Sabuncubeli Tünel Projesi

Re: Sabuncubeli Tünel Projesi

Mesajgönderen Umut » Cum 22 Tem 2011, 11:05

Sabuncubeli’nde yap-işlet-devret

Resim

Manisa 2011 yılı 3’üncü İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda konuşan Karayolları Bölge Müdür Yardımcısı Genç Ağa Karakaş, Sabuncubeli Tüneli ihalesine 4 firmanın teklif verdiğini belirtti. Karakaş, “4 firmanın değerlendirmesinde son aşamaya gelindiği duyduk. Yap-işlet-devret modeliyle bir firmaya 2 yıl yapım, 10 yıl işletim kaydıyla verilecek” diye konuştu.

Milliyet Ege
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj

Mesajgönderen Gökhan » Çrş 10 Ağu 2011, 18:17

Sabuncubeli tüneli ihalesi tamam

Koçoğlu-Makinsan ortaklığıyla yapılacak, İzmir ile Manisa arasını 15 dakikaya düşürecek tünel inşaatının 2 yıl 11 ay 19 günde tamamlanması planlanıyor

Manisa-İzmir arasında yapılacak toplam 4 kilometrelik gidiş ve geliş olmak üzere iki bölümden oluşan Sabuncubeli tünelinin ihale zarfları açıldı. 1 Haziran'da üç firmadan ihale komisyonuna verilen iki zarf geçen hafta açıldı. Uygun görülen Koçoğlu-Makinsan ortaklığının teklifi Bakanlık makamına sunuldu. Bakanlıkça onaylanan ihaleye Koçoğlu-Makinsan ortaklığının yanı sıra Makyol firması da teklif zarfı vermişti. AK Parti'nin 11 Haziran seçimleri öncesi açıkladığı, İzmir için 35 dev projesi arasında yer alan Manisa-İzmir tünel yapım çalışmaları için sona gelindi. Karayolları Genel Müdürlüğü İhale Komisyonu'nun, ihale teklif zarflarını geçen hafta açmasıyla yol haritasına da son şekli verildi. Karayolları Genel Müdürlüğü, yap-işlet-devret modeline göre 136 milyon lira keşif bedeliyle ihaleye çıkarılan Sabuncubeli tünelinin tamamlanması için 2 yıl l1 ay 19 gün süre verdi. Koçoğlu-Makinsan ortaklığı, tüneli 2014 yerel seçimler öncesi bitirerek hizmete açmayı da taahhüt etti. Teklif ihale komisyonunca uygun görüldü. Bakanlık makamına imza için sunulan ihale olur yazısı bakan tarafından da onaylandı, yer tesliminin ardından önümüzdeki günlerde inşaatın başlanması bekleniyor.

KAZALAR AZALACAK

Manisa-İzmir arasındaki mesafenin 15 dakikaya ineceğini ve Sabuncubelin'de yaşanan kazaların çok azalacağını söyleyen Manisa Valisi Celalettin Güvenç, "Ayrıca 2014'te İzmir-Manisa arası hızlı metro seferlerinin Menemen hattından başlaması ile Manisa'nın İzmir'e, limana ve havaalanına olan mesafeleri kısalacak" dedi. İzmir-Manisa Devlet Yolu Sabuncubeli Tüneli Projesi ile devlet karayolu uzunluğu kısaltılarak eğim düşürülecek. Böylece otomobil, ortak yüklü ticari taşıt, otobüs ve kamyon trafiğinin önemli bölümü 2x2 şeritli Sabuncubeli Tüneli'ne kayacak.
Tünelin 2 bin 800 metresini, çift tüp tünel geçişi, kalanını tünel giriş çıkışlarının devlet yoluna bağlantısını sağlayan bölünmüş yollar oluşturuyor. Projenin aynı zamanda İzmir'i, Bursa ve İstanbul'a da bağlayan yolun geçiş noktasında olması nedeniyle, standardı yüksek, konforlu, emniyetli bir trafik imkanı sunularak, kültürel, sosyal, ekonomik açıdan da bölgelerin gelişimine katkı sağlaması bekleniyor.

"Tatilciler rahatlayacak"

Manisa-İzmir arasında günde 30 bin araçlık bir trafik yoğunluğu olduğunu belirten Manisa Valisi Celalettin Güvenç, özellikle Marmara Bölgesi'nden Güney Ege'ye akın eden tatilcilerin, bu tünelle rahatlayacağını bildirdi. Manisa-İzmir arasında günde 10 bin aracın geçtiğini kaydeden Güvenç, kış aylarında yoğunluğun daha da arttığını ifade ederek, "Önceleri bin 250 metre düşünülen tünelin uzunluğunun proje çalışmaları ve analizler sonucu 2 bin 20 metreye çıkarılması öngörüldü. Duble yol olması nedeniyle tünel uzunlukları toplamı 4 bin 40 metre olacak" dedi.

Yeni Asır

Yıllardır kent gündeminde yer alan bir projenin daha başlayacak olması, güzel bir haber..
Gökhan

Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj

Mesajgönderen Umut » Cum 12 Ağu 2011, 12:36

Tünel yararlı olacak, yapılmasını kesinlikle destekliyorum; ama 2km'lik bir tünelin YİD modeliyle yapılması ve ücretli olacak olması çok saçma. Pek sanmıyorum, ancak anlaşmanın değiştirilmesini isterdim.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Umut » Pzr 25 Eyl 2011, 23:31

Bugün Sabuncubeli Yolu'ndan geçtim, geçtiğimiz günlerde temel atma töreni yapılmış olmasına rağmen hiçbir çalışma yoktu.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Umut » Pzr 30 Eki 2011, 05:41

Son mesajımın üzerinden bir aydan daha uzun bir zaman geçmiş, ancak Sabuncubeli Mevkii'nde hala bir çalışma yok.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Umut » Prş 03 Kas 2011, 02:09

Bakan Binali Yıldırım, geçen gün katıldığı bir TV programında (Kanal 35) projenin revize edildiğini, çalışmaların bu nedenle başlamadığını açıklamış. Çalışmalar 2 ay içinde başlayacakmış. Daha yapılacak proje bile netleşmemişken temel atma töreni yapmak gerçekten çok samimi(!) bir tutum.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Gökhan » Cmt 03 Ara 2011, 01:37

En son yazılan mesajın üzerinden tam 1 ay geçmiş..1aydır her cuma cumartesi Manisa'ya gidiyorum;ancak kayda değer bir şey olmadığı için yazmak istememiştim..Şimdi yazmamın sebebi de hiç bir çalışmanın olmamasıdır..3-4 iş makinesi, 2-3 kamyon o bölgeyi garaj niyetine kullanmakta, durum bundan ibaret..Başka da hiç bir şey yok..
Gökhan

Mesajgönderen Gökhan » Pzr 04 Ara 2011, 17:57

Resim

Resim

Gördüğünüz gibi temeli atılalı 2-3 ay olmasına rağmen olağanüstü bir çalışmayla tünelimiz tamamlanmış, dün ilk geçişi de yaptım...

Şimdi okuyanlar da - bu ne diyor - diyordur..İşte temel atma töreni yapılan tünelimiz..Resimleri dikkatli incelerseniz kimseciklerin olmadığını görürsünüz..Yalnızca bir amcamız vardı o da çalı çırpı kırıyordu..Makineleri görüp de yanılmayın, aylardır gidip gelirim hiç bir çalışma söz konusu değil..

Tünele karşı değilim, zira çok da işe yarayacak... ancak hiçbir şeyi hazır olmayan bir tünele ne diye temel atılır anlamış değilim..
Gökhan

Mesajgönderen Umut » Sal 06 Ara 2011, 14:40

Fotoğraflar için sağol Gökhan, ben de geçtim haftasonu Sabuncubeli'nden. Manzara böyleydi. Ciddi bir çalışma yok henüz. Sitemimiz projenin kendisine değil, hatta geç kalmasına bile değil. Sitemimiz İzmir'lilerin göstermelik törenlerle kandırılmaya çalışılmasınadır. Bir de endişem var, umarım çok ağaç kesilmez, kesilecekse de yeniden dikilmeli mutlaka.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Janbass » Çrş 25 Oca 2012, 23:35

süperrrr
Janbass

Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 1 mesaj

ÖncekiSonraki