Metro Hattı ve İstasyonlar

Re: Metro Hattı ve İstasyonlar

Mesajgönderen Umut » Pzr 07 Eyl 2014, 22:22

Metro günlük 300.000, İzban ise günlük 227.000 yolcu sayısına ulaşmış.

Fahrettin Altay açıldı Metro coştu!

İzmir Metrosu'nda 27 Temmuz'da Fahrettin Altay istasyonunun hizmete girmesi, aktarmalı ulaşım sisteminin etkisiyle yolcu sayısı bir ayda 100 bin arttı. Haziran'da günde 200 bin yolcu taşıyan metro Eylül ayı başında 300 bin yolcu sayısına ulaştı. Sabah ve akşamüstü istasyonlarda zaman zaman izdiham yaşanan metroda Ekim ayında vagon sayısının 77'den 87'ye çıkmasıyla rahatlama hedeflendi.

İZMİR - Toplu ulaşım sisteminde aktarmanın raylı sisteme entegrasyonunu arttıran sistemin devreye girmesi ve İzmir Metrosu'nun Evka-3 Fahrettin Altay arası 20 km'li hat üzerinde çalışmaya başlamasıyla İzmir'de raylı sistemi kullanan yolcu sayısında artış gerçekleşti. Haziran ayında 200 bin yolcu taşıyan İzmir Metrosu Eylül ayı başında günde biletli 296 bin yolcu taşıdı. Ücretsiz yararlananlar yolcularla bu sayı 300 bine yolcuya ulaştı. Buna bağlı olarak Aliağa-Menderes arası çalışan banliyö sistemi İZBAN'ın da yolcu sayısı Haziran'da 200 bin yolcudan Eylül ayı başında 227 bine yükseldi.

Metro'da Fahrettin Altay İstasyonu ilk açıldığı hafta 15 bin yolcu ortalamasıyla çalışırken, Ağustos ayı sonunda 25 bin günlük yolcuya ulaştı. Eylül ayının ilk 5 günü ise Fahrettin Altay İstasyonu'ndan binen yolcu ortalaması 30 bini geçti. En yoğun istasyon olan ve İZBAN hattıyla aktarma yapılan Halkapınar İstasyonu'nda ise Temmuz ayında 20 bin olan yolcu ortalaması, Ağustos ayında 33 bine çıktı. Eylül ayı başında ise 38 bine ulaştı. Eylül ayında Çankaya İstasyonu 31 bin, Bornova 30 bin, Üçyol 24 bin yolcu olarak gerçekleşti.

ALEV: 10 VAGON DAHA DEVREYE GİRECEK
İzmir Metrosu Genel Müdürü Sönmez Alev, "Yeni aktarmalı sistem ve metronun tüm istasyonlarının açılmasından sonra yolcu artışını bekliyorduk. Sistem işliyor. Kısa süre sonra 10 vagonumuz daha hizmete girecek. Yoğun saatlerde yolculuklara etkisi olacak. Ayrıca 85 vagonluk yeni bir ihaleye çıkılacak. Önümüzdeki süreçte yapılacak Narlıdere hattının da ihtiyaçları için hazır hale gelinecek. Eskiden 3 vagonlu diziler çalışıyordu. Sonra dörde çıkarmıştık. Artık 5 vagonlu dizilere geçtik" dedi.

http://www.egedesonsoz.com/haber/Fahret ... stu/877649
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj

Mesajgönderen mertoviçizmir » Pzt 08 Eyl 2014, 16:37

Kocaoglunun otobüsleri kaldırması metro ve izbanı çin metrosu gibi yaptı. Çankaya istasyonu eskiden bomboş olurdu. 2 gün önce o istasyonda indim ve yürüyecek yer yoktu , ilk kez o istasyonu bu şekilde gördüm ve çok şaşırdım. İzbanı zaten söylemeye gerek yok , 12 dakikada 1 tren gelmesi izbanın durumunu daha kötü yapıyor. En fazla 4-5 dakika da 1 gelmeli tren. Torbalı hattı da acılınca o bölgelerden de sehre gelenler olacak ve işin içinden çıkılmaz bir hal alacak. :evil:
mertoviçizmir

Beğendikleri: 71 mesaj
Beğenilenleri: 221 mesaj

Mesajgönderen Umut » Pzt 08 Eyl 2014, 16:49

Metro bütün büyük şehirlerde kalabalık olur, hatta olmalıdır. Metronun tenha olması planlama hatası ve kaynak israfı anlamına gelir. Bu bakımdan metro istasyonlarının daha aktif kullanılması olumlu bir gelişme. Tabii bunu istasyonlar ve trenler tıklım tıklım dolsun, adım atacak yer olmasın anlamında söylemiyorum, yolcu konforu da önemli. İzban'da seferlerin artması acil bir ihtiyaç ve bunun için TCDD'nin sinyalizasyon sistemini yenilemesi gerekiyor, böyle bir niyetleri var mı bilmiyoruz.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi

Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj

Mesajgönderen mertoviçizmir » Pzt 08 Eyl 2014, 18:16

Kalabalık olmalı ama son dönemdeki durumunu gördün mü bilmiyorum igne atsan yere düsmez. Trenlerin icinde ayakta gitmeyi gectim üst üste gidiliyor. Böyle olmamalı , şuanki görüntüsü ile kapasitesinin üzerinde yolcu tasıyor denilebilir..

İzban icin zaten dedigim gibi torbalı hattı acıldıgında şuanki durumdan daha kötü hale gelecektir. Bunun icin ne yapılacaksa bir an önce yapılmalıdır yoksa halk isyan etme noktasına gelmiş görünüyor. Bunu trenlerin içindeki insanlardan cok rahatlıkla görebilirsiniz..
mertoviçizmir

Mesajgönderen hoppala » Pzt 08 Eyl 2014, 23:25

Yoğunluğun artmasının bir sebebi de F. Altay istasyonun açılması olabilir. O bölgeden otobüsle çankaya-konaka alsancağa gidenler artık metroyu kullanıyor. Yada tersi istikamette.
hoppala

Beğendikleri: 262 mesaj
Beğenilenleri: 97 mesaj

Mesajgönderen mertoviçizmir » Sal 09 Eyl 2014, 11:41

Onun da etkisi var ama asıl sebebi saçma - sapan bir sisteme dönülmesidir. Eshot zarar yapıyor diye otobüsleri azalttılar. Bazı otobüsleri kaldırıp metroya ve izbana bagladılar. Yogunluk tavan yaptı. Hatta işin komik tarafı artık otobüsler bazı duraklarda durmuyor bile. Mesela ben yaghanelerde oturuyorum, konak otobüsleri benim oturdugum semtte durmuyor sadece halkapınara giden otobüsler duruyor artık. Onun yerine konak otobüsleri de esrefpasa merkezde duruyor. Böyle sacmalık olur mu ? Sistem iyice kötüye gidiyor. Artık otobüslerde , metroda , izbanda millet homurdamaya basladı. Okullar acıldıgında bu durum daha da kötüye gidecek.
mertoviçizmir

Mesajgönderen Yiğit572 » Sal 09 Eyl 2014, 13:24

Kalabalık olmalı ama son dönemdeki durumunu gördün mü bilmiyorum igne atsan yere düsmez. Trenlerin icinde ayakta gitmeyi gectim üst üste gidiliyor. Böyle olmamalı , şuanki görüntüsü ile kapasitesinin üzerinde yolcu tasıyor denilebilir..

İzban-Metro ne için yapılıyor? Yolcu taşıması için. Zaten kapasitesinden çok aşağıda yolcu taşıyordu, bir projenin yapılabilmesi, kar etmesi için yolcu taşıması lazım. Hepimiz isteriz oturalım.

İzban icin zaten dedigim gibi torbalı hattı acıldıgında şuanki durumdan daha kötü hale gelecektir. Bunun icin ne yapılacaksa bir an önce yapılmalıdır yoksa halk isyan etme noktasına gelmiş görünüyor. Bunu trenlerin içindeki insanlardan cok rahatlıkla görebilirsiniz..

Yeni trenler geldi-geliyor gerisini TCDD'ye sorun sinyalizasyonu düzeltsin ve 3. hat döşesin. Küçücük şehirlerin banliyölerine 5-7 hat planlamasını biliyorlar.

Mesela ben yaghanelerde oturuyorum, konak otobüsleri benim oturdugum semtte durmuyor sadece halkapınara giden otobüsler duruyor artık. Onun yerine konak otobüsleri de esrefpasa merkezde duruyor. Böyle sacmalık olur mu ?

Semtimizde durmuyor demişsin, küçücük bir durak değişikliğini bu kadar abartmaya ne gerek var. Ben evime en yakın otobüs durağına çıkmak için bundan uzun mesafe yürüyorum. Aynı yoldan geçen otobüs yoğunluk olmasın diye başka durağa alınmış.
Yiğit572

Beğendikleri: 4 mesaj
Beğenilenleri: 24 mesaj

Mesajgönderen mertoviçizmir » Sal 09 Eyl 2014, 16:03

İzban-Metro ne için yapılıyor? Yolcu taşıması için. Zaten kapasitesinden çok aşağıda yolcu taşıyordu, bir projenin yapılabilmesi, kar etmesi için yolcu taşıması lazım. Hepimiz isteriz oturalım.

Ben oturmaktan bahsetmiyorum bunu mesajımda da yazmıstım. İnsanlarla nefes nefese geliyoruz , akraba oluyoruz. Siz bu durumdan memnun olabilirsiniz ama ben değilim. Ayrıca izmir metrosunun kapasitesi ufak oldugu icin sınırını coktan gectigi ortada.

Bu arada ulasım projeleri kar etmek amaclı değil halkın daha rahat ulasımını saglaması icin yapılır. Tabi 3.dünya ülkeleri hariç !
Yeni trenler geldi-geliyor gerisini TCDD'ye sorun sinyalizasyonu düzeltsin ve 3. hat döşesin. Küçücük şehirlerin banliyölerine 5-7 hat planlamasını biliyorlar.

Ben burada zaten hükümetin yaptıgı projeye kızıyorum. Bu trenler en fazla 4-5 dakika da 1 gelmelidir. Sinyalizasyonu düzeltmek zorundadır. Böyle gitmez- gitmiyor ! Belediyeye kızdıgım durum ise farklı. Sehri sadece metro ve banliyö kullanmaya zorlamaktan başka birsey değil ! Bu vizyonsuzluk ve beceriksizliktir !

Semtimizde durmuyor demişsin, küçücük bir durak değişikliğini bu kadar abartmaya ne gerek var. Ben evime en yakın otobüs durağına çıkmak için bundan uzun mesafe yürüyorum. Aynı yoldan geçen otobüs yoğunluk olmasın diye başka durağa alınmış.

Kücücük bir durak değişikligi değil bu ! Ben 23 yasındayım ve bildim bileli yaghaneler duragında otobüs durur. Böyle sacmalık olmaz. Ben mecbur değilim esrefpasaya yürümeye. Hadi ben yürüyorum ya 65 yas üstü insanlar ne yapsın ? Onlar mecbur mu yagmurda - güneste yürümeye.

Yogunluk olmasın sözü tam komedi olmuş. Otobüs aynı yoldan gidiyor. Yine sabah ve aksamları aynı yogunluk var. Trencilik oynuyan cocuklar gibi diziliyorlar birbiri ardına. Sadece tek fark insanlara eziyet olsun diye konak otobüsleri yaghaneler de değil esrefpasada duruyor.

Uzun zamandır partim zarar görmesin diye tepkisiz davranıyorum ama yazmadan ve söylemeden duramıyorum. Bu kocaoglu kadar beceriksiz - vizyonsuz bir belediye baskanı Türkiye cumhuriyetinde yok. Melih gökcek bile bundan daha faydalı Ankaraya. Hadi ben yolda filan hic tepki vermemeye calısıyorum partim zarar görmesin diye ama sokaktaki oy atan halkta son yapılanlardan sonra kocaogluna oy verdigine pişman. Bunu otobüste, metroda , izbanda cok rahatlıkla görürsünüz. Bunu en cokta sen fark ediyorsundur zaten yigit , sonucta ulasım konularına ilgi duyan birisin ;)
mertoviçizmir

Mesajgönderen mertoviçizmir » Cmt 27 Eyl 2014, 20:19

Ulaşıma "yumruk"lu protesto

Aktarmalı ulaşımda iş çığrından çıkma noktasına geldi. Çektikleri çileye isyan eden vatandaşlar metro araçlarını yumruklayıp güvenlik görevlileriyle tartışmaya başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği aktarmalı ulaşım sistemine tepkiler artarak devam ederken, vatandaşlar metro araçlarına yumruk atarak sistemi protesto etmeye başladı. İzmirliler, sabah ve akşam saatlerinde özellikle Üçyol, Çankaya gibi metro istasyonlarında izdiham oluşturuyor. Trenlerin dolu gelmesi nedeniyle vatandaşlar bazen ancak 4'üncü trene binebiliyor. Bazı vatandaşlar doluluk nedeniyle binemedikleri metro araçlarını yumruklarken, güvenlik görevlileriyle tartışıyor.

Şaşırtıcı anons

Metro araçlarını yumruklayan vatandaşlara ilginç anonslar yapılmaya başlandığı da belirtildi. Bazı vatandaşlar sosyal medyadaki paylaşımlarında yumruklama olayının ardından "Sayın yolcularımız lütfen metro araçlarımızı yumruklamayınız, sinirinizi başka yerlerden çıkarınız" şeklinde anonslar yapıldığına şahit olduklarını dile getirdi. Vatandaşlar, "Bu anaonsları kim yapıyorsa resmen perondaki insanlarla dalga geçiyor. Dalga geçmek bir yana gerginliğin artmasına neden oluyor" diye konuştu. Vatandaşlar, "Özellikle sabah gelen 4'üncü trene ancak akvaryum camına yapışan vantuz balığı şeklinde binebiliyoruz. Başkan Aziz Kocaoğlu bu yanlıştan dönsün. Ancak, görünen o ki bu saçmalığı inatla sürdürmekte kararlı" dedi.

http://www.yeniasir.com.tr/KentHaberler ... u-protesto
mertoviçizmir

Mesajgönderen hoppala » Pzt 29 Eyl 2014, 00:13

Kaynak çok sağlam

2 kişi bunu beğendi.
hoppala

Beğendikleri: 262 mesaj
Beğenilenleri: 97 mesaj

ÖncekiSonraki