Vapur Hatları ve İskeleler

Vapur Hatları ve İskeleler

Mesajgönderen Umut » Cmt 22 Oca 2011, 22:53

Körfez filosuna DPT'den onay geldi

İzmir Büyükşehir Belediyesi metro ve banliyo hatlarından sonra toplu ulaşımada bu kez Körfez’de önemli bir adım attı.
Körfez filosunu 15 deniz otobüsü ve 2 arabalı vapurla yenileme kararı alan Büyükşehir Belediyesi’nin fizibilite ve projesine DPT onay verdi. Bu kararla DPT yatırım programına aldığı yeni körfez filosunun dış krediyle alınmasının da önü açıldı. Büyükşehir Belediyesi, dış krediyi ya Hazine Müştaşarlığı aracılığıyla ya da bu konuyla ilgilenen Fransız Kalkınma Bankası, Alman Kalkınma Bankası, Denizbank, Finansbank gibi kredi kuruluşlarıyla pazarlıkla bulacak.

Kredi anlaşmasından sonra 2011 yılın ikinci altı ayı içinde 10 yolcu vapuru ve 1 arabalı vapurun satın alma ihalesi yapılacak. Büyükşehir Belediyesi 2011 bütçesine 18 milyon TL vapur alımı için kaynak ayırdı. Toplam maliyetin 350 milyon TL’ye ulaşması bekleniyor. Başkan Aziz Kocaoğlu ve ilgili bürokratların Avrupa’da ve özelikle Portekiz’in başkante Lizbon’da örneklerini incelediği, katamaran cinsi deniz otobüslerinin 450 yolcu kapasiteli olması planlandı. Mevcut işletmede 25 dakika süren sefer Karşıyaka-Konak seyahat süresini 15 dakikaya indirilecek. Bu proje hayata geçince kiralık deniz otobüsleri seferden kalkacak.

Körfez’deki iskeleler de filoyla birlikte yenilecek. Katamaran tipi deniz otobüslerine uygun şekilde, önden yanaşmalı yapılacak. Denizde oluşabilecek gel-gitlerde kot farkını aşmak için yüzer iskele de kullanılacak. İskeleler, engelli ve çocukların binmesi için uygun duruma getirilecek. Mevcut iskelelere Mavişehir ve Karataş’ın da eklenmesi planlandı.

www.DenizHaber.Com.tr
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Vapur Hatları ve İskeleler

Mesajgönderen EnderYıldırım » Prş 31 Mar 2011, 11:18

İzmir nihayet denizle kucaklaşacak

İZMİR’İN ulaşımda denizden yeterince yararlanamadığını bu köşede yıllardır yazarım. İstanbul’da 20 yıldır deniz otobüsleri, deniz taksiler cirit atıp 15 milyon nüfuslu megapol kenti bir uçtan diğerine birleştirirken, İzmir hala pat, pat teknelerle yol almaya çalışıyor. Liman kenti İzmir’de böyle bir durumun akla yatan hiçbir yönü yok.
Ama galiba denize boş, boş bakılan günlerin sonu geliyor. Körfezi derinleştirmek ve dip taraması yapmak için ileri teknolojiye sahip ekipman ve gemi alma çalışmalarında hayli yol alınmış. Bu konuda en uzman ülke olan kanallar diyarı Hollanda’da yapılan incelemeler çok verimli olmuş. Gerekli raporlar hazırlanıp sona yaklaşılmış.
Büyükşehir Belediyesi, Körfez için Aliağa- Menderes Raylı Sistemi’nde olduğu gibi körfez dip taraması ve derinleştirme çalışmalarında da TCDD ile başarılı bir işbirliği yapıyormuş. Bu yolla galiba sonunda İzmir’in kanayan yarası da köklü bir çözüme kavuşmuş olacak.
Verilen bilgilere göre alınması planlanan gemiler o kadar hızlı çalışıyor ki; şu anda bu işi yapan gemilerin ancak iki günde yapabildiği dip temizliğini sadece iki saatte gerçek-leştiriyor.
Bütün bunların deniz ulaşımının gelişimine faydasını Başkan Kocaoğlu, “Artık iskele yapmak sorun olmaktan çıkacak. Şimdi bana ‘Mavişehir’e iskele yap’ diyorlar. Yapamam ki. Orada derinlik 25-30 cm. Ama yeni alacağımız ekipmanla iskele yapmak istediğimiz yerleri kolaylıkla derinleştirip gemilere yol açacağız” diyor.
Bu sözlerden benim anladığım, bundan sonra gerekli olan her noktaya iskele yapmak mümkün olacak. Böylece hem Körfez’in iki yakasında hem de bir uçtan diğerine deniz ulaşımı daha hızlı ve kolay hale gelebilecek. Otopark parası, arabanın aşınması gibi harcamalarla birlikte hesap edildiğinde, denizden işe gitmek otomobile göre çok daha ucuz olacak. Ayrıca trafik stresinden kurtulma gibi insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri de var.
Sanırım çok uzak olmayan bir tarihte denizden ulaşım Çeşmealtı’na, Urla’ya kadar uzayacak. İzmirliler, en uzak mesafedeki iş yerlerine bile gazetelerini okuyarak kolaylıkla ulaşabilecek. Hayali bile bana güzel geliyor.

Selim Türsen - Milliyet Ege
EnderYıldırım
 
Mesajlar: 532
Beğendikleri: 2 mesaj
Beğenilenleri: 46 mesaj
Kayıt: Prş 10 Mar 2011, 14:59

Re: Vapur Hatları ve İskeleler

Mesajgönderen Umut » Cum 01 Nis 2011, 03:08

Başkana "Mavişehir'e iskele yap" diyenlerden biri de benim. :D Belediyeye bu konuda bir mail göndermiştim. İzmir''de deniz ulaşımının daha aktif bir biçimde sunulması ve kullanılması gerekiyor. Hem keyifli, hem ekonomik, hem çevreci hem de trafik sorunu yok. Yakında yeni vapurlarımızın da bir kısmı gelecek zaten.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Vapur Hatları ve İskeleler

Mesajgönderen Umut » Prş 23 Haz 2011, 20:48

İzdeniz vapur seferlerinde yaz tarifesine geçmiş. Mevcut hatlarda sefer sayıları arttırılmış ve de iki yeni hat açılmış.

Karşıyaka-Üçkuyular arasında vapur keyfi başladı

Hafta sonlarında Karşıyaka ile Üçkuyular iskeleleri arasında karşılıklı vapur seferleri koyan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Alsancak’tan Bostanlı ve Karşıyaka’ya yapılan son seferleri de ileri saatlere aldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Körfez’de yolcu ve araç taşımacılığı yapan vapurlarda yaz dönemi uygulamasına geçti. Yolculardan gelen istekleri de değerlendiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, 18 Eylül 2011 tarihine kadar sürecek “Yaz Dönemi Sefer Tarifesi”ne bu yıl ilk kez hafta sonları Karşıyaka ile Üçkuyular arasında karşılıklı vapur seferleri koydu. Yeni planlamaya göre cumartesi ve pazar günleri vapurlar Karşıyaka ile Üçkuyular Vapur İskelesi arasında 09.25, 10.25, 11.25, 19.25, 20.25 ve 22.25, Üçkuyular ile Karşıyaka Vapur İskelesi arasında da 10.05, 11.05, 11.50, 20.05, 21.05 ve 23.05 saatlerinde olmak üzere karşılıklı 6’şar sefer yapacak. Böylelikle İnciraltı ve Balçova bölgesindeki alışveriş merkezlerini gezmek isteyen vatandaşlar için büyük kolaylık sağlanmış olacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ayrıca, yaz dönemi boyunca Alsancak İskelesi’nden Bostanlı’ya yapılan son sefer saatini 19.30’dan 23.00’a kadar uzattı. Alsancak İskelesi’nden Karşıyaka’ya yapılan son seferlerin saati de 20.50’den 23.50’ye alındı. Bostanlı-Üçkuyular arasında sefer yapan araba vapurlarının son kalkış saati ise 22.30’dan 23.20’ye alındı. Pazar günleri Karşıyaka-Alsancak hattında gerçekleştirilen vapur sefer sayıları da artırıldı.

izmir.bel.tr
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Vapur Hatları ve İskeleler

Mesajgönderen Umut » Pzt 25 Tem 2011, 13:28

Az önce Konak İskelesi'nde bir vapur battı. Sanırım Pier'in önündeki fenere çarpmış. :(

Ek: İhsan Alyanak vapuruymuş, herkes büyük bir şaşkınlıkla iskeleye toplandı.

Ek2:
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Körfez’de deniz ulaşımı yapan İZDENİZ’e bağlı ’İhsan Alyanak’ adlı yolcu vapuru saat 11.50’de Konak’dan 200 yolcusuyla Karşıyaka’ya gitmek üzere ayrıldı. Kaptan Abdurrahman Özdemir yönetimindeki vapur, Konak iskeleye birkaç yüz metre uzaklıkdaki Pasaport İskelesi’nin uçundaki fenere sol baş altından sürttü. Dümen kilitlenmesi nedeniyle meydana geldiği öne sürelen kazada, vapuru hemen yeniden Konak İskele'ye çeviren kaptan Özdemir, sorunsuz olarak iskeleye bağlamayı başardı. Yolcular da kısa sürede tahliye edildi. Bu sırada herhangi bir panik yaşanmadı. Ancak bir süre sonra vapurun ön tarafı suya batmaya başladı. Su alan vapur bir süre sonra da yan yatarken, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne bağlı ekipler kurtarma çalışması başlattı. Yolculardan Şükran Kılıçanaç, "Karşıyaka’ya gitmek için hareket ettikten kısa süre sonra gemi mendireğe çarptı, su almaya başladı. Korkulan birşey olmadı" dedi. Kaptan Abdurrahmen Özdemir de, "Gemi mendireğe sürtünce hemen geri döndüm" dedi.

DHA


Ek3: Maalesef vapur yan yattı ve tamamen battı. Kurtarma çalışmaları sürüyor.

Ek4:
Resim
Resim

Ek5: Batma anı kameraya kaydedilmiş.

http://www.dailymotion.com/video/xk4g56 ... dondu_news

Vapur onarılmaya çalışılacakmış, ancak onarımın çok zor olacağını belki de hiç olamayacağını tahmin ediyorum.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Vapur Hatları ve İskeleler

Mesajgönderen Umut » Çrş 03 Ağu 2011, 13:34

İhsan Alyanak bu ay çıkartılacak

Geçen hafta boyunca vapurdan iskele çevresine yayılan mazot, sintine ve yağın toplanmasının ardından son olarak cumartesi günü dalgıçlar vapura daldı. Dalgıçlar tarafından geminin yakıt deposu ve sarnıçlarında yapılan incelemede herhangi bir yakıt izine rastlanmaması üzerine temizleme çalışmaları sonlandırıldı.

Müsteşarlığa yazıldı
Geçen Dalışın ardından İZDENİZ, Denizcilik Müsteşarlığı Bölge Müdürlüğü’ne vapurun çıkartılması için gerekli yazıyı yazdı. Yazının cevabının beklendiğini belirten İZDENİZ yetkilileri, yanıt verilmesinin ardından geminin çıkartılması için çalışma başlatılacağını bildirdi.

Milliyet Ege
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Vapur Hatları ve İskeleler

Mesajgönderen Umut » Prş 04 Ağu 2011, 16:54

İzmir Büyükşehr Belediyesi, 12'si iç körfezde, 3'ü dış körfezde çalıştırılmak üzere 15 yeni yolcu gemisi alımı için ihaleye çıkmış.

Duyuru metni şöyle:

2011 14-1 2
DENİZ HİZMETLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
GEMİ VE YEDEK PARÇALARININ ALIMI
YAKLAŞIK MALİYET TESPİTİ
20.08.2011 17:00

Teknik şartnameyi biraz inceledim. Gemilerin 40 metre boyunda, 12 metre eninde, 400 kişilik, en az 50 yıl ömürlü ve son teknoloji sistemler ile donatılmış olması isteniyor. Hepimize hayırlı uğurlu olması dileğiyle. :)
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Vapur Hatları ve İskeleler

Mesajgönderen Umut » Çrş 07 Eyl 2011, 14:58

Nihayet...

Kaza yaparak Konak İskelesi’nde yan yatan “İhsan Alyanak” gemisinin çıkarılarak taşınması için çalışmalara başlandı. İZDENİZ A.Ş’de faaliyet gösteren geminin çıkarılması için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ihale sonuçlandırıldıktan sonra öncelikle gemi camlarının ve kapılarının su sızdırmaz bir şekilde kapatılması işlemi yapılıyor. 6 dalgıç ve 4 yardımcı eşliğinde yapılan bu çalışmanın tamamlanmasının ardından gemiye pompalar ve borular (keson) yerleştirilecek. Pompalar aracılığıyla sular çekilerek gemi çıkarılacak ve yüzdürülerek Aliağa Gemi Söküm tesislerine götürülecek.

izmir.bel.tr
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Re: Vapur Hatları ve İskeleler

Mesajgönderen Gökhan » Çrş 07 Eyl 2011, 22:28

Gemi sökülecek mi, yoksa restaurant, gemi müze vs gibi değerlendirilecek mi? Umarım değerlendirilir..
Gökhan
 
Mesajlar: 794
Beğendikleri: 96 mesaj
Beğenilenleri: 197 mesaj
Kayıt: Cmt 22 Oca 2011, 20:55

Re: Vapur Hatları ve İskeleler

Mesajgönderen Umut » Çrş 07 Eyl 2011, 22:31

Aliağa'daki söküm tesislerine götürülecekmiş. Orada onarım da yapılabilir mi bilmiyorum, ama bana sökülecekmiş gibi geliyor. İnşallah yanılırım.
Kullanıcı avatarı
Umut
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 2823
Beğendikleri: 623 mesaj
Beğenilenleri: 381 mesaj
Kayıt: Pzr 28 Kas 2010, 01:33
Konum: İzmir

Sonraki

Dön Ulaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron
Free Web Hosting