Karayolu Yapım ve Düzenleme Çalışmaları

Karayolu Yapım ve Düzenleme Çalışmaları

Mesajgönderen Umut » Çrş 02 May 2012, 19:41

Şehrimizde ciddi miktarda trafik hacmi var ve bu hacmi dağıtmak adına çeşitli yerlerde gerek İBB gerekse KGM tarafından çok sayıda yeni yol yapılıyor. Bunlardan bir takım büyük projeler için ayrı başlık açabiliriz ama her bir çalışma için ayrı başlık açmak yerine burada paylaşalım. Haberlerin yanısıra trafik sorunları ve alternatif yol önerilerini de burada yazabiliriz.

Konuya büyük kısmı tamamlanan Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi ile giriş yapayım :) Cadde İBB tarafından yapıldı, Çevreyolunu ve Bornova'nın Aşık Veysel bölgesini doğrudan Smyrna Meydanı'na bağlıyor. Fakat son 200 metrelik kısmı tamamlanamamıştı. Ancak belediye yol güzergahı üzerindeki 2 metruk apartmanı kamulaştırarak yıktı ve şu sırada yol meydana bağlanıyor. Çalışmalar bitmek üzere. Bu cadde, aslında bulvar demek daha doğru olur, çok önemli bir trafik yükünü üstleniyor. İnsanlar alışınca daha da işlevsel hale gelecek. Şu haliyle bile bölgeyi çok hareketlendirdi. Ek bilgi olarak 3x3 genişliğinde olduğunu da söyleyebiliriz.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Karayolu Yapım ve Düzenleme Çalışmaları

Mesajgönderen Gökhan » Çrş 02 May 2012, 23:47

Ulukent Katlı Kavşağı yükselmeye başladı

Resim

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz Ekim ayında temelini attığı Ulukent Katlı Kavşağı’nın inşaatı tüm hızıyla sürüyor. Kentin Çanakkale yönüne açılımını sağlayan Anadolu Caddesi’nde hayata geçirdiği Büyük Çiğli ve Harmandalı Karayolu alt geçitleri ile kesintisiz ulaşım sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, yine bu amaç için projelendirdiği Ulukent Katlı Kavşağı’nın yapım çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Geçtiğimiz Ekim ayında temeli atılan bu önemli yatırımın inşaatında köprülü üst geçidin betonarme temel ayaklarının imalatları sürüyor. Aynı zamanda fore kazık çalışmaları ile krişler (iki köprü ayağı arasındaki betonarme imalatlar) yapılıyor. Toplam 13 milyon TL maliyet ile yaşama geçirilecek Ulukent Katlı Kavşağı’nın önümüzdeki yılbaşında hizmete alınması planlanıyor.

Resim

Trafik yükü azalacak

ResimResim

Ulukent Katlı Kavşağı, Anadolu Caddesi’nde Ulukent ve Seyrek girişlerinin bulunduğu alanda inşa ediliyor. Anadolu Caddesi, transit geçiş için katlı kavşağın altında kalırken, kent merkezinden gelip Seyrek’e girmek isteyen sürücüler, güvenli bir şekilde ve trafik kesilmeden geçiş yapabilecek. Kent merkezinden gelip Ulukent’e girmek isteyen sürücüler ise yeni kavşağa gelmeden önce açılacak imar yolundan emniyetli bir şekilde giriş yapacak. Ulukent’ten gelen ve kent merkezine gitmek isteyen araçlar da, yine köprülü kavşağı kullanarak Anadolu Caddesi’ne inebilecek. Ulukent ve Seyrek beldelerine giriş-çıkışlar yeni kavşak ve imar yolu aracılığıyla yapılacağından, Anadolu Caddesi üzerindeki trafikte birikme ve bekleme olmayacak, transit geçiş sağlanacak.

ResimResim


Bir kavşak da Evka 5’e

Öte yandan yine Anadolu Caddesi üzerindeki kesintisiz ulaşım için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapım çalışmaları sürdürülen Evka 5 Köprülü Kavşağı’nın inşaatı da planlandığı gibi sürüyor. Bu büyük proje için 26 milyon 331 bin TL’lik kamulaştırma bedeli ödeyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, yapım ve çevre düzenlemesi ile birlikte yaklaşık 40 milyon TL’yi bulan maliyetle yaşama geçireceği köprülü kavşağı önümüzdeki sonbaharda hizmete almayı planlanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi


Ulukent Katlı Kavşağı ve Evka 5 Köprülü Kavşağı'nın trafiği rahatlatacağı aşikar..

Basmane-Yenişehir-Altındağ güzergahı da Kemer Altgeçidi yapılmasına rağmen sürekli tıkanmakta..Umarım buralara da bir alternatif düşünülür..
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Karayolu Yapım ve Düzenleme Çalışmaları

Mesajgönderen Gökhan » Çrş 09 May 2012, 23:48

Büyükşehir, YÜZBAŞI İBRAHİM HAKKI CADDESİ 3.KISIM YEŞİL ALAN DÜZENLEMELERİ YAPILMASI işi için ihaleye çıkıyor..Son teklif tarihi 22.05.2012 10:00 ..
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Karayolu Yapım ve Düzenleme Çalışmaları

Mesajgönderen Umut » Cum 18 May 2012, 15:34

Büyükşehir, Ayakkabıcılar Sitesi’ne “6 şeritli” kestirme yol yapıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ayakkabıcılar Sitesi’nin Kemalpaşa Caddesi ve otobana direkt bağlantısını sağlayacak 35 metre genişliğinde ve 6 şeritli bulvarın yapımına başladı. Proje kapsamında kaldırım, orta refüj ve yeşil alan düzenlemeleri ile otopark cepleri ve aydınlatma da var.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ayakkabıcılar Sitesi’nden Kemalpaşa Caddesi’ne direkt bağlantı sağlayacak olan 1.4 kilometrelik ana arterin açılması için yapım çalışmalarına başladı. Mart ayında yapılan ihalenin sonuçlandırılarak yer tesliminin yapılmasının ardından başlayan çalışmalar kapsamında, Kemalpaşa Caddesi-Ayakkabıcılar Sitesi arasındaki 6108/1 Sokak üzerinde 35 metre genişliğinde 3 gidiş-3 geliş olmak üzere toplam 6 şeritli geniş bir bulvar oluşturuluyor.

Öncelikle güzergah üzerinde bulunan Sabi ve Piçi derelerinin geçişleri için iki adet menfezin yapımına başlayan Büyükşehir ekipleri, dereler üzerine kurulacak menfezler ile Ayakkabıcılar Sitesi’nden Kemalpaşa Caddesi’ne kesintisiz ulaşım sağlayacak. Ayrıca güzergah üzerinde yağmur suyu hatları için çalışma da yapılıyor. Önümüzdeki sonbaharda bitirilmesi planlanan proje kapsamında yol, kaldırım, orta refüj ve yeşil alan düzenlemesi de yapılacak, yol kenarlarında sağlı-sollu otopark cepleri oluşturulacak. Ayrıca yeni bulvarın aydınlatması da gerçekleştirilecek.

Bugüne nasıl gelindi?
Bölge esnafının yoğun taleple beklediği yolun kente kazındırılması için uzun ve zorlu bir süreçten geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, öncelikle imar planı tadilatı yaparak imar uygulaması gerçekleştirdi. Ancak çeşitli itirazlar nedeniyle ciddi bir zaman kaybı yaşandı. Daha sonra parselasyon planı, gerekli kontrol ve tescil işlemleri için Kadastro birimi ve ardından da Tapu Sicil Müdürlüğü’ne gönderildi. Ayrıca yeni açılacak yol güzergahı üzerinde BOTAŞ’ın ana boru hattı bulunması nedeniyle de “güzergah planı” süreci yaşandı. 35 metre genişliğinde ve toplam 1.4 kilometre uzunluğunda yapılan yolun zemin hazırlığı, aciliyet nedeniyle mülkiyet problemi olmayan alanlarda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi şantiye imkanları ile geçtiğimiz yaz başında gerçekleştirilmişti. Şimdi ise yolun yapım çalışmalarına başlandı.

Trafiği rahatlatacak
Ayakkabıcılar sitesi ile Kemalpaşa Caddesi arasında direk bağlantı sağlayacak olan yeni yol, site sakinleri için büyük önem arzediyor. Ayakkabıcılar Sitesi ve Kara Nakliyecileri sitesine gelen özellikle büyük tonajlı kamyonlar ve TIR’lar, halen Aydınlar Caddesi’ni kullanarak otobana geçiş yapıyor. Bu durum, otoban girişinde ciddi trafik yoğunluğuna neden oluyor. Yolun hizmete alınmasıyla birlikte Aydınlar Caddesi’ni kullanmak zorunda kalmayacak araçlar, Ayakkabıcılar Sitesi’nden Kemalpaşa Caddesi’ne ve otobana rahatlıkla giriş yapabilecek. Böylece bölgenin trafik sorunu da büyük ölçüde çözümlenmiş olacak.

izmir.bel.tr
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Karayolu Yapım ve Düzenleme Çalışmaları

Mesajgönderen Umut » Sal 22 May 2012, 04:50

İBB'den yapılan açıklamaya göre, Evka-5 köprülü kavşağı 40 milyon TL'ye, Ulukent katlı kavşağı 13 milyon TL'ye, Yüzbaşı İbrahim Hakkı Bulvarı 20 milyon TL'ye mal olmuş.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Karayolu Yapım ve Düzenleme Çalışmaları

Mesajgönderen Gökhan » Pzt 28 May 2012, 03:57

Konuya büyük kısmı tamamlanan Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi ile giriş yapayım Cadde İBB tarafından yapıldı, Çevreyolunu ve Bornova'nın Aşık Veysel bölgesini doğrudan Smyrna Meydanı'na bağlıyor. Fakat son 200 metrelik kısmı tamamlanamamıştı. Ancak belediye yol güzergahı üzerindeki 2 metruk apartmanı kamulaştırarak yıktı ve şu sırada yol meydana bağlanıyor. Çalışmalar bitmek üzere. Bu cadde, aslında bulvar demek daha doğru olur, çok önemli bir trafik yükünü üstleniyor. İnsanlar alışınca daha da işlevsel hale gelecek. Şu haliyle bile bölgeyi çok hareketlendirdi. Ek bilgi olarak 3x3 genişliğinde olduğunu da söyleyebiliriz.


Umut'un yukarıdaki mesajında belirttiği Yüzbaşı İ.Hakkı Caddesi'nin 200 metrelik bölümü de tamamlanmış..

Smyrna Meydanı’ndaki trafik düğümü çözüldü

Bornova’yı Bayraklı ve Karşıyaka’ya bağlayan Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi’ndeki bağlantı yolu tamamlandı.


Resim

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin daha önce 6 şeritli bulvar olarak kente kazandırdığını açıklamasına karşın Smyrna Meydana bağlantısı tamamlanamadığı için 3 yıldır sürüncemede kalan Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi’nde yolun bütünü trafiğe açıldı. Bornova’yı Bayraklı ve Karşıyaka’ya bağlayan caddede kesintisiz trafik akışı sağlanınca, bölgedeki düğüm de çözülmüş oldu. Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi’ni tamamlanmasını 3 yıl engelleyen kamulaştırma krizi mahkeme kararıyla sonuçlandı.

Büyükşehir Belediyesi, kamulaştırma bedelini bankaya bloke ettikten sonra mayıs ayı içinde Smyrna Meydanı ile caddenin arasında kalan 200 metrelik kesimi de tamamladı.

200 metre kalmıştı

Araçların 3 şeritli yoldan geldikten sonra 200 metre bir gidiş bir gelişi olan dar ve kavisli eski bir yol üzerinden Smyrna Meydanı’na ulaşmalarına neden olan sorun aşıldı. Bornova Ankara Caddesi’nden Smyrna Meydanı’na ve Atatürk Mahallesi Yavuz Caddesi’ne kadar uzanan yeni arter, 2009 yılında hizmete alınmıştı.

Milliyet Ege
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Karayolu Yapım ve Düzenleme Çalışmaları

Mesajgönderen Umut » Prş 31 May 2012, 11:36

Sabuncubeli-Bornova arasına ‘hayati’ alternatif

Bornova Merkez ile Erzene Mahallesi 57. Topçu Tugayı arasına yapılacak yol için hiçbir engel kalmadı. Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’ın Genel Kurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı ile yaptığı görüşmeler olumlu yönde sonuçlandı. Yol hem ulaşımda yeni bir alternatif olacak hem de kazaların önüne geçecek.

İZMİR - Bornova Belediyesi’nin bir süredir çalışmalarını sürdürdüğü Sabuncubeli çıkışı ile Bornova Merkez arasına alternatif yol projesi son aşamaya geldi. Sabuncubeli başlangıcını 57’inci Topçu Tugayı önünden Bornova Merkez’e bağlayacak yeni yol için görüşmeler tamamlandı.

Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, göreve geldikten sonra Erzene Mahallesi sınırları içerisinde yer alan, 57. Topçu Tugayı'nı çevreleyen istinat duvarının 17 metre içeri çekilmesi için resmi kurumlarla görüşmelerde bulundu. Kaymakamlık, Valilik, Genel Kurmay Başkanlığı, Ege Ordu Komutanlığı, Topçu Tugay Komutanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı arasında iki yıl süren yazışmalardan olumlu sonuç alındı.

Bornova Belediyesi ile Topçu Tugayı arasında imzalanacak protokolün ardından yol yapım çalışmalarına hemen başlanacak. Bornova Belediyesi’nin duvarı içeri alması ile birlikte Manisa istikametinden İzmir'e gelen araçlar doğrudan Bornova Merkez’e ulaşabilecek. Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi ve 57. Topçu Tugayı’na yapılacak yolun genişliği 25 metre olacak. Bu sayede araçlar trafik sorunu olmadan kolaylıkla ulaşım sağlayabilecek. Böylece Sabuncubeli başlangıcı ile Bornova Merkez arasında mevcut yola yeni bir alternatif sağlanmış olacak. Ayrıca şehir girişinde fren patlamaları nedeniyle yaşanan faciaların da önüne geçilecek.

Plan çalışması da tamamlandı
Bornova Belediyesi ile 57. Topçu Tugayı arasında imzalanacak protokole göre belediye, duvarı yıkacak ve 17 metre içeri taşıyacak. Komutanlık içinde kalan bir bina da belediye tarafından yıkılacak. Söz konusu yolun Bornova trafiğini önemli ölçüde rahatlatacağını ifade eden Başkan Sındır, "Uzun yıllardır yapılmak istenen yol ile ilgili görüşmeleri tamamladık. Manisa Yolu üzerindeki 57. Topçu Tugayı ile belediyemiz arasında protokolü imzaladıktan sonra yol yapım çalışmalarına başlanacak. Bu yol sayesinde Manisa yönünden gelenler şehir trafiğine girmeden Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi'ne ulaşabilecek. Manisa’ya gitmek isteyenler de merkez trafiğine girmeden kolaylıkla Erzene Mahallesi’ne çıkabilecek. Plan çalışması tamamlandı. Çalışmalara başlamak için geriye sadece 57. Topçu Tugayı ile protokol imzalamak kaldı. Manisa yolundan gelen araçlar Bornova Merkez’e ulaşımı ara sokaklardan sağlıyordu. Dar sokaklarda trafik sıkışıklığı yaşanırken yurttaşlarımız da büyük rahatsızlık çekiyordu. Bu nedenle bölgeye Manisa yoluna alternatif yol yapılması ihtiyacı doğdu. Bu proje tamamlanınca bölgedeki trafik büyük oranda rahatlayacak" dedi.

egedesonsoz.com


Bu başlık iyi oldu gerçekten, yol haberlerini fazla takip etmiyordum. İzmir'de bi' dünya yolun yapıldığını ve yapılmakta olduğunu görüyoruz.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Karayolu Yapım ve Düzenleme Çalışmaları

Mesajgönderen EnderYıldırım » Sal 05 Haz 2012, 15:53

Mithatpaşa Caddesi yenileniyor
Narlıdere’de çağdaş ve modern bir yüze sahip olacak
Mithatpaşa Caddesi, baştan aşağıya yenilenecek

Resim

İzmir’in en uzun caddelerinden biri olan
Mithatpaşa Caddesi, doğalgaz çalışmalarının
bitmesi üzerine yeni yüzüne kavuşacak.
Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur
“Mithatpaşa caddesi, ılıca mahallesinden
başlayan bölümünden, Şehitlik kavşağına kadar
olan bölümündeki bütün tretuarlar yenilenerek,
bordür çalışması yapacağız.
Ağaçlandırılmasından, aydınlatılmasına kadar
baştan aşağıya yenileyeceğimiz cadde, ticari
aktivitelerin en yoğun yaşandığı yer olacak”
dedi.
Mithatpaşa Caddesi’nin yenileme projesine
ek olarak caddeye araç ve yaya disiplini
getirilecek. Proje ihaleden sonra 6 ayda
tamamlanacak.

Kent ve Başkan
EnderYıldırım
 
Mesajlar: 532
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj
Kayıt: Prş 10 Mar 2011, 14:59

Re: Karayolu Yapım ve Düzenleme Çalışmaları

Mesajgönderen Gökhan » Pzt 25 Haz 2012, 18:10

Büyükşehir, Karşıyaka’ya 5.8 milyon liralık yol ve köprü yapıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Mavişehir TOKİ konutları bölgesinde projelendirdiği yeni yollar ile 3 köprünün yapımına başladı. Proje, ulaşımda büyük rahatlık sağlayacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Dudayev Bulvarı ile Mavişehir TOKİ konutları bölgesinde açacağı yeni imar ve bağlantı yolları ile karayolu köprüleri için yapım çalışmalarına başladı. Gerçekleştirilen ihale sonucunda Çiğli İstasyonaltı Mahallesi ile Karşıyaka Mavişehir Mahallesi arasında bulunan yeni yerleşim bölgesinde yeni imar ve bağlantı yolları ile bu bölgeden geçen Maltepe Deresi’nin üstüne 3 noktada karayolu köprüsü yapılacak. Bu bölge ve çevresinde oturan vatandaşların ulaşımlarını kolaylaştırmak için başlatılan projeye göre 6525, 8291, 8291/1, 8293,8294 ve 8294/1 sokaklarda yeni imar yolları açılarak düzenlenecek. 6522 ve 6523 Sokak ile 6524 Sokak’ta ise yol ve kaldırım yenileme çalışmaları gerçekleştirilecek. Bölgeden geçen Maltepe Deresi’nin kestiği 8291, 8291/1 ve 8294/1 sokakların üstünde kesintisiz ulaşım için karayolu köprüsü inşa edilecek. Bu kapsamda toplam 4 kilometrelik yol düzenlemesi yapılacak.

Ayrıca bölgedeki ihtiyacın karşılanması için 5 kilometrelik yağmur suyu hattı ile 1 kilometre uzunluğunda kanalizasyon döşemesi gerçekleştiriliyor. Toplam 5 milyon 789 bin TL maliyetle, 240 günde tamamlanacak projenin kente kazandırılmasıyla, bölgede ve çevresinde oturan vatandaşlar daha rahat ulaşım olanaklarına kavuşacak.

ResimResim

ResimResim

Resim


Yok yok, Büyükşehir Belediyesi çalışmıyor :) Sadece bu başlıktaki yol maliyetlerini toplasan bile dünya eder..
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Karayolu Yapım ve Düzenleme Çalışmaları

Mesajgönderen Umut » Sal 10 Tem 2012, 12:17

Gözünü kulağını kapatan bir grup insan var, onlara anlatsak boş Gökhan. Bu asfalt konusunda da kirli işler döndü gibi. Ama belediye nihayet kontrolü ele aldı.

İzmir’de “asfalt harekatı” başladı

İtirazlar nedeniyle 3 ay geciken kent içi asfaltlama çalışmaları, KİK onayı sonrasında yeniden ve hızlı bir şekilde başladı. 12 ekiple birden asfaltlamaları yürüten İZBETON, önümüzdeki günlerde ekip sayısını 30’a çıkaracak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1 yıl içinde 189 milyon liralık asfalt dökecek.

İhaleye katılan firmaların itirazları nedeniyle Kamu İhale Kurulu’na giden İzmir’deki asfaltlama çalışmaları, yaklaşık 3 aylık gecikmenin ardından hızlı bir şekilde yeniden başladı. İhaleyi kazanan İzmir Büyükşehir Belediyesi kuruluşu İZBETON A.Ş., 12 ayrı ekiple birden hemen işe koyularak altyapı çalışmaları sırasında asfalt kaplaması bozulan, yağışlardan dolayı hasara uğrayan yolları hızla onarmaya başladı. İlk etapta metropol alan sınırları içindeki çalışmalara ağırlık vermeyi hedefleyen İZBETON ekipleri, 2 hafta sonunda diğer ilçelere de yönelecek. İhaledeki gecikme nedeniyle hizmet takviminin 3 ay gerisinde kaldıklarını, bu açığı da daha çok çalışarak kapatacaklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, şu anda 12 olan ekip sayısını 25-30 civarına çıkararak günlük 3 bin ton asfaltlama kapasitesine ulaşmayı hedefliyor. 2 veya 3 haftalık sürecin ardından ova yollarının asfaltlanması çalışmaları da kaldığı yerden devam edecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1 yıl içinde 189 milyon liralık asfalt dökecek.

izmir.bel.tr
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Sonraki

Dön Ulaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron
Free Web Hosting