Bisiklet Ulaşımı ve Parkurlar (BİSİM)

Bisiklet Ulaşımı ve Parkurlar (BİSİM)

Mesajgönderen Umut » Çrş 17 Ağu 2011, 10:42

“Bisiklet bizden, gezmesi sizden”

Resim

43 kilometrelik bisiklet parkuruna 22 kilometre daha ekleyen Büyükşehir Belediyesi, İzmir’i bir “bisiklet şehri” haline getirebilme çabalarına bir yenisini daha ekledi. Bostanlı ile Doğal Yaşam Parkı arasında başlatılan ücretsiz bisiklet turları, daha ilk gününde İzmirli bisikletseverlerden büyük ilgi gördü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirlilerin “bisiklet” alışkanlığı kazanması ve kent içinde bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için yeni bir projeye start verdi. Kentteki bisiklet yollarını uzatarak spor ya da alternatif ulaşım için tercih edilir hale getirmeyi amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, “Bisiklet Bizden, Gezmesi Sizden” projesi kapsamında, bisiklet severlere haftanın her günü “ücretsiz bisiklet ve kask” kullandırmaya başladı.

Sabah 08.30’dan akşam 23.30’a kadar kullanılabilen bisikletler için Bostanlı Rekreasyon Alanı Spor Tesisleri’nde özel bir park alanı oluşturuldu. Bisiklet tutkunları, kiraladıkları bisikletleri sadece Bostanlı Rekreasyon Alanı ile Doğal Yaşam Parkı arasındaki bisiklet yolunda kullanılabiliyorlar. Kimlik karşılığında ücretsiz olarak kullanılan bisikletlerden bir kişi günde en fazla 5 saat yararlanabilirken, katılımcıların 15 yaş ve üzerinde olması gerekiyor.

Bisiklet parkuru uzuyor
İzmir’de son dönemde toplam 43 kilometre uzunluğunda 4 adet bisiklet parkuru yapıldı. 22 kilometrelik yeni parkur da yolda. Üçkuyular Vapur İskelesi’nden Alsancak Limanı’na kadar uzanan, tamamen deniz kenarındaki 9 kilometrelik yol, Bayraklı Turgut Özal Rekrasyon Alanı’ndan Soğukkuyu’ya kadar uzanan 7 kilometre uzunluğundaki ikinci parkur, Bostanlı Rekrasyon Alanı’ndan Çiğli Kent Ormanı’na, Sasalı Doğal Yaşam Parkı’na ve İzmir Kuş Cenneti’ne kadar uzanan 25 kilometre uzunluğundaki 3. parkur ve Gaziemir-Sarnıç arasında 2 kilometre uzunluğundaki 4. parkur, Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırıldı. Çalışmaları devam eden 22 kilometrelik Kuş Cenneti yolu da söz konusu parkura eklenecek. Bu çalışmalara paralel olarak Gaziemir, Buca-Şirinyer, Karşıyaka, Alaybey, Çiğli istasyonlarına bisiklet park yerleri monte edildi.

İlk “itfaiyeci bisiklet takımı” da İzmir’de
İzmir’in bir “bisiklet kenti” olabilmesi için yoğun çaba harcayan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bisiklet kullanımını özendirmek için her Perşembe akşamı konvoy halinde bisiklet süren 200’ü aşkın kişiden oluşan ‘Perşembe Akşamı Bisikletçileri’ adlı gruba dahil olarak kendi bisikletiyle tura katılmıştı.

Ayrıca geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin ilk “İtfaiyeci Bisiklet Takımı” da İzmir’de kurulmuştu. Büyükşehir Belediyesi’nin 15 kişilik itfaiyeci bisikletçi grubu, hem spor yapıyorlar hem de bisiklet sayesinde form tutarak mesleklerini yaparken daha dinamik oluyorlar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve İzmir Bisiklet Derneği’nce desteklenen “İzmir Büyükşehir Belediyesi 6. Başkanlık Kupası Bisiklet Yarışları” da İzmir’de giderek bir gelenek halini aldı.

izmir.bel.tr


Ücretsiz bisiklet kiralama imkanı çok güzel düşünülmüş. Ayrıca trenlere bisiklet alınmasa da en azından park yerleri yapılmış.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Bisiklet Ulaşımı ve Parkurlar

Mesajgönderen Umut » Pzt 29 Ağu 2011, 15:04

İBB, şehir içinde 4-5 farklı noktaya bisiklet kiralama istasyonları kurmayı planlıyor; sistem kentkart ile de entegre olacak, yani ücret kentkart ile ödenebilecek. Yer olarak ilk etapta sahil şeridi düşünülüyor. Bu projenin ne zaman hayata geçeceği henüz belli değil, ama "içeriden" bir duyum olduğunu söyleyebilirim. ;)
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Bisiklet Ulaşımı ve Parkurlar

Mesajgönderen Umut » Pzt 14 Oca 2013, 00:11

Metro hatlarını bisikletle kullanma izninden sonra yeni bir bisiklet açılımı daha geldi :)

Karşıyaka’da bisikletli günler başlıyor

Resim

Karşıyaka Belediyesi’nin kentte bisiklet kullanımını arttırmaya yönelik hazırladığı Karşıyaka Bisiklet (KARBİS) projesi gün sayıyor. Deneme amacıyla ücretsiz olarak hizmete başlayan proje kapsamında sisteme kayıt yaptıranlar, yedi ayrı istasyon arasında ücretsiz bisiklet kullanabilecek. Projenin resmi açılışı Ocak sonunda düzenlenecek törenle yapılacak.

Projesi kapsamında Tersane, Karşıyaka Vapur İskelesi, Nikah Sarayı, Bostanlı Vapur İskelesi-Demokrasi Meydanı, Mavişehir girişi, Deniz Kent Restoran ve Tay Park’a 7 istasyon kuruldu. Bu istasyonlara konulan 60 bisikleti kullanmak isteyenler, buralardaki kiosklardan, kimlik bilgilerini girerek, şifre alacak. Kullanımdan sonra ise, istasyonlardan kendisi için uygun olanına bırakarak, şifresini iptal ettirecek. Güneş enerjili kamera ve kilit sistemiyle çalışan projede bisikletler de çip ile bilgisayardan takip edilebilecek.

Bisikletin hava kirliliği ve otopark sorununun çözümü için en doğru alternatif olduğuna dikkat çeken Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “Karbondioksit salınımının azaltılmasını Covenant Of Majors (Belediye Başkanları Sözleşmesi) ile taahhüt altına alan ilk belediye olarak, bu yöndeki çalışmalarımıza da hız verdik. KARBİS bu yönde atılmış önemli bir adımdır. Avrupa’da gelişmiş kentlerin pek çoğunda kullanılan sistemi Karşıyaka’da başlatıyoruz. Vatandaşlarımız ister ulaşım, ister spor amaçlı olarak bisikletleri kullanabilirler. Kesintisiz bisiklet yollarının olduğu sahilde başlattığımız proje ileriki aşamalarında farklı semtleri de kapsayacak. Öncelikle Turan’dan Mavişehir’e kadar olan alan üzerinde istasyonlar oluşturup bisikletlerimizi buralara koyduk. Artık, Mavişehir’den Karşıyaka Çarşısı’na vatandaşlarımız bisikletle gelebilecek” dedi.

egedesonsoz.com


Karşıyaka Belediyesi'nden güzel bir çalışma. Yalnız Büyükşehir Belediyesi başladığı işi yarım bıraktı. Güya Bostanlı'dan sonra şehrin farklı noktalarıına da istasyonlar konulacaktı, umarım o konuda yeniden harekete geçerler.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Bisiklet Ulaşımı ve Parkurlar

Mesajgönderen Umut » Çrş 04 Eyl 2013, 23:42

Nihayet!

İBB, İzulaş aracılığıyla şehir bisikleti projesi için ihaleye çıkmış. Sistem, çoğu (sanırım) sahil boyunca olacak şekilde 29 bisiklet kiralama istasyonu, 311 bisiklet ve 439 park yerinden oluşacak. Ödeme için kredi kartları veya Kent Kart kullanılabilecek. İstasyonlar, kamera, sensör, internet altyapısı gibi teknolojik donanımlara sahip olacak. İşin teslim süresi ise 150 gün.

Teknik şartname: http://www.izulas.com.tr/Upload_Files/I ... c01ce7.pdf Göz atmanızı tavsiye ederim, oldukça detaylı bir döküman.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Bisiklet Ulaşımı ve Parkurlar

Mesajgönderen Umut » Cum 10 Oca 2014, 22:40

Bisiklet devrimi nihayet hayata geçiyor!

Resim
Resim
Resim

Fotoğraflar "İzmir Ulaşımı" facebook sayfasından: https://www.facebook.com/IzmirSehiriciU ... 1349066920

Ayrıca;
Kesintisiz bisiklet kullanımı için Alsancak Garı ile Melez Rekreasyon Alanı arasında kalan liman viyadüklerinin kullanılması kaçınılmaz olduğundan, ilgili tüm standart ve yönetmeliklere uygun olarak hazırlanan taşıt trafiğinden ayrılmış bisiklet yolu projesi için Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü’nden uygulama izni bekleniyor.

izmir.bel.tr
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Bisiklet Ulaşımı ve Parkurlar

Mesajgönderen Umut » Pzt 13 Oca 2014, 14:30

Bisikletler de gelmiş. 18 Ocak'ta sistemin açılışı yapılacakmış. Tabii hatırlatalım, proje etap etap tüm kente yayılacak.

İşte İzmir’in yeni bisikletleri

Resim Resim

İzmirlilerin dört gözle beklediği kent bisikletleri çok yakında yollarla buluşuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan ve 40 kilometrelik sahil şeridi boyunca kiralık bisikletlerle sağlıklı ve çevreci bir ulaşım imkanı sağlayacak sistemin açılışı 18 Ocak Cumartesi günü yapılacak. Kısaca BİSİM olarak adlandırılacak sistemin sloganı: “Yollar artık BİSİM”.

Sağlıklı ve çevreci ulaşım aracı bisikletin kent içi kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Bisiklet Kenti İzmir” projesi için artık geri sayım başladı. Mavişehir ile İnciraltı Öğrenci Yurtları arasında kalan güzergahta bisiklet kiralama sistemini sağlayacak özel park yerleri ve kioskların kurulumu tamamlandı. İnciraltı-Alsancak Limanı arasındaki bölgeyi kapsayan ilk etabın açılışı 18 Ocak Cumartesi günü yapılacak. Toplam 15 istasyonu kapsayan güzergahtaki Üçkuyular İskelesi ve Pasaport istasyonları ise halen devam kıyı düzenleme çalışmalarının tamamlanmasının ardından hizmete girecek. İzmirlilerin bisiklet keyfi, yaklaşık 1 ay sonra 29 istasyonun tamamını kapsayacak şekilde Mavişehir’e kadar uzanacak.

311 bisiklet hazır
İzmir Büyükşehir Belediyesi kuruluşu İZULAŞ A.Ş. tarafından işletilecek sisteme kısaca BİSİM adı verildi. “Yollar artık BİSİM” sloganıyla hizmet verilecek sistem kapsamında 311 bisiklet, 29 bisiklet kiralama istasyonu ve 439 özel kilitli park yeri ile hizmet verilecek. Sahil şeridinde oluşturulan bisiklet yolları dikey bağlantı hatları ile desteklenerek bisiklet kullanıcılarının toplu ulaşıma entegrasyonu kolaylaştırılacak. Bisikletseverler 40 kilometrelik sahil şeridi boyunca kesintisiz ulaşıma kavuşacak.

Abone kartı da var
BİSİM’den her kesimden insanın yararlanabilmesi amacıyla kiralama ücretleri mümkün olduğu kadar düşük tutulacak. Bisiklet kiralama ücreti ilk 1 saat için 2 TL olarak belirlendi. Sonraki her saat için ise 1 TL ödenecek. Kiralama noktalarında bulunan kiosklardaki pos cihazlarından kredi kartıyla ve park yerlerinden üyelik kartıyla bisiklet kiralanabilecek. Bisiklet kullanım sonunda herhangi bir istasyona iade edildiğinde, kullanım süresi üzerinden belirlenecek bedel kredi kartından tahsil edilecek. Sisteme üye olan kullanıcılar ise dolum yaptırdıkları abone kartıyla kiralama yapabilecek. Bilgilendirme panoları sayesinde de hangi istasyonda uygun bisiklet ile boş park yeri bulunduğu bilgisine ulaşılabilecek.

40 kilometre kesintisiz bisiklet keyfi
Projelendirilen 40 kilometrelik iç körfez kıyı şeridi bisiklet yolları, Sasalı Doğal Yaşam Parkı’ndan Mavişehir Balıkçı Barınağı’na kadar mevcut bisiklet yolunu takip ederek buradan Karşıyaka Sahili Rekreasyon Alanı içerisinde rehabilite edilerek Alaybey Tersanesi’ne ulaşacak. Alaybey Tersanesi’nden Bayraklı’ya kadar banliyö hattı ile Altınyol arasında devam eden bisiklet yolu güzergahı, Bayraklı Nikah Dairesi öncesinde tekrar kıyı şeridi rekreasyon alanına inecek. Bayraklı Vapur İskelesi ve Turgut Özal Rekreasyon Alanı’nı kat eden güzergah, Alsancak Limanı’ndan sonra Kordon’a çıkıp buradan M.Kemal Sahil Bulvarı’nı takip eden kesintisiz parkurla Fahrettin Altay Vapur İskelesi’ne ve Bakü Bulvarı üzerinden İnciraltı Kent Ormanı’na ve Rekreasyon Alanı’na ulaşacak.

izmir.bel.tr


Durak haritası ve kullanım bilgileri de verilmiş:
Resim
Büyük hali: http://www.izmir.bel.tr/basinhaberleri/ ... 481141.jpg
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Bisiklet Ulaşımı ve Parkurlar

Mesajgönderen Umut » Prş 30 Oca 2014, 20:46

Açılış söylenen tarihte yapıldı, ben de gittim, gördüm, denedim. Harika. Yalnız daha ilk günden 25 bisikletin hasar görmesi üzerine istasyonlara kamera konmuş, iyi de yapmışlar. Umarım vandallar derhal yakalanır.

Wow'da chem 35 adlı üye deneyimlerini paylaşmış;

Geçen günlerde internet üzerinden (www.bisim.com.tr) üye oldum ve 5 dk. sonra telefonum çaldı açtığımda bisim yetkilileri aradılar internet üzerinden yapmış olduğunuz kayıt nedeniyle arıyoruz üyeliğinizin aktifleşmesi ve kartınızı almak için 5 TL yatırmanız gerekıyo dedıler ve bende sisteme kredi kartı üzerinden 5 TL yatırdım bu 5 TL kart parası ve 2 gün sonra kartım elime ulaştı çok iyi bir sistem maillere de cevap verıyolar telefonlarada İZMİR'li olarak bu sistemden gurur duyuyorum.

Ve altta elime ulaşan kart ayrıca kart elıme kargo yoluyla ulaştı ve kargo ücreti de ödemedim.

Resim
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Bisiklet Ulaşımı ve Parkurlar

Mesajgönderen Umut » Prş 10 Nis 2014, 11:16

Karşıyaka etabı da açılmış.

Karşıyaka da “Yollar BİSİM” dedi

Resim

İzmir kıyılarına renk katan BİSİM keyfine artık Karşıyakalılar da ortak oldu. Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan bisiklet kiralama sistemi, Mavişehir ile Alaybey Tersanesi arasındaki 9 istasyonda daha devreye girdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan ve sahil şeridi boyunca kiralık bisikletlerle sağlıklı ve çevreci bir ulaşım imkanı sağlamayı hedefleyen BİSİM, hızla büyüyor. İlk aşaması 18 Ocak’ta İnciraltı-Alsancak arasında hizmete giren sisteme çalışmaların tamamlanmasıyla Karşıyaka da dahil oldu. Alaybey Tersane Cafe, Osmanbey, Evlendirme Dairesi, Yunuslar, Bostanlı, Bostanlı Odağı, Bostanlı Spor Tesisleri, Mavişehir Balıkçı Barınağı ve Mavişehir istasyonlarının da devreye girmesiyle kentin iki yakası bisikletlerle buluştu. “Yollar artık BİSİM” sloganıyla hizmete giren BİSİM’e Karşıyakalılar ilk günden büyük ilgi gösterdi.

5 istasyon daha kuruluyor
İzmir’i bir bisiklet kenti haline getirmeyi hedefleyen proje kapsamında Alsancak Garı, Meles Rekreasyon Alanı, Bayraklı İskele, Bayraklı Nikah Salonu ve İzban Turan İstasyonu’ndaki hazırlıklar da tamamlanmak üzere. Kıyı düzenlemesi çalışmaları nedeniyle bir süredir devre dışı kalan Ahmed Adnan Saygun ve Göztepe istasyonları ise önümüzdeki günlerde yeniden faaliyete girecek. Böylece planlanan 29 istasyonun tamamı hizmete alınmış olacak. İlerleyen dönemde bisiklet sayısının da artırılmasıyla BİSİM çok daha fazla kişiye ulaşacak.

izmir.bel.tr
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Bisiklet Ulaşımı ve Parkurlar

Mesajgönderen Umut » Pzr 20 Nis 2014, 13:41

Bahsedilen viyadük eklentisi yapılmış. Bunun aynısından Alsancak Liman Caddesi'ne de yapılacaktı sanırım.

Bisikletçilerin ‘viyadük kabusu’ sona erdi

Resim

İzmir Büyükşehir Belediyesi, “kesintisiz bisiklet yolu” projesine engel olan Naldöken Viyadüğü’nü, özel üretim çelik platform ile aştı. Viyadüğe eklenen 200 metre uzunluğunda ve 3 metre genişliğindeki platform, bisiklet kullanıcıları tarafından çok beğenildi.

İZMİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi, sahil şeridinde oluşturacağı 40 kilometrelik kesintisiz bisiklet yolu projesinde engelleri birer birer aşıyor. Mavişehir’den İnciraltı’na kadar uzanacak güzergahın kesintiye uğrayan noktalardan biri olan Naldöken Viyadüğü için “özel çözüm” geliştiren Büyükşehir Belediyesi, bisiklet kullanıcıları için tehlike yaratan köprü üzerine çelik konstrüksiyondan platform yaptı. 200 metre uzunluğunda ve 3 metre genişliğinde çelik platform ile kullanıcı güvenliğinin en üst düzeye çıkarılması sağlandı. Platform, bisiklet yoluyla bütünleşen ve farkındalık yaratan mavi renkli korkuluklarla araç trafiğinden tamamen ayrıldı. Araç trafiğinden izole olarak oluşturulan yol henüz hizmete açılmadan bisiklet kullanıcılarının beğenisini topladı.

Resim

ÖZEL ASFALT
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Naldöken Viyadüğü üzerinde oluşturulan çelik platformun Karşıyaka yönüne bağlanması için 4 bin ton dolgu malzemesi kullanarak 83 metre uzunluğunda ve 3 metre yüksekliğinde betonarme istinat duvarı inşa etti. İstinat duvarı üzerine asfalt uygulaması yapılarak yeni yol Karşıyaka’daki mevcut bisiklet yoluna bağlandı. Büyükşehir Belediyesi’nin bisiklet yollarının yüzey düzgünlüğü ve konforunun arttırılması için laboratuvarlarında özel olarak geliştirdiği asfalt ilk kez Karşıyaka’da uygulandı.

ALTINYOL’DA ÇALIŞMALAR BAŞLADI
Büyükşehir Belediyesi, bisiklet yolunu kesintiye uğratan Naldöken Viyadüğü’nde çalışmalarına devam ederken, bir yandan da Altınyol boyunca devam edecek bisiklet yolunu Turan Aktarma İstasyonu’na bağlayacak ve Bayraklı sahiline ulaştıracak çalışmalara da zaman kaybetmeden başladı.

egedesonsoz.com
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Bisiklet Ulaşımı ve Parkurlar

Mesajgönderen Umut » Pzt 02 Haz 2014, 02:43

Karşıyaka zabıtası da bisikletlenmiş.

Resim

http://www.hurriyet.com.tr/ege/26529214.asp
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Sonraki

Dön Ulaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron
Free Web Hosting