KentKart ve Toplu Ulaşım Ücretleri

KentKart ve Toplu Ulaşım Ücretleri

Mesajgönderen Umut » Pzr 04 Oca 2015, 16:21

KentKart ve genel olarak toplu ulaşımdaki ücretlendirmeleri, zamları vs. burada paylaşalım, böylece diğer başlıklarda arada kaynamamış olur bu tarz haberler.

15 Ocak itibariyle metro istasyonlarındaki Yüklematik'ler bozuk para kabul etmeyecekmiş. Bana çok mantıksız geldi, umarım geri adım atılır.

http://www.egedesonsoz.com/haber/Kentka ... de-/887459

Ayrıca çoğunuzun bildiği ya da farkettiği üzere yeni yılla birlikte tarifelere zam yapıldı.
TARİFELER NASIL OLACAK?

Yeni uygulamaya göre tam bilet fiyatlarına 25 kuruş, öğrenci biletlerine ise 15 kuruş zam yapılacak. Tüm ulaşımda aynı anda uygulanacak tarifeye göre tam bilet fiyatları 2 TL’den 2,25 TL’ye, öğrenci bileti fiyatları 1,10 TL’den 1,25 TL’ye, öğretmen bileti fiyatları ise 1,40 TL’den 1,60 TL’ye çıkmış olacak.

ESHOT Genel Müdürlüğü’nün onay verdiği, meclisten geçecek tarifeye göre ayrıca havalimanı seferleri de düzenlendi. Daha önce kentin farklı noktalarından kalkan otobüsler 4 TL’den 4,50 TL’ye çıkartıldı. Gece yarısı normal seferlerden sonra ana hatlar üzerinde yolcu taşıyan baykuş seferleri de değişti. Tam biniş 4 TL’den 4,50 TL’ye, öğrenci 2 TL’den 2,20 TL’ye öğretmen ise 2,80 TL’den 3,20 TL’ye çıktı.

egedesonsoz.com
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj

Re: KentKart ve Toplu Ulaşım Ücretleri

Mesajgönderen mertoviçizmir » Pzr 04 Oca 2015, 17:11

Artık adet oldu her yılbası zam yapmak. Belediyenin yaptıgı zamları onaylamıyorum. Zaten kimsede onaylamıyordur.

Aslında İZMİR chp nin oyunu düsürüp veya arttıracak en önemli merkez. Şöyle ki ülkenin 3.büyük merkezi belediye ne kadar yatırım yaparsa , ne kadar az zam yaparsa diger sehirlerde yasıyanlarda chp izmire bunları yapıyor bizde oy verirsek yapar diyecekler. Ama 10 yıldır bu vasıfsız kocaoglu sayesinde izmire ülke capında vay be dedirtecek pek birsey yapılmadı ve her sene zam yapılıyor. Bunu gören diger sehirlerdeki halkta chp ye oy versek işte izmir gibi köy olacagız diyerek oy vermiyorlar. Dikkatinizi cekmek isterim ki bircok sitede izmire ne yapılıyor da chp ye oy verelim deniliyor.

Kısacası İZMİR chp nin oy alma potansiyelini dolaylı da olsa düsürüyor..
mertoviçizmir

Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj

Mesajgönderen Umut » Pzr 04 Oca 2015, 17:22

Ülkede neye zam gelmiyor ki? Belediye de zevkine zam yapmıyordur herhalde. Şu 65 yaş üstü ve bazı meslek erbaplarına sağlanan ücretsiz biniş hakkının sınırlandırılması lazım yasal olarak. Bedavacıların parasını biz ödüyoruz resmen.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen behcoo » Pzr 04 Oca 2015, 19:05

Aziz Kocaoğlu açıklama yaptı kişi başına maliyetimiz 4 TL. Yani en az 2 TL zarar var kişi başına. Yapılan zamma rağmen, ulaşım Belediye bütçesi tarafından finanse edilecek demektir bu.İnsafsızlık yapmayın!! Bedavacılık üzerinden siyaset olmaz. Benzin-motorin fiyatlarını hükümet düşürmediği sürece topu Belediyelere atmak ucuz politikalardır. Tüm dünyada petrol fiyatları neredeyse %50 düşsün, bizde 3-5 kuruş litrede komik indirimler..Kandırmayın milleti!! :evil:
behcoo

Beğendikleri: 0 mesaj
Beğenilenleri: 2 mesaj

Mesajgönderen Umut » Pzr 04 Oca 2015, 19:19

Aziz Başkan'ın dediğine göre postacılar polisler vs. bedava biniyor ve bunların parası mecburen belediyeden ve bizden çıkıyor. Bu insanlar bize hizmet veriyor, bedava binmelerinde bir sakınca yok. Çözüm yine başkanın dediğine göre Emniyet GM, PTT vb. kurumlar tarafından kendi personeline ait ulaşım ücretinin karşılanmasıdır, bu kadar basit. PTT kendi personelinin ulaşım ücretini karşılamalıdır. 65 Yaş üstü insanların çoğu emekli maaşı sahibi insanlar ve öğrencilerin aksine sabit gelirleri var, burada da bir adaletsizlik söz konusu. Kullandıkları hizmet için ufak bir ücret ödeseler çok mağdur olmazlar. Tabii bunlar yasalarla düzenlenen konular, belediyenin yapacağı fazla bir şey yok.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen mertoviçizmir » Pzr 04 Oca 2015, 21:36

Ülkede herseye zam geliyor diye belediyenin de bunu fırsat bilip hemen zam yapması gerekmez. Sonucta ben oyumu chp ye vermiş biriyim. Neden cünkü iktidar partisinden farklı olacagını düsündügüm icin. Eger sen onunla aynı seyleri yaparsan sana kim oy verir. Kocaoglunun devamlı söz ettigi 65 yas üzeri emeklilerin bedava binmesine ben birsey demiyorum. Benim babamda emekli ihtiyacı dısında otobüse binmiyor. Burada kocaoglunun aylık zaten 1 milyar maas alan fakir emeklilerin bindigi otobüse göz dikmesi sacmalıktır. Nedense polislerin , belediye memurlarının , ögretmenlerin ucuz binmelerine veya bedava binmelerine söz etmiyorken emeklilere laf söylemesi sacmalıktır.

Ayrıca dünya üzerinde ulasımdan hic bir sehirde kar etme derdi yoktur. Amac insanların konforlu , ucuz bir sekilde bir yerden bir yere gidebilmesidir. Özelligi ise sehiricinde özel aracların azalmasıdır.Bu bütün avrupa da böyle iken kocaoglunun cıkıpta biz zarar ediyoruz o nedenle zam yapacaz demesi amacının sadece kar etmek oldugunu gösteriyor. Bu durumda da insanlar arabalarını bırakıp otobüse yada metroya binmez. Mesela hatay caddesi metro acılmasına ragmen ordaki trafik hiç acılmamıs gibi. Çünkü herkes arabasıyla gitmeyi tercih ediyor..

Kısacası önceki mesajımda da anlattıgım gibi eger sen akp nin ankara ve istanbul belediyeleri gibi sadece kar amaclı düsünürsen ordakilerden sana oy zor gelir. Sen ilk önce sehrini adam edeceksin sonrada cıkıp biz izmirde bunu yapıyoruz sizde bize oy verin sizede yapalım diyebilecek. En basiti ise Bütün türkiyenin gözü izmirde. İzmirde gelişim olursa chp nin istanbul ve ankarayı kazanma ihtimali artar olmazsa kazanamaz.
mertoviçizmir

Mesajgönderen Umut » Pzr 04 Oca 2015, 21:52

mertoviçizmir yazdı:Nedense polislerin , belediye memurlarının , ögretmenlerin ucuz binmelerine veya bedava binmelerine söz etmiyorken emeklilere laf söylemesi sacmalıktır.

Söz ediyor elbette bunlardan da. Zaten ben de kendisinden duyduğum için yazdım. Hepsinin masrafının ilgili kurumlar tarafından karşılanması lazım diyor. Bence güzel çözüm. Ayrıca emeklilerin maddi durumu öğrencilerden daha kötü değildir muhtemelen.

mertoviçizmir yazdı:Ülkede herseye zam geliyor diye belediyenin de bunu fırsat bilip hemen zam yapması gerekmez.
...
Ayrıca dünya üzerinde ulasımdan hic bir sehirde kar etme derdi yoktur. Amac insanların konforlu , ucuz bir sekilde bir yerden bir yere gidebilmesidir.z.

Asgari ücrete zam geliyor, diğer maaşlara da öyle. Yani belediyenin personel giderleri artıyor en basitinden. Onarım masrafları ve malzemelere de zam geliyor. Belediye de mecburen zam yapıyor, bunu fırsat kollamak olarak yorumlamamak lazım. Evet belediye kar etmemeli ama ulaşım zarar ederse bunu belediye kendi bütçesinden sübvanse eder, bu da yatırım bütçesinin azalması anlamına gelir.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen hoppala » Pzr 04 Oca 2015, 22:07

Bedavası gerçekten çok bol. 65 yaş üstü talan ediyor hakikaten. Bu bedava işi bi şekilde cüzdana göre belirlenmeli. Yaşa, mesleğe, talebeliğe göre değil. Haksızlık oluyor çok. Benim kendi Anne babam bedava biniyor. Yine de haksızlık olduğunu düşünüyorum. Kendimden yola çıkarsam Çalışıyorum ama yüksek lisans yaptığım için öğrenci ücreti ödüyorum. Ama benim kadar kazanamayan işçi tam ücret ödüyor. Hadi öğrenci - tam biletini dengelemek için +- 0.50 TL gibi bi oynama yeterli. Ama bedava binişler ortalığı talan ediyor. Benim bisikletime tam ücret kesilirken, cebinden kimliğini çıkarana açıyorlar metronun kapısını.

Netice olarak İzmir ulaşımı eskiden ucuzdu. Artık öyle bariz bir avantajı kalmadı.

Umut bu mesajı beğendi.
hoppala

Beğendikleri: 262 mesaj
Beğenilenleri: 97 mesaj

Mesajgönderen mertoviçizmir » Pzr 04 Oca 2015, 23:29

Söz ediyor elbette bunlardan da. Zaten ben de kendisinden duyduğum için yazdım. Hepsinin masrafının ilgili kurumlar tarafından karşılanması lazım diyor. Bence güzel çözüm. Ayrıca emeklilerin maddi durumu öğrencilerden daha kötü değildir muhtemelen.

Acıkcası ben birkac kere emekliler hakkında atıp tuttugunu hatta 50 tane filan evi var onlar bile biniyor dedigini duymustum ve cok kızdım. 50 tane evi olan otobüse biniyorsa zaten onda sorun var demektir ki hiç bir emeklinin 50 değil 1 tane bile evi olmayanları biliyorum. O nedenle emeklilerin bedava binmesine kesinlikle karsı değilim. Yarın öbür gün bizde emekli olacagız ve bize de arkamızdan böyle denilmesi hos olmazdı ki o emeklilerin cogunlugu secimlerde kendisine oy vermişti.

Bana göre emeklileri bos veripte 2,5 milyar maas alan ögretmenleri ön plana cıkartsın , 3 milyar maas alan yan gelip yatan polisleri ön plana cıkartsın. Kendi işcisi bedava biniyor onu ön plana cıkartsın.

Asgari ücrete zam geliyor, diğer maaşlara da öyle. Yani belediyenin personel giderleri artıyor en basitinden. Onarım masrafları ve malzemelere de zam geliyor. Belediye de mecburen zam yapıyor, bunu fırsat kollamak olarak yorumlamamak lazım. Evet belediye kar etmemeli ama ulaşım zarar ederse bunu belediye kendi bütçesinden sübvanse eder, bu da yatırım bütçesinin azalması anlamına gelir.

Emekli zammına ve asgari ücrete gelen zam ortada. akp hükümetine göre hepsi ölsün milletvekilleri ve kendi adamları yasasın... Belediyenin personel gelirleri artıyor ama bütcesi de her yıl büyüyor sehrin. 5 yıl önceki bütce ile bugünkü bütce bir değil. O nedenle bu zam mecburi değildi. Sonucta izmir halkı cok zengin bir halk değil. Hatta sehre bakınca her yeri gecekondu oldugu icin fakir bir sehir bile diyebiliriz. Ayrıca bu zam burada kalmayacak bugün ulasıma zam yapıldı yarın suya zam gelecek. 2 gün sonra ekmege zam gelecek , kısacası gelecekte gelecek. Kısacası yılbası denilince akılda yeni yıldan cok zamlar kalıyor her yıl
mertoviçizmir

Mesajgönderen Umut » Pzt 05 Oca 2015, 00:26

Emeklilere ücretsiz biniş hakkının gelir düzeyine göre verilmesi gerekir. Enflasyon %10 hatta gayriresmi kayıtlara göre %20 olduğu müddetçe zamları görmeye devam edeceğiz, bu açık.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Sonraki

Dön Ulaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Free Web Hosting