Yat Limanları

Yat Limanları

Mesajgönderen mertoviçizmir » Sal 27 Oca 2015, 20:51

Sanırım yat limanları icin baslık yok sayfada..

DTO Başkanı açıkladı: İşte yat limanının adresi

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, Karşıyaka Yat Limanı için yeni adresin Mavişehir olduğunu, İnciraltı Yat Limanı için yer arayışının ise devam ettiğini açıkladı.

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Ulaştırma Bakanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Karşıyaka Belediyesi’ni karşı karşıya getiren Karşıyaka’ya yat limanında sorunun çözüldüğünü, yeni adresin Mavişehir olduğunu söyledi.

DTO İzmir Şubesi’nin Ocak ayı meclis toplantısında, geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden DTO İzmir Şube Eski Müdürü Erol Çağlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. DTO İzmir Şube Meclis Başkanı Geza Dologh ile Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Erol Çağlar’ın anısını yaşatacaklarını belirtti.

Deniz ticareti ile ilgili radikal değişikliklerin söz konusu olduğunu dile getiren DTO İzmir Şube Başkanı Öztürk, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın sektörle yaptığı toplantıların sonucunu vermeye başladığını ifade etti. Geçtiğimiz ay Bakan Elvan’ın İzmir Ticaret Odası’nın toplantısına katıldığını hatırlatan Öztürk, toplantıda Karşıyaka Belediyesi’nin trafik ve dolgu nedeniyle karşı çıktığı yat limanının Mavişehir’e yapılması önerisiyle sorunun çözüldüğünü belirtti.

Yer sıkıntısı olan İnciraltı için yeni bir yerde çalışmalar yapıldığını dile getiren Öztürk, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Başkanı Ulaştırma Bakanlığı’na gitti. Bu konuda görüşmeler yaptı. İTO’nun Pasaport’taki yat limanı projesi devam ediyor” dedi.

‘ALSANCAK’TA NOKTA KONDU’
Ulaştırma Bakanı’nın İzmir Limanı’nın kapatılması konusuna nokta koyduğunu belirten Öztürk, “Sayın Bakan bir nevi taahhüt verdi. Yeni yatırımlarla limanın gelişeceğini söyledi. Bizim görüşümüz her zaman İzmir ile bölgeyi bir limanlar kenti olarak değerlendirmek. Mümkün olduğunca verimli çalışan limanları yaratmak zorundayız. Geçen yıldan sipariş edilen 3 vinç limana ulaştı. Çoğu zaman limanın boş olduğunu gördüm. Çünkü gelen gemiler fazla beklemiyor. Olması gereken de buydu. Biz İzmir Limanı’ndaki sıkışıklığın bu şekilde çözülebileceğini söyledik” diye konuştu.

Kruvaziyer gemileri için parmak iskele yapılması önerisini dile getiren Öztürk, 5-6 milyon dolara bu yatırımın gerçekleşebileceğini, kullanılmayan ambakın da yolcu salonu haline getirilebileceğini söyledi.

‘ALİAĞA’YA İHTİSAS GÜMRÜĞÜ YAPILSIN’
Aliağa’da ihtisas gümrüklerinin olmadığını belirten Öztürk, “Aliağa’ya mal getiriyorsanız ekstra maliyet vereceksiniz. Bir tarafta dış ticareti kolaylaştırmak için çalışıyoruz ama bir ihtisas gümrüğünü Aliağa’ya yerleştiremiyoruz. Olursa çok daha fazla yük gelecektir. 500 milyar dolar ihracat hedefi olan bir ülkenin artık birtakım şeyleri yapması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Rüzgar sörfünün kruvaziyer turizmi kadar kazandırdığını belirten Öztürk, “Bedavadan para kazanıyoruz. Havayı suyu satıyoruz. Bu konuya eğilmeye çalışıyoruz. Alaçatı’nın yanı sıra Dikili ve Seferihisar bir sonraki aşamamız olacak. Fakat Alaçatı’da imar problemleri hat safhada” dedi.

http://www.egedesonsoz.com/haber/DTO-Ba ... si-/889595

Darısı inciraltındaki yat limanına. Karsıyakadaki yat limanının mavişehire yapılacak olması iyi oldu. Böylece şehiricinde bayraklı , pasaport , mavişehir yat limanı yapılması kesinlesti. Geriye inciraltı kaldı.
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: Yat Limanları

Mesajgönderen Umut » Sal 27 Oca 2015, 20:56

Yat limanları büyük projeler olduğu için her birine ayrı başlık açıyoruz. Levent Marina için açmıştık. Bu başlık da kalabilir ama, projelerin detayları belli olmadan genel haberleri vs. yazarız.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Yat Limanları

Mesajgönderen mertoviçizmir » Sal 27 Oca 2015, 22:21

Mavişehirdeki projenin yapılacagını görünce genel anlamda baslık olarak actım.
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: Yat Limanları

Mesajgönderen mertoviçizmir » Sal 26 Tem 2016, 19:52

İzmir'in yeni kruvaziyer limanına Konak Belediyesi'nden itiraz!

İzmir Alsancak Limanı’nın yeni imar planları, askıdan indi. Bir aylık askı süresinde “İzmir Yük Limanı” imar planına herhangi bir itiraz gelmezken, “İzmir Kruvaziyer Limanı” imar planına Konak Belediyesi tarafından itiraz edildi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, İzmir Alsancak Limanı’nın imar planlarının tartışma konusu olmaktan çıkarılıp, planlara son noktanın konması gerektiğini söyledi. Yolcu limanı planına itirazın uzlaşma ile çözüleceğine inandığını belirten Öztürk, “İzmir’in limanı, İzmir’in geleceği için hayati önemde. Dünyada artık ülkeler değil şehirler ve limanlar yarışıyor. Rekabetin kıyasıya sürdüğü bir dünyada vakit kaybetmek istemiyoruz. İzmir ya tarihinde olduğu gibi liman kenti olarak büyüyecek ya da dünya şehirler liginde alt sıralara düşecek. İzmir’in güzel geleceği için liman konusunda herkes elini taşın altına koymalıdır” dedi.

“ÇED RÜZGÂRINI YATIRIMA ÇEVİRELİM”
Başbakan Binali Yıldırım’ın desteği sayesinde “İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi”ne üç yıl sonra ÇED onayı verildiğini hatırlatan Öztürk, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştireceği yatırım sayesinde İzmir Körfezi suyolunun derinleştirileceğini ve Körfezin taranması sonucunda sirkülasyonun sağlanacağını ifade etti. Öztürk, “Proje sayesinde İzmir Alsancak Limanı’na su çekimi yüksek gemiler gireceği gibi limanın kapasitesinin artırılması planlanıyor. ÇED onayının getirdiği rüzgârı yatırım fırsatına dönüştürmek zorundayız. Bu kapsamda yük limanına yatırımlar bir an önce başlamalı. Limanı devletin işletmesi modeli artık doğru değil. Dolayısıyla İzmir Limanı ya özelleştirilmeli ya da otonom yapıyla yönetilmeli. Limana yapılacak her kuruş yatırım, Türkiye’nin dış ticaret kapısı İzmir’e müthiş bir motivasyon getirecektir” diye konuştu.

Türk limanlarının bu yılın ilk yarısında 205 kruvaziyer gemisine ve 207 bin yolcuya ev sahipliği yaptığını belirten Öztürk, İzmir Limanı’na ise bu sürede hiç kruvaziyer gemisi yanaşmadığını söyledi. Kruvaziyer turizminde ibreyi yukarı çevirmek için altyapının tamamlanması gerektiğini ifade eden Öztürk, “Kentimize denizden daha fazla turist gelsin istiyorsak hem tanıtıma ağırlık vermek hem de altyapıyı iyileştirmek zorundayız. Yeni bir atılım dönemi için yolcu limanının altyapı eksiklikleri giderilmeli. Planlara göre limana iki parmak iskele yapılacak. Böylece 6 yolcu gemisi aynı anda yanaşabilecek. Modern yolcu salonu sayesinde turist ayak bastığı ilk anda kentin güzel yüzünü görecek. Bu yatırımları tamamlarsak, Akdeniz’de yeniden cazibe merkezi haline geliriz” dedi.

http://www.egedesonsoz.com/haber/izmir- ... raz/931699

Artık bişey demek istemiyorum herseye itiraz ediyor. Bu karının İzmire faydası zaten yok birde zararı var bunu izmirin basına bela edenlerin ben.. Daha da 3 sene var secimlere :/
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12

Re: Yat Limanları

Mesajgönderen Umut » Cum 29 Tem 2016, 19:10

Sema Hn. neden itiraz ettiklerini açıklamış. Bence haklı sebepler.

ÇÖZÜM ÇOK BASİT

Pekdaş itirazlar hakkında şöyle konuştu: “Bunlardan biri kruvaziyer limanındaki bina yüksekliğinin 30.5 metreden 24.5 metreye indirilmesi. Zira o yükseklikte bir otele hem gerek yok hem de kötü bir görüntü ortaya çıkar. İkinci unsur ise planlarda ticaret alanı olarak gösterilen 22 bin metrekarelik kısmın ne amaçla kullanılacağı belli değil. Buraya ismi AVM olmasa bile o anlamda kullanılabilecek işletmeler kurulabilir. Çözüm ise çok basit; bir vaziyet planı hazırlanır ve buraya free shoplar, otopark, bekleme salonu, kafeteryalar, taksi durakları gibi tanımlarla ticari birimlerin neler olduğu yazılır. Biz de itirazımızı geri çekeriz.

http://www.egedesonsoz.com/haber/pekdas ... in-/931922
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Yat Limanları

Mesajgönderen mertoviçizmir » Sal 02 Ağu 2016, 22:54

Bu kadın bana hiç samimi gelmiyor. 30 metrelik otel icin mi simdi itiraz etmiş o zaman neden İTO nun kordon da yapacagı binaya itiraz etmiyor. Kendinin hiç bir projesi yok bari ilçeyi daha fazla rezil etmesin. Nerde eski konak belediye baskanı nerde bu.
mertoviçizmir
 
Mesajlar: 1175
Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj
Kayıt: Pzt 26 Eyl 2011, 11:12


Dön Ulaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron
Free Web Hosting