ndan alınabilecek.
İzmir ile Manisa arasındaki mesafeyi kısaltacak ve aynı zamanda trafik kazalarını önleyecek proje ile Sabuncubeli Tüneli'nin uzunluğu bin 250 metreden 4 bin 40 metreye çıkarılacak. Sabuncubeli rampalarının başlangıcı ve bitişi arasında tasarlanan tünelin bitişi, rampaların İzmir kısmından Beşyol giriş yoluna kadar uzatılacak. İki şehir arasında günlük 30 bin araçlık trafik yoğunluğu olan ve sık sık kazaların yaşandığı yolda trafik güvenliğinin de sağlanması planlanıyor. Devlet Planlama Teşkilatı tarafından toplam maliyetinin 136 milyon lira olacağı açıklanan projenin 2014 yılında tamamlanması planlanıyor.

EĞİM DÜŞÜRÜLECEK

zmir-Manisa Devlet Yolu Sabuncubeli Tüneli Projesi ile devlet karayolu uzunluğu kısaltılarak eğim düşürülecek. Böylece otomobil, ortak yüklü ticari taşıt, otobüs ve kamyon trafiğinin önemli bölümü 2x2 şeritli Sabuncubeli Tüneli'ne kayacak.

Konforlu ve emniyetli

Tünelin 2 bin 800 metresini, çift tüp tünel geçişi, kalanını tünel giriş çıkışlarının devlet yoluna bağlantısını sağlayan bölünmüş yollar oluşturuyor. Projenin aynı zamanda İzmir'i, Bursa ve İstanbul'a da bağlayan yolun geçiş noktasında olması nedeniyle, standardı yüksek, konforlu, emniyetli bir trafik imkanı sunularak, kültürel, sosyal, ekonomik açıdan da bölgelerin gelişimine katkı sağlaması bekleniyor. Projenin tahmini kamulaştırma bedeli 2.5 milyon dolar.

http://www.yeniasir.com.tr/KentHaberler ... _haziranda


Altı yıldır mütemadiyen Manisa'ya gidip-gelen biri olaraktan, bu tünele en çok, İzmir'de oturup da C.B.Ü.'de okuyan öğrencilerin sevineceğini düşünüyorum..Böylece hem servis paraları düşecek, hem de arabayla gitmek isteyenlerin benzin/LPG masrafları..Aynı zamanda kışın don yüzünden kaza yapanların oranı da azalacak..Kamyon, tır gibi yük taşıyan araçların olası fren patlamaları da son bulacak..Kısacası her açıdan elzem bir proje..
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Sabuncubeli Tünel Projesi

Mesajgönderen kanja » Cum 18 Mar 2011, 16:19

Akıllı devletler tünelleri geniş tutup hızlı tren geçirir. keşke burada da öyle olsa.
kanja
 
Mesajlar: 4
Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj
Kayıt: Cum 18 Mar 2011, 13:04

Re: Sabuncubeli Tünel Projesi

Mesajgönderen Gökhan » Cum 18 Mar 2011, 17:39

Düşüncenize genel itibariyle katılmakla beraber, Sabuncubeli'nde böyle bir uygulamanın gereksiz olacağını düşünüyorum..Gerek İzban'ı Manisa'ya uzatma projesinde (ki, bu proje, Menemen-Emirialem-Muradiye-Manisa olarak düşünülmekte), gerekse de İzmir-Ankara ve İzmir-İstanbul YHT projelerinde, güzergahın Sabuncubeli'nden olmayacağı belirtilmekte..

Deseydiniz ki, İzmir-İstanbul Otoyolu projesindeki Körfez Köprüsü'nde raylı sisteme yer ayrılsın..O zaman size hak verirdim..
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Sabuncubeli Tünel Projesi

Mesajgönderen Umut » Cum 18 Mar 2011, 17:47

smyrna yazdı:Altı yıldır mütemadiyen Manisa'ya gidip-gelen biri olaraktan, bu tünele en çok, İzmir'de oturup da C.B.Ü.'de okuyan öğrencilerin sevineceğini düşünüyorum

Bu tünel İzmir'den Manisa'ya giden öğrencilerin ve de akademisyenlerin çok işine yarayacak, ancak bununla sınırlı değil. Manisa'lıların çoğu tatil zamanlarını İzmir'de değerlendirir, dolayısıyla Manisalılar da bu projeyi destekliyorlardır. Bu proje ile zaten artık birbirine çok yakınlaşan İzmir(Bornova) ve Manisa neredeyse birleşmiş gibi olacak, ulaşım süresi çok kısalacak.

kanja yazdı:Akıllı devletler tünelleri geniş tutup hızlı tren geçirir. Keşke burada da öyle olsa.

Evet kesinlikle katılıyorum, bu tünelden mutlaka demiryolu hattı da geçirilmelidir. Böylece, sadece iki şehir arasında güvenli ve çabuk ulaşım sağlanmış olmayacak, aynı zamanda iki şehir arasında güvenli, çabuk ve ucuz toplu ulaşım da sağlanmış olacak. Bu mevcut yolun ve yapılacak olan tünelin kullanım yoğunluğunu(sıkışıklığını) da azaltacaktır.

İlave: Planlanan İzban ve YHT güzergahlarının Sabuncubeli'nden geçmediğini bilmiyordum. Bu durumda bu tünele demiryolu entegre edilmesi şart gözükmüyor. Ama yine de fena olmazdı doğrusu.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Sabuncubeli Tünel Projesi

Mesajgönderen Umut » Prş 07 Nis 2011, 13:01

Bu tünelin acilen yapılması gerektiğini anımsatan bir kaza yaşandı dün, ve şans eseri ucuz atlatıldı. Burası tüm ıslah çalışmalarına rağmen hala çok tehlikeli.

"155 POLİS İMDAT'' frenim boşaldı yardım edin...

Manisa-İzmir yolunun Bornova girişinde rampadan inerken freni boşalan kamyonun şoförü, 155 Polis İmdat hattını arayarak geçtiği güzergahta tedbir alınmasını sağladı. Alınan bilgiye göre, Düzce'den gelen ve karo taşı yüklü 54 EL 423 plakalı kamyonunun şoförü Necati Özkan, Bornova girişinde rampa inerken aracın frenlerinin tutmadığını fark etti. Cep telefonundan 155 Polis İmdat hattını arayıp yardım isteyen Özkan, bir yandan da korna çalarak yoldaki sürücüleri uyarmaya çalıştı. Polis haber merkezi, kamyonun geçtiği güzergahta görev yapan ekipleri telsizle uyararak, kavşakların boşaltılmasını sağladı. Bornova girişindeki 57. Topçu Tugayı önünde kamyona yetişen 2 polis aracı da siren çalarak, kamyona eskortluk yaptı. Polis ekipleri anonslarla seyir halindeki araçların yolu açmalarını sağladı. Osman Kibar Köprülü Kavşağı'nı geçerek Ankara Caddesi'ne geçen kamyon, Cemil Balkan'ın kullandığı 45 AS 358 plakalı otomobile çarptı. Polislerin durmaması yönünde anonsla uyardığı Cemil Balkan, otomobiliyle yola devam etti. Kamyon, Zafer Payzın Kavşağı'na yaklaştığı sırada süratinin düşmesinin de etkisiyle motor freni ile durduruldu.
Freni arızalandıktan sonra kamyonuyla yaklaşık 12 kilometre kateden Özkan, gazetecilere ''Frenlerin tutmadığını fark edince korktum. Aklıma polisten yardım istemek geldi, hemen telefon açtım. Kimsenin burnu bile kanamadan olayı atlattığımız için çok mutluyum'' diye konuştu. Kamyonun çarptığı otomobilin sürücüsü Cemil Balkan da sadece aracında hasar oluştuğunu belirterek, kazayı ''ucuz atlattıklarını'' ifade etti. Aynı güzergahta daha önce de rampadan inen kamyonların frenlerinin tutmaması nedeniyle trafik kazaları meydana gelmişti.

Yeni Asır
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Sabuncubeli Tünel Projesi

Mesajgönderen Gökhan » Cum 22 Nis 2011, 00:45

Sabuncubeli ihalesi Haziran’da

zmir-Manisa arasındaki mesafeyi kısaltacak tünelin yapım ihalesinin 1 Haziran'da gerçekleşeceği belirtildi. Geliş-gidiş halinde inşaat edilecek Sabuncubeli tüneliyle birlikte çevreyolu ve demiryolu yapımı da Manisa'daki yatırım programına alındı. Tünelin tamamlanmasıyla 33 kilometre olan İzmir-Manisa arası 26 kilometreye inmiş olacak.

ÖDENEK ARTTI

Manisa İl Koordinasyon Kurulu'nun 2011 yılı yatırım programı uygulama sonuçlarının ilk üç aylık değerlendirme toplantısı yapıldı. Vali Celalettin Güvenç, yatırımcı kuruluşların 1. dönem raporlarına göre 2011'de 430 kamu yatırım projesi için 3 milyar 147 milyon 677 bin TL ayrıldığını söyledi. Bu projeler için önceki yıllarda 1 milyar 125 milyon 416 bin TL harcama yapıldığını kaydeden Güvenç, "Bu yıl için projelere toplam 370 milyon 94 bin TL ödenek ayrıldı. 1. dönem sonu itibariyle, 31 milyon TL harcanarak yüzde 9 nakdi gerçekleşme sağlandı. 19 proje tamamlandı, 168 proje sürüyor, 194'ü de ihale aşamasına geldi. 49 projeye ise henüz başlanılamadı" dedi.
Manisa Valisi Celalettin Güvenç, İl Koordinasyon İzleme Sistemi (İKİS) sayesinde 2008'den itibaren yatırım, sektörel envanter, ihtiyaç ve sorunlara ilişkin bilgilerin elektronik ortamdan temin edildiğini söyledi. Güvenç, "İKİS projesiyle yatırımcı kuruluşlar arasında yatırım tekliflerinin hazırlanması, uygulanması, izlenmesi, ödeneklerin zamanında ve amacına uygun olarak kullanılması konusunda işbirliği, yardımlaşma ve koordinasyonun en üst düzeyde sağlaması hedefleniyor" diye konuştu.
Manisa'da 430 kamu yatırım projesi için toplam 3 milyar 407 milyon lira harcanacağı belirtilirken, sadece bu yıl için projelere toplam 370 milyon 94 bin lira ayrıldığını açıklandı.

Demiryolları elden geçirilecek

Devlet Demiryolları 3. Bölge Müdürü Sebahattin Eriş, 90 milyon dolara mal olacak 160 kilometre uzunluğundaki Manisa-Turgutlu-Salihli-Alaşehir demiryolunu yenileme çalışmalarında kullanılacak makina alım ihalesinin Mayıs'ta gerçekleşeceğini belirtti. Soma Elektrik A.Ş. Genel Müdürü Halil Çıtak da, Soma ve Kırkağaç ilçelerine Soma Termik Santralından verilecek sıcak suyla 8'er bin adet konutun ısıtılacağını, ayrıca Bakırçay ovasında kurulacak seraların yararlanacağını ifade etti.

Manisa-Menemen duble yolu bitti

Karayolları 2. Bölge Müdür Vekili Kurban Ali Arslan, İstanbul-İzmir otoyolunun ihale edildiğini, 377 km'ye inecek mesafe sayesinde ulaşımın 3.5 saate düşeceğini ifade etti. İzmir-Ankara otoyolunun Ege'deki 250 km'lik bölümünün proje çalışmasını yürüttüklerini belirten Arslan, "Sabuncubeli'ndeki iki tünel yap-işlet-devret modeliyle 1 Haziran'da ihaleye çıkacak. Manisa-Menemen arası duble yol çalışması ile Manisa çevre yolunun batı bölümündeki 6 km. yolun yüzde 90'ı bitti" dedi.

http://www.yeniasir.com.tr/KentHaberler ... -haziranda


Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Sabuncubeli Tünel Projesi

Mesajgönderen Gökhan » Prş 02 Haz 2011, 04:39

Dün (1 Haziran) itibariyle Sabuncubeli Tüneli ihalesi yapılmış bulunmaktadır..Ancak o kadar arama yapmama rağmen (kimin kazandığına dair) herhangi bir bilgiye ulaşamadım..Bulduğum takdirde paylaşacağım..
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Sabuncubeli Tünel Projesi

Mesajgönderen Umut » Pzr 05 Haz 2011, 03:18

Bu tünelin yap-işlet-devret modeli ile yapılacağını unutmuştum, ilgili haberleri okurken anımsadım. Bilmeyenler için açıklayalım, tüneli kullanmak paralı olacak, parayı da tüneli işletme hakkını kazanan özel şirket toplayacak. Bu model yatırım finansmanı açısından avantajlı da olsa tünelden istifade edecek olan insanlar için maddi açıdan pek de avantajlı olmayacak. Özellikle İzmir-Manisa arasını her gün katetmek zorunda kalan çalışanlar ve öğrenciler için sıkıntılı olacak. Umarım başka bir çözüm düşünülür.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Sabuncubeli Tünel Projesi

Mesajgönderen Gökhan » Pzr 05 Haz 2011, 03:38

Bence çok cüzî bir ücret alınmalı.. 2 tl olabilir mesela.. Daha fazlası benden çalışmaz :D Gider şimdiki yolu dolaşırım daha iyi.. Çünkü araba (kendim için söylüyorum), km de 25 krş yakıyo.. 4*25 = 1 tl olur.. (tünelin 4 km olduğunu hesaba katarsak) .. Devamlı gidip geldiğim günler oluyor; tünelle başa çıkamam yoksa :D
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Sabuncubeli Tünel Projesi

Mesajgönderen Gökhan » Pzt 20 Haz 2011, 01:16

Sabuncubeli Tüneli için iki talip çıktı

Manisa-İzmir arasını karayoluyla 15 dakikaya indirecek 2 kilometre uzunluğundaki Sabuncubeli Tüneli'nin ihalesi 1 Haziran'da yapıldı. Koçoğlu-Makinsan firmalarının ortaklaşa, Mak-Yol A.Ş'nin ise tek başına katıldığı ihalede, Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü teklif zarflarını İhale Komisyonu'na sundu. Yap-işlet-devret modeli ve 136 milyon lira keşif bedeliyle ihaleye çıkarılan Sabuncubeli Tüneli ile ilgili kararın bu hafta açıklanacağı bildirildi.

2014'TE BİTECEK

Manisa Valisi Celalettin Güvenç, karayolunda meydana gelen trafik kazalarını azaltacak tünelin 2014 yılında tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi. Manisa-İzmir arasında günde 30 bin araçlık bir trafik yoğunluğu olduğunu belirten Vali Güvenç, "Özellikle Marmara bölgesinden güney Ege'ye akın eden tatilcileri de rahatlatacak tünel, önceleri bin 250 metre düşünülmüştü. Ancak yapılan proje çalışmaları ve analizler sonucu tünel uzunluğunun 2 bin 20 metreye çıkarılması öngörüldü" diye konuştu.

KAZALAR AZALACAK

Tünel için iki firmanın teklif verdiğini ve Bayındırlık Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü İhale Komisyonu tarafından sonuçların bu hafta açıklanacağını kaydeden Güvenç, tünel tamamlandığı anda Manisa-İzmir arasının 15 dakikaya ineceğini ve Sabuncubelin'de yaşanan kazaların çok azalacağını belirtti. Güvenç ayrıca, "2014 yılında İzmir-Manisa arası hızlı metro seferlerinin Menemen hattından başlaması ile Manisa'nın İzmir'e, limana ve havaalanına olan mesafeleri kısalacaktır" dedi.

Yap-işlet-devret modeliyle planlandı

Sabuncubeli Tüneli'nin yapımı Yap-İşlet-Devret (YİD) finansman modeli ile planlandı. Sabuncubeli Tüneli Projesi, mevcut İzmir-Manisa bölünmüş yolunun Beşyol köyü ayrımından kuzeydoğu istikametine ayrılarak başlayacak ve tekrar devlet yoluna bağlanarak son bulacak. Gidiş-geliş olmak üzere çift tüp geçit şeklinde yapılacak tünel, 2 kilometre uzunluğunda olacak ve mevcut eğimleri ortadan kaldıracak. İzmir-Manisa karayolu trafiğinin yüzde 80'inin, orta yüklü ticari taşıtların yüzde 50'sinin, otobüslerin yüzde 80'inin, kamyon trafiğinin yüzde 50'sinin Sabuncubeli Tüneline kayacağı tahmin edilmektedir.Tünelin 4km olacağı söyleniyordu; ancak son planlamalardan sonra 2 km ye düşürüldüğünü görüyoruz..
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Sonraki

Dön Ulaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron
Free Web Hosting