Şehir İçi Otobüs Ulaşımı (ESHOT - İZULAŞ)

Re: Şehir İçi Otobüs Ulaşımı (ESHOT - İZULAŞ)

Mesajgönderen hoppala » Prş 10 Nis 2014, 19:18

Umut bu mesajı beğendi.
hoppala

Beğendikleri: 262 mesaj
Beğenilenleri: 97 mesaj

Mesajgönderen Umut » Cmt 26 Nis 2014, 13:17

Bu parti de tamamlanmış oldu böylece.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin daha önce 60 adetini kullanmaya başladığı 100 adet körüklü ‘kuğu’ adı verilen Solaris marka körüklü otobüsün geriye kalan 40 adeti hizmete girdi.

http://www.egedesonsoz.com/haber/Kocaog ... aji/867618

Mesut bu mesajı beğendi.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj

Mesajgönderen Umut » Pzt 26 May 2014, 19:32

Aziz Başkan dün attığı bir tweet'te yeni vapurlarda ücretsiz internet olduğunu ve yakında otobüslerde de olacağını yazdı. Güzel olur doğrusu.

https://twitter.com/bskazizkocaoglu/sta ... 1700865025
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Umut » Sal 24 Haz 2014, 15:04

29 Haziran itibariyle otobüs ulaşımında devrim niteliğinde bir değişikliğe gidiliyor. Değişim o kadar kapsamlı ki, önümüzdeki birkaç ay bütün şehir bunu konuşacak :) Şehrin merkezi noktalarına giren otobüs sayısını azaltma hedefiyle ve aktarmalı ulaşımı teşvik edecek şekilde pek çok hat iptal edilirken bazıları da kısaltılmış. Tabii yeni açılan ve uzatılan hatlar da var. Haber metni burada: http://www.eshot.gov.tr/haberdetay.aspx?ID=726

Tüm değişiklikleri buraya aktarmak mümkün değil ama gerek de yok, şuradan tüm yeni hat bilgilerine ulaşılabilir: http://www.eshot.gov.tr/Bagimsiz.aspx?id=48&sayfa=2

İlk gözüme çarpan 986, 980, 970 gibi metro açılana kadar onun görevini üstlenen ve metro açılınca kapatılacağı aşikar olan hatların kaldırılması oldu, ki bu metronun açılışının da habercisidir. Bunun dışında 330 Bostanlı ve 515 Buca gibi çok kullanılan Bornova ana hatların bazıları iptal edilmiş 168 Gümrük de Halkapınar'a kısaltılmış, bu güzergahlarda artık aktarma yapıalcak. Açıkçası bunlar benim için sürpriz oldu. Bununla beraber 63 de Konak'a kadar uzatılmış, ki bu isabetli bir hamle. Hayalet niteliğindeki Salhane Akt. Merkezi de aktif olarak kullanılmaya başlanacak artık. Bornova/Manavkuyu raporu kısaca böyle.

Bu yıl ilk defa navigasyon şirketi TomTom Avrupa Trafik Sıkışıklığı Endeksi'ne İzmir'i (ve Ankara'yı) de dahil etti. İstanbul'un 2. Ankara'nın 7. olduğu endekste İzmir 11. sırada yer aldı. Bakalım bu düzenlemelerden sonra seneye sıralama gerileyecek mi göreceğiz.

Ek: Bu olay ekşisözlük'te de günün en hararetli başlıklarından biri olmuş: https://eksisozluk.com/izmir-toplu-ulas ... i--4442444

Yiğit572 bu mesajı beğendi.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen Yiğit572 » Pzr 06 Tem 2014, 15:27

Sistemin ilk gününden itibaren yollardaydım, daha uygulamaya konmamış bir uygulamaya söylenen binlerce sözün boşa çıkacağına emindim. Birkaç fotoğraf gönderiyorum, durmadan çalındığı için logo atmıştım buraya özel logosuz halleridir. Tamamını atmam mümkün değil adresi biliyorsunuz :)

986 bölünerek ortaya çıkan bir hat, 255 Üçyol - Halkapınar;
Resim

Gümrük'ten Halkapınar'a kısaltılan 168;
Resim

Şair Eşref Bulvarı yoluyla 252 Halkapınar 2 - Konak;
Resim

Egekent Aktarma Merkezinde yeni hat 802 Konak ve buraya uzatılan 853 Karşıyaka;
Resim

Şirinyer Parkı'nın arkasındaki otopark duraklarda doluluk olmaması açısından asfaltlandı.
876 Şirinkapı | 805 Çamlıkule | 838 Güven-Mehtap-Konak | 466 Gürçeşme-Konak | 476 Tınaztepe
Temsa Avenue-BMC Procity-Otokar Doruk-Mercedes 0345K-Solaris Urbino
Resim

İzban İstasyonu - Şirinyer Aktarma Merkezi arasındaki bilgilendirme tabelaları;
Resim

Umut bu mesajı beğendi.
Yiğit572

Beğendikleri: 4 mesaj
Beğenilenleri: 24 mesaj

Re: Metro Hattı ve İstasyonlar

Mesajgönderen hoppala » Prş 11 Eyl 2014, 15:10

ESHOT’tan “Ekspres hat” müjdesi

Eyl 11, 2014

İzmir Büyükşehir Belediyesi, öğrencilerin toplu ulaşımdan daha rahat yararlanabilmesi amacıyla bazı yeni düzenlemelere gitti. F.Altay ile Üçyol arasında çalışan 581 numaralı hattın güzergahını Halkapınar’a kadar uzatan ESHOT, Pazartesi’den itibaren de 145 ilave otobüsle hizmet verecek. ESHOT ayrıca, Bornova ve Fahrettin Altay’dan Buca’daki Tınaztepe Kampüsü’ne iki yeni “ekspres” hat açıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2014-2015 eğitim-öğretim yılına gireceğimiz gelecek haftadan itibaren artması beklenen yolculuk taleplerine paralel bir dizi önlem alındı. “Ücret toplama sistemi ayrıntılı biniş verileri”nden elde edilen istatistikler, sahada yapılan incelemeler ve gelen vatandaş talepleri üzerine, özellikle öğrencilere yönelik yeni hatlar devreye alınırken, Pazartesi gününden itibaren 145 ilave otobüsün daha sefere çıkacağı bildirildi.

Tınaztepe Kampüsü’ne iki yeni hat

ESHOT Genel Müdürlüğü, Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü’nde eğitim gören öğrencilerin mağdur olmaması için Bornova-Buca arasında yeni bir hat açacak. Bornova Metro Aktarma ile Tınaztepe Kampüsü hattında otoyol güzergahını kullanarak “ekspres” hizmet verecek otobüsler 390 numara altında sefer yapacak.

Yine öğrencilerin yoğun olarak kullandığı Fahrettin Altay – Buca arasında ise Fahrettin Altay Aktarma Merkezi’nden Tınaztepe Kampüs’e, yine otoyol güzergahını kullanarak “ekspres” çalışacak 690 numaralı yeni hat hizmete girecek.

581 numara Halkapınar’a uzatıldı

ESHOT, metronun yıl sonuna kadar hizmete girmesi planlanan yeni tren setleri devreye girinceye kadarki süreçte yolcuların mağduriyet yaşamaması için de F.Altay Aktarma Merkezi ile Üçyol Aktarma Merkezi arasında çalışmakta olan 581 numaralı hattın güzergahını Halkapınar Metro Aktarma Merkezi’ne kadar uzattı. Hattın sefer aralıkları da yolcu yoğunluğu göz önüne alınarak yeniden düzenlendi.
Metro’da seferler artırıldı

metro eshot otobüs yolcu 2014 eylül izmirim co belediye (2)-001İzmir Metro A.Ş. yeni eğitim yılının başlamasını dikkate alarak 8 Eylül Pazartesi gününden itibaren kış dönemi sefer planını uygulamaya geçirdi. Yeni sefer planıyla pik saat uygulaması tüm güne yayıldı. Buna göre artık hafta içi her gün 06.30 ile 20.30 saatleri arasında İzmir Metrosu, 4,5 dakika sefer aralığı ile işletim yapacak. Böylece, günün 9 saatinde yolcular kısa süreli aralıklarla gelen trenlerle hızlı erişim imkanı bulacak. 4,5 dakikalık sefer aralıklarıyla yapılan işletimde İzmir Metrosu’nun 77 vagonluk araç filosunun tamamı, ağırlıklı olarak 5 vagonluk tren setleriyle seferde olacak. İmalatı devam eden 5 vagonlu iki yeni tren seti ise bu yıl içinde tamamlanarak işletime girecek.

İZBAN’a yeni setler geliyor

Okulların açılmasına kısa bir süre kala yeni treni Körfez Yunusu’nun ilk setini işletmeye alan İZBAN, özellikle sabah ve akşam saatlerindeki yoğunluğu gidermeye yönelik önemli bir adım attı. Tek seferde 2 bin 250 yolcu taşıyan ve 3 dizi halinde sefer yapan yeni set, günde 6 kez raylara çıkıyor. İZBAN, İzmir’deki testleri devam eden diğer setleri de okulların açılmasıyla başlayacak süreçte işletmeye alacak. Diğer yandan, özellikle Halkapınar İstasyonu’ndaki yoğunluğa yön vermek amacıyla yürüyen merdivenli mevcut aktarma köprüsünü tek yönlü hale getiren İZBAN, İzmir Metrosu’na olan aktarmaları istasyonun çıkış yönüne kaydırdı.

http://izmirim.co/eshottan-ekspres-hat-mujdesi/

Tınaztepe ulaşımı için çok önemli ve geç kalınmış bir adım. Balçova, narlıdere, güzelbbahçe güzergahını İnönü caddesinden geçirerek buca ulaştırmaya çalışmak çok büyük yanlışlıktı. Benzeri durum bornova için de geçerli. Artık ekspres hatlarla okula kolayca ulaşım sağlanabilecek. Binlerce öğrenci bir anda rahat edecektir. Yinede binlerce öğrencinin ulaşmaya çalıştığı kampüs ulaşımını sadece karayoluyla taşımak çağ dışı bir yöntemdir. Tez zamanda demiryolu ulaşımının tamamlanmasını diliyorum.

Öte yandan 581 numaranın uzatılması 255'deki yoğunluğa çözüm olur.

Ben bu yeni ulaşım sistemiyle alsancak çankaya'daki trafiğin birr nebze azaldığını gördüm. Zaten örnek olarak 554, 216, 169, 12, 8 hepsi benzeri yerlerden gelip aynı tarafa giden otobüsler. Elbette bu işte bir yanlışlık var ve düzeltilmesi gerekiyordu. Hepsini konağa kadar getirdiler ve sadece 12 numara alsancağa giriyor. Gayet makul bir çözüm. Ayrıca inönücaddesindeki otobüslerin 3 tane olması gereksiz bir uygulamaydı. Metro inşaatı bitince onlarda tek hatta indirilip aktarmalara bağlandı. 581 numaranın 986'nın devamı gibi hareket edip halkapınara uzatılması eksikliğini görmüş olacaklar ki, 255 numara inanılmaz yoğun yolcu taşıyordu, bu yanlıştan vazgeçilmiş. Sistem giderek düzeliyor. Eksikleri yok değil. Ancak bazı otobüsler de bazı seferlerde çok boş gidiyordu. Örneğin yine 986, 980. Bunların birleştirilip 581 ile aktramalı ulaşım sağlaması en mantıklı çözüm yoluydu ve kaçınılmazdı.

Sistemi körü körüne eleştirmektense düzenleme kısımlarıyla ilgili fikir beyan etemenin daha yapıcı olacağını düşünüyorum. Sonuçta daracık sokaklara cadde denilen bir şehirde yaşıyoruz. Ulaşımı sağlamak çok kolay iş değil. Ona rağmen senelerdik, diğer türkiye şehirlerine göre en kolay, en ucuz(eskişehir hariç) toplu ulaşım ağına sahip olduğumuzu düşünüyorum.
hoppala

Beğendikleri: 262 mesaj
Beğenilenleri: 97 mesaj

Mesajgönderen mertoviçizmir » Pzt 15 Eyl 2014, 19:43

İzmir'de Okulların Açılmasıyla Ulaşım Çileye Döndü

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ilk ve orta seviyeli okul öğrencilerinin okula başlamasıyla iyice arttı. Ortaya çıkan manzara İzmirlileri isyan ettirdi.
İzmir'de sabah işe gitmek isteyen vatandaşlar, okulların açılmasıyla birlikte toplu ulaşım araçlarında izdiham yaşadı. Halkapınar Aktarma Merkezi’nde metro ve otobüs kullananlar uzun kuyruklar oluşturdu.

Metro trenleri yine sabah saatlerinde tıklım tıklım doldu. Otobüs sayısını azaltan büyükşehir belediyesine tepki gösteren vatandaşlar, yaşadıkları duruma isyan etti. İzmirliler, tepkilerini şu sözlerle aktardı: "Düzenli otobüs seferlerini daha sık yapsınlar. Metro da böyle otobüsler de böyle. İyi bir çözüm istiyoruz. Aktarmalarla metro birleşince yoğunluk arttı. Seferleri sıkılaştırsınlar, bir çözüm bulsunlar. Biz her gün bu ulaşım araçlarını kullanıyoruz. Okullar da açılınca daha sık sorun yaşıyoruz. Her gün böyle burası. Hep sıra ve kuyruk var. Ama bir ufacık araba var. Bütün şoförlerle kavga ediyoruz, suçlu olan biz oluyoruz. Her gün bu rezilliği çekiyoruz. Metroda sıkışıklıksa inanılmaz bir rezillik, herkes birbirine giriyor. Sabahleyin metroya üst üste biniyoruz. Bu sabah saat 9’a kadar sürüyor. Bundan 3-4 hafta önce bu kadar değildi. Bu belediye kazandıktan sonra böyle oluyor.

Kime sorarsanız sorun seçimden sonra böyle oldu. Biz de bunu anlamış değiliz. Önünde kadın oluyor bazen. Diyorlar niye ittirdin. Arkamızda 30 kişi oluyor onlar ittiriyor. Biz ne yapalım. Kadın tabi anlamaz. Çoluk çocuk ezilecek içeride. CHP’ye, Aziz Kocaoğlu’na oy verdiğimize pişmanız. Yeni getirdiği sistem hem çocukları hem bizi rezil etti. Metro ve İZBAN binilecek gibi değil. Benim çocuğumun Buca’dan Bornova’ya dört vasıta değiştirmesi gerekiyor. Bakalım bugün neler yaşayacağız, belli değil.”

Öğrenciler de sistemin düzeltilmesi için büyükşehir yetkililerine çağrıda bulundu.

http://gundem.izmirgundem.com/haber/izm ... dondu.html

Halk isyan etmeye basladı. Baştan belliydi böyle olacagı zaten bunun. Kocaoglunun beceriksiz ve vizyonsuzlugunun çilesini yine izmir halkı cekiyor.
mertoviçizmir

Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj

Mesajgönderen Umut » Sal 16 Eyl 2014, 07:59

Kaynağı belirsiz ve art niyetli haberlere kimse kanmasın. Büyük umutlarla olmasını bekledikleri ulaşım kaosu bugün de olmadı ya ondan sinirliler, daha da beklemesinler artık olacak diye. Okulun ilk günleri eskiden beri hep çok yoğun olur sonradan yığılma bir miktar azalır, bu hep böyledir. Ulaşım sorunsuz demiyorum ama herhangi bir günde ne kadar sorun vardıysa bugün (dün) de o kadar sorun vardı, daha fazla değil. Madem o kadar büyük kaos varmış, lütfedip bir fotoğraf koysalarmış da biz de görseymişiz. Ayrıca Bornova'dan Buca'ya 4 vasıtayla giden vatandaşa da diyecek pek bir şey yok, gerçi isteyen 9 vasıtayla da gidebilir, tercih meselesi :D Halbuki yeni açılan 390 Bornova Metro - Tınaztepe hattı bu iki semt arasında tek vasıtayla ulaşıma imkan veriyor. İç semtlerde oturuluyorsa kullanılacak araç sayısı da 2 oluyor. Bir de Buca-Bornova dolmuşları var elbette.

Milliyet Ege:
Resim
Resim

Egedesonsöz:
İzmir’de bu yaz hayata geçen ve büyük tartışmalara neden olan yeni toplu ulaşım düzenin ilk büyük sınavını verdi.

Kent içinde uzun hatlarının kaldırılıp, otobüslerin metro ve vapurlara yönlendirilmesiyle trafikte rahatlatma hedefleyen aktarma sistemi okulların açıldığı ilk gün sabah saatlerinde hayata geçtiğinden bu yana en büyük yoğunlukla karşılaştı. Ancak aktarma istasyonları, İZBAN ve otobüslerde herhangi bir sorun yaşanmazken trafiği aksatan bir problem de yaşanmadı.

http://www.egedesonsoz.com/haber/Sabah- ... cti/878231
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen mertoviçizmir » Sal 16 Eyl 2014, 21:13

Kaynağı belirsiz ve art niyetli haberlere kimse kanmasın. Büyük umutlarla olmasını bekledikleri ulaşım kaosu bugün de olmadı ya ondan sinirliler, daha da beklemesinler artık olacak diye. Okulun ilk günleri eskiden beri hep çok yoğun olur sonradan yığılma bir miktar azalır, bu hep böyledir. Ulaşım sorunsuz demiyorum ama herhangi bir günde ne kadar sorun vardıysa bugün (dün) de o kadar sorun vardı, daha fazla değil. Madem o kadar büyük kaos varmış, lütfedip bir fotoğraf koysalarmış da biz de görseymişiz. Ayrıca Bornova'dan Buca'ya 4 vasıtayla giden vatandaşa da diyecek pek bir şey yok, gerçi isteyen 9 vasıtayla da gidebilir, tercih meselesi :D Halbuki yeni açılan 390 Bornova Metro - Tınaztepe hattı bu iki semt arasında tek vasıtayla ulaşıma imkan veriyor. İç semtlerde oturuluyorsa kullanılacak araç sayısı da 2 oluyor. Bir de Buca-Bornova dolmuşları var elbette.

haber sitesi diye paylastım dünkü durumunun nasıl oldugunu bilemiyorum. Ama sahsen kendi fikrimi sorarsanız Buca tınaztepeden 104 numaraya bindim ve asırı yogundu. Önceden böyle olmuyordu mesela. Et ete degerek gidiliyor bu sıcak havada ve otobüs soförü gercekten cok yavas gitti. 50 dakika da esrefpasaya zor geldim tınaztepeden.. Bu arada söyledigin brnova merkez - tınaztepe hattından sanırım bircok kişinin haberi yok. Cünkü otobüste kızlar telefonda konusurlarken konaktan metroya bincez diyorlardı. Sistem oturur mu bilemem ama şuan ki durum büyüksehirin gördügü kadar düzenli gitmedigi kesin diyebilirim.
mertoviçizmir

Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj

Mesajgönderen Umut » Pzr 21 Eyl 2014, 23:59

Birkaç gün önce Kent Kart mobil uygulamasına yeni bir güncelleme geldi. Uygulamanın bu en son versiyonuyla artık kredi kartı ile yükleme yapılabiliyor! Çok güzel olmuş. Bir de aylık sınırsız kart çıksa tam süper olacak, eminim çok kişinin işine yarar.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

ÖncekiSonraki

Dön Ulaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Majestic-12 [Bot] ve 5 misafir

Free Web Hosting