Metro Hattı ve İstasyonlar

Metro Hattı ve İstasyonlar

Mesajgönderen Umut » Pzt 03 Oca 2011, 02:04

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Yeni Asır TV canlı yayına katılarak çarpıcı ve kapsamlı ve çarpıcı açıklamalar yaptı.

Aziz Kocaoğlu göreve geldiği günden bu yana en çok başını ağrıtan konunun metro olduğunu söyledi. Kocaoğlu, ay sonuna kadar Üçyol-Üçkuyular hattında İzmirspor İstasyonu’nun üzerinin kapatılıp asfaltnacağı müjdesini vererek şunları söyledi: “Şubat sonunda da Hatay istasyonu üzerini kapatıp asfaltlayacağız. Şubat sonu itibariyle İlahiyat Fakültesi kavşağından Üçyol’a kadar bütün caddeyi açıyoruz. Poligon’da tek hat üzerinden ulaşımı sağlayacağız. Hedef Nisan ayı sonuna kadar yolun tamamını açmak. Buna bir ay daha koyun, Mayıs gibi yolun tamamı açılmış olacak.

Bornova aksında da Haziran ayı içinde treni yürütmeyi hedefliyoruz. Üçyol-Üçkuyular metrosundaki ilk 2 istasyon olan İzmirspor-Hatay istasyonu arası ile Bornova metrosundaki ilk 2 istasyon olan Ege Üniversitesi Hastanesi-Evka 3 istasyonlarını Haziran ya da Temmuz ayında ulaşıma açacağız. Metro bu tarihlerde Evka 3′ten Hatay istasyonuna kadar gidecek. (Üçyol-Bornova arasında mevcut metro hattına her 2 uçta ikişer istasyon eklenerek 4 istasyon eklenmiş olacak, şimdi 10 istasyon olan işletme 14 istasyona çıkmış olacak)

Poligon, Fahrettin Altay ve Göztepe istasyonlarını da birlikte hizmete açacağız. Bu üç istasyonu Ağustos, Eylül en geç Ekim gibi hizmete açmayı planlıyoruz. 2011 yılı içinde bu hatların hepsini tamamlayıp hizmete açmış olacağız. Vatandaşımız gerçi anlayış göstermekten de sıkıldı ama kendilerinden biraz daha anlayış talep ediyoruz.”

Resim
Resim

Çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Metro Hattı Uzatma Çalışmaları

Mesajgönderen Umut » Pzt 17 Oca 2011, 17:45

Resim
Üçyol-Üçkuyular metro çalışmalarında Poligon İstasyonu döşeme betonlarının bir kısmının tamamlanması nedeniyle, Hatay İnönü Caddesi’nin 76/1 Sokak (Aile Sağlık Merkezi ) ile 56 Sokak (Hıfsızzıha Kavşağı) arasında kalan bölümü, 19 Ocak 2011 Çarşamba günü saat 10.00’dan itibaren trafiğe açılacak ve bu bölgede yeni trafik düzenine geçilecek.
Bu kapsamda Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından toplu ulaşım güzergahı değiştirilerek Mithatpaşa Caddesi yerine 48 Sokak,123/1 Sokak ve İnönü Caddesi üzerinden sağlanması kararlaştırıldı. Böylece Fahrettin Altay Meydanı’ndan Konak yönüne gidenler, Mithatpaşa Caddesi’ne inmeden İnönü Caddesi’ni kullanabilecekler.

Öte yandan, Mithatpaşa Caddesi’nin Göztepe Kavşağı ile Güzelyalı Depo Kavşağı arasında kalan ve Konak yönüne doğru tek yön çalışan kısmı ise son düzenlemeyle yine çift yön olarak çalışmaya başlayacak. Ayrıca 56 Sokak Mithatpaşa Caddesi’ne doğru tek yön yapılacak, 56 Sokak ile 76 Sokak kesişiminde bulunan sinyalize tesis kaldırılacak.

Yeni trafik düzeninde Fahrettin Altay’dan Konak yönüne geçiş yapacak araçlar;
İnönü Caddesi Poligon Kavşağı’nı kullanarak 48 Sokak, 123/1 Sokak ve İnönü Caddesi üzerinden ulaşımlarını sağlayabilecek. (Kroki üzerinde kırmızı hat)
Konak yönünden Fahrettin Altay yönüne geçiş yapacak araçlar için güzergahta herhangi bir değişiklik yapılmadı. Konak Fahrettin Altay’a gidiş güzergahında 56 Sokak İnönü Caddesi’nden giriş olacak şekilde tek yöne çevrildi. Sürücüler yine 56 Sokak’tan sonra 76, 43, 25, 44 sokakları izleyerek İnönü Caddesi’ne ulaşacak. (Kroki üzerinde yeşil hat )

www.izmir.bel.tr
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Metro Hattı Uzatma Çalışmaları

Mesajgönderen Umut » Çrş 02 Şub 2011, 13:01

Uzatma çalışmaları tamamlandığında filoya eklenecek olan yeni tren setlerinin üretimi Çin'de devam ediyor. Tasarım olarak eskilere benzeyecek olan trenler, son teknoloji ile üretiliyor. Tasarımını Almanların yaptığı 32 yeni vagon, Ekim’den itibaren partiler halinde kente getirilerek teslim edilecek.

ResimResim
Resim
Resim

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin genişleyen metro sisteminde kullanacağı yeni vagonların üretimi Çin’de başladı. İlk vagonlar Ekim ayından itibaren teslim edilecek.
Çinli CSR firması ile sözleşme imzalanmasının ardından, vagonların tasarım ve teknik çalışmaları da tamamlanarak üretime geçildi. Çin’in Zhuzhou kentindeki CSR Zhuzhou Electric Locomotive Co. Ltd fabrikasında başlayan ilk üretimin, testleri takiben partiler halinde süreceği bildirildi.
İç ve dış tasarımları, merkezi Almanya’da bulunan Tricon tasarım ofisi tarafından dizayn edilen İzmir’in bu yeni araçları, 4’er vagonlu 8 setten oluşuyor. Toplam 32 vagonun 16’sı MD (sürücü kabinli) tipi olacak. Tamamı klimalı vagonlar, gelişmiş teknik özelliklerde üretiliyor. İlk partisi Ekim 2011 tarihinde teslim edilecek olan vagonların tamamı Nisan 2012 tarihine kadar İzmir’e gelmiş olacak. Metro vagonları, yaklaşık 34 milyon Euro’ya mal olacak.
İzmir’in yeni vagonları hem mevcut metro sistemi ile yapımı devam eden Üçyol-Üçkuyular, Ege Üniversitesi-Bornova Merkez hatlarında hem de sisteme ilave edilecek yeni metro hatlarında kullanılacak.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Metro Hattı ve İstasyonlar

Mesajgönderen Gökhan » Cum 18 Şub 2011, 01:12

Ulaşım anlamında İzmir'de devrim denilebilecek adımlar atılmakta..Metro hususu da bunlardan bir tanesi..Yukarıdaki mesajlarda da gördüğümüz üzere bu hatlar uzatılacak..Ancak ben bunların da yetersiz olduğunu düşünüyorum..Bence en kısa zamanda metro, İzmir'in ekonomik hayatı açısından son derece önemli olan Yenişehir'e (Gıda Çarşısı'na) uzatılmalı..Şuan için en azından projeleri hazırlanmalı..

Bu konuda sizler ne düşünüyorsunuz?
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Metro Hattı ve İstasyonlar

Mesajgönderen Umut » Cum 18 Şub 2011, 01:40

Bu bölge ile ilgili bir raylı sistem projesi bildiğim kadarıyla yok. Açıkçası o bölgede Otobüs yeterli olmuyor mu tam bilmiyorum, ama büyük bir şehirde raylı sistemin her semte ulaşması gerektiğini düşünüyorum. Dolayısıyla yapılması taraftarıyım. Hatta önümüzdeki günlerde harita üzerinden güzergah önerisi de yaparım. :)

Şunu da ekleyeyim; İzmir Metrosu Halkapınar-Otogar Hattı, Bakanlık onayladığı takdirde yapılmaya başlanacak. Önceliği ve önemi oldukça yüksek.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Metro Hattı ve İstasyonlar

Mesajgönderen Umut » Sal 08 Mar 2011, 20:20

RAYLI SİSTEM TAMAM METRO YIL SONUNDA

Aliağa - Menderes Banliyo Hattı hizmete girdi. Sırada metronun yeni güzergahları var. Bornova hattı ile İzmirspor - Hatay istasyonu yazın, Üçkuyular bölümü ise en geç yıl sonunda hizmete girecek.
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Aliağa- Menderes resmen hizmete alındığı törenle ilgili değerlendirme yaptı. Kocaoğlu, projenin açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yapmış olmasının mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Kocaoğlu, “En önemli olay iktidar ve ana muhalefet partisi liderlerinin hizmet için biraraya gelmeleriydi. İzmir eğer Türkiye’nin en aydınlık, demokratik kentiyse, muhalefet belediye başkanı olarak Hükümet’le hizmete yönelik işbirliği yapıyor ve projelere sürdürüyorsak, bunu İzmirli hemşehrilerimizden aldığımız güçle yapıyoruz. İzmirlilerden aldığımız etki, tepki, eleştirilerle yol haritamızı belirliyoruz. İzmirliler uyumlu, işbirliği içinde, hizmete yönelik çalışmamız, seçimden sonra rozeti çıkartmamızı söylüyor” dedi.
Üçyol -Üçkuyular ve Bornova hattı metrosunu yıl sonuna kadar bitireceklerini söyleyen Başkan Kocaoğlu, “Bornova hattı, İzmirspor ve Hatay istasyonlarını daha önce, yaz aylarında açacağız. Üçkuyular’ı Eylül -Ekim demiyoruz. Ancak, bu tarihlere yetiştirirsek artımız olur. Yıl sonuna kadar finale ulaşacağız” diye konuştu.


Metro hattı inşaatlarında çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Metro Hattı ve İstasyonlar

Mesajgönderen Gökhan » Pzt 28 Mar 2011, 04:35

‘Bir bakmışsınız seferler başlamış’
Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, metro inşaatlarında dört istasyonun bitme aşamasında olduğunu ve haziran sonunda bu istasyonları açabileceklerini söyledi

Bazı yerlerde sona gelindi


BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Metrosu’nun Üçyol-Üçkuyular ve E.Ü. Hastanesi-Evka-3 hatlarındaki dört istasyonda sona yaklaşıldığını, anormal bir durum meydana gelmezse, çalışmaların toparlanma aşamasına geldiğini açıkladı. Özellikle, Bornova’da iki istasyon Kampüs ve Evka 3 ile Üçyol-Üçkuyular hattındaki İzmirspor ve Hatay istasyonlarında sona gelindiğini belirten Kocaoğlu, “Gün vermekten çekiniyorum ama bir gün bakmışsınız dört istasyonda deneme seferlerine başlamışız” dedi.

Üç istasyonda yoğun çalışma

KOCAOĞLU, inşaatı süren diğer üç istasyonda da çalışmaların yoğun şekilde devam ettiğini söyledi. Göztepe istasyonunda sorun olmadığını belirten Kocaoğlu, zemin nedeniyle zorlanılan Poligon ve Fahrettin Altay’da ise kazının bitmek üzere olduğunu açıkladı. Kocaoğlu, “Kazıdan sonra ince işler kalıyor. İzmirspor, Hatay ve Bornova’da çalışmalar aksamasız ilerliyor. Haziran ayında hizmete girecek. Ancak, artık vagona binmeden bir söz söylemek istemiyorum” dedi.

http://www.milliyet.com.tr/-bir-bakmiss ... efault.htm


Aziz Başkan, sütten ağzı yandığı için yoğurdu üfleyerek yemeye başladı..Bence de tarih verip yanılmaktansa, böyle söylemlerde bulunmak (kendi adına) daha doğru olacaktır.. Ancak şu da bir gerçek ki, artık belediye yüzdü yüzdü kuyruğuna geldi..Yıl sonunda büyük bir proje daha son bulmuş olacak..Darısı Otogar hattına..
En son Gökhan tarafından Cum 01 Nis 2011, 03:01 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Metro Hattı ve İstasyonlar

Mesajgönderen EnderYıldırım » Prş 31 Mar 2011, 16:14

İzmirspor İstasyonu'nda caddenin açılması çok yakın...
Yolun tamamına yakını asfaltlanmış ve kaldırımlar hazır.
EnderYıldırım
 
Mesajlar: 532
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj
Kayıt: Prş 10 Mar 2011, 14:59

Re: Metro Hattı ve İstasyonlar

Mesajgönderen Gökhan » Cum 01 Nis 2011, 02:50

Üçkuyular'da metro tepkisi

İzmir'in Üçkuyular semti esnafı, Üçyol-Üçkuyular metro hattı inşaatı nedeniyle İnönü Caddesi'nin yaklaşık 1 yıldır araç trafiğine kapalı kalmasına tepki gösterdi. Dün metro şantiyesi önünde toplanan işyeri sahipleri basın açıklaması yapıp Büyükşehir Belediyesi'ni eleştirdi.
İnönü Caddesi'nin geçtiğimiz Haziran'da araç trafiğine kapatıldığını belirten işyeri sahipleri, "Büyükşehir, çalışmaların en geç Şubat 2011'de tamamlanacağını ardından caddenin araç trafiğine açılacağını söylemişti. Ancak Nisan ayına gelinmesine rağmen yol hala kapalı" dedi.
Verilen sözlerin tutulmadığını savunan vatandaşlar Büyükşehir'den açıklama yapılmasını istedi. Öte yandan toplanan kalabalığa bazı işyeri sahipleri ve o bölgede oturan vatandaşlar tepki gösterdi. Basın açıklaması yapan grubun Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve CHP'yi hedef aldığını öne süren kişiler, grubu siyasi davranmakla suçladı. İki grup arasında zaman zaman gerilimli anlar yaşanırken polisin müdahalesi ile olay büyümeden bastırıldı.

http://www.yeniasir.com.tr/KentHaberler ... ro-tepkisi


Vatandaşın sabrı taştı; haklılar..Ancak çok az kaldı..Biraz daha dişlerini sıkmalılar..
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Metro Hattı ve İstasyonlar

Mesajgönderen EnderYıldırım » Prş 07 Nis 2011, 20:23

İnönü caddesi'nin yapımına ne zaman başlanır bilemiyorum ama caddenin sağlıklı bir hale gelmesi kolay değil.

Otopark olmamasından dolayı, araçlar yol kenarlarına park ediliyor.
Daha kötüsü, dükkan işletmeleri, kendi alanlarının 3 katına kadar kaldırıma taşabiliyorlar.
Ayrıca, kaldırımlar işporta tezgahların tarafından işgal altında.
Çöp kutuları da berbat bir durumda, Karşıyaka'nın bazı kısımlarında olduğu gibi sadece inönü caddesi üzerindekilerin yeraltına alınması gerekiyor.

İnönü caddesi, İzmir için önemlidir, bu kentin merkezidir.
Belediye'nin, bu caddeyi modern bir düzenlemenin yanısıra, işgal altından kurtaracağından kuşkuluyum.
Çünkü bu işler için sıkı bir takip ve dsiplin gerekir.

Doğal yaşam parkı, opera binası gibi dev işlere kalkışan Aziz Başkan, hadi artık İkiçeşmelik'i, İnönü caddesi'ni...diğerlerini... işgalden kurtar...
EnderYıldırım
 
Mesajlar: 532
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj
Kayıt: Prş 10 Mar 2011, 14:59

Sonraki

Dön Ulaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron
Free Web Hosting