Dolmuş-Minibüs Ulaşımı

Dolmuş-Minibüs Ulaşımı

Mesajgönderen Umut » Sal 15 Nis 2014, 03:47

Aslında bu başlığı açmak çok uzun süredir aklımdaydı ama sürekli ısıtılıp ısıtılıp servis edilen haberler dışında somut bir gelişme olmayınca vazgeçmiştim. Artık somut adımlar da geliyor.

Dolmuş bildiğiniz üzere gelişmiş batı ülkelerinde kullanılmayan bir ulaşım sistemi, bize özgü desek yeridir, lakin önemli bir boşluğu doldurdukları da doğru. Öyleyse en akıllıca çözüm sistemi modernize ederek kent içi ulaşım ağına entegre etmek. Ve işte İzmir'de artık tam olarak bu yapılmaya başlanıyor. Dolmuşlar da KentKart sistemine geçiyor, 90 dakika uygulaması için de çalışmalar yapıldı. Ek olarak not düşeyim, İzmir'de halihazırda 45 farklı hatta 1117 minibüs çalışıyor, tüm listeye şuradan ulaşabilirsiniz: http://tam35.blogspot.dk/2012/09/izmir- ... tleri.html

Aziz Başkan bu entegrasyon konusunda kararlı olduğunu ve uygulamaya geçileceğini yerel seçimlerden önce net bir şekilde vurgulamıştı. Bu geçen sene yayınlanan bir haber:

Minibüsler Toplu Ulaşıma Dahil Olacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, minibüslerin toplu taşıma sistemine dahil edecek sistem üzerinde çalıştıklarını söyledi. Kocaoğlu, ücretsiz binen grupların parasını da minibüsçülere ödeyeceklerini açıkladı.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, minibüslerin toplu taşıma sistemine dahil edecek sistem üzerinde çalıştıklarını söyledi. Kocaoğlu, ücretsiz binen grupların parasını da minibüsçülere ödeyeceklerini açıkladı.
İzmir Minibüsçüler Odası tarafından Birlik Otel'de düzenlenen pikniğe İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel, Mustafa Moroğlu, Mehmet Ali Susam, Aytun Çıray, CHP İl Başkanı Ali Engin, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Minibüsçüler Odası Başkanı Taner Uğuz ve minübüsçü esnafı katıldı. Etkinlikte konuşan Başkan Kocaoğlu, "Kanunen serbest taşınanların ne kadar olduğunu belirleyebilmemiz için elektronik karta geçiyoruz. Bu meslek gruplarının, 'Ücretsiz binmek benim kazanılmış hakkım. Eelektronik bilet istemem' diye tepkileri vardı. Bugün itibariyle meslek gruplarıyla anlaştık. 30 Haziran'a kadar bu iş halloluyor" dedi.

Havuz formülü
Büyükşehir Belediyesi'nin engelliyi, şehit ailesini, polisi, gaziyi, zabıtayı bedava, öğrenciyi ise indirimli taşıdığını belirten Kocaoğlu, "Ben bir havuz kuracağım. Bu havuzda Metro var, İZBAN, İZULAŞ, İZDENİZ de var. Bu havuza minibüsçüler de girsin. Ben de ay başında minibüsçülerle bedava taşınan gruplar için bir bedel üzerinden anlaşayım. Bu havuzdan da minübüsçüler hak ettiğini alsın. Ancak ben minibüsçüyle ayrı bir fiyattan anlaşamıyorum. Bu sorunun çözümü için İçişleri ve Ulaştırma bakanlıklarına yazı gönderdim. Ben yasal olarak belirlenen grupları ücretsiz taşımak zorundayım ama başkası taşımak zorunda değil" diye konuştu.

imod.org.tr

Bu da konuyla ilgili dün girilen son haber:

Kentkartlı dolmuşlar test sürüşünde

İzmir'deki dolmuşlarda kentkart uygulamasının test sürüşleri başladı. Test aşaması Buca'da 6 araçla uygulanırken önümüzdeki haftadan itibaren birçok ilçede yaygınlaşmaya başlayacağı belirtildi. Öte yandan İzmirliler için ulaşımda büyük bir avantaj sağlayan 90 dakika uygulaması dolmuşlarda da geçerli olacak.

Şu anda yalnızca Buca'da sürdürülen deneme sürüşleri vatandaşların kullanımını ve sistemin işleyişini test etmek amacıyla yapılıyor. İzmir'de bazı yerlerde “Kentkart geçerlidir” yazılı araçlar dikkat çekiyor. Sistemin işleyişini ve vatandaşlardan gelecek geri dönüşü değerlendirmek amacıyla sınırlı sayıda araçta başlatılan uygulamaya sonraki süreçte tüm dolmuşların da dahil edileceği belirtiliyor. İzmir'de yolcu taşımacılığında bin 117 dolmuş bulunuyor. Yetkililer, önümüzdeki haftadan itibaren diğer ilçelerde de hayata geçirilecek uygulamaya yakında 90 dakika uygulamasının da dahil olacağını ifade ediyor.

Kocaoğlu müjdelemişti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu gündeme getirdiği “Minibüslere Kentkart” uygulaması ilk andan itibaren esnafta tedirginlikle karşılanmış, Büyükşehir Belediyesi ve esnaf odası uzun süre bunu giderecek formül aramıştı.

Geçtiğimiz aylarda izmir Minibüsçüler Odası'nın olağan genel kuruluna katılan, İzmirlilerin merakla beklediği uygulamanın detaylarıyla ilgili açıklama yapmış, esnafın tereddütlerini aşması için esnaf odası ile birlikte formül geliştirmeye çalıştıklarını ifade ederek, yerel seçimlerin hemen ardından Nisan ayında uygulamaya geçileceğiniin müjdesini vermişti.

gazeteyenigun.com.tr

hoppala bu mesajı beğendi.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj

Dön Ulaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Bing [Bot] ve 14 misafir

Free Web Hosting