Otoparklar

Otoparklar

Mesajgönderen mertoviçizmir » Cmt 19 Kas 2011, 02:18

Bu baslıgı acmamdaki sebeb şudur , hergün caddelerin önünde yada ara sokaklarda birbiri ardına dizilmiş olan araclar yer almaktadır. bunlarda yolları kücülttügü gibi trafige neden olmaktadır. Oysaki bu duruma bir care bulunabilir bence , maliyeti oldukca yüksek olabilir ancak 10 km lik metro hattı yapımıyla esdeger olacaktır ve bütün İzmirin trafigini rahatlatacaktır..

ÖNERİM ŞUDUR :

İzmirde caddeler cok dar ve trafik neredeyse her semtte var , ancak normalde 3 seritli caddelerde ise 1 serit her zaman icin park eden arabalara ayrılır bunun yerine basta caddelerde olmak üzere her semte ve mahalleye normal bina seklinde otoparklar yapılabilinir.. örnegin inönü caddesinde ücyolda bos bir arsa kamulastırılır ve burada 5 -8 kat arasında bir otopark insa edilir ve o semtin halkı gelir mahallesindeki otoparka arabasını koyar ve rahat bir sekilde evine gider..
iceride güvenlik görevlisi v.s. calısanda olur . Böylece issizligide bir nebze olsun katkı saglanır . görevlinin parası ve elektrik giderleri ise mahalle halkından cüzri bir miktarda gider ( mahallede 100 tane araba varsa aylık 20 -25 tl civarında ödenir , Belediye ise sadece otoparkı yapmak icin para harcar )
sonucta ise hem trafik rahatlamıs olur hem de halk arabalarını güvenli alanlara koymanın mutlulugunu yasar ..

Sizde kendi fikirlerinizi söyleyebilirsiniz. Benim fikrim bu ama bence yapılsa gercekten işe yarar en azından 8 senedir bitmeyen metroya harcanan para harcanır ama bütün kentte yollarda tek bir tane bile duran araba görmeyiz ..
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: Akıllı Otoparklar

Mesajgönderen alag » Cmt 19 Kas 2011, 18:58

Ana caddelerde ,bulvarlarda her binanın altında işyerleri var ise,
araç parkını önleyemezsiniz.Ne ceza ile,ne de başka yollarla.Bu işyerlerine gelen giden mal,
alışveriş vs.nedenlerle orası geçicide olsa park olarak kullanılacaktır.Bu işler havadan yapılamıyacağına göre.
Üstüne üstlük Belediye de yolları daraltır,kaldırımları uçak inecek genişlikte bırakınca...Vay halimize.
Yol kenarları eğer cadde genişliği müsaitse araç parkına izin vericek tedbirleri almak zorundadır.Hatta meydanlarda bile.
Avrupa nın en kalabalık şehirlerinde olduğu gibi.İstanbul da olduğu gibi.
Parkettirmemek değil,parkettirebilmektir esas olan.
Tabii ki yeni park yerleri yapmak,dediğiniz gibi EN ÖNEMLİSİ.
alag
 
Mesajlar: 19
Beğendikleri: 5 mesaj
Beğenilenleri: 1 mesaj
Kayıt: Pzt 30 May 2011, 15:28

Re: Akıllı Otoparklar

Mesajgönderen Umut » Pzr 20 Kas 2011, 00:57

Geçmişte yapılan katlı otoparklardan kurtulmaya çalıştığımızı hatırlatırım. Evlerin, iş yerlerinin ve AVM'ler gibi toplanma alanlarının kendi otoparkları olmalı. Müstakil otopark binaları iyi bir çözüm değil bence.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Akıllı Otoparklar

Mesajgönderen Gökhan » Pzr 20 Kas 2011, 01:02

TAM OTOMATİK OTOPARK YAPTIRILACAKTIR
İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

TAM OTOMATİK OTOPARK YAPILMASI yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 21 inci maddesinin e bendine göre pazarlık usulü ile ihale edilecektir.
İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
İhale Kayıt Numarası : 2011/169482
1-İdarenin
a) Adresi : CUMHURIYET BULVARI NO:1 K:6/621 KONAK - İZMİR
b) Telefon ve faks numarası : 2322934070 - 2322934069
c) Elektronik Posta Adresi : ihale@izmir.bel.tr
ç) İhale dokümanının görülebileceği internet adresi : https://ekap.kik.gov.tr/EKAP/

2-İhale konusu yapım işinin
a) Niteliği, türü ve miktarı : İhalenin niteliği, türü ve miktarına ilişkin ayrıntılı bilgiye EKAP’ta (Elektronik Kamu Alımları Platformu) yer alan ihale dokümanı içinde bulunan idari şartnameden ulaşılabilir.
b) Yapılacağı yer : KONAK/İZMİR
c) İşe başlama tarihi : Sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 10 gün içinde
yer teslimi yapılarak işe başlanacaktır.
ç) İşin süresi : Yer tesliminden itibaren 600 (altıyüz) takvim günüdür takvim günüdür.
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Otoparklar

Mesajgönderen mertoviçizmir » Pzr 20 Kas 2011, 18:45

gecmişte yapılan ucube otoparklardan kurtulmayı hepimiz istiyoruz , ama benim anlatmak istedigim her mahalleye normal konutların icinde otopark yapmaktır . böylece bir kişi arabasını park edip evine yada dükkanına 200-300 metre yürüyüp rahatlıkla gelip gidecektir ve yollar acılacaktır..

bugün inönü caddesinden gectim acayip sıkısık olan caddede birde park halinde sıraya dizili arabaları görünce sinirlerim bozuldu. zaten daracık birde o trafigi icinden cıkılmaz hale getiriyorlar.
istanbul zaten trafikte bitmiş bir kent ama fazla değil 10 sene sonra izmirde aynı duruma düsecek bu gidişle . Şimdiden aksam saatlerinde varyanttan yarım saatte zor cıkar olduk . esrefpasa caddesi felc , inönü caddesi felc , yollar tragi kaldıramazken birde yolların otopark olması insanı zor durumda bırakıyor
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: Otoparklar

Mesajgönderen mertoviçizmir » Cum 25 Kas 2011, 20:50

alsancak hocazade camiinin karsısındaki otopark yapım ihalesine cıkıyormus , hatay persembe pazarındaki otoparkın ise yapımı baslıyacakmıs , cok yakında da hatay 100 sokakta 6 katlı otopark insası icin ihalesi hazırlanıyormus.. iNSALLAH VERİLEN OTOPARK SÖZLERİ TEK TEK YERİNE GELİR.. artık izmirde bir yerlerden baslamak gerekir. secimlere 2 sene var bu zamana kadar cok iş olacak izmirde :D ( devlet > belediye > özel sektör = izmir ;) )
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: Otoparklar

Mesajgönderen sensonic » Cmt 26 Kas 2011, 22:06

mertovic belediye senin mesajlarını okudu sanırım hemen işe koyuldular :)
sensonic
 
Mesajlar: 25
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 0 mesaj
Kayıt: Pzr 17 Nis 2011, 14:35

Re: Otoparklar

Mesajgönderen Gökhan » Pzr 27 Kas 2011, 01:08

mertoviç başlığı açtığında, yukarıdaki ihale ilanı çoktan duyurulmuştu, yukarıda verdiğim ihale ilanı zaten Alsancak'taki tam otomatik otoparka ait :D
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Otoparklar

Mesajgönderen mertoviçizmir » Pzr 27 Kas 2011, 17:59

mertovic belediye senin mesajlarını okudu sanırım hemen işe koyuldular


sanrım :D inönü caddesi gercekten hiç yakısmayan görüntüler sergiliyor.. insallah en kısa zamanda inönü caddesine yaplması planlanan 2 otopark yapılırda cadde de park yapmak ortadan kalkar.
alsancaktaki yaplacak otopark içinde aynısını düşünüyorum :lol:
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: Otoparklar

Mesajgönderen Umut » Prş 29 Mar 2012, 17:41

Tam otomatik otopark için uluslararası yarış

İzmir'de otopark sıkıntısının en yoğun olduğu Alsancak'ta Hocazade Camisi karşısına Büyükşehir Belediyesi tarafından modern teknolojiyle yaptırılacak tam otomatik otoparkın ihalesinde 2 Alman, 1 İran, 4 Türk firması yarışacak. Otopark 540 günde tamamlanacak.

İZMİR - Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Ahmet Piriştina döneminde imar planında 8 katlı otopark alanı olarak belirlenen ve kent merkezindeki otopark sıkıntısına çözüm için ayrılan Şair Eşref Bulvarı Alsancak Hocazade Camisi karşısındaki 938 metrekarelik alan, mülk sahibi Petrol Ofisi'yle takas konusundaki anlaşmazlık sonucu belediye tarafından yıllarca alınamadı. Daha önceden üzerinde benzin istasyonu bulunan ancak akaryakıt istasyonların kent merkezinden çıkarılmasından sonra atıl kalan alan, planda otopark işlevi nedeniyle başka amaçla da kullanılamadı. Büyükşehir Belediyesi, 2009 yılı sonunda alanı 4 milyon 750 bin TL'lik bedelle kamulaştırdı.

EN AZ 270 ARAÇ KAPASİTELİ OLACAK
Eski benzinlik alanını otopark yapmak için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, hem alanın darlığını hem de kapasitenin artmasını gözönüne alarak çok katlı ve tam otomatik otopark yapmaya karar verdi. Proje kapsamında bilgisayar kontrolüyle, paletlere yerleştirilen araçları zemin kattan alarak sekiz katın herhangi birindeki yerine yerleştirecek asansörlü sistem uygulanacak. Proje ve yapım ihalesinin birlikte yapıldığı tam otomatik katlı otopark, çelik konstrüksiyon olarak tasarlandı. 616 metrekarelik alan üzerine yapılacak binanın dış cephesinde alüminyum profillerle silikon giydirme ve reflekte (güneş ışığını yansıtan) cam kullanılacak ve en az 270 araç kapasiteli olacak. Tam otomatik olan katlı otoparkta 3 taşıyıcı asansör bulunacak. Otoparka gelen sürücü, aracını zemin kattaki araç teslim odasına bırakacak. Araç, içinde sürücü olmadan asansörler ile otoparkta boş olan alana çıkarılacak ve hareketli paletler üstünde taşınarak park edilecek. Otomatik olarak yapılacak bu işlemler, aracın alınmasında da tekrarlanacak. Sürücü dilediğinde, aracını yine zemin kattaki araç teslim odasından alacak.

YEDİ FİRMA REKABET EDECEK
Tam otomatik otopark için Kasım ayında yapılan ilk ihale, yeterli katılım olmaması nedeniyle iptal edildikten sonra ikinci ihale gerçekleştirildi. Yedi dosyanın verildiği ihalede, otoparkı yapmaya Türk firmaları Hiperbol İnşaat Pazarlama Limited Şti., Altınay Robot Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş., Can Özdemir İnşaat Turizm ve Dış Ticaret Limited Şirketi-İlba İnşaat Malzemeleri Turizm Sanayi ve Dış Ticaret Limited Şirketi Ortak Girişimi ve Otomatik Otopark Sistemleri San. ve Tic. A.Ş. talip oldu. Türk firmalarının yanısıra Stolzer Parkhaus Gmbh Cd Kg ve WAP Wöhr Automatik Park Systema Gmbh Co adlı iki Alman firması da ayrı ayrı dosya verdi. Yedinci firma ise İran'dan geldi. Nosazane Shahre Tehran Co. adlı firma da otoparkı yapmak için yarışacak. İhale Komisyonu önce dosya veren firmaların yeterliliklerini inceleyecek. İşi yapabilecek olan firmalardan proje hazırlanması istenecek. Projenin teknik değerlendirilmesi aşamasından sonra ise fiyat teklifleri alınacak. İhale sonuçlandıktan sonra otoparkın yapımı şartnameye göre 540 günde tamamlanacak.(DHA)

egedesonsoz.com
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Sonraki

Dön Ulaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron
Free Web Hosting